7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Rengėjų inf.

Rengėjų inf.

Stasio Vainiūno pianistų ir kamerinių ansamblių konkursas

Kovo 16–25 d. gražiausia muzika fortepijonui ir kameriniams ansambliams skambės VIII Tarptautiniame Stasio Vainiūno pianistų ir kamerinių ansamblių konkurse Vilniuje. Dar 1965 m. paties S. Vainiūno iniciatyva pradėtas renginys nuo 1993 m. kas ketverius metus suburia ne tik lietuvių, bet ir užsienio talentus. Šiemet į jį atvyksta net 57 jaunosios kartos atlikėjai iš visos Europos ir Pietų Korėjos.

 

Stasys Vainiūnas – žymus pianistas ir kompozitorius, pedagogas, išugdęs daugybę talentingų atlikėjų, taip pat – ir buvęs Lietuvos kompozitorių sąjungos pirmininkas. Istorijos puslapiuose jis įsirėžė ne tik dėl savo išskirtinių interpretacijų, atlikėjų mėgstamos ir lietuvių liaudies dainų grožį atskleidžiančios muzikos, bet ir dėl vieno išskirtinio savo biografijos fakto. 1933 m. menininkas tapo pirmuoju lietuviu, pelniusiu tarptautinio konkurso laurus – juos S. Vainiūnas parsivežė iš Vienos. Taigi šiųmetis konkursas dvelkia ne tik valstybės šimtmečio, bet ir šio išskirtinio Lietuvos kultūros istorijos įvykio 85-ojo jubiliejaus dvasia.

Stasys Vainiūnas. 1952 m.
Stasys Vainiūnas. 1952 m.
Rengėjų inf.

Jūratės Mažeikaitės-Harrison tapybos ir Jeffo Harrisono fotografijos paroda

Kovo 22 d. Vilniuje, VDA Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerijoje „Židinys“ (Dominikonų g. 15/1), atidaroma menininkų poros iš JAV – dailininkės Jūratės Mažeikaitės-Harrison ir fotomenininko Jeffo Harrisono – kūrinių paroda. Sietle gyvenantys menininkai susitiko Aliaskoje, juos suartino meninė veikla ir bendras vidinis poreikis kūryboje ieškoti paslapties,  paversti iškalbingu pasakojimu tapybos drobėje ar fotografijoje sustabdytą akimirką.

 

Pirmieji Jūratės dailės pedagogai buvo Kanadoje gyvenę Anastazija ir Antanas Tamošaičiai, mokę tapybos ir audimo meno. Neišdildomą įspūdį būsimai menininkei padarė lietuvių mitologija ir močiutės sekamos lietuviškos pasakos. Vėliau menininkė tęsė studijas Corcorano meno mokykloje, Merilando universitete, Otiso Parsonso dizaino mokykloje, Sietlo Gage akademijoje ir DePaulo universitete. J. Mažeikaitė-Harrison tapo akrilu, pastele, tušu simbolinio turinio kompozicijas. Ji ekspresyvia maniera fiksuoja augaliją, į sūkurius panirusias paslaptingas žmonių figūras ir stilizuotus veidus, paukščius, pakelės malūnus ir koplytėles, sužmogindama motyvus, transformuodama paveikslo erdvę į vienas pro kitą peršviečiamus sluoksnius. Kompozicijose tikrovė susipina su svajinga sapno būsena ir mistiniais pasąmonės vaizdiniais, kurių nerealumą sustiprina dematerializuotas koloritas. Dailininkė yra surengusi individualių parodų Gallery North, Semantic Gallery ir Ward Johnson Gallery Seattlo apskrityje, taip pat Otiso galerijoje Losandžele ir Downey muziejuje Kalifornijoje. Ji yra dalyvavusi ir pelniusi apdovanojimų Edmondso menų festivalyje, Lietuvių muziejuje Lemonte, Shoreline festivalyje ir kitur.

Rengėjų inf.

