7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Jones Jones

Paveiktas kino

Daug metų kalbėjo, kad nusižudys. Niekas tuo netikėjo. Kai ateidavo pas mus valgydamas trešnes, o vokiečiai tuo metu okupavo Prancūziją, jau tada apie tai kalbėjo. Nesirengė žudytis dėl Prancūzijos, dėl Vokietijos, dėl jau Italiją apėmusio karo. Bijojo karo, bet ne tiek, kad nusižudytų dėl šios priežasties. Bijojo karo net tada, kai karas buvo seniai pasibaigęs, beje, kaip ir mes visi. Taip buvo: vos pasibaigė karas, pradėjome bijoti naujo karo sprogimo, ir nuolat apie tai galvojome. Bet jis bijojo naujo karo labiausiai iš mūsų. Ir ta jo baimė buvo didesnė nei mūsų: jį buvo apėmusi baimė – marmanti bedugnė to, kas nenuspėjama ir nepažįstama, kas atrodė siaubinga jo šviesiam protui; tamsūs vandenys, marmantys ir užnuodyti jo egzistencijos pakrantėse.

Iš esmės jis neturėjo jokios svarbios priežasties nusižudyti. Bet sudėjo į viena daugybę priežasčių ir perkūniškai tiksliai apskaičiavo jų sumą, pakartotinai sudėjo ir dar kartą su pašaipia šypsena pastebėjo, kad rezultatas identiškas, vadinasi, teisingas. Taip pat pažvelgė anapus savo gyvenimo ribų, į mūsų būsimas dienas, įsižiūrėjo, kaip elgiasi žmonės su jo knygomis ir atmintimi apie jį. Pasižiūrėjo anapus mirties kaip tie, kurie myli gyvenimą ir nesugeba nuo jo atsiplėšti, ir net galvodami apie mirtį, įsivaizduoja gyvenimą, o ne mirtį. Tačiau jis nemylėjo gyvenimo ir tas jo anapus savo mirties mestas žvilgsnis nebuvo meilės gyvenimui liudijimas, o skubota aplinkybių kalkuliacija, kad niekas net po mirties negalėtų jo nustebinti.

Kokio filmo neįsivaizduojate be muzikos?

Kino muzika, nesvarbu, ar tai būtų popmuzika, ar originaliai sukomponuotas kūrinys, gali atlikti daugybę funkcijų. Ji gali sukurti aplinką, nurodyti konkretų laiką ir vietą; ji gali kurti nuotaiką ir atmosferą; ji gali sustiprinti arba iš anksto nuspėti pasakojimo raidą ir prisidėti prie mūsų reakcijų; ji gali paaiškinti veikėjų motyvaciją ir padėti mums suprasti, ką jie galvoja; ji gali sukelti emocijas, kartais tik menkai suvokiamas, ir veikėjams, ir žiūrovams. Kino muzika kuria sąsajas ir filmo ritmą. Neretai ji visa tai daro vienu metu. Tad šįkart, norėdami atkreipti dėmesį į kino muzikos reikšmę, paprašėme „Kino“ autorių pamąstyti, kokio filmo jie neįsivaizduoja be muzikos.

Meditacija garsais

Susipažinkime: Hildur Ingveldardóttir Guðnadóttir – islandų kompozitorė, violončelininkė, dainininkė. Tarptautiniame kontekste ją išgarsino muzika filmams, tarp kurių – kritikų ir publikos simpatijas pelnę „Džokeris“, „Tár“, „Moterys kalba“, serialas „Černobylis“ ir daugelis kitų. Bet juk kinas yra vizuali medija ir į filmų muziką bei jos autorius dėmesį dažniau atkreipia kritikai, o ne žiūrovai. Tad šįkart norisi iš arčiau pažvelgti į mažiau pastebimą, bet girdimą menininkę Hildur Guðnadóttir ir jos muziką.

  < PUSLAPIS IŠ 287  >>> Archyvas