7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: 7MD

7MD

Stambulas, Havana ir pagarba rūdims

Iš dailės pasaulio

Apsilankius senutėje Venecijos bienalėje, kur sklando susidomėjimas muziejaus idėja, madingų meno vėjų galima važiuoti į Stambulą, kur rugsėjo 5 – lapkričio 1 dienomis kuratorė Carolyn Christov-Bakargiev kvies gilintis į tai, kas masiškai tyrinėta praėjusioje Venecijos bienalėje – nematomas bangas, vibracijas, gylius, sluoksnius ir kitus moksliškai ir mistiškai skambančius dalykus parodoje „Sūrus vanduo: minties formų teorija“ („Saltwater: a Theory of Thought Forms“). Parodoje dalyvaus daugiau kaip penkiasdešimt menininkų ir nemenininkų. Anotacijoje minimi vandenyno tyrinėtojai, neurologai. Projektas bus išplitęs mieste ir žada brėžti poetines ir politines, regimas ir neregimas koordinates netikėtose vietose. Carolyn Christov-Bakargiev meno pasauliui yra žinoma pirmiausia kaip kuratorė dirbusi prie kas dveji metai vykstančios parodos „dOCUMENTA (13)“ su tema „Žlugimas ir atkūrimas“ rodyta pačiose netikėčiausiose ir įvairiausiose Kaselio vietose. Daugiau apie Stambulo bienalę.

Carolyn Christov-Bakargiev. 2012 m.
Carolyn Christov-Bakargiev. 2012 m.
Tania Bruguera
Tania Bruguera
Ignas Krunglevičius, kūrinio fragmentas
Ignas Krunglevičius, kūrinio fragmentas
Richard Serra, „Lenkta arka“, Niujorkas. 1981 m.
Richard Serra, „Lenkta arka“, Niujorkas. 1981 m.
7MD

Kino naujienos trumpai

Pagal užsienio žiniasklaidą

Nuo 1977 m. Kanų festivalio programos direktoriumi , o nuo 2001-ųjų – festivalio prezidentu rinktą kino kritiką 83-ejų Gilles’į Jacobą pakeis sausio 14 d. Tarptautinių kino festivalių Prancūzijos asociacijos administracijos tarybos (ją sudaro 28 nariai, atstovaujantys vyriausybei, kultūros, užsienio reikalų ministerijoms, Senatui, prodiuserių, platintojų, įvairioms autorių asociacijos, profsąjungoms) paskirtas 68-erių Pierre’as Lescure’as. Jacobą taryba paskyrė Kanų kino festivalio garbės prezidentu.

Pierre Lescure
Pierre Lescure
Agnieszka Holland
Agnieszka Holland
„Geografas gaublį pragėrė“
„Geografas gaublį pragėrė“
„Televizijos vedėjas 2: legenda tęsiasi“
„Televizijos vedėjas 2: legenda tęsiasi“
7MD

Kino naujienos trumpai

Pagal užsienio žiniasklaidą
 

 

Catherine Deneuve vėl filmuosis Régis Wargnier filme
Praėjus 20 metų po „Indokinijos“, kuri buvo apdovanota „Oskaru“ geriausiam užsienio filmui, Catherine Deneuve filmuosis naujame Régis Wargnier filme. Tai bus François Bizotapsakymo „Pagrindinis įėjimas“ („Le Portail“) ekranizacija. Rašytojas 1971 m. buvo kalintas Raudonųjų khmerų valdomoje Kambodžoje. Trejus metus jis praleido sukaustytas grandinėmis. Ir kasdien buvo tardomas vieno didžiausių XX a. budelių, kuris atsakingas už milijonų žmonių nužudymą. Šioje istorinėje freskoje rašytoją vaidins RaphaëlisPersonnazas, vieną pagrindinių vaidmenų – Olivier Gourmet.
 
