7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Rengėjų inf.

Rengėjų inf.

Auksinis spalis Paliesiaus dvare

Spalio mėnuo Paliesiaus dvare dosnus ne tik spalvų, bet ir aukščiausios kokybės koncertų bei staigmenų senjorams. Šį mėnesį nepriekaištinga akustika garsėjančioje salėje „Pasaga“ koncertuos talentingi atlikėjai, o dvaras turi puikių žinių senjorams, mėgstantiems klasikinę muziką. Spalio mėnesio koncertais jie galės pasimėgauti už žemesnę kainą, jiems neteks rūpintis transportu, nes į Paliesiaus dvaro koncertus iš Vilniaus nuveš ir parveš autobusas. Negana to, koncertai bus paskaninti nuostabaus skonio bandele ir žolelių arbata. Maloniai kviečiame susipažinti su atlikėjais ir koncertų programomis.

Paliesiaus dvaras. A. Jakšto nuotr.
Paliesiaus dvaras. A. Jakšto nuotr.
Rengėjų inf.

Epinis Briano Eno „Apollo“ jau netrukus Vilniuje – britų grupė „Icebreaker“ gros kartu su legendiniu roko gitaristu BJ Cole

Spalio 18 d. aktualiosios muzikos festivalyje „Gaida“ vyks neeilinis koncertas, skirtas legendinio JAV kosminio laivo „Apollo“ vykdytos Mėnulio misijos 50 metų jubiliejui. Pirmą kartą Lietuvoje gyvai nuskambės kultinio muzikos prodiuserio ir kompozitoriaus Briano Eno kūrinys „Apollo“, kurį atliks visą būrį garsių atlikėjų atsivežanti britų grupė „Icebreaker“ – Vilniuje ji gros kartu su legendiniu roko gitaristu BJ Cole („steel“ gitara). Šis renginys pateiks visą eilę ir kitų įdomybių: grupė „Icebreaker“ pristatys ir jaunosios britų žvaigždės Annos Meredith ryškiausius kūrinius, ir šiemet išėjusios alternatyvaus roko įžymybės Scotto Walkerio muziką.

 „Icebreaker“
„Icebreaker“
Rengėjų inf.

Lietuvių kinas ateina į Berlyną – „Litauisches Kino Goes Berlin“

Spalio 31d. Berlyne prasidės jau devintą kartą vykstantis lietuvių kino festivalis „Litauisches Kino Goes Berlin“. Kasmet lietuvių filmus Vokietijos žiūrovams pristatantis renginys truks keturias dienas, bus parodyta daugiau nei pusšimtis filmų. Tarp jų Tomo Vengrio debiutas „Gimtinė“, geriausiu Baltijos šalių filmu pripažinta Marijos Kavtaradzės drama „Išgyventi vasarą“, režisierės Aistės Žegulytės dokumentinis filmas „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“ bei du restauruoti lietuvių kino klasiko Arūno Žebriūno filmai – „Gražuolė“ (1969) ir „Riešutų duona“(1978). „Litauisches Kino Goes Berlin“ yra vienintelis tokio pobūdžio festivalis už Lietuvos ribų.  

Kadras iš filmo „Gimtinė“
Kadras iš filmo „Gimtinė“
Rengėjų inf.

„Nepatogus kinas“ kuria tarptautinių susitikimų erdvę kino profesionalams

Ketvirtadienį prasidėjęs festivalis „Nepatogus kinas“ daugybę renginių pasiūlys ne tik žiūrovams, bet ir šalies kino profesionalams. Žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalį šiemet aplankys filmų kūrėjai, tarptautinės kino industrijos profesionalai, savo idėjas viešai pristatys specialių dirbtuvių atstovai iš įvairių šalių.

Rengėjų inf.

Festivalyje „Gaida“ artėja Philipo Glasso premjera Lietuvoje ir GRAMMY laureatų koncertas

Spalio 17 d. tarptautiniame aktualiosios muzikos festivalyje „Gaida“, Nacionalinės dailės galerijos Didžiojoje salėje įvyks pasaulinės muzikos įžymybės Philipo Glasso naujo kūrinio „Perpetulum“ premjera Lietuvoje. GRAMMY laureatai, garsioji JAV mušamųjų grupė iš Čikagos „Third Coast Percussion“ su naujuoju Ph. Glasso kūriniu atvyksta į Vilnių pirmajam ir vieninteliam savo koncertui Lietuvoje. Ph. Glasso naujasis kūrinys „Perpetulum“ – tai pirmoji kompozicija, kurią 82-ejų minimalizmo guru apskritai yra sukūręs mušamųjų kvartetui.

