7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Raktažodis: Skalvija

Apie pabudimą iš letargo ir norą priešintis

Gegužės 14 d. 17 val. „Skalvijos“ kino centre bus parodytas Agnieszkos Holland serialas „Degantis krūmas“ („Horici ker“, Čekija, JAV, 2013). Jį pristato Čekijos ambasada ir Lenkijos institutas Vilniuje bei Lietuvos ir Čekijos draugija. „Degantis krūmas“ pasakoja apie čekų studento Jano Palacho susideginimą 1969-ųjų sausio 16 d. pačiame Prahos centre – Vaclavo aikštėje ir tai, kas įvyko paskui, – Palacho artimųjų bei draugų likimą, visuomenės reakciją į susideginimą, niūrią Čekijos gyvenimo po 1968-ųjų invazijos atmosferą. Palacho poelgis iki šiol laikomas kovos su režimu simboliu. Holland studijavo Prahos kino mokykloje FAMU ir pati buvo tų įvykių liudininkė. „Degančio krūmo“ rodymas skirtas Romo Kalantos susideginimo Kaune metinėms paminėti.

Į viską, kas praeina, žvelgiu ramiai

Lietuvoje tęsiasi prancūzų kino dienos. Praėjusį savaitgalį Vilniuje viešėjo ir su žiūrovais susitiko Otaras Joselianis, kurio filmų retrospektyva papuošė „Žiemos ekranų“ programą. Pateikiame režisieriaus mintis, užrašytas spaudos konferencijoje, kuri šeštadienį vyko „Skalvijoje“.

Trumpas Cassaveteso žodynėlis

Gruodžio 6–15 d. „Skalvijoje“ vyks tradicinė žiemos retrospektyva. Šiemet ji skirta vienai JAV nepriklausomojo kino legendų Johnui Cassavetesui (1929–1989). Bus parodyti šeši režisieriaus filmai: „Šešėliai“ („Shadows“, 1959), „Veidai“ („Faces“, 1968), „Paveikta moteris“ („The Women Under the Influence“, 1974), „Kinų bukmekerio nužudymas“ („The Killing of a Chinese Bookie“, 1976), „Premjera“ („Opening Night“, 1977) ir „Meilės tėkmės“ („Love Streams“, 1984).

 

„Nepatogus kinas“ provokuoja, agituoja, erzina

Spalio 23 d. Vilniuje prasideda dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“. Peržiūros vyks „Skalvijos“ kino centre, „Pasakoje“ ir „Multikino“. Lapkritį festivalis persikels į Kauną, Šiaulius, Klaipėdą. Septintąjį „Nepatogų kiną“ taip pat lydės teminės diskusijos ir kūrybinės dirbtuvės. Kaip ir anksčiau, „Nepatogus kinas“ bus prieinamas visiems – festivalio renginiuose galima dalyvauti už bilietą paaukojus bent 1 centą.
„Nepatogų kiną“ šiemet sudaro programos „Pasaulis 2015“, „Nereikalingi žmonės“, „Visi į gatvę!“, „Posovietinė panorama“, „Teisė žinoti“, „Tibetas iš arčiau“, „Žalioji programa: vanduo“ ir „Nauji lietuvių režisierių filmai“: čia bus parodyti Giedrės Beinoriūtės „Pokalbiai rimtomis temomis“, Linos Lužytės „Igruški“ ir Martos Dauliūtės, Elisabeth Marjanović Cronvall „Antra klasė“.

 

Festivalis žada istorijas be pabaigos

Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF) šiemet rengiamas dešimtą kartą. Renginys, rugsėjo 19–29 d. vyksiantis „Skalvijos“ kino centre ir „Pasakoje“, šiemet pasipuošė šūkiu „Tikros istorijos nesustoja“, kuris atspindi kino dokumentikos savybę „įrėminti“ tam tikrą filmu nesibaigiančio gyvenimo fragmentą.