Aktorė taip pat pranešė, kad pratęs kūrybinę pažintį su EmmanuelleBercot ir filmuosis naujame režisierės filme. Pažintis prasidėjo komedijoje „Ji jau pakeliui“, kurią dabar rodo „Scanorama“. Šiame filme Deneuve suvaidino restorano savininkę, kuri vieną dieną netikėtai atsiduria kelyje. Iš pradžių ji ieško, kur nusipirkti cigarečių, bet painūs provincijos keliai ją atveda pas ilgus metus nematytą anūką, paskui į buvusių Prancūzijos gražuolių susitikimą, o galiausiai į naujos meilės glėbį.

 

 

„Ji jau pakeliui“
„Ji jau pakeliui“
„Stalingradas“
„Stalingradas“
„Grand Budapest Hotel“
„Grand Budapest Hotel“
Jerzy Stuhr
Jerzy Stuhr
7MD

Kino naujienos trumpai

Pagal užsienio žiniasklaidą

Mirė Bigas Luna

Balandžio 6 d. mirė garsus ispanų režisierius Juanas José Bigas Luna. Iki paskutinių dienų, jau sirgdamas jis kūrė savo naujausią filmą „Segon Origen“. 7-ąjį dešimtmetį šis ispanas išgarsėjo kaip tapytojas ir avangardinių baldų projektuotojas. 8-ojo dešimtmečio viduryje jis ėmė kurti autorinius filmus ir jie imti laikyti vienu ispanų kino laisvės eros ženklų. Juose Bigas Luna tyrinėjo ispanų mačizmą ir seksualines perversijas. Dėl to kai kurie jo filmai („Las Edades de Lulú“, 1990 m.,  „Jamón, jamón“, 1992 m., Venecijos festivalio prizas) yra pavojingai priartėję prie pornografijos

Juanas José Bigas Luna
Juanas José Bigas Luna
Mia Wasikowska
Mia Wasikowska
„Faustas“
„Faustas“
„Niujorko šešėlyje“
„Niujorko šešėlyje“
Quentinas Tarantino
Quentinas Tarantino
7MD

Filmas apie jidiš kultūrą

„nemt“, arba „imkite“, –  tai paskutinis užrašas jidiš kalba, išlikęs ant vienos Vilniaus sienų po ilgai trukusio žydų istorijos pėdsakų naikinimo. „nemt“ – tai filmas apie jidiš kalbą, tapatybę ir visuotinumą. Režisierė Izabelė Rozembaumas, grįžusi į gimtąją Lietuvą, bando atkurti savo šeimos istoriją. Istoriją, kuri buvo nutraukta 1941-aisiais, netekus dalies artimųjų, o vėliau ir pačiai režiserei palikus gimtinę. Filme vaikystės, praleistos SSRS, įspūdžiai susipynė su ankstesnių kartų prisiminimais, jis pasakoja ilgą jidiš kalbos istoriją.
2002 m. sukurtą dokumentinį filmą spalio 11 d. 18 val.  Prancūzų institute pristatys jo kūrėjai Isabelle Rozembaumas ir Michelis Grosmanas. Įėjimas nemokamas.

7MD

Aktuali dokumentika

Festivalis „Ad Hoc: nepatogus kinas“

Spalio 17 d. Vilniuje prasidėsiantis dokumentinio kino festivalis „Ad Hoc: nepatogus kinas“ pristatys per keturiasdešimt naujausių dokumentinių filmų; laukiama atvykstant keturiolikos užsienio kino kūrėjų. Filmai suskirstyti į šešias temines programas: „Vidurio Rytai iš arčiau“, „Kertant sienas“, „Postsovietinė panorama“ , „Siekiant teisingumo“, „Ekrane moterys“, „Žalioji programa“, „Nauji lietuvių režisierių filmai“, taip pat bus surengtas specialus seansas, kuriame bus parodytas suomių filmas „Panko sindromas“ (rež. Jukka Kärkkäinen, J-P Passi).


