7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: „Meno avilio“ inf.

„Meno avilio“ inf.

Kino stovykla: sveiki atvykę į gamtą, kiną ir antropoceną

Šiemet kino stovyklos rengėjai dalyvius pasitinka šūkiu: „Sveiki atvykę į antropoceną“. Šįkart kviečiama kalbėti apie gamtos ir žmogaus ryšį kine. Su kino stovyklos dalyviais susitiks garsūs menininkai ir teoretikai: filmų kūrėjai Denis Côté (Kanada), Benas Riversas (D.Britanija), Joshua Bonetta (JAV), Pawełas Wojtasikas (Lenkija), ekologijos filosofas Timothy Mortonas (JAV), kino teoretikas Tiago de Luca (D.Britanija) bei būrys Lietuvos kino ir šiuolaikinio meno tyrinėtojų. VšĮ „Meno avilys“ rengiama Kino stovykla vyks buvusiame Antalieptės vienuolyne paskutinį liepos savaitgalį: 27–30 d.

 

„Šių metų kino stovyklos tema – tai reakcija į ekologines ir politines pasaulio tendencijas. Neribotas gamtos išnaudojimas pasiekė tokį mastą, kad žmogaus veikla prilygsta gamtos stichijai. Tai naujas žemės istorijos etapas – mūsų gyvenama geologinė epocha, vadinama antropocenu“, – teigia vienas stovyklos organizatorių, kino teoretikas Lukas Brašiškis (Niujorko universitetas). Pasak jo, kino stovykla į aktualią temą siūlo žvelgti, pasitelkus kino pavyzdžius ir taip permąstyti gamtos ir žmogaus ryšį antropoceno epochoje bei diskutuoti ekologijos, gamtos, gyvūnijos ir kino gamtiškumo temomis.

Kadras iš filmo „Bestiariumas“
Kadras iš filmo „Bestiariumas“
Kadras iš filmo „Jūra jūra“
Kadras iš filmo „Jūra jūra“
„Meno avilio“ inf.

Prancūzų kinas Juozo Budraičio parodoje „Mano Paryžius“

Lietuvos dailės muziejus kartu su VšĮ „Meno avilys“ kviečia į kino peržiūrų ciklą, lydintį Juozo Budraičio parodą „Mano Paryžius“. Rodymai prasidės šį ketvirtadenį, spalio 20 d., 18 val. Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1, Vilnius).

 

Prancūzų kino programą sudaro filmai, padarę įtaką Juozo Budraičio kūrybai. Keturis ketvirtadienius truksiantis peržiūrų ciklas prasidės Jeano-Luco Godard’o kūriniu „Išsišokėlių gauja“ (1964), praplėtusiu Paryžiaus erdvių reprezentaciją kine. Prancūzų Naujoji banga neįsivaizduojama be šio kūrėjo, kaip ir Sovietų Sąjungos „atlydžio“ kultūra, kurioje brendo lietuvių aktorius.

Kadras iš filmo  „Išsišokėlių gauja“
Kadras iš filmo „Išsišokėlių gauja“
Kadras iš filmo „Atlyginimas už baimę“
Kadras iš filmo „Atlyginimas už baimę“
Kadras iš filmo „Baltazaras“
Kadras iš filmo „Baltazaras“
„Meno avilio“ inf.

Prancūzų sinematekoje pristatytas jaunų anykštėnų filmas

Vienoje garsiausių pasaulio kino organizacijų – Prancūzų sinematekoje (La Cinémathèque française), Paryžiuje, praėjusią savaitę pristatytas Anykščių jaunimo sukurtas trumpametražis filmas „Tiltas“. Filmą, pasakojantį apie jauno žmogaus jausmus ir tapatumo paieškas, pristatė kūrėjų komanda iš Lietuvos.

