7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Rengėjų inf.

Rengėjų inf.

„Improvizacinė muzika Liepkalnio vandens saugykloje“

Rugsėjo 21 d., šeštadienį, Katarsis4 saksofonų eksperimentai persipins su ypatinga Liepkalnio vandens saugyklos akustika. Net į tris muzikinius pasirodymus šeštadienį saksofonų kvartetas kviečia debiutinio albumo išleidimo proga. Į saksofonų kvarteto improvizacijas, papildytas Nido Kaniušo vaizdo instaliacijomis, galėsite pasinerti 14, 15, bei 16 val. Siekiant išsaugoti unikalų saugyklos aidą ir klausytojų potyrius, bus ribojamas lankytojų skaičius.

Katarsis4 pasirodymas Liepkalnio vandens saugykloje. T. Tereko nuotr.
Katarsis4 pasirodymas Liepkalnio vandens saugykloje. T. Tereko nuotr.
Katarsis4 PIN dienoje. D. Čėplos nuotr.
Katarsis4 PIN dienoje. D. Čėplos nuotr.
Rengėjų inf.

„Nepatogus kinas“ kviečia žaisti: „Mes“ ar „Jie“?

Spalio 10 d. prasidėsiantis ir 12-oje šalies miestų vyksiantis dokumentinių filmo festivalis „Nepatogus kinas“ šiemet festivalio kampaniją pradeda kvietimu pažaisti žaidimą „Mes | Jie“. Organizatoriai kviečia pažaisti ir pagalvoti, kaip – galvisiškai netyčia – skirstome pasaulį į savus ir svetimus.

Rengėjų inf.

M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso geografija driekiasi nuo Pietų Korėjos iki JAV

Ketveri metai prabėgo kaip viena diena: nenumaldomai artėja didžiausias ir prestižiškiausias Lietuvoje VIII Tarptautinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas. Neseniai pasibaigus registracijai, paaiškėjo, kad į Vilnių lapkritį atvyks daugiau nei 60 talentingiausių jaunosios kartos atlikėjų iš 22 pasaulio šalių.

 M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso finalas. M. Mikulėno nuotr.
M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso finalas. M. Mikulėno nuotr.
Rengėjų inf.

Vilniaus arkikatedroje – stambiųjų sakralinės muzikos kūrinių koncertas

Rugsėjo 15 d. 14 val. Vilniaus arkikatedroje bazilikoje vyks sakralinės muzikos koncertas „Stambieji sakralinės muzikos opusai“. Prisimenant Eduardo Balsio šimtmečio metus, šiame koncerte skambės kompozitoriaus mokinių Vidmanto Bartulio, Algirdo Martinaičio ir Gintaro Samsono kūriniai. Koncerto metu juos atliekant girdėsime Šiaulių valstybinį kamerinį chorą „Polifonija“ (vadovė Nijolė Saimininkienė) kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru (meno vad. Mindaugas Bačkus), solo partiją atliks solistė, sopranas Milda Baronaitė, o koncertui diriguos Tomas Ambrozaitis.

Rengėjų inf.

Raimondo Gailiūno tapybos paroda „Neramus“

Lietuvos dailininkų sąjungos galerija Arka, Aušros vartų g. 7, Vilnius.

Atidarymas rugsėjo 19 d. 18 val.

Paroda veiks iki spalio 9 d.

Parodą organizuoja Contour Art Gallery, Vilnius.