„Kultmisijos“ aiškinosi, kaip mūsų kultūrą veikia iliuzijos

Kur baigiasi tikrovė ir prasideda iliuzija? Kas sugebės pamatyti tikslią ribą? Kaip iliuzijos padeda mums gyventi tikrovėje? O gal atvirkščiai – trukdo? Kaip iliuzijos veikia meną, mokslą, visuomenę ir kiekvieną iš mūsų? Naujausia dokumentinė kultūros apybraiža „Kultmisijos“ kviečia iš arčiau pažvelgti į iliuzijas mūsų pasaulyje.

 

Mitologas, religijotyrininkas Dainius Razauskas atkreipia dėmesį, kad visas mokslas paremtas tuo, kad mūsų tikrovė yra iliuzija: jei taip nebūtų, mokslininkams ir apskritai žmonijai nekiltų noras aiškintis, ar viskas  iš tikrųjų visada yra taip kaip atrodo.

 

„Manyti, kad kažkas yra ne iliuzija, yra iliuzija. Jei suvokiu, kad pasaulis yra iliuzija, aš atsiduriu arčiau tikrovės. Juk mes visi suprantame, kad sapnas yra tai, kas netikra, bet sapnuojančiam taip neatrodo. Sapnas padeda suvokti tikrovės ir netikrovės santykį. Nubundi, ir suvoki, kad viso to nebuvo“, – provokuoja D. Razauskas.

Rengėjų inf.

Vytauto Kalinausko paroda „Belaukiant gimtadienio…“ Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje

Kovo 14 d. 18 val. muziejaus galerijoje atidaroma Vytauto Kalinausko (1928–2001) paroda, kurioje eksponuojami mišria technika sukurti autoportretai, triptikas „Bandymas išsiaiškinti“ ir visas pulkas hampelmanų. Ši paroda – tarsi įvadas ar „apšilimas“ prieš rudenį įvyksiančią didelę menininko jubiliejinę parodą (lapkričio 9 d. švęsime Vytauto Kalinausko 90-metį).

 

Prieš dešimtmetį, minint dailininko 80-ąjį gimtadienį, Vilniaus Rotušėje buvo surengta retrospektyvinė paroda, kurioje eksponuoti ir taip autoriaus mėgti koliažai, ir grafikos atspaudų ciklai, knygų iliustracijos.

 

Vilniaus dailės institute įgytos grafiko specialybės renesansiškai Vytauto Kalinausko asmenybei nepakako – jis tapė, kūrė scenografiją dramos, operos ir baleto spektakliams, kino ir televizijos filmams (Vytauto Žalakevičiaus režisuotiems „Niekas nenorėjo mirti“, 1965 m. ir „Atsiprašau“, 1982, Jono Vaitkaus režisuotam „Zodiakas“, 1986 m. ect.), o paskutiniais gyvenimo metais susidomėjo naujosiomis medijomis, jį ypač domino instaliacijos ir videomenas.

Vytauto Kalinausko hampelmanai. Organizatorių nuotr.
Vytauto Kalinausko hampelmanai. Organizatorių nuotr.
Vytauto Kalinausko hampelmanai. Organizatorių nuotr.
Vytauto Kalinausko hampelmanai. Organizatorių nuotr.
Rengėjų inf.

Verslo, talentų, švietimo ir kultūros forumas Šiaurės Lietuvoje - Panevėžio forumas 2018

2017-aisiais daugiau nei 800 žiūrovų ir 24 Lietuvoje žinomus ekspertus po vienu stogu sutraukęs Panevėžio ekonomikos forumas grįžta su nauja jėga - patobulėjęs, išaugęs, tarptautinis. Į šių metų forumą kalbėti apie ekonomiką, kultūrą, švietimą ir kaip kurti Panevėžį, kuriame gera gyventi, organizatoriai kviečia jau šių metų gegužės 11-ąją.

