7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Skelbimai Paieška
7md.lt

Autorius: Rengėjų inf.

Rengėjų inf.

„Jaunojo tapytojo prizas“ finalininkų parodos atidarymas

Spalio 26 dieną devintąjį kartą įvyks projekto „Jaunojo tapytojo prizas“ finalininkų parodos atidarymas, konkurso nugalėtojo paskelbimas bei apdovanojimai.

Šiemet konkurso paraiškų kriterijus atitiko ir į pagrindinį prizą pretendavo net 78 kūrėjai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Kompetentingos komisijos darbo dėka, buvo išrinkta penkiolika finalininkų: Alexei Gordin (EE), Alo Valge (EE), Auksė Miliukaitė (LT), Barbara Ābeltiņa (LV), Danel Kahar (EE), Grisli Soppe-Kahar (EE), Joskaudė Pakalkaitė aka Yoshi (LT), Jurgis Tarabilda (LT), Kristaps Priede (LV), Povilas Ramanauskas (LT), Robin Nõgisto (EE), Sandra Strēle (LV), Simonas Kuliešis (LT), Vita Opolskytė (LT).

Visi šie menininkai turi galimybę laimėti pagrindinį prizą – 2 000 eurų, dviejų mėnesių trukmės rezidenciją „SomoS“ rezidencijų centre Berlyne, Vokietijoje bei kitąmet savo darbus eksponuoti Vilniuje įsikūrusioje „Pamėnkalnio galerijoje“.

Šiais metais projekto vertinimo komisiją sudarė itin svarbūs šiuolaikinio meno ir tapybos žinovai: Latvijos Šiuolaikinio meno centro "kim?" direktorė Renāte Prancāne; Suomijos šiuolaikinio meno muziejaus KIASMA direktorius Leevi Haapala; Estijos šiuolaikinio meno galerijos KUMU kuratorė Triin Tulgiste; Didžiosios Britanijos Šiuolaikinio meno muziejaus TATE kuratorė Linsey Young; Galerijos "Meno parkas" galeristas ir menininkas Arvydas Žalpys; Projekto "Jaunojo tapytojo prizas" iniciatorius, tapytojas Vilmantas Marcinkevičius.

 

Atidarymas | Apdovanojimai: 2017-10-26, 19:00 val
Vieta: VDA parodų salė TITANIKAS, Maironio g. 3, Vilnius
Darbo laikas: III-VI 12.00-18.00 VII 12.00-16.00
Parodos trukmė: 2017-10-26 - 2017-11-19


Išsamesnė informacija: https://www.facebook.com/youngpainterprize/

Rengėjų inf.

Knygos „Post Ars partitūra“ pristatymas

Spalio 24 d. 18 val. galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas) vyks knygos „Post Ars partitūra“ pristatymas. Knygos autoriai: sudarytoja Agnė Narušytė, menininkai: Aleksas Andriuškevičius, Robertas Antinis, Česlovas Lukenskas, Gintaras Zinkevičius; dailininkas Jurgis Griškevičius, leidėjai: „M puslapiai“ ir Šiuolaikinio meno centras, 2017 m.

 

Knygoje pristatomas avangardinio meno grupės „Post Ars“ trisdešimties metų veiklos laikotarpis: parodos, akcijos, hepeningai, performansai, instaliacijos, žemės meno projektai, leidiniai ir individuali keturių menininkų – Alekso Andriuškevičiaus, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Roberto Antinio, Česlovo Lukensko ir Gintaro Zinkevičiaus – kūryba. Knygai tekstus rašė grupės menininkai, taip pat Erika Grigoravičienė, Giedrius Gulbinas, Daiva Citvarienė, Linara Dovydaitytė, Rūta Lukenskienė, Agnė Narušytė, Miglė Survilaitė, Kęstutis Šapoka.

Rengėjų inf.