„Third Coast Percussion“. Organizatorių nuotr.
„Third Coast Percussion“. Organizatorių nuotr.
Rengėjų inf.

Kūrybinės praktikos Lentvaryje | Mano pirmasis DIY žurnalas su Valentinu Duduku ir Justina Zubaite

Spalio 15-16 d., nuo 15:00 val.
Lentvario geležinkelio stotis, II a.
Geležinkelio g. 13, Lentvaris

Renginys atviras ir nemokamas

Vienas mimeografinės spaudos revoliucionierių, amerikiečių menininkas ir poetas Edas Sandersas, 1962 m. ėmėsi spausdinti skandalingai pagarsėjusį ir trejus metus gyvavusį  „Fuck You: A Magazine of the Arts“ žurnalą, kurio kredo buvo „Spausdinsiu viską“ (angl. I will print anything). Šis politine pacifizmo agenda grįstas periodinis leidinys buvo tikras septiniasdešimtųjų kontrakultūros atspindys. Ko šiandien galėtume iš jo pasimokyti? Arba ką nė nepastebėdami jau išmokome?

Periodiniai leidiniai, smulkios brošiūros, savileidybiniai pamfletai ir kiti pigios spaudos, „pasidaryk pats“ (angl. DIY, do it yourself) filosofijos leidiniai – viena iš daugeliui mūsų prieinamų viešųjų erdvių. Šie leidiniai išpopuliarėjo meno lauke, tačiau taip pat yra labai svarbūs įvairių bendruomenių aktyvizmui, protestams, politiniam agitavimui ir kūrybinių eksperimentų sklaidai. Stebint pastarųjų metų politinius ir socialinius procesus: aplinkosauginius jaunimo maršus „Fridays for Future“, geltonųjų liemenių judėjimą Prancūzijoje, kultūros ir švietimo darbuotojų streikus Lietuvoje ir kt., nesunku pastebėti, jog bendruomeninė leidyba išlieka svarbia jų dalimi.

Dviejų dienų dirbtuvėse kalbėsimės apie mėgiamiausius žurnalus ir ko juose trūksta, ar galime juose atpažinti „savo“ balsą, ar aptariamos mums rūpimos problemos. Tyrinėdami istorinius meno leidinius, bandysime pažinti, kokios estetinės priemonės naudojamos, kokiais mums žinomais ir naujais būdais derinami įvairūs tekstai ir vaizdiniai, aptarsime tokio pobūdžio leidinių platinimo iššūkius. Kartu su grafikos dizaineriu Valentinu Duduku kursime kolektyvinį DIY ziną ir susipažinsime su technologiniais leidinio sukūrimo procesais.

Dalyviai dirbtuvėms kviečiami atsinešti žurnalų, laikraščių, atvirukų, brošiurų ir kitos spausdintinės medžiagos savo būsimam leidiniui.

Justina Zubaitė – leidybinių meno projektų koordinatorė ir viena nepriklausomo knygyno „Six Chairs Books“ įkūrėjų. 2014-2019 m. Zubaitė dirbo Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) skaityklos kuratore ir nuosekliai plėtojo diskusijų apie nepriklausomą meninę leidybą kultūrą.


Valentinas Dudukas (Baltarusija) yra nepriklausomas grafikos dizaineris, dirbantis dizaino ir kitų veiklų, susidedančių iš kolekcionavimo – sankirtoje, tokių kaip: maistas, leidyba, vakarėliai.

Šiuo metu vadovauja FLOSSED dizaino studijai, bei vykdo ir keletą ilgalaikių projektų, tarp kurių – NUTRITIONS (tarptautiniai maisto pokalbiai), PRINT KAMP (Vilniuje kuriami „pasidaryk pats“ spausdinimo sprendimai), МОЛОДЕЖНАЦ СТОЛИЦА (kasmetinis vakarėlis, vykstantis Baltarusijos provincijoje).