Prieš metus naudotą šūkį #PanevėžioAmbicija organizatoriai Panevėžio Miesto Alumni klubas šiemet keičia į #ReikVeikt ir kviečia imtis konkrečių veiksmų bei darbų siekiant praėjusiame forume iškeltų ambicijų ir vizijų įgyvendinimo. “Turėtų kiekvienas įsiimti sau į galvą, kaip patį įstatymiškiausią dalyką, kad tu mirsi. Greit mirsi, kiek tau duota, tiek, gamtos. Ir sprendimą daryt toj apimty, toj funkcijoj, toj prielaidoj, tam įstatyme gamtos. Ir veikt, pozityviai veikt. Žmogui yra duota ta teisė”, - taip 1996 metų dokumentiniame filme „Atominės akimirkos“ pasakė vienas įtakingiausių visų laikų Panevėžio veikėjų Juozas Miltinis. Jis savo pavyzdžiu, darbais ir energija drastiškai pakeitė miesto kultūros veidą, sukūrė tarptautinio lygio kultūros židinį.

Organizatoriai tiki, jog imtis darbų geriausiai įkvepia bendruomenių, verslo, kultūros, švietimo lyderių pavyzdžiai, jau įgyvendinti sėkmingi projektai Lietuvoje ir užsienyje. Būtent todėl šių metų pranešėjų sąraše - net keletas svečių iš užsienio, savo patirtimi įrodžiusių, kad pokyčių sėkmė priklauso nuo motyvacijos ir noro juos pasiekti.

Vieną tokių sėkmės istorijų Panevėžio forume pristatys „Connect Ireland“ vadovė Joanna Murphy. „Connect Ireland“ - tai pavyzdinė iniciatyva, subūrusi beveik 100 tūkst. airių visame pasaulyje, kurie padėjo pritraukti rekordinį investuotojų skaičių. 94 užsienio kapitalo įmonės, kurios jau sukūrė 2800 darbo vietų, o iš jų 66% ne sostinėje Dubline, o regionuose. Tai bus vienas iš dviejų pagrindinių pranešimų forume. Jis palies ne tik globalios bendruomenės subūrimo svarbą, bet ir talentų bei investicijų pritraukimo temas.

Panevėžio forumo programa pagal svarbiausius miestui iššūkius suskirstyta į tris dalis - švietimo bei talentų pritraukimo, naujos lyderystės Panevėžio kultūriniame gyvenime paieškos ir verslo konkurencingumo bei investicijų pritraukimo.

Švietimas - neabejotinai viena svarbiausių sričių, veikiančių tiek miesto ekonomikos, tiek kultūros raidą. Apie tai, kaip kurti patrauklų ir 21-ojo amžiaus lūkesčius atitinkančią ugdymo sistemą, kalbėti kviečiami inovatyvius sprendimus taikantys švietimo politiką Lietuvoje ir užsienyje formuojantys lyderiai. Forumo metu taip pat vyks vaikų ir jaunimo programavimo, robotikos dirbtuvės, bendradarbiaujant su iniciatyva „Kompiuteriukai vaikams” ir kitomis organizacijomis.

Apie konkurencingos, verslui ir investicijoms patrauklios aplinkos regione kūrimą kalbės LR ūkio ministras Virginijus Sinkevičius. Taip pat dalyvaus „Invest in Odense“ vadovas, robotikos revoliuciją kartu su komanda Danijos mieste Odensėje įgyvendinęs Joost Nijhoff. Panevėžys, praėjusiame Forume išsikėlęs tikslą tapti vienu iš Šiaurės Europos ir Baltijos regiono robotikos centrų, seka įkvepiančia Odensės sėkmės istorija. Šio Danijos miesto robotikos ekosistemoje jau veikia daugiau nei 100 robotikos įmonių, dirba per 2600 darbuotojų.

Forumo dalyviai turės progą prisiminti ir Juozo Miltinio, Panevėžyje aktorių elitą subūrusio režisieriaus, fenomeną ir pasinerti į naujas lyderystės kultūros srityje paieškas. Maestro Miltiniui atvykus į Panevėžį, centrinėje miesto aikštėje dar lakstė žąsys, o būsimos stiprios pramonės buvo matyti tik užuomazgos. Vienas iš pranešėjų, Paulius Gritėnas - panevėžietis, 15min.lt žurnalistas, filosofas - apžvelgs geruosius bendruomenių lyderystės pavyzdžius, kaip miestui įmanoma rasti savo stipriąją kultūros nišą ir ją vystyti. Forumo metu kultūros sesijoje ir bus ieškoma atsakymų į klausimus “kokias žąsis reikia vaikyti šiandien” ir kokie kultūros elementai yra kertiniai kuriant šiandieninį miesto identitetą.