Premjeroje „Rozetos akmuo“ – šokio, gyvų projekcijų ir eksperimentinės muzikos sintezė

Lapkričio 3 ir 4 dienomis Vilniaus „Menų spaustuvė“ pristatys naujausią jaunųjų menininkų premjerą – šokio, sensorinių projekcijų ir muzikos spektaklį „Rozetos akmuo“. Nors choreografijos autorė ir atlikėja Živilė Virkutytė scenoje pasirodys viena, video projekcijų menininkas Ed Grimoldby spektaklyje dalyvaus su vietoje kompiuteriu gyvai projektuojamais sensoriniais vaizdais, o muziką kūrę Anrius Šiurys ir Jūra Elena Šedytė dalį jos atliks gyvai. Kūrėjai performansą lygina su čia pat kintančiu, gyvu organizmu kuriam visos jo dalys yra lygiavertiškai reikalingos, o premjeroje sakosi laukiantys atvirai spektaklio potyriams atsiduosiančių žiūrovų. Apie tai, kuo ypatingos gyvos projekcijos  ir kaip idėjiniu spektaklio tašku tapo kalbos raida, kalbamės su „Rozetos akmens“ kūrybine komanda.

Živile, visų pirma savo gyvenimą siejai su kalba – studijavai anglų filologiją. Kaip nutiko, kad vis dėl to pasukai į scenos menus?

Živilė Virkutytė: Taip, studijavau filologiją Vytauto Didžiojo universitete, bei labai stipriai abejojau savo pasirinkimu. 2012 metais įstojau į teatro praktikos bakalaurą Didžiojoje Britanijoje, kurioje ir prasidėjo mano praktinė kelionė scenos menų lauke. Iš pradžių daugiau  dirbome su tradiciniu teatru, bet labai greitai pasukau į fizinį, judesio teatrą – ten žanrų ir pasirinkimų yra daugiau ir daug platesnių. Tiesą sakant, šokau įvairių tipų šokius jau nuo trejų metų, taip, kad judesys ir šokis pas mane neatsirado iš niekur. Tiesiog visada pritrūkdavo drąsos pasukti būtent šiuo keliu karjeros prasme.

„Rozetos akmuo“. D. Matvejevo nuotr.
„Rozetos akmuo“. D. Matvejevo nuotr.
Rengėjų inf.

Ričardo Šileikos „Nuogirdos“

Spalio 18 d. 19 val. „Mint Vinetu“ (Šv. Ignoto g. 16, Vilnius) knygyne įvyks Ričardo Šileikos knygos „Nuogirdos“ (išleido leidybinė platforma „NoRoutine Books“) pristatymas.

 

„Nuogirdos“ yra antroji Ričardo Šileikos knyga, tačiau autorius taip pat yra gerai žinomas Lietuvos kultūrinėje žiniasklaidoje – „Šiaurės Atėnuose“, „Literatūroje ir mene“, „Nemune“ ir kt. R. Šileikos kūrybos amplitudė netelpa į vieną apibrėžimą. Skirtingose aplinkose jis gali būti pristatytas kaip poetas ar apžvalgininkas, kaip eseistas ar miniatūrų autorius, kaip fotografas ar neapibrėžtų kūrybinių procesų autorius bei iniciatorius.

Rengėjų inf.

Įvyko Arūno Matelio filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ premjera

Sekmadienį Tarptautiniame Varšuvos kino festivalyje įvyko Arūno Matelio filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ pasaulinė premjera. Vienas iš aštuonių A klasės festivalių pasaulyje lietuvių režisieriaus filmą įtraukė į konkusrinę dokumentinio kino programą. Filmas, kurį Lietuvoje ketinama parodyti netrukus po Naujųjų, Lenkijoje buvo sutiktas ovacijomis.

 

„Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ pasakoja apie vienas sudėtingiausių bei populiariausių varžybų pasaulyje – „Giro d'Italia“, kuriose svarbus vaidmenų tenka vadinamiesiems „gregory“ – dviratininkams, pasiruošusiems priimti sunkiausius iššūkius dėl savo komandos lyderio pergalės.

 

„Tai filmas, kuris tave įtraukia į savo pasaulį nuo pirmos sekundės. Jau nuo pirmųjų kadrų visu savo kūnu jauti, kad dviratininkų skausmas tampa ir tavo skausmu, jų žaizdos tampa ir tavo žaizdomis, ir tik filmui pasibaigus suvoki, kad viskas baigta – grįžai į savo realybę. Šis filmas pakeri, net jei nesi dviračių lenktynių gerbėjas ir pats nevažinėji dviračiu, nes jis pasakoja apie tikrą aistrą ir pasiaukojimą bendram siekiui. Pasiaukojimą kitam žmogaui“, – sako Tarptautinio Varšuvos kino festivalio direktorius Stefanas Laudynas.

