7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Jorė Janavičiūtė

Jorė Janavičiūtė

Būti dabartyje

Pokalbis su režisiere Kateryna Gornostai

„Žeme, stop“ („stop-zemlia“, Ukraina, 2021) – atviras, jautrus ir gyvybe alsuojantis filmas apie Ukrainos paauglius. Filmo centre – Maša (Maria Fedorchenko) ir du geriausi jos draugai Jana (Yana Isaienko) ir Senia (Arsenii Markov), kurie laukia, kol prasidės gyvenimas. Filmas Berlyno kino festivalyje apdovanotas jaunimo žiuri prizu. „Žeme, stop“ režisierė Kateryna Gornostai lankėsi Vilniuje ir pristatė filmą „Skalvijoje“.

Kateryna Gornostai
Kateryna Gornostai
Kateryna Gornostai
Kateryna Gornostai
Jorė Janavičiūtė

Ukrainos kinas Lietuvoje

Pokalbis su Ukrainos kino dienų kuratore Anna Burdina

Anna Burdina – kultūros vadybininkė, prodiuserė, komunikacijos specialistė, dirbusi Odesos, Kyjivo kino festivaliuose, tarptautiniame šiuolaikinio meno festivalyje „Gogolfest“, organizavusi daugybę kultūrinių renginių (festivalių, koncertų, parodų) Ukrainoje su Amerikos ir Ispanijos ambasadomis, Prancūzų institutu ir kt. Šiuo metu ji apsistojusi Vilniuje ir dirba su Ukrainos kinui skirtais edukaciniais bei meno projektais.

Anna Burdina
Anna Burdina
Kadras iš filmo „Blogi keliai“
Kadras iš filmo „Blogi keliai“
Kadras iš filmo „Blogi keliai“
Kadras iš filmo „Blogi keliai“
Kadras iš filmo „Blogi keliai“
Kadras iš filmo „Blogi keliai“
Jorė Janavičiūtė

Išlaisvinti vaizduotę

Pokalbis su režisieriumi ir operatoriumi Fredu Kelemenu

Fredas Kelemenas – vokiečių kino ir teatro režisierius bei operatorius. Jis filmavo vengrų režisieriaus Bélos Tarro filmus „Žmogus iš Londono“ ir „Turino arklys“. Kelemenas svečiavosi „Kino pavasaryje“ ir pristatė savo filmą „Sarajevo sielvarto dainos“. Tai vaidybinis ir dokumentinis trijų dalių filmas, kuriantis gyvenimo Sarajeve mozaiką.

Fred Kelemen
Fred Kelemen
Kadras iš filmo „Sarajevo sielvarto dainos“
Kadras iš filmo „Sarajevo sielvarto dainos“
Jorė Janavičiūtė

Svarbiausia – jausmas

Pokalbis su šveicarų režisieriumi Tobiasu Nölle

Tobiaso Nölle’s filmas „Aloysas“ šiemet sulaukė daug dėmesio Berlyno kino festivalyje ir pelnė FIPRESCI apdovanojimą. Filmą rodė „Kino pavasaris“, taip pat režisierius buvo konkursinės programos „Baltijos žvilgsnis“ žiuri narys ir pristatė lietuvių žiūrovams savo filmą. Mįslingos romantinės komedijos „Aloysas“ veikėjas – privatus detektyvas – nuolat stebi žmones ir juos slapta filmuoja. Vieną dieną kamera dingsta. Jam pradeda skambinti paslaptinga mergina, kuri siūlo išbandyti naują išradimą – telefoninį pasivaikščiojimą.

Kadras iš filmo „Aloysas“
Kadras iš filmo „Aloysas“
Tobias Nölle
Tobias Nölle
Jorė Janavičiūtė

Noriu, kad viskas atrodytų tikra

Pokalbis su islandų režisieriumi Grimuru Hákonarsonu

„Kino pavasaris“ rodo islandų režisieriaus Grimuro Hákonarsono filmą „Avinai“. Pernai jis tapo Kanų konkursinės programos „Ypatingas žvilgsnis“ nugalėtoju, buvo nominuotas svarbiems Europos kino apdovanojimams. „Avinai“ pasakoja apie du brolius, kurie gyvena ir augina avis nedideliame kaimelyje šalia vienas kito, bet jau keturiasdešimt metų nesikalba tarpusavyje. Kai vieną dieną slėnį pasiekia pavojinga avių liga, broliai sužino, kad jas teks išskersti.

Grimur Hákonarson. T. Stuko nuotr.
Grimur Hákonarson. T. Stuko nuotr.
Kadras iš filmo „Avinai“
Kadras iš filmo „Avinai“
Jorė Janavičiūtė

Jums pasisekė, kad lietuviai domisi trumpametražiais filmais

Pokalbis su „Oskaro“ laureatu Matu Kirkby

Europos šalių kino forume „Scanorama“ lankėsi šiemet „Oskarą“ už geriausią trumpametražį filmą „Skambutis“ („Phone Call“) šiemet laimėjęs britų režisierius Matas Kirkby. Jis ilgai dirbo reklaminių ir muzikinių klipų režisieriumi, kūrė juos Adele, „Muse“, „Basement Jaxx“. Į trumpametražį filmą jam pavyko prisikviesti garsius aktorius Sally Hawkins ir Jimą Broadbentą.