Gegužės 11 d. vyksiančio tarptautinio forumo pranešimai, diskusijos bus verčiamos anglų - lietuvių kalbomis. Forumas vyks nuo 9:00 iki 16:30 Kino centre “Garsas” (Respublikos g. 40, Panevėžys).

Naujienas apie renginio panelinių diskusijų dalyvius, pranešėjus sekti kviečiame Facebook renginyje - https://www.facebook.com/events/276093989590474/. Forumas nemokamas, tačiau vietų skaičius ribotas - būtina registracija, kurios formą rasite internetiniame puslapyje - www.panevezioforumas.lt

Augustas Alekna, Panevėžio Alumni komunikacijos vadovas
Tel. nr.: +37061016087; +37061773339
El. p.: augustas.alekna@gmail.com; paneveziocityalumni@gmail.com

 

Rengėjų inf.

Algirdo Matulevičiaus knygos „Tautos žadinimo šaukliai“ pristatymas

Nacionalinio M.K. Čiurlionio dailės muziejaus Istorinėje LR Prezidentūroje (Vilniaus g. 33, Kaune) kovo 15 d., ketvirtadienį, 17 val. vyks istoriko dr. Algirdo Matulevičiaus naujausios knygos „Tautos žadinimo šaukliai“ pristatymas.

 

Renginyje dalyvaus knygos autorius, Mažosios Lietuvos reikalų tarybos pirmininkas Vytautas Šilas, Baltų kultūros ir mokslo paramos fondo vadovas Sigitas Šamborskis, kultūros ir visuomenės veikėja Birutė Kurgonienė, leidyklos „Andrena“ vadovė Nijolė Petrošienė. Koncertuos folkloro ansamblis „Žaisa“ (vadovai Ramunė Pečiulienė ir Mintautas Pečiulis), Kauno 1-osios muzikos folkloro mokyklos ansamblio „Sauluva“ dalyviai.

 

Naujausia istoriko Algirdo Matulevičiaus knyga „Tautos žadinimo šaukliai“ skirta Valstybės atkūrimo šimtmečiui. Joje nagrinėjami lietuvių tautinio atgimimo klausimai XIX a. antrojoje pusėje, kurie atsispindi žurnaluose (laikraščiuose) „Aušra“ ir „Varpas“. Nagrinėjamos liberaliosios inteligentijos pastangos žadinant tautą priešintis Rusijos imperialistinio monarchistinio režimo vykdomam lietuvių kalbos, mokyklų ir apskritai kultūros etnocidui, prievartinei rusifikacijai ir pravoslavinimui, Katalikų bažnyčios persekiojimui, lietuvių ir lenkų supriešinimui.

Rengėjų inf.

Paroda „Natalia LL. Sum ergo sum (Esu, vadinasi esu)“

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12, Kaune, kovo 16 d., penktadienį, 17 val. įvyks parodos „Natalia LL. Sum ergo sum (Esu, vadinasi esu)“ atidarymas.
 
Natalija Lach-Lachowicz – Natalia LL – viena svarbiausių XX a. antrosios pusės Lenkijos menininkių. Retrospektyvinė paroda „Sum ergo sum“ fiksuoja ir apibendrina menininkės kūrybą –nuo ankstyviausių, sukurtų 1960-aisiais, iki pačių naujausių, nuo 2016 m. sukurtų kūrinių.

Pirmą kartą paroda buvo pristatyta 2017 m. Torunės šiuolaikinio meno centre „Laiko ženklai“. Tai pats išsamiausias menininkės kūrybos pristatymas per visą karjerą. Be jau Lenkijos moderniojo meno kanonu tapusių kūrinių, tokių kaip „Consumer Art“ ar „Post-Consumer Art“, parodoje bus ir mažiau žinomų darbų, tokių, kurie buvo rodyti tik kartą ir, nepaisant jų svarbos Natalios LL kūryboje, beveik buvo užmiršti.

