7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

Kino naujienos trumpai

Pagal užsienio žiniasklaidą

7MD
Nr. 36 (1004), 2012-10-12
Kinas
Helen Mirren
Helen Mirren

Europos kino akademijos apdovanojimas – aktorei Helen Mirren

Europos kino akademija paskelbė, kad 2012 m. garbės apdovanojimas už indėlį į pasaulinį kiną bus įteiktas britų aktorei Helen Mirren. Anglės ir rusų aristokrato, kuris po Spalio revoliucijos nusprendė likti Anglijoje, duktė studijavo aktoriaus meną Londone ir Paryžiuje, vaidino Peterio Brooko ir Karališkajame Shakespeare’o teatruose. Kine ji debiutavo 1968 metais. Mirren sukūrė apie šimtą vaidmenų kino ir televizijos filmuose, vaidino Michaelo Powello, Johno Boormano, Neilo Jordano, Peterio Greenaway’aus, Roberto Altmano ir kitų garsių režisierių juostose.

Už karalienės Elžbietos II vaidmenį Stepheno Frearso filme „Karalienė“ (2006) ji buvo apdovanota „Oskaru“, „Auksiniu gaubliu“, BAFTA prizu ir Venecijos kino festivalio „Volpi taure“ už geriausią moters vaidmenį. Mirren net kelis kartus tapo Kanų festivalio laureate. Vieną naujausių vaidmenų ji sukūrė Istvįno Szabó filme „Durys“ (2011), kurį žada rodyti „Scanorama“. Europos kino akademijos apdovanojimas bus įteiktas iškilmingoje ceremonijoje, kuri vyks gruodžio 1 d. Maltoje.

Jeanas Dujardinas filmuojasi JAV

Michelio Hazanaviciaus „Artiste“ pagrindinį nebyliojo kino žvaigždės vaidmenį sukūręs Jeanas Dujardinas vaidins naujame George’o Clooney filme „The Monument’s Men“. Čia jis bus vienas iš specialistų, kurie išsirengia ieškoti Antrojo pasaulinio karo metais nacių pagrobtų meno kūrinių. Filme taip pat vaidins Clooney, Cate Blanchett ir Paulas Giamatti.

Rusų kino kritikai boikotavo Irano filmų savaitę

Spalio 1 d. Maskvos kino kritikai, tarp kurių buvo Andrejus Plachovas, Antonas Dolinas, Viktoras Matizenas, Borisas Nelepo, ir žiūrovai surengė serija piketų prie kino teatro „Chudožestvennyj“, kur išvakarėse buvo atidaryta Irano filmų savaitė. Joje rodomi tik tie filmai, kurie gavo Islamo Respublikos cenzūros organų leidimą. Keli aktyvistai laikė plakatus su užrašu „Laisvę Panahi“ – Venecijos ir Berlyno festivalių laureatas dabar atlieka 6 metų kalėjimo bausmę už dalyvavimą protesto akcijose, kurios vyko po prezidento rinkimų 2009-aisiais, jam 20 metų uždrausta kurti filmus.

Apie savaitę kritikai ir žiūrovai sužinojo beveik atsitiktinai, nes informacija buvo išsiuntinėta žurnalistams tik renginio išvakarėse. Pranešime nurodyta 80 programos filmų, bet juos pasižiūrėti bus galima tik su pakvietimais.

Programoje neatsirado vietos visame pasaulyje žinomų, bet režimo nemalonėn patekusių režisierių filmams. Dalis jų emigravo iš šalies, nes negalėjo kurti tėvynėje, o aktorė Marzieh Vafamer neseniai buvo nuteista 90 rykščių už tai, kad filmavosi be skaros. Persekiojamus kolegas užstojęs Berlyno „Auksiniu lokiu“ ir „Oskaru“ apdovanoto filmo „Išsiskyrimas“ režisierius Asgharas Farhadi taip pat sulaukė nemalonumