7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: „Meno avilio“ inf.

„Meno avilio“ inf.

Kino kursai: stebėti ir stebėtis, kas vyksta aplink

Rytoj prasideda virtualūs kino meistriškumo kursai, kuriuose savo darbo specifika ir subtilybėmis dalinsis įvairių kino sričių profesionalai. Tarp jų – dokumentinio filmo „Animus animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“ režisierė Aistė Žegulytė. Kino kritikai šį darbą pripažino vienu stipriausių 2019-ųjų lietuviškų kino filmų. Pasak kino kritikės Živilės Pipinytės, „Tokio drąsaus, pasitikinčio žiūrovo protiniais sugebėjimais, tokio originalaus filmo lietuvių kine man jau seniai neteko matyti.“

„Animus animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“
„Animus animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“
„Meno avilio“ inf.

Filmo „Animus animalis“ kūrėjai kviečia mokytis kino kalbos

Operatorius Vytautas Katkus ir scenaristas  Titas Laucius kviečia į kino meistriškumo kursus, kuriuos organizuoja kino ir medijų centras „Meno avilys“. Paskaitos vyks nuotoliniu būdu, bus gilinamasi į kino kalbos pagrindus, kuriant trumpametražio filmo scenarijų, naudoti dialogą kaip dramaturgijos priemonę ar filmuoti dokumentinį filmą savo namuose. Dažnai ribotos techninės bei logistinės galimybės ne tik leidžia iš naujo atrasti netikėtų dalykų pažįstamoje aplinkoje, bet ir sukuria puikias sąlygas gimti originaliems kūrybiniams sprendimams. Kiekviena užduotis - naujas iššūkis, naujos taisyklės, pagal kurias kursų dalyviai atras kino kūrimo paslaptis.

 Kadras iš filmo „Gyvatė“
Kadras iš filmo „Gyvatė“
Kadras iš filmo„Kolektyviniai sodai“
Kadras iš filmo„Kolektyviniai sodai“
„Meno avilio“ inf.

„Lėtosios peržiūros“ kviečia kiną vartoti lėtai ir su kontekstu

„Lėtosios peržiūros“ yra tęstinis „Meno avilio“ projektas, kurio tikslas dvilypis: sulėtinti greitą kino vartojimą, rodant filmus kartą per savaitę ir suteikiant jiems kontekstą, taip pat papildyti Lietuvos kino ekranus retai rodomais, kino istorijai svarbiais kūriniais. Šis šešių seansų ciklas skirtas išryškinti režisierėms, kūrusioms skirtinguose pasaulio kraštuose 1960–1990 metais. Jas vienijo drąsus ir atidus žvilgsnis į socialinius pokyčius ir siekis reprezentuoti liekančiuosius už kadro. Filmuose šmaikščiai, ironiškai ar jautriai pagarsinamos iki tol pašnibždomis ar privačiai aptarinėtos problemos. Daugelis šių filmų buvo nepelnytai pamiršti ir iš naujo atrasti peržiūrint moterų indėlį į kino istoriją. Programos kuratorės – Ona Kotryna Dikavičiūtė, Lina Kaminskaitė-Jančorienė, Mantė Valiūnaitė.

Kadras iš filmo „Merginos“
Kadras iš filmo „Merginos“
„Meno avilio“ inf.

Paskelbti „Moterys Lietuvos kino industrijoje“ tyrimo rezultatai

Paskelbti tyrimo „Moterys Lietuvos kino industrijoje“ galutiniai rezultatai. Pirmasis tokio masto Baltijos šalyse vykdomas projektas buvo skirtas moterų profesiniam tapatumui tirti ir užtruko dvejus metus . „Meno avilio“ inicijuotas tyrimas apima Lietuvos kino istoriją ir dabartį, siekia įvardyti, kaip kito moterų padėtis kine nuo 1947 m. iki šių dienų. Tirti visi svarbiausi kino gamybos  etapai: pasirengimas dirbti kine, darbas jame, galimybė gauti finansavimą ir darbo įvertinimą, priklausomai nuo lyties.