 
Pagrindinė programa
Pagrindinė VDFF programa, kasmet apibendrinanti metų atradimus, šiemet siūlys pažvelgti į pasaulį aštuonių filmų herojų akimis. Kasparo Astrupo Schröderio filmo Išsinuomok šeimą“ („Lej en Familie A/S“, Danija, 2012) herojus japonas Ruičis turi nedidukę įmonę „Pakelsiu tau ūpą“. Į ją kreipiasi žmonės, norintys nuslėpti tamsiąsias savo gyvenimo puses arba sudaryti įspūdį, kad jie... visiškai normalūs, o įmonėje galima užsisakyti šeimos narį, draugą ar bendradarbį. Šeimos problemų neišvengė ir pats Ruičis, tad filmas prabyla ir apie susvetimėjusią šiuolaikinių japonų šeimą.
Realybė dažnai pranoksta išgalvotas istorijas. Christiano Sønderby Jepseno tragikomiškas debiutinis filmas „Testamentas“ („Testamentet“, Danija, 2012) rodo tris brolius, paveldėjusius senelio turtą. Henrikas išsiskyręs ir gyvena virš grožio salono, jo brolis stengiasi heroiną pakeisti namuose išauginta žole, o jaunėlis mokosi vienais dešimtukais. Dar yra tėvas, kuris visuomet žino, kas geriausia, ir turto besigviešianti teta. Ar broliams pavyks laikytis išvien ir įveikti akistatas su priešininkais?
Angelos Christlieb filmo „Nuoga opera“ („Naked Opera“, Liuksemburgas, Vokietija, 2013) herojui Markui grumtynės už testamentą negresia, bet talentingas, išsilavinęs, iškalba apdovanotas turtuolis nuo vaikystės serga nepagydoma liga. Save jis laiko Don Žuanu iš Liuksemburgo ir nuolat ieško tobulo savo mėgstamiausios operos pastatymo. Režisierė, kuri Vilniuje pati pristatys filmą, lydėjo Marką į Veneciją. Ten jis įsimylėjo jauną pornografinių filmų aktorių.

 

„Mokausi iš kino“ salės vėl atveriamos moksleiviams

 Dvejus mokslo metus pažindinę moksleivius su kinu, projekto „Mokausi iš kino“ rengėjai ir toliau kvies mokytis. Oficialiai projektas pasibaigė, tačiau, pasak organizatorių, būtų nedovanotina sustoti: tūkstančiai susidomėjusių moksleivių, netikėčiausios filmų interpretacijos, diskusijos tarp bendraklasių parodė, koks svarbus mokykloms yra kinas. Todėl moksleiviai vėl galės pamokas paįvairinti filmų peržiūromis ir diskusijomis.

 
Vilniuje jiems plačiai duris atvers „Skalvijos“ kino centras bei „Pasakos“ kino teatras, Kaune įsileis Tarptautinio Kauno kino festivalio rengėjai, Panevėžyje pasitiks kino centras „Garsas“. Atokiau nuo didžiųjų miestų įsikūrusių mokyklų neaplenks „Mokausi iš kino“ rekordininkas „Kinobusas“, surengęs daugiausiai projekto kino seansų ir filmų aptarimų. Jo mokyklos sulauks nuo spalio vidurio.

 

Baltarusių ir lietuvių nebiudžetinio kino festivalis

Paskutinę pavasario savaitę Vilniuje vyks keturių dienų kino festivalis „toKino“, vienijantis kino autorius ir tyrinėtojus iš daugiau negu dešimties šalių. Festivalį rengia Europos humanitarinio universiteto projektas „LitPro“, kurio rėmėjas yra Baltarusijos Baryso Zvozskavo Žmogaus teisių namai ir organizacija „Belarus Watch“. Festivalio metu vyksiančiuose renginiuose kviečiami dalyvauti ne tik kino mėgėjai, bet ir šiuolaikinės visuomenės socialinėms problemoms neabejingi žmonės. Festivalį gegužės 28 d. atidarė žiniasklaidos ekspertės Jillian Hocking (Australija) paskaita „Etinė žiniasklaida ir pilietinis aktyvizmas“.
 