Šios kūrybinės dirbtuvės yra viena iš projekto „Šiuolaikinio meno praktikos jaunimui. Trijų dalių ciklas“ programos dalių.

Kuratoriai:
Milda Dainovskytė
Laurynas Skeisgiela

Projektą vykdo:
Lentvario kultūros rūmai

Projektą dalinai remia:
Lietuvos kultūros taryba
Lietuvos kultūros ministerija
Trakų rajono savivaldybė

Partneriai:
Trakų r. Lentvario Henriko Senkevičiaus gimnazija
Trakų r. Lentvario pradinė mokykla
Trakų r. Lentvario „Versmės“ gimnazija
Vilniaus kolegijos menų ir kūrybinių technologijų fakultetas
Trakų r. Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazija
UAB Lentvario kilimai
UAB Statybų bazė
Six Chairs Books
ArtBooks.lt
Vilniaus dailės akademija
Lietuvos kompozitorių sąjunga

Komunikaciniai partneriai:
„Trakų žemė“
„Galvė“
 

Rengėjų inf.

Baltijos šalių menininkai siekia 11-ojo Jaunojo tapytojo prizo

Šiemet jau 11-ąjį kartą bus išrinktas konkurso Jaunojo tapytojo prizas (Young Painter Prize, YPP) laimėtojas. Organizatoriai sulaukė 72 konkurso kriterijus atitinkančių paraiškų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos tapytojų. Lapkričio 8-ąją Vilniuje, VDA parodų salėje „Titanikas“, bus atidaryta 20 finalininkų paroda ir paskelbtas geriausias šių metų jaunasis tapytojas.

Pasak konkurso organizatorių, Jaunojo tapytojo prizas jau vienuolika metų yra jaunosios Baltijos šalių menininkų kartos tapybos metraštininkas ir platforma būti pastebėtiems jauniesiems talentams iš Lietuvos, Latvijos ar Estijos.

Jaunojo tapytojo prizo organizatorės, menotyrininkės Julijos Dailidėnaitės, teigimu, kiekvieni jos „kalendoriniai“ metai prasideda ir baigiasi šiuo projektu.

„Šiandien sunku patikėti, kad jau perkopėme dešimtmetį. Atsigręžus atgal ir susumavus visus konkurso metu įvykusius atradimus, pasiekimus ir įvykius, įžvelgiu šio projekto vertę. Matau didelę prasmę ir toliau plėtoti bei plėsti šio projekto ribas. Jaunojo tapytojo prizas tapo atspirties tašku daugeliui jaunųjų tapytojų, tarp kurių pirmųjų metų laimėtojas Andrius Zakarauskas, Zane Tuča iš Latvijos, Aleksejus Gordinas iš Estijos, Jolanta Kyzikaitė, Jonas Jurcikas, Rosanda Sorakaitė, Linas Jusonis, Adomas Danusevičius ir kiti. Jie sėkmingai kuria iki šiol“, – sako J. Dailidėnaitė.

Pasak projekto iniciatoriaus, tapytojo Vilmanto Marcinkevičiaus, pats maloniausias momentas yra suvokti, kad kūryba yra realesnė už amžino variklio idėją.

„Kūryba – nesibaigianti. Tai labai ryžtingai parodo jaunoji menininkų karta. Jaunieji Baltijos šalių kūrėjai tapybos priemonėmis žengia įvairiausiais keliais, tačiau matome, kad atsigręžiama į figūratyvą, žmogaus būsenas ir išgyvenimus, žmogų supančią aplinką ir situacijas, animacijos ir  kompiuterinių žaidimų atėjimą į tapybą, koduojamos meno istorijos pavyzdžių citatos. Tai labai pozityvūs ženklai tapybos ateičiai“, – pabrėžia V. Marcinkevičius.

Šiais metais geriausiam tapytojui atiteks beveik 5 000 Eur vertės prizas, kurį sudaro dviejų mėnesių rezidencija SomoS meno centre Berlyne, piniginis prizas bei galimybė surengti personalinę parodą sostinės „Pamėnkalnio“ galerijoje. Vienas svarbiausių akcentų – konkurso nugalėtojo kūrinys papildys Lietuvos dailės muziejaus, Nacionalinės dailės galerijos tapybos fondus, kuriuose jau yra saugomi ir visų dešimties ankstesnių Jaunojo tapytojo prizo laimėtojų darbai.