Jau šeštą kartą vyksiančio „Nepatogaus kino“ programoje šiemet ypač daug dėmesio skirta tarptautinėms aktualijoms – nedemokratiškų režimų griūčiai arabų valstybėse (Egiptas, Jemenas), su priespauda kovojančių visuomenių realijoms (Iranas, Sirija), tvyrančiai įtampai Vidurio Rytuose. Savo įspūdžius iš filmavimų šiame regione žiūrovams pasakos į Vilnių atvykstantys režisieriai Petras Lomas ir Marcusas Vetteris. Nebe pirmą filmą arabų kraštuose kuriantis Petras Lomas pristatys naujausią filmą apie

„Atgal į aikštę“
„Atgal į aikštę“
„Tvirtovė“
„Tvirtovė“
„Bakhmaro“
„Bakhmaro“
7MD

Kino naujienos trumpai

Pagal užsienio žiniasklaidą

Europos kino akademijos apdovanojimas – aktorei Helen Mirren
Europos kino akademija paskelbė, kad 2012 m. garbės apdovanojimas už indėlį į pasaulinį kiną bus įteiktas britų aktorei Helen Mirren. Anglės ir rusų aristokrato, kuris po Spalio revoliucijos nusprendė likti Anglijoje, duktė studijavo aktoriaus meną Londone ir Paryžiuje, vaidino Peterio Brooko ir Karališkajame Shakespeare’o teatruose. Kine ji debiutavo 1968 metais. Mirren sukūrė apie šimtą vaidmenų kino ir televizijos filmuose, vaidino Michaelo Powello, Johno Boormano, Neilo Jordano, Peterio Greenaway’aus, Roberto Altmano ir kitų garsių režisierių juostose.

Už karalienės Elžbietos II vaidmenį Stepheno Frearso filme „Karalienė“ (2006) ji buvo apdovanota „Oskaru“, „Auksiniu gaubliu“, BAFTA prizu ir Venecijos kino festivalio „Volpi taure“ už geriausią moters vaidmenį. Mirren net kelis kartus tapo

Helen Mirren
Helen Mirren
Andrejus Tarkovskis
Andrejus Tarkovskis
Stephenas Frearsas
Stephenas Frearsas
Michele Mercier
Michele Mercier
Nora Arnezeder
Nora Arnezeder
7MD

Kino naujienos trumpai

Pagal užsienio žiniasklaidą

Janina Lapinskaitė – geriausia „Kinošok“ aktorė
Už vaidmenį Algimanto Puipos filme „Miegančių drugelių tvirtovė“ Janina Lapinskaitė pelnė geriausios aktorės apdovanojimą sekmadienį pasibaigusiame atvirame NVS, Latvijos, Lietuvos ir Estijos kino festivalyje „Kinošok“. Geriausio filmo apdovanojimą rašytojo Vladimiro Voinovičiaus vadovaujamas žiuri skyrė uzbekų režisieriaus Ajubo Šachobidinovo filmui „Dangus – mano namai“ („Parizod“). Filme pasakojama apie gražią vienišą merginą, kuriai bando atrasti vyrą atsitiktinai kalnuose sutiktas praeivis. Tačiau potencialūs jaunikiai atstumia merginą, nes mano, kad jos šaltame grožyje tūno velniška jėga. Šios kino parabolės autoriai sakosi norėję papasakoti apie ypač apdovanotus žmones, „kurie atsiranda tarp mūsų kaip perspėjimas, kurie išeina anksčiau, bet palieka širdyse gerus prisiminimus apie save“.