„toKino“tai tarptautinis autorių lėšomis sukurtų filmų festivalis. Filmai pristato aktualias socialines problemas bei diskusijas sukeliančias temas. Todėl festivalio renginiai taps atvira pasisakymų ir

Trys Madso Mikkelseno portretai

Šį penktadienį „Skalvijos“ kino centras pradeda rodyti filmų ciklą „Trys Madso Mikkelseno portretai“. Aktoriaus gerbėjai galės prisiminti filmus, atskleidžiančius skirtingas jo talento briaunas. Tai pernai Berlyno kino festivalyje apdovanota Nikolajaus Arcelio kostiuminė istorinė drama „Karališkas romanas“ (Danija, Švedija, Čekija, 2012), kuriame Mikkelsenas suvaidino Danijos karalienės Karolinos Matildos meilužį intelektualą, politiką ir reformatorių Johanną Friedrichą Struense – žmogų, kuris gerokai peraugo savo laiką. Lietuvoje labai populiarūs Anderso Thomaso Jenseno „Adomo obuoliai“ (Danija, 2005) – juodoji komedija apie neonacio resocializaciją. Joje Mikkelsenui teko ekscentriško pastoriaus Ivano vaidmuo. Trečiasis filmas – Thomo Vinterbergo „Medžioklė“ (Danija, 2012). Už šiame filme suvaidintą neteisingai pedofilija apkaltintą mokytoją pernai Kanuose Mikkelsenas buvo apdovanotas prizu geriausiam aktoriui.
 

Gimęs 1965 m. aktoriaus Henningo Mikkelseno šeimoje, Madsas nuo devynerių metų užsiėmė sportine gimnastika, aštuonerius metus buvo profesionaliu šokėju šiuolaikinio šokio trupėje „Micado Dance Ensemble“. 1996 m. baigęs teatro mokyklą, jis porą metų vaidino teatro scenoje. 1996-aisiais prasidėjo ir Mikkelseno kino karjera: suvaidinęs neonacį narkomaną

Norėčiau perkelti portretuojamą asmenį į dabartį

Šį penktadienį „Skalvijos“ kino centras pradeda rodyti vokiečių režisierės Margarethe von Trotta filmą „Hannah Arendt“, kurio pasaulinė premjera pernai rudenį įvyko Tarptautiniame Toronto kino festivalyje, o premjera Lietuvoje – per „Kino pavasarį“. Filmo režisierės vardas pas mus turėtų būti žinomas: 2004-aisiais festivalis „Vilniaus pavasaris“ ir Goethe’s institutas surengė jos filmų retrospektyvą, von Trotta viešėjo Vilniuje ir susitiko su lietuvių žiūrovais.
 

Aktorė, režisierė ir scenaristė Margarethe von Trotta gimė 1942 m. Berlyne. Jos motina kilusi iš Baltijos vokiečių aristokratų giminės. 1964-aisiais ji pradėjo vaidinti teatre, vėliau filmavosi vokiečių Naujosios bangos režisierių filmuose. 1977 m. ji debiutavo režisūroje filmu „Antrasis Kristos Klagės pabudimas“. Šis filmas, kaip ir kiti

„Mokausi iš kino“ dovana moksleiviams

Kino edukacijos projekto „Mokausi iš kino“ rengėjai sostinės moksleiviams dovanoja visą mėnesį nemokamų kino seansų su diskusijomis. Jie vyks nuo balandžio 22 d. iki gegužės 20 d. „Skalvijos“ kino centre bei kino teatre „Pasaka“. Pedagogai jau dabar kviečiami apsilankyti projekto svetainėje www.mokausiiskino.lt, ir, atsižvelgus į kuruojamos klasės amžių, dominančias temas ir laiką, išsirinkti filmą bei iš anksto užsiregistruoti.

PUSLAPIS
6