Kadras iš Rugilės Barzdžiukaitės filmo „Rūgštus miškas“
Kadras iš Rugilės Barzdžiukaitės filmo „Rūgštus miškas“
Kadras iš Giedrės Beinoriūtės filmo „Troleibusų miestas“
Kadras iš Giedrės Beinoriūtės filmo „Troleibusų miestas“
Kadras iš Eglės Vertelytės filmo „Stebuklas“
Kadras iš Eglės Vertelytės filmo „Stebuklas“
Kadras iš Giedrės Žickytės filmo „Kaip mes žaidėme revoliuciją“
Kadras iš Giedrės Žickytės filmo „Kaip mes žaidėme revoliuciją“
„Meno avilio“ inf.

Tapk „jaunuoju programeriu“ ir atrink filmus „Kino pavasariui“

Koks kinas domina Y ir Z kartų sandūros atstovus? Geriausiai į šį klausimą gali atsakyti jie patys. Praėjusį pavasarį medijų edukacijos ir tyrimų centro „Meno avilys“ tarptautinis projektas „Moving Cinema“, bendradarbiaujant su Vilniaus tarptautiniu kino festivaliu „Kino pavasaris“, pirmą kartą pristatė „Jaunųjų programerių“ filmų rinkinį. Žiūrėdami filmus ir diskutuodami tarpusavyje, aštuoni  jaunuoliai kartu su „Kino pavasario“ atstovais iš pasiūlytų filmų atrinko tuos, kurie kalbėjo jiems artima stilistika ir aktualiomis temomis.

„Meno avilio“ inf.

Filmas „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“ didžiausiame dokumentikos festivalyje Šiaurės Amerikoje

Toronte (Kanada) ką tik baigėsi 26-asis Tarptautinis dokumentikos festivalis „Hot Docs“, kuriame šiemet parodytas ir Aistės Žegulytės filmas „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“. Organizatoriai apibūdino filmą kaip „įspūdingą antropocentrinio požiūrio ardymą“, o peržiūrose netrūko susidomėjimo.

Kadras iš filmo „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“
Kadras iš filmo „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“
Kadras iš filmo „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“
Kadras iš filmo „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“
„Meno avilio“ inf.

10-asis dešimtmetis videomenininkų akimis

Vilniuje, ŠMC kino salėje, įvyks peržiūra „Nesugalvoti dalykai“, pristatanti ankstyvąjį lietuvių videomeną. Peržiūros programa, sudaryta sekant menininkų pasakojimais, leidžia atkurti 10-ojo dešimtmečio ir jo pabaigos nuotaikas, kviečia prisiminti tai, kas jau tapo istorija, – videokasetes, naktinius TV „chatus“, madas. Kita vertus, ankstyvajame lietuvių videomene keliami klausimai ar temos – vaizdinių daugis, feminizmo idėjos, televizinio formato ribos, dienoraštinis kinas, interneto estetika – aktualios ir šiandien. Penktadienio (gruodžio 21 d.) 19 val. renginys – reta proga susipažinti su Tomo Andrijausko, Henriko Gulbino, Aistės Lapinskaitės, Lauros Stasiulytės, Karlos Gruodis ir kitų ankstyvąja kūryba.

 

„Ši programa supažindina ne su linijine videomeno raida, o su viena iš 10-ojo dešimtmečio interpretacijų. Į ankstyvąį lietuvių videomeną žvelgiama sekant autorių ir jų kolegų prisiminimais, tyrinėjant Vilniaus dailės akademijos archyvus. Tokia struktūra leidžia pabandyti atskleisti laiką nesiekiant nei tikslumo, nei romantizavimo,“ – sako projekto vadovė ir programos sudarytoja Gerda Paliušytė.

„Akademinio pasiruošimo grupė. 1995 m.
„Akademinio pasiruošimo grupė. 1995 m.
„Meno avilio“ inf.

Nepriklausoma sinemateka dalijasi kino paveldu

Pradeda veikti Nepriklausomos sinematekos internetinė svetainė, pristatanti restauruotą ir suskaitmenintą lietuviško kino paveldą. Kokybiško garso ir vaizdo filmai yra prieinami visiems internetiniame puslapyje www.sinemateka.lt, kartu su juos lydinčia aiškinamąja tekstine, garso ir vaizdo medžiaga, kuri ne tik supažindina su kultūros, istoriniu, socialiniu kontekstu, bet kartu siūlo skirtingus kūrinių perskaitymo būdus, skatina skirtingų kūrinių ir kartų dialogą. Projekto startas pažymėtas savaitgalį vykusia šventine ekskursija po Vilnių, įkvėpta kino režisieriaus Almanto Grikevičiaus filmo „Laikas eina per miestą“ (1966).