 

Į Vilnių su naujausiais tapybos darbais sugrįžta vienas paslaptingiausių šiuolaikinių Lietuvos menininkų – Raimondas Gailiūnas. Rokiškyje kuriantis ir gyvenantis menininkas į Lietuvos tapybos lauką atėjo 1990-aisiais su „Angies“ grupe. Gyvendamas toli nuo meno centrų, dirbantis bendrabučio kambaryje įrengtoje studijoje, menininkas perkelia ant drobės šių dienų gyvenimą – jo ryškiuose, kūniškuose paveiksluose nugula asmeninės istorijos, citatos iš senųjų religinių paveikslų bei fotografijos, šiuolaikinių medijų įpiršti vaizdai. Ši paroda, tai pasakojimas apie neramias šiuolaikinio žmogaus vidines būsenas. Raimondo Gailiūno paveikslai perteikia tą nerimą, pasimetimą, laviravimą beprotybės prieangyje, išėjimą „už ribos“. Jie turi savyje jėgos, kuri Gailiūno tapyboje pasireiškia grotesku ir sarkazmu savo paties atžvilgiu. Autentiškas menininko atsivėrimas, gestinė tapyba, dideli drobių formatai – tai, ko pasiilgęs lietuvių tapybos tradicijas vertinantis žiūrovas.

Parodai atrinkta daugiau nei 60 tapybos darbų. Jie pasklis visose galerijos salėse pasakodami šešis neramius pasakojimus, sąlyginai pavadintus tokiais vardais: „Prisikėlimai ir kilìmai“, „Būtybės šalia manęs“, „Vilties saulės“, „Šalutinis kiemas“, „Trofėjai“, „Vidinės chimeros“. Visi tapybiniai pasakojimai jungiasi į vieną nuoseklią Raimondo Gailiūno studijoje pastaraisiais metais kurtą istoriją.

„Visas mano gyvenimas yra suvokti man užduodamus klausimus. Tik tai man yra tapyba“, – sako menininkas, 2013 metais išrinktas geriausiu Lietuvos menininku ArtVilnius meno mugėje. Raimondo Gailiūno darbai buvo eksponuojami  dviejose Mo muziejuje rengtose parodose, jo kūrinių yra Lietuvos dailės muziejuje,  regioniniuose muziejuose, privačiose kolekcijose.

Menininkui atstovaujanti Contour Art Gallery rengia šią parodą bendradarbiaudama su dailininkų sąjungos galerija Arka. Dailininkas Raimondas Gailiūnas yra šios sąjungos nariu nuo 1992 metų.

Parodos kuratorė – menotyrininkė dr. Rasa Žukienė.

Parodos architektūrą kuria architektė Ieva Cicėnaitė.

Kilnojama galerija Contour Art Gallery rengia parodas erdvėse, galinčiose kuo geriau atskleisti pristatomų menininkų kūrybą. Nuolat kintanti ekspozicijų aplinka ne tik suteikia vis naują kontekstą autorių idėjoms, bet ir leidžia naujai pamatyti jų darbus, formuoja naują, platesnį požiūrį į meno kūrinius. Tarptautinėse meno mugėse rodanti atstovaujamų menininkų, tokių kaip Eglė Ridikaitė, Laisvydė Šalčiūtė, Raimondas Gailiūnas, Rūta Vadlugaitė, darbus Contour Art Gallery jau sulaukė gerų vertinimų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje – buvo tarp 7 geriausių ArtVilnius’ 18 mugės galerijų, ArtMadrid’ 19 meno mugės projekto „One Project“ kuratorė pasirinko galerijos pristatytą menininkę Rūtą Vadlugaitę, Italijos meno portalas Artribune Contour Art Gallery ekspoziciją įtraukė tarp 10 geriausių 2018 m. ArtVerona meno mugėje pristatytų galerijų, o Mantujos kunigaikščių rūmų (Palazzo Ducale di Mantova) muziejus pakvietė bendradarbiauti rengiant galerijos atstovaujamos menininkės Laisvydės Šalčiūtės parodą 2019 metų balandžio–gegužės mėnesiais.

Paroda LDS galerijoje "Arka" veiks iki spalio 9 d.

 

Rengėjų inf.

Naujas „Operomanijos“ sezonas

Kritikų įvertinti, publikos mylimi, visus penkis pojūčius įaštrinantys, šiuolaikiniai sceniniai kūriniai – to visuomet galima tikėtis iš „Operomanijos“ repertuaro. Neseniai paskelbusi būsimų spektaklių, šiemet keliausiančių po visą Lietuvą, datas ir vietas, ši kūrybinė kompanija paslaptingai šnabžda ir apie dvi naujų kūrinių premjeras. O kol kas jau žinomos pirmosios sezono dalies, rugsėjo–gruodžio mėnesių spektaklių rodymų datos.