Parodoje vengiama laikytis chronologinės tvarkos, vietoj to fokusuojamasi į meninių idėjų gausą, kuria buvo paženklinta visa menininkės karjera. Sutelkdamas dėmesį į temas ir atskirus Natalia LL dominančius elementus, žiūrovas gali analizuoti autorės meninio požiūrio evoliuciją ir sąsajas tarp atskirų kūrybos etapų. Šios sąsajos ir sudaro nuoseklų pasakojimą, menininkės, kurios gyvenimas visada buvo sutelktas į meną, kūrybos istoriją. Lotyniškas parodos pavadinimas „Sum ergo sum (Esu, vadinasi esu)“ tiesiogiai referuoja į menininko buvimą meno pasaulyje ir pasaulyje aplink mus, tai tarnauja kaip akstinas mūsų egzistencijai apmąstyti.

Šiai parodai buvo atkurti keli trumpalaikiai kūriniai – instaliacijos, praeityje sukurtos personalinėms parodoms ir dėl kilusių sunkumų kūrinius saugant išmontuotos po jų pristatymo. Rekonstrukcija tapo įmanoma pasinaudojus gausiu menininkės surinktu fotografijų archyvu ir įvairiuose Lenkijos meno muziejuose išsaugota susijusia archyvine medžiaga. Tarp atkurtų darbų ir „Intimate Sphere“ ar „Panic Space“, abu jie vaizduojamojo fotografijos meno pavyzdžiai plačiąja prasme. Parodoje taip pat bus keletas dokumentinių filmų apie Natalios LL kūrybą.


Organizatorius: šiuolaikinio meno centras Torunėje (Lenkija) „Znaki Czasu“
Bendraorganizatoris Lietuvoje: galerija „Meno parkas“
Kuratorius: Mateusz Kozieradzki
Ko-koordinatorė: Renata Sargalska


Paroda veiks: 2018 03 16 – 2018 04 22


 

Rengėjų inf.

Konferencija „Meno edukacija: patirtys ir iššūkiai“ Nacionalinėje dailės galerijoje

Kovo 15 d. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) vyks konferencija „Meno edukacija: patirtys ir iššūkiai“, kurią organizuoja Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykla. Renginio pradžia 10 val.


Konferencija skirta dailės mokyklos 60 metų veiklos jubiliejui paminėti. Konferencijoje bus diskutuojama ir dalijamasi patirtimi, idėjomis, kaip sovietmečiu įsteigtos neformaliojo ugdymo dailės mokyklos galėtų tapti inovatyvia vaikų ir jaunimo lavinimo forma, aktyviai dalyvaujančia kintančiame dabarties pasaulyje.


Konferencijos diskusijų gairės: neformalusis meno ugdymas ir tėvų, pedagogų, mokytojų pozicija šiuo klausimu; dailės mokyklų programų kaita; projektų, susijusių su kūrybišku mokymu ir mokymusi įgyvendinimas bendrojo lavinimo mokyklose; edukacija pagrįsti šiuolaikinio meno projektai, strategijos, kurias savo kūrybinėje praktikoje naudoja menininkai; edukacija dailės institucijose (muziejuose, galerijose), įdomiausi atvejai, kaip dirbama su lankytojais parodos ekspozicijoje; erdvės architektūros ir interjero reikšmė mokymosi aplinkoje.


Konferenciją 18 val. užbaigs žinomos menininkės Kristinos Inčiūraitės inicijuotas muzikinis performansas „Kiaurymių orkestras“, kuriame savo kūrybiniais sprendimais dalinsis Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklos ir Kęstučio Vaiginio vadovaujami Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos džiazo ansamblio auklėtiniai. Muzikinį performansą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Dalyvavimas konferencijoje – nemokamas, be išankstinės registracijos. Konferencijos kalba: lietuvių.
Pranešėjai: Algis Lankelis-Elvich, dr. Lina Michelkevičė, Milda Laužikaitė ir Justas Tertelis, Redas Diržys, Kristina Inčiūraitė, Ernesta Šimkienė, Daiva Banikonienė, Audrius Pocius, Vytenis Burokas, Mantas Maziliauskas, dr. Liutauras Nekrošius ir dr. Indrė Ruseckaitė.