Tęsiant itin sėkmingą pernykštę patirtį, papildomus prizus įsteigė projekto Jaunojo tapytojo prizas draugai – kūrybinė agentūra „Autoriai“ ir šiuolaikinio meno galerija „The Rooster“. Kūrybinė agentūra „Autoriai“, glaudžiai bendradarbiaujanti su Baltijos jūros regiono menininkais, skirs „Special Mention“ piniginį prizą. Jo laimėtoją rinks specialiai suformuota tarpdisciplininė žiuri. O galerija „The Rooster“, dirbanti išskirtinai su pradedančiaisias ir jaunaisiais kūrėjais, vienam iš projekto finalininkų skirs paskatinamąją premiją „The Rooster Open“.

Šių metų projekto vertinimo komisijoje – vienų svarbiausių Lietuvoje meno fondų „Lewben Art Foundation“ ir Lietuvos išeivijos dailės fondų įkūrėjas ir valdytojas, Jungtinės Karalystės TATE muziejaus komiteto, atsakingo už meno kūrinių įsigijimą iš Rusijos ir Rytų Europos (REEAC), narys Vilius Kavaliauskas; viena ryškiausių Estijos tapytojų, hiperrealistė Maarit Murka; Lietuvos dailės muziejaus direktorius, buvęs Vilniaus dailės akademijos prorektorius bei buvęs Lietuvos kultūros ministras Arūnas Gelūnas; vizualaus meno kūrėjas, kuratorius, rezidencijų centro SomoS Berlyne steigėjas ir vadovas Paulus Fugers bei meno kritikė ir kuratorė iš Latvijos Šelda Pukite.

Vienas svarbiausių projekto Jaunojo tapytojo prizas tikslų – sudaryti galimybę visuomenei susipažinti su jaunųjų menininkų kūryba, o tikslinei auditorijai Lietuvoje ir užsienyje – meno kolekcininkams, meno vadybininkams ir kuratoriams – atrasti naujus talentus Baltijos šalyse. Šio tikslo siekdami, kaip ir kiekvienais metais, projekto organizatoriai suburia tarptautinę vertinimo komisiją, kurią sudaro įvairių sričių meno profesionalai: galerininkai, kolekcininkai, menotyrininkai, menininkai ir kuratoriai.

Projekto Jaunojo tapytojo prizas mecenatai: Mindaugas Raila, Nicolas Ortiz, Dali van Rooij Rakutyte, „Lewben Art Foundation“ bei „Bajorunas / Sarnoff Foundation“.

 

Rengėjų inf.

Jano Boeleno paskaita „Kuruoti dizainą ir architektūrą“


Jano Boeleno paskaita „Kuruoti dizainą ir architektūrą“

Lietuvos paviljoną 17-oje Venecijos architektūros bienalėje organizuotantis tarpdisciplininis edukacijos, rezidencijų ir parodų centras „Rupert“ pristato paviljono kuratoriaus Jano Boeleno paskaitą „Kuruoti dizainą ir architektūrą“. Paskaita vyks spalio 12 d., 15:30 val., MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilniuje). Renginys nemokamas ir vyks anglų kalba.

Ar XXI amžiuje tebeaktualu rengti parodas ir kurti kūrinius? Kaip skirtingas išraiškos priemones ir erdves galime panaudoti žinių perdavimui? Kokios strategijos ir metodai yra tinkamiausi, norint sudominti ir perduoti idėjas? O kaip kuruoti bienalių kontekste? Tai keletas klausimų, kuriuos savo paskaitoje kels Janas Boelenas. Kuratorius pasidalins mintimis, kaip organizuoti, inicijuoti, plėtoti ir pristatyti dizaino, šiuolaikinio meno ir architektūros parodas.