 

Filmo „Tiltas“ premjera – tarptautinio projekto „Cinema, Cent Ans de Jeunesse“ („Kinas, šimtas metų jaunystės“) baigiamojo renginio dalis. Dvidešimt vienus metus trunkančiame projekte dalyvauja įvairios kino ir švietimo organizacijos iš Europos ir Lotynų Amerikos šalių. Prancūzų sinemateka 2015 m. pirmą kartą prie projekto pakvietė prisijungti ir Lietuvą, kuriai atstovauja VšĮ „Meno avilys“. Projekto dalyve iš Lietuvos tapo ilgametę kino klubo patirtį turinti Anykščių Jono Biliūno gimnazija.   

Projektas „Cinema, Cent Ans de Jeunesse“
Projektas „Cinema, Cent Ans de Jeunesse“
„Meno avilio“ inf.

Atrasti dingusiais laikyti lietuviško dokumentinio kino kadrai

 

Po ilgiau nei pusmetį trukusio tyrimo VšĮ „Meno avilys“ kino tyrėjos, bendradarbiaudamos su Lietuvos centriniu valstybės archyvu, atrado unikalius kino kadrus – dokumentinio filmo „Šimtamečių godos“ (1969) nepanaudotą medžiagą.

 

Režisierius Robertas Verba laikomas reikšmingiausiu „poetinio“ dokumentinio kino kūrėjų Lietuvoje. Jo filmas „Šimtamečių godos“ – vienas svarbiausių lietuvių kino istorijos kūrinių, praplėtęs sovietinės tikrovės reprezentavimo dokumentiniame kine ribas. Filmo centre – režisieriaus užfiksuotų ilgaamižių gyvenimas, atsiminimai ir godos.

 

„Meno avilio“ inf.

Kaip kinas tampa politika, o politika kinu, kvies diskutuoti Kino stovykla

 

Kinas yra politika. Ar ne? Į klausimą bandys atsakyti kino kūrėjai, tyrėjai ir mėgėjai, liepos 23–26 d. susitiksiantys Gelgaudiškio dvare – jau šeštojoje „Meno avilio“ organizuojamoje Kino stovykloje. Šių metų temą – „Kinas ir politika“ – nagrinės serbų režisierė Mila Turajlic, Ukrainos pilietinio protesto kūrybinė grupė „Babylon 13“, rusų meno kolektyvo „Chto delat“ narė Marina Maraeva, lietuvių režisierius Mantas Kvedaravičius ir kiti. Be to, dalyvių laukia koncertas ir spektaklis.

 

„Kasmet susirenkame, kad pakalbėtume apie kiną iš esmės. Reaguodami į pasaulinius įvykius ir konfliktus pasirinkome, mūsų manymu, šiandien itin aktualų kino ir politikos santykį“, – sako „Meno avilio“ projektų koordinatorė Goda Jurevičiūtė.

Kino stovykla Gelgaudiškio dvare 2014-aisiais
Kino stovykla Gelgaudiškio dvare 2014-aisiais
„Meno avilio“ inf.

„Lietuvos dokumentinio kino antologija“ – kino paveldo festivalio apdovanojimų finalininkė

 

Naujas „Meno avilio“ DVD leidinys „Lietuvių dokumentinio kino antologija“ pateko į Bolonijoje (Italija) vykstančio Tarptautinio kino festivalio „Il Cinema Ritrovato“ („Sugrąžintas kinas“) geriausių kino DVD apdovanojimų finalininkų gretas. Nuo 1986 m. rengiamas unikalus festivalis skirtas kino klasikai, paveldui ir istorijai – pamirštiems, mažai žinomiems, iš naujo atrastiems ir restauruotiems filmams. Jį organizuoja „Fondazione Cineteca di Bologna“ – vienas žymiausių kino išsaugojimo ir restauravimo fondų.

„Meno avilio“ inf.

Henriko Šablevičiaus ir jo mokinių filmų retrospektyva

 

Lietuviško dokumentinio kino išlikimu ir sklaida besirūpinantis „Meno avilys“ keturis trečiadienius – nuo lapkričio 19 d. iki gruodžio 10 d. –„Skalvijos“ kino centre rodys lietuvių dokumentinio kino klasiko Henriko Šablevičiaus ir jo mokinių filmų programą. Henriko Šablevičiaus archyvo pristatymas – tęstinio projekto „Atsiveriantys „Meno avilio“ archyvai“ dalis.