Varšuvos kino teatras "„Kinoteka“, kuriame vyko Arūno Matelio filmo premjera
Varšuvos kino teatras "„Kinoteka“, kuriame vyko Arūno Matelio filmo premjera
Rengėjų inf.

Kuruotos rezidencijos CENTRAS baigiamoji programa „institucija_periferija_sinapsė“ Kaune

Spalio 17-19 d. Kauno menininkų namuose (Putvinskio g. 56, Kaunas) vyks tarptautinės kuruotos menininkų rezidencijos CENTRAS baigiamoji programa institucija_periferija_sinapsė. Kauno (pa)tyriminius kontekstus šiemet lankę menininkų kolektyvai Lehman Brothers, Monika Janulevičūtė ir Antanas Lučiūnas, Eglė Kulbokaitė ir Dorota Gawęda (Young Girl Reading Group) pristatys rezidencijos metu įgyvendintus kūrinius bei kvies į specialius renginius.

Spalio 19 d. (ketvirtadienį) nuo 19 val. rezidencija įgis įvietintą parodos pavidalą, kuris iki lapkričio 3 d. laikys apraizgęs ypatingą istorinį ir architektūrinį kontekstą turinčią erdvę. Atidarymą nuo 19.30 val. lydės trečioji eksperimentinės muzikos įvykių „Ultra Dinamica” serija, kartu su: Seht Zhan aka 5e7h (San Paulas), Kacper Zlemianin aka Ctrl Freq (Krokuva/Haga) ir Arma Agharta (Nomadia).

Iki tol, spalio 17-18 d., Kauno menininkų namuose dirbančius rezidentus Atvirose studijose bus galima aplankyti su kuratore. Spalio 17 d. (antradienį) 19 val. Atvirą renginį organizuoja Monika Janulevičiūtė ir Antanas Lučiūnas, spalio 18 d. (trečiadienį) 19 val. – Lehman Brothers. Spalio 19 d. (ketvirtadienį) nuo 18 val. iki parodos atidarymo vyks Young Girl Reading Group 149.

Daugiau nei dešimtmetį trukęs kaunietiškas festivalis CENTRAS po metų pertraukos grįžo kaip tarptautinė kuruojama menininkų rezidencija. Šių metų įvykio koncepcija atsispiria nuo ilgamečio festivalio pavadinimo „Centras”, kuris leido atverti plačias temas INSTITUCIJA (Lehman Brothers) - PERIFERIJA (Monika Janulevičiūtė & Antanas Lučiūnas) - SINAPSĖ (Eglė Kulbokaitė & Dorota Gawęda). Rezidencijos kuratorės Vaidos Stepanovaitės pasiūlyti tyrimo taškai glaudžiai siejasi su kultūriškai besikeičiančio Kauno peizažu ir atliepia poreikį permąstyti šiuolaikybės (pa)tyrimo būdus. Tarptautinė menininkų rezidencija CENTRAS remiasi meniniu ir kuratoriniu tyrimu, atliekamu vietiniame Kauno ir Lietuvos kontekste bei ieškant paribinių ir paralelinių jungčių. Menininkų kolektyvai renkasi savas prieigas ir strategijas prie pasiūlytų temų, kurių pjūviai dviems spalio–lapkričio savaitėms atsivers parodos ir edukacinių patirčių formomis.

Rezidenciją iš dalies finansuoja Kauno miesto savivaldybė. Partneris Kauno menininkų namai. Padėka skiriama Saari Residence ir Kone Foundation.

Renginių programa (2017 spalio 17-19 d.):

2017 spalio 17 d. 18:00 - 19:00 Atvirų studijų lankymas su kuratore 19:00 - 20:00 Atviras renginys: M. Janulevičiūtė ir A. Lučiūnas pristatys garsines, muzikines kompozicijas veikiančias uždaroje performanso Merginaliepsnoja, pristatomo gruodžio 1 d. Šiuolaikinio meno centre, logikoje. Įvade į Merginaliepsnoja tyrinėjami įvairūs kuriamos pjesės vokalizavimo būdai: šnabždėjimai, niūniavimai, skaitymai, dainavimai.