 

„Kelis metus brandintu Nepriklausomos sinematekos projektu siekiame aktualinti lietuvių kino paveldą, paversti jį laisvai prieinamu, informatyviu bei suteikti galimybę žiūrėti kokybiško, restauruoto vaizdo ir garso filmus. Anksčiau šių filmų sklaidą ar rodymus ribojo analoginis kino juostų formatas,“ – teigia projekto iniciatorė – kino istorikė Lina Kaminskaitė-Jančorienė.

„Laikas eina per miestą“
„Laikas eina per miestą“
„Meno avilio“ inf.

Kino stovykla: sveiki atvykę į gamtą, kiną ir antropoceną

Šiemet kino stovyklos rengėjai dalyvius pasitinka šūkiu: „Sveiki atvykę į antropoceną“. Šįkart kviečiama kalbėti apie gamtos ir žmogaus ryšį kine. Su kino stovyklos dalyviais susitiks garsūs menininkai ir teoretikai: filmų kūrėjai Denis Côté (Kanada), Benas Riversas (D.Britanija), Joshua Bonetta (JAV), Pawełas Wojtasikas (Lenkija), ekologijos filosofas Timothy Mortonas (JAV), kino teoretikas Tiago de Luca (D.Britanija) bei būrys Lietuvos kino ir šiuolaikinio meno tyrinėtojų. VšĮ „Meno avilys“ rengiama Kino stovykla vyks buvusiame Antalieptės vienuolyne paskutinį liepos savaitgalį: 27–30 d.

 

„Šių metų kino stovyklos tema – tai reakcija į ekologines ir politines pasaulio tendencijas. Neribotas gamtos išnaudojimas pasiekė tokį mastą, kad žmogaus veikla prilygsta gamtos stichijai. Tai naujas žemės istorijos etapas – mūsų gyvenama geologinė epocha, vadinama antropocenu“, – teigia vienas stovyklos organizatorių, kino teoretikas Lukas Brašiškis (Niujorko universitetas). Pasak jo, kino stovykla į aktualią temą siūlo žvelgti, pasitelkus kino pavyzdžius ir taip permąstyti gamtos ir žmogaus ryšį antropoceno epochoje bei diskutuoti ekologijos, gamtos, gyvūnijos ir kino gamtiškumo temomis.

Kadras iš filmo „Bestiariumas“
Kadras iš filmo „Bestiariumas“
Kadras iš filmo „Jūra jūra“
Kadras iš filmo „Jūra jūra“
„Meno avilio“ inf.

Prancūzų kinas Juozo Budraičio parodoje „Mano Paryžius“

Lietuvos dailės muziejus kartu su VšĮ „Meno avilys“ kviečia į kino peržiūrų ciklą, lydintį Juozo Budraičio parodą „Mano Paryžius“. Rodymai prasidės šį ketvirtadenį, spalio 20 d., 18 val. Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1, Vilnius).

 

Prancūzų kino programą sudaro filmai, padarę įtaką Juozo Budraičio kūrybai. Keturis ketvirtadienius truksiantis peržiūrų ciklas prasidės Jeano-Luco Godard’o kūriniu „Išsišokėlių gauja“ (1964), praplėtusiu Paryžiaus erdvių reprezentaciją kine. Prancūzų Naujoji banga neįsivaizduojama be šio kūrėjo, kaip ir Sovietų Sąjungos „atlydžio“ kultūra, kurioje brendo lietuvių aktorius.

Kadras iš filmo  „Išsišokėlių gauja“
Kadras iš filmo „Išsišokėlių gauja“
Kadras iš filmo „Atlyginimas už baimę“
Kadras iš filmo „Atlyginimas už baimę“
Kadras iš filmo „Baltazaras“
Kadras iš filmo „Baltazaras“
  < PUSLAPIS IŠ 4  >>> Archyvas