Janas Boelenas (1967, Belgija) yra dizaino, architektūros ir šiuolaikinio meno kuratorius, meno bienalės „Manifesta 9“ steigėjas, šiuolaikinio meno centro Z33, Haselte, Belgijoje, įkūrėjas ir meno direktorius. Karlsrūjės meno akademijos rektorius. Magistrantūros programų „Socialinis dizainas“ bei „Dizaino kuravimas ir rašymas“ Eindhoveno dizaino akademijoje vedėjas. Flamandų architektūros ir dizaino komiteto narys. Įvairių meno, dizaino ir architektūros bienalių kuratorius. J. Boelenas yra kuravęs tokius renginius kaip seniausia dizaino bienalė BIO 50, Ljubljanoje, Slovėnijoje, 4-oji Stambulo dizaino bienalė ir kt.

Lietuva 17-oje Venecijos architektūros bienalėje prisistatys su Julijono Urbono projektu „Planeta iš žmonių“. Tai – iš žmonių kūnų suformuotos dirbtinės planetos meninė ir mokslinė galimybių studija. Ši interaktyvi architektūrinė fikcija aptaria architektūros vaidmenį ir galimybes naujajame kosmoso amžiuje, tiek Lietuvos, tiek globaliame kontekste.

Šalies paviljoną pristato Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, organizuoja tarpdisciplininis edukacijos, rezidencijų ir parodų centras „Rupert“.

Naujienas sekite: www.planetofpeople.lt

 

Jan Boelen. V. Frissen nuotr.
Jan Boelen. V. Frissen nuotr.
Rengėjų inf.

Paroda „Medus ir vanilė“

Grafikė Greta Grendaitė ir skulptorius Tomas Vosylius (duetas „Legal Art Lovers“) pristato jau ketvirtąją bendrą parodą. Nors menininkai kuria skirtingomis raiškos priemonėmis, jų kūryba subtiliai susilieja temų aspektu. Bendrose parodose jie sukuria dialogą, gvildenantį socialines, ekologines, jėgos ir galios temas. Svarbus menininkų kūrybos rakursas yra pats žmogus ir jo patyrimai sociokultūrinėje aplinkoje; juos domina žmogaus chameleoniški virsmai, nulemti pačios šiuolaikinės visuomenės konteksto ir joje egzistuojančių socialinių vaidmenų.


Parodoje „Medus ir vanilė“ G. Grendaitė ir T. Vosylius tęsia flirtą su socialinės aplinkos provokuojamomis būsenomis ir tarpinėse situacijose, tarppatyrimo metu gimstančiais personažais. Jautriai išgyvendami technokratinę aplinką ir jos įtaką žmogui, menininkai kritiškai apmąsto sociokultūriniame bei sociopolitiniame kontekste įvairių situacijų metu susiformuojančius ir eigoje besitransformuojančius fantastiškus pavidalus, kurie menininkų kūryboje atsiskleidžia kaip biomorfinių ar zoomorfinių bruožų turintys įvaizdžiai, populiariosios kultūros bei socialinės pasakos veikėjai.


Ne vienerius metus tęsiamose serijose, ypač 2012 m. pradėtoje piešinių ir skulptūrų serijoje „Flora ir fauna“ menininkai kelia bergsoniškai egzistencinius kūrybinės evoliucijos klausimus. „Perlipę suvirtualėjusį aplinkos apvalkalą lyg ekraną, toliau ieškome gyvybinės energijos dalelių – savęs. Sociume save pastebime per atvirą žvilgsnį į Kitą, per kasdienes, lyg ir neišskirtines, tačiau svarbias situacijas, jose (pa)stebėtus, įsiminusius, vaizduotės išgrynintus charakterius, personažus, galbūt artėjusius prie didžiojo Įvykio, bet sustingdytus erdvės ir laiko, izoliuotus meno kūriniuose“ – savo santykį su kūrybos temomis apmąsto patys menininkai. G. Grendaitė ir T. Vosylius parodoje pristatomais kūriniais aktualizuoja socialinių vaidmenų, lyčių skirtumų, abipusių santykių klausimus, su kuriais vienaip ar kitaip susiduria kiekvienas individas.


Optimistiškai nuteikiantis parodos pavadinimas veikia kaip inversija ir paradoksaliai sustiprina kūriniuose ironiškai vaizduojamą socialinio pasaulio maskaradą, grįstą savita menininkų mitologija, kurios pagrindas – kasdienių (pa)stebėjimų, patirčių, prisiminimų ir jų transformacijų metu gimstančios būsenos ir herojai.

Dovilė Stirbytė

  PUSLAPIS IŠ 221  >>> Archyvas