2017 spalio 18 d.

18:00 - 19:00 Atvirų studijų lankymas su kuratore

19:00 - 20:00 Atviras renginys: Lehman Brothers tyrimų lauko pristatymas

2017 spalio 19 d.

18:00 - 19:00 Atviras renginys: Young Girl Reading Group 149

19:00 - 19:30 Finalinės rezidencijos parodos atidarymas

19:30 - 22:30 Garsinis įvykis Ultra Dinamica: Seht Zhan, Kacper ZIemianin, Arma Agharta

 

Rengėjų inf.

Lietuvos choreografų kūrinių retrospektyva „Baleto atmintis“ – Kaune

Kauno valstybiniame muzikiniame teatre šių metų spalio 18 d. 17 val. vyks Lietuvos choreografų kūrinių retrospektyvą pristatantis koncertas „Baleto atmintis“.

 

Prie šimtmečio jubiliejaus artėjantis Lietuvos baletas – savo menui pasišventusių Lietuvos ir iš kitų šalių į Lietuvą atvykusių choreografų bei artistų kūrinys. Projektą „Baleto atmintis“ įgyvendino meno kultūros žurnalas „Krantai“ ir Lietuvos nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyrius, projekto partneriai – valstybiniai Kauno bei Klaipėdos muzikiniai teatrai.

 

Koncerto programoje – rekonstruoti choreografų Nikolajaus Zverevo (Léo Delibes’o „Kopelija“), Broniaus Kelbausko (Juozo Pakalnio „Sužadėtinė“), Michailo Moisejevo (Igorio Morozovo „Daktaras Aiskauda“), Vytauto Grivicko (Juliaus Juzeliūno „Ant marių kranto“), Česlovo Žebrausko (choreografinė miniatiūra „Palangos Juzė“ pagal Miko Vaitkevičiaus muziką), Kiros Daujotaitės („Valsas“ pagal Frédérico Chopino muziką), Natalijos Topčevskajos-Šiekštelienės („Mano pirmasis pas de deux“ pagal Wolfgango Amadeus Mozarto muziką), Elegijaus Bukaičio (Piotro Čaikovskio „Gulbių ežeras“), Alfredo Kondratavičiaus (Juliaus Juzeliūno „Terra Archegon“), Vytauto Brazdylio (Antano Rekašiaus „Amžinai gyvi“), Irenos Ribačiauskaitės (Piotro Čaikovskio „Spragtukas“), Egidijaus Domeikos (choreografinės scenos „Metų laikai“ pagal Giuseppe‘s Verdi muziką), Jurijaus Smorigino („Kruvinos vestuvės“ pagal Astoro Piazzolos muziką), Anželikos Cholinos („Gulbė“ pagal Camille‘o Saint-Saënso muziką) kūrinių fragmentai.

Olga Konošenko ir Jeronimas Krivickas J. Pakalnio balete „Sužadėtinė“. M. Aleksos nuotr.
Olga Konošenko ir Jeronimas Krivickas J. Pakalnio balete „Sužadėtinė“. M. Aleksos nuotr.
Rengėjų inf.

Vyčio Jankausko teatras mini 20-ąjį kūrybinės veiklos jubiliejų

Spalio 18 d., 18 val. Vilniuje, „Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje“, atidaroma teatro dvidešimties metų kūrybinę veiklą pristatanti paroda. Parodos lankytojai iš arčiau galės susipažinti su teatro istorija, sukurtais šokio spektakliais, juose dalyvavusiais atlikėjais, pamatyti scenografijos, kostiumų ir rekvizito elementus, naudotus scenoje. Teatro turiningą veiklos laikotarpį grindžiantys spektaklių ir festivalių plakatai, brošiūros supažindins su teatro sklaidos maršrutais Lietuvoje ir pasaulyje. „Man pačiam norisi pažvelgti į šį 20-ties metų kūrybinį laikotarpį šiek tiek iš šalies, padėkoti visiems žmonėms, kurie kartu dalyvavo kuriant ir atliekant, bei priminti, supažindinti, ypač jaunesnės kartos šokėjus ir šokio mylėtojus su tuo, kas vyko prieš penkiolika ar dvidešimt metų Lietuvos šiuolaikiniame šokyje,“ – teigia Vytis Jankauskas. Ši paroda muziejaus ekspozicijų salėje veiks visą mėnesį – iki lapkričio 18 d.