 

Henrikas Šablevičius
Henrikas Šablevičius
„Meno avilio“ inf.

Žymūs kūrėjai „Meno avilio“ kino stovykloje

 

Šį savaitgalį rengiamoje Kino stovykloje „Kinas ir kūnas“ galima bus sutikti kino režisierių Mykolą Vildžiūną, teatro režisierių, aktorių ir muzikantą Vidą Bareikį, menininką Francisco Janesą. Kartu su stovyklos dalyviais Gelgaudiškio dvare bei jo apylinkėse jie ieškos sąsajų tarp kino ir kūno.

 

Ketvirtadienį prasidedančiame renginyje bus nagrinėjama kūno kine tema, aprėpianti ir kūniškumo perteikimą ekrane, ir žiūrovo juslines patirtis, ir menininkų dalyvavimą kūrimo procese. Tad ne tik kalbėti, bet ir pajusti kvies medijų menininkas ir tyrėjas F. Janesas, gyvenantis ir kuriantis ne tik gimtojoje Lisabonoje, bet ir Niujorke, Los Andžele.

Pernykštės Kino stovyklos akimirka. D. Makūno nuotr.
Pernykštės Kino stovyklos akimirka. D. Makūno nuotr.
„Meno avilio“ inf.

Kino stovykla kvies kiną patirti visu kūnu

 

Paskutinį liepos savaitgalį Gelgaudiškio dvare vyks kasmetinė kino stovykla tema „Kinas ir kūnas“. „Šiųmetėje stovykloje aptardami kūno temą bandysime plėsti diskusijų apie kiną lauką, įtraukdami pokalbius apie naujausias fizikos teorijas, šokančius kūnus, juslingumą. Ne tik kalbėsimės, bet ir patys mėginsime šį tą patirti savo kūnais“, – sako viena stovyklos organizatorių Lina Černiauskaitė. 
Jos teigimu, kūno kine tema aprėpia ir kūniškumo perteikimą ekrane, ir žiūrovo juslines patirtis, ir kino kūrėjų dalyvavimą kūrimo procese. Filmų peržiūros, dirbtuvės ir diskusijos, kūniškieji pojūčiai ekrane ir gyvenime – tik dalis VšĮ „Meno avilys“ rengiamos kino stovyklos programos.

Boksininkas iš Eadweardo J. Muybridge'o fotografijų kolekcijos
Boksininkas iš Eadweardo J. Muybridge'o fotografijų kolekcijos
„Meno avilio“ inf.

Lietuvių filmai Bolonijos klasikinių filmų festivalyje

 

Liepos 5 d. lietuvių kino klasika pirmą kartą bus rodoma Bolonijoje (Italija), festivalyje „Il Cinema Ritrovato“ („Sugrąžintas kinas“). Į festivalio programą buvo įtraukti keturi „Meno avilio“ iniciatyva restauruoti lietuvių dokumentiniai filmai „Laikas eina per miestą“ (rež. Almantas Grikevičius, 1966), „Šimtamečių godos“ (rež. Robertas Verba, 1969), „Kelionė ūkų lankomis“ (rež. Henrikas Šablevičius, 1973), „Neregių žemė“ (rež. Audrius Stonys, 1992).
 
Beveik tris dešimtmečius gyvuojantis kino renginys vienas didžiausių pasaulyje klasikinių filmų festivalis. Jis skirtas kino istorijos aktualinimui, mažai žinomų, pamirštų kino kūrinių pristatymui. Ypač daug dėmesio festivalis skiria restauruotiems kūriniams ir kino paveldo sklaidai. Kasmetinis kino renginys sulaukia ne tik kino profesionalų dėmesio. Tai tikras Bolonijos vasaros įvykis – kiekvieną festivalio vakarą restauruota kino klasika rodoma didžiojoje miesto aikštėje.

„Laikas eina per miestą“
„Laikas eina per miestą“
„Kelionė ūkų lankomis“
„Kelionė ūkų lankomis“
„Neregių žemė“
„Neregių žemė“
  < PUSLAPIS IŠ 4  >>> Archyvas