Mat Kirkby
Mat Kirkby
Jorė Janavičiūtė

Tai ne politinis filmas, o meilės istorija

Pagrindinio vaidmens atlikėjas Antonythasanas Jesuthasanas apie „Dypaną“

„Scanoramoje“ lankėsi Antonythasanas Jesuthasanas, suvaidinęs pagrindinį vaidmenį Kanų „Auksine palmės šakele“ šiemet apdovanotame Jacques’o Audiard’o filme „Dypanas“. Jesuthasanas – ne profesionalus aktorius, o rašytojas. Iš Šri Lankos kilęs tamilas dabar gyvena Prancūzijoje. Jesuthasano knygos – ne tik grožinė literatūra, bet ir eseistika, pagrindinės kūrybos temos – Šri Lankos situacija, politika, imigrantų problemos, LGBT teisės, kastų sistemos kritika. Jesuthasanas rašo gimtąja tamilų kalba, jo knygos išverstos į kitas kalbas.

„Dypanas“. „Scanoramos“ nuotr.
„Dypanas“. „Scanoramos“ nuotr.
„Dypanas“. „Scanoramos“ nuotr.
„Dypanas“. „Scanoramos“ nuotr.
Jorė Janavičiūtė

Apie pasaulio ir savęs suvokimą

Pokalbis su suomių režisiere Ulrika Bengts

„Kino pavasaris“ parodė suomių „Oskarui“ nominuotą Ulrikos Bengts filmą „Mokinys“. Filmo veiksmas nukelia į 1939-ųjų vasarą vienoje Baltijos jūros saloje, kur gyvena valdingo švyturio prižiūrėtojo Haselbondo šeima. Į salą dirbti prižiūrėtojo padėjėju atvyksta trylikametis Karlas. Jam tai geriau nei grįžti į našlaičių prieglaudą, todėl jis sunkiai dirba. Karlas susidraugauja su užguitu prižiūrėtojo sūnumi Gustafu, tačiau jų draugystė netrukus virsta konkurencija, nes Haselbondas Karlą ima vertinti labiau nei savo sūnų. Vaikinui pradeda aiškėti ilgai slėptos šeimos problemos...
Šis suomių filmas sukurtas švedų kalba, tad buvo įdomu režisierės paklausinėti apie švediškai kalbančių Suomijos gyventojų kuriamą kiną, „Mokinio“ filmavimą gana egzotiškomis sąlygomis, atrodytų, visai neegzotiškos Baltijos jūros saloje, „Oskaro“ nominaciją, suomių kiną, feminizmą, tironiją ir maištą.

Ulrika Bengts
Ulrika Bengts
„Mokinys“
„Mokinys“
Jorė Janavičiūtė

Jei ieško keistuolio, skambina man

Pokalbis su estų teatro ir kino aktoriumi Juhanu Ulfsaku

 

Žymus estų teatro ir kino aktorius Juhanas Ulfsakas vasarą buvo atvykęs į Lietuvą, kur filmavosi jauno režisieriaus Vytauto Tinterio trumpametražiame filme „Smurtas“. Seksualumą nagrinėjanti drama pasakoja apie Juliją, kuri nori ištrūkti iš šaltos ir sterilios korporacijos aplinkos, bet neturi jokios dingsties žengti šį žingsnį. Nebent ji priims pavojingo žaidimo idėją iš kolegos Artūro, kurį ir vaidina Juhanas.
Šis filmas dar kuriamas, tačiau aktorių Lietuvos žiūrovai gali pamatyti ir naujausiame suomių režisierės Pirjo Honkasalo filme „Betoninė naktis“, kurį rodo „Scanorama“. Šiame apie dviejų brolių, klaidžiojančių po betonines džiungles, gyvenimo dieną pasakojančiame filme jis suvaidino herojų blogai suprastą menišką keistuolį.

 

Juhanas Ulfsakuas. L. Stasiulionytės nuotr.
Juhanas Ulfsakuas. L. Stasiulionytės nuotr.
Jorė Janavičiūtė

Grožio paieškos

Tarptautiniam Karlovi Varų kino festivaliui pasibaigus

Karlovi Varų kino festivalyje itin gausu debiutų ir įvairių premjerų – pasaulinių, tarptautinių ar bent jau europinių. Daugiau nei 200 festivalyje rodytų naujausių filmų kruopščiai buvo suskirstyti į 21 programą, tačiau paprastam žiūrovui dažnai teko pavargti, kol susigaudė, kas yra kas.

 

 
Lietuvos festivaliuose matėme suomių režisieriaus Mikos Ronkaineno filmų, pavyzdžiui, dokumentinį „Rėkiantys vyrai“. Šiemet Karlovi Varai parodė jo naują muzikinį filmą „Suomiškas kraujas, švediška širdis“ („Laulu koti – Ikävästä“). Šio dokumentinio kelio filmo tema gana specifiška – Švedijos suomių identiteto paieškos. Filmo herojus – pagyvenęs roko muzikantas Kai Latvalehto. Jis turi gražią šeimą, jo grupė Suomijoje gana gerai žinoma, tačiau visą gyvenimą muzikantas jautė, kad kažko trūksta. Jis suvokia, kad savo šalyje jaučiasi svetimšaliu, jaučiasi įkalintas tarp dviejų kultūrų, ilgisi gyvenimo Švedijoje, todėl kartu su tėvu leidžiasi į kelionę į Švediją, kur gyveno 8-ajame dešimtmetyje, kai dar buvo vaikas, prieš tai, kol jie persikraustė atgal į Suomiją. Kelionėje tarp jo ir tėvo užsimezga itin artimas ryšys, jie ima dalintis paslaptimis.

„Intymios dalys“
„Intymios dalys“
„Intymios dalys“
„Intymios dalys“
„Didysis mokytojas“
„Didysis mokytojas“
„Didysis grožis“
„Didysis grožis“
„Didysis grožis“
„Didysis grožis“