Renginio kuratorė: dr. Aušra Trakšelytė.
Grafinis dizainas: Indrė Klimaitė
Organizatorius: Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykla
Partneriai: Nacionalinė dailės galerija, Kristinos Inčiūraitės studija
Išsamią konferencijos programą galite rasti čia
(http://vienozinskis.lt/naujienos/renginiai/2018/03/jvdm-konferencija-meno-edukacija-patirtys-ir-issukiai)

Rengėjų inf.

Konkursas–festivalis Chopinui ir Nepriklausomybės šimtmečiui

Kovo 15–17 dienomis Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokyklos salėse ir Vilniaus Rotušėje įvyks VII tarptautinis lenkų fortepijoninės muzikos konkursas–festivalis, skirtas įžymiam lenkų kompozitoriui Fryderykui Chopinui. Tai vienas svarbiausių Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokyklos ir projekto partnerio – Lenkijos instituto Vilniuje – organizuojamų tarptautinių fortepijoninės muzikos renginių, vykstantis nuo 1999 m. kas trejus metus. Tradiciniu tapęs renginys šiemet sutampa su Lietuvos ir Lenkijos valstybių atkūrimo šimtmečiu ir yra vienas iš šiai sukakčiai pažymėti skirtų projektų.

 

Projekto tikslas – ugdyti profesionalų, atsakingą jaunosios kartos požiūrį į muziką, skatinti kultūrinį bendradarbiavimą, praturtinti jaunųjų pianistų repertuarą, plačiau susipažinti su lenkų kompozitorių kūriniais, skatinti jų atlikimą Lietuvoje. Ypatingas dėmesys skiriamas fortepijono meno šedevrui – Chopino kūrybai. Projekto vadovas – Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokyklos direktorius prof. Ričardas Sviackevičius, idėjos autorės – mokytojos Regina Malinauskienė ir Irina Čekurišvili, meno vadovės – Regina Malinauskienė ir Ingrida Milašiūtė. Nuo 2017 m. projektas pripažintas tarptautiniu mastu ir įtrauktas į tarptautinės CCC (Chopin Competitions‘ Conference), įsteigtos Nacionalinio F. Chopino instituto Varšuvoje, duomenų bazę.

Rengėjų inf.

Atsargiai: tikros istorijos

Interviu su britų teatro kūrėja Mimi Poskitt

 

Lietuvos nacionalinis dramos teatras iki kovo 15-tos dienos laukia idėjų dokumentinio teatro projektams, kurie bus vystomi ir pristatomi festivalyje „Versmė“. Į bendruomenių fenomeną atsigręžti siūlantys festivalio organizatoriai, prieš kviesdami jaunų teatro kūrėjų grupes teikti pasiūlymus, praėjusį rudenį organizavo visiems atviras kūrybines dirbtuves – vienas iš jų vedė britų teatro kūrėja, kolektyvo „Look left look right” įkūrėja, režisierė Mimi Poskitt, ir šiemet tapsianti idėjos vystymo mentore.

Režisierė, pristačiusi spektaklius Londone „Young Vic“ teatre, Edinburgo Fringe festivalyje, Covent Garden aikštelėje bei daugelyje kitų Didžiosios Britanijos ir užsienio teatrų bei festivalių, teigia, kad jos ir bendrakūrėjų įsteigtas teatro kolektyvas visuomet skyrė dėmesį bendruomenių – ypač bebalsių – patirtims: „Mūsų kūrybos centre – dalyvavimas, – teigia M. Poskitt, – mes esame greta dalyvių kiekviename proceso etape, siekiame papasakoti jų istorijas ir kalbėti apie jų kolektyvinę nuosavybę“.

Mimi Poskitt kūrybinės dirbtuvės „Versmėje“. D. Matvejevo nuotr.
Mimi Poskitt kūrybinės dirbtuvės „Versmėje“. D. Matvejevo nuotr.
Mimi Poskitt. D. Matvejevo nuotr.
Mimi Poskitt. D. Matvejevo nuotr.
  PUSLAPIS IŠ 169  >>> Archyvas