Opera „Alfa“. V. Morkevičiaus nuotr.
Opera „Alfa“. V. Morkevičiaus nuotr.
Performansas „Blogi orai“. M. Aleksos nuotr.
Performansas „Blogi orai“. M. Aleksos nuotr.
Opera „Confessions“. M. Aleksos nuotr.
Opera „Confessions“. M. Aleksos nuotr.
Opera „Geros dienos!“. T. Tomasulo nuotr.
Opera „Geros dienos!“. T. Tomasulo nuotr.
Garso instaliacija-performansas „Olympian Machine“
Garso instaliacija-performansas „Olympian Machine“
Premjera Vilniaus gete
Premjera Vilniaus gete
Rengėjų inf.

Architektūros [pokalbių] fondas kviečia diskutuoti architektūros kritikos tema 25-ąjame pokalbių cikle „gražu/negražu“

Architektūros [pokalbių] fondas kviečia diskutuoti architektūros kritikos tema 25-ąjame pokalbių cikle „gražu/negražu“


„Sakykit ką norit, man šitas pastatas negražus“ – viešojoje erdvėje architektūra dažnai vertinama per prizmę gražu/negražu, patinka/nepatinka. Socialinių tinklų pasaulyje visi turime galimybę ir daugelis vertiname, dalijamės nuomonėmis – esame kritikai. Kada paskutinį kartą 5 ar 1 žvaigždute įvertinote naują restoraną, kino teatrą ar parką, parašėte atsiliepimą?
Teatras, dailė, muzika ir kitos meno sritys turi ne tik savus kūrėjus, bet ir kritikus. Kritika ir vieši apmąstymai leidžia geriau suprasti atskirą kūrinį, jo kontekstą bei ugdo visą kultūrinį lauką. O kaip su architektūra?
Šį rudenį, rugsėjo 18 – spalio 30 dienomis, 25-tasis Architektūros pokalbių ciklas kviečia diskutuoti architektūros kritikos tema ir kelia klausimus, kokia yra architektūros kritikos prasmė ir vertė? Kaip nagrinėti architektūrinius ir urbanistinius sprendimus, bei pristatyti juos plačiajai publikai suprantama kalba? Ar galime tapti sumanesniais architektūros kritikais?

Rugsėjo 18d. ciklą pradės platesnė diskusija apie kritikos kaip kultūrinio reiškinio prasmę. Diskusija skatins pažvelgti į kitas kultūros sferas ir suprasti, koks kritikos vaidmuo jose. Literatūros kritikė Elžbieta Banytė, teatro kritikas Vaidas Jauniškis ir Monika Gimbutaitė - žurnalistė ir kritikė, rašanti apie kiną, vizualiuosius menus, kultūrą, portalo 15min.lt kultūros skilties redaktorė diskutuos klausimais: Kokie yra kritikos kriterijai? Koks santykis tarp kritiko, kūrinio ir auditorijos? Diskusija kultūros kritikos tema nubrėš gaires apmąstyti ir architektūros kritikos ir kritiko vaidmenį. Diskusiją ves Karolis Vyšniauskas, žurnalistų kolektyvo „Nanook“ narys, podkasto (tinklalaidės) NYLA (tarti „nAila“) redaktorius.

Spalio 9 d. ciklą tęs Londone gyvenanti architektūros kritikė, ilgametė žurnalo The Architectural Review redaktorė (pirmoji moteris redaktorė), taip pat „Dezeen, Architects' Journal ir The Observer" (JK) bendraautorė, 2016-aisiais apdovanota Britanijos imperijos ordinu už nuopelnus architektūros žurnalistikai, Catherine Slessor. Savo paskaitoje „Keista architektūros kritikos mirtis“ Slessor nagrinės architektūros kritikos praktikos pokytį šiuolaikiniame kultūros ir žiniasklaidos peizaže, kels klausimus: Koks yra architektūros kritikos vaidmuo šiame žaibiškai besikeičiančiame ir fragmentuotame pasaulyje? Ar kritika šiandien gali įkvėpti refleksijai apie mus supančią architektūrą?