 

Vilniaus „Menų spaustuvėje“ lapkričio 28 ir 29 dienomis nuo 19 val. Vyčio Jankausko šokio teatras taip pat rengia du šokio vakarus, kuriuose žiūrovai galės išvysti ištraukas iš teatro gerbėjams gerai pažįstamų spektaklių „Nuskendęs slėnis“, „Viduramžių bernelio dainos“, „Žinia“, „Budėjimai“ ir kitų įvairių teatro kūrybinių laikotarpių kūrinių. Šias ištraukas atliks Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos moksleiviai, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai, teatro šokėjai ir kiti kolegos šokio profesionalai.

Rengėjų inf.

Skaidros Trilupaitytės knygos „Lietuvių dailės gyvenimas ir institucijų kaita. Sovietmečio pabaiga-Nepriklausomybės pradžia“ pristatymas

Spalio 18 d. 18 val. Dizaino inovacijų centre ( VDA, galerija Titanikas, Maironio 3, Vilnius) vyks Skaidros Trilupaitytės knygos „Lietuvių dailės gyvenimas ir institucijų kaita. Sovietmečio pabaiga-Nepriklausomybės pradžia“ pristatymas. Knygą išleido Dailininkų sąjungos leidykla „Artseria“ (dailininkė Ramunė Januševičiūtė).

 

Pristatyme dalyvaus knygos autorė Skaidra Trilupaitytė, grafikas Bronius Leonavičius, menotyrininkė Ieva Pleikienė, menininkė Aistė Kisarauskaitė. Pokalbį moderuos Saulė Mažeikaitė.

Rengėjų inf.

Vilniaus teatre „Lėlė“ premjera vaikams – „O Viešpatie, Vilnius!”

Į jaunųjų menininkų kūrybą susitelkęs, naujų vėjų ieškantis Vilniaus teatras „Lėlė“ ruošiasi pirmajai 60-ojo sezono premjerai. Spalio 14, 15 d. Mažojoje teatro scenoje bus pristatytas Ainio Storpirščio režisuotas spektaklis „O Viešpatie, Vilnius!” Spektaklio dailininkė – Neringa Keršulytė, kompozitorė – Bjelle, šviesų dailininkas – Valdas Latonas, aktoriai – Erika Gaidauskaitė, Simonas Storpirštis ir Dainius Tarutis.

Šiuo spektakliu Ainis Storpirštis debiutuoja bent trijose srityse: kaip dramaturgas, kaip spektaklių vaikams kūrėjas ir kaip režisierius „Lėlės“ teatre... O viskas prasidėjo nuo pačios erdvės, nuo to, kad šį menininką itin sužavėjo šio teatro Mažoji salė, paslaptingai įsikūrusi rūsyje ir turinti savo ypatingą, tiek su kitais, tiek ir su savimi atviriau bendrauti kviečiančią aurą.

Tad šio spektaklio veiksmas iš ties vyksta rūsyje: gana simbolinėje, užsisėdėjusių, nuo gyvenimo besislapstančių būtybių, vietoje. Kol tūnoma rūsyje ir bijoma pajudėti, kažkur ten, viršuje, verda gyvenimas. Ir ne tik jis... Ten galima pasivaikščioti po patį nuostabiausią pasaulyje miestą – Vilnių. Tačiau kol esame užsidarę ir vengiame tikrovės bei bendravimo, realybė ir fantazija gerokai susipina. Ir kas tik tam Vilniuj nevyko, ir kas tik jame negyveno, ir ko tik nebuvo pasiekę šio miesto, nusidriekusio iki neišmatuojamų ribų, žmonės! Ar bent jau taip šneka du kiek susipainioję, pašėlę pelėnai, sutikę naująjį savo klausytoją ir draugą, virtualaus pasaulio valdovą, vienišą, su mama besipykstantį berniuką.

Erika Gaidauskaitė ir Simonas Storpirštis. D. Sarapino nuotr.
Erika Gaidauskaitė ir Simonas Storpirštis. D. Sarapino nuotr.
  PUSLAPIS IŠ 156  >>> Archyvas