 

„Fargo“ bus serialas
Komiškas Ethano ir Joelio Coenų trileris „Fargo“ (1996) pasakojo apie nėščią Minesotos policininkę, kuri seka dviejų nevykėlių žudikų pėdsakais. Policininkę suvaidinusi Frances McDormand buvo apdovanota „Oskaru“ už geriausią moters vaidmenį, „Oskarą“ už geriausią scenarijų gavo ir Coenai, o Kanų kino festivalyje filmas apdovanotas už režisūrą. Dabar „Fargo“ taps serialu, o broliai – vykdomaisiais projekto prodiuseriais. Patys Coenai jau baigia filmą „Liuino Deviso viduje“ („Inside Llewyn Davis“), kuris turi pasirodyti ekranuose ateinančių metų vasarį. Tai pasakojimas apie populiarių dainų autorių ir dainininką, kuris ieško savo gyvenimo kelio 7-ojo dešimtmečio Niujorke. Pagrindinius vaidmenis filme kuria Carey Mulligan, Justinas Timberlake’as ir Garretas Hedlundas.

„Fargo“
„Fargo“
Emmanuelle Seigner
Emmanuelle Seigner
Danielis Espinosa
Danielis Espinosa
Marius Jampolskis ir Jurga Jutaitė filme „Aurora“
Marius Jampolskis ir Jurga Jutaitė filme „Aurora“
7MD

Kur yra kūrybinė tėvynė?

Monika Jašinskaitė kalbina Oskarą Koršunovą  

Rugpjūčio pabaigoje Henriko Ibseno festivalyje Norvegijoje įvyko režisieriaus Oskaro Koršunovo statyto „Pero Giunto“ premjera. Kritikai vadina spektaklį „tikru hitu“, apibūdina kaip „ištobulintą, barokiškumu neįprastą teatrą“ ir mano, kad jis „paliks po savęs ženklą“. Su režisieriumi kalbamės apie šį pastatymą, norvegų kultūrą ir naujausius jo atradimus.  

Oskaras Koršunovas. 2007 m. D. Matvejevo nuotr.
Oskaras Koršunovas. 2007 m. D. Matvejevo nuotr.
Oskaras Koršunovas. „Meistro ir Margaritos" užkulisiai. D. Matvejevo nuotr.
Oskaras Koršunovas. „Meistro ir Margaritos" užkulisiai. D. Matvejevo nuotr.
„Peras Giuntas“, nuotrauka iš Norvegijos nacionalinio teatro archyvo
„Peras Giuntas“, nuotrauka iš Norvegijos nacionalinio teatro archyvo
„Dugne“. Torūnė. D. Matvejevo nuotr.
„Dugne“. Torūnė. D. Matvejevo nuotr.
„Vasarvidžio nakties sapnas“. G. Packevičiaus nuotr.
„Vasarvidžio nakties sapnas“. G. Packevičiaus nuotr.
„Į Damaską“. Oslo Nacionaliniame dramos teatre
„Į Damaską“. Oslo Nacionaliniame dramos teatre
„Į Damaską“. Oslo Nacionaliniame dramos teatre
„Į Damaską“. Oslo Nacionaliniame dramos teatre
„Į Damaską“. Oslo Nacionaliniame dramos teatre
„Į Damaską“. Oslo Nacionaliniame dramos teatre
7MD

Kino archyvų iššūkiai

Pokalbis su Lenkijos nacionalinės filmotekos direktoriumi Tadeuszu Kowalskiu  

Šiemet Lenkų kino savaitės svečias buvo Lenkijos nacionalinės filmotekos direktorius profesorius Tadeuszas Kowalskis. Šioje filmotekoje saugomi filmai rodyti ir savaitėje. Svečias pristatė atidarymo filmą – Józefo Lejteso „Barborą Radvilaitę“, susitiko su lietuvių kinematografininkais.  

Tadeusz Kowalski. Nuotrauka iš Lenkijos instituto Vilniuje archyvo
Tadeusz Kowalski. Nuotrauka iš Lenkijos instituto Vilniuje archyvo
„Barbora Radvilaitė“. Nuotrauka iš Lodzes kinematografijos muziejaus
„Barbora Radvilaitė“. Nuotrauka iš Lodzes kinematografijos muziejaus
  PUSLAPIS IŠ 2  >>> Archyvas