Spalio 16 d., jaunosios kartos miesto tyrėjas, kritikas ir platformos „Failed Architecture“ kūrėjas Mark Minkjan tyrinės architektūros ir „tikro pasaulio“ sąveiką. Specialistai architektūros tema dažnai kalba pernelyg konceptualiai ar teoretizuotai – daug ką toks tonas atstumia. Tačiau pagrindiniuose žiniasklaidos kanaluose architektūra aprašoma gana supaprastintai – dėl to visuomenės supratimas apie architekto profesiją, pastatų atsiradimą, visuomenės ir architektūros santykį yra siauras. Paskaitoje Mark Minkjan kels klausimus, ar įmanoma visuomenei pasakoti apie architektūros esmę fotošopintų vaizdų eroje? Kaip pateikti šią diskusija patrauklia ir suprantama kalba? Pasakos kaip “Failed Architecture” projektas bando susieti architektūrą ir visuomenės problemas, pasitelkdamas naujoviškas architektūros kritikos formas.

Spalio 24 d. ketvirtąją paskaitą skaitys architektas, istorikas ir architektūros kritikas, architektūros kritikos žurnalo „Criticat“redaktorius Valéry Didelon. Anot jo, architektūros ir urbanistikos kritikai dažnai matomi kaip vakarėlio gadintojai, todėl jų ir kritikos dažniausiai norisi išvengti. Tačiau kaip tik kritika galėtų sužadinti architektūros lauko žaidėjus ir suteikti piliečiams geresnio suvokimo apie tai, kaip kinta jų kuriama aplinka. Apie tai, kokie yra kritikos tikslai ir būdai šiame meilės ir neapykantos laike, Valéry Didelon dalinsis įžvalgomis iš savo dešimties metų patirties, dirbant Paryžiuje įsikūrusio žurnalo „Criticat" redaktoriumi.

Spalio 30 d. architektūros istorikas, XX a. architektūros tyrėjas Vaidas Petrulis pokalbių ciklą baigs paskaita „Lietuvos architektūros kritika: istorinis pjūvis“. Visuomeninės iniciatyvos, meninės interpretacijos ir socialinėse medijose verdančios diskusijos daro įtaką suvokimui apie architektūrinę erdvę. Visgi, atrodo, kad kokybiškos architektūros kritikos tekstų šiandien – maža. Ar tai tiesa? O kokia architektūros kritikos situacija buvo anksčiau? Paskaitoje į šį klausimą bus bandoma atsakyti sugretinant architektūros kritikos situaciją tarpukariu, sovietmečiu ir šiuolaikinėje Lietuvoje.

Ciklo kuratoriai: Dalia Čiupailaitė-Višnevska, Martynas Germanavičius, Matas Šiupšinskas.
Plakato iliustracijos autorius: Povilas Jankūnas.

Pokalbiai vyks 2019 rugsėjo 18 – spalio 30 dienomis.
Visi renginiai nemokami, vyks MO Muziejuje (Pylimo g. 17).
Pokalbiai vyks anglų ir lietuvių kalbomis.

Kiekvienas iš pranešėjų paskaitos metu rekomenduos knygą. Jas galite rasti NDG Dailės informacijos centro mediatekoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius). Negalėsiančius dalyvauti pokalbiuose, kviečiame praėjusių paskaitų vaizdo įrašus žiūrėti internete: www.archfondas.lt
25-ojo pokalbių ciklo rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Prancūzų institutas Lietuvoje, Tarkett, Paroc.

Iliustracijos autorius Povilas Jankūnas
Iliustracijos autorius Povilas Jankūnas
  PUSLAPIS IŠ 217  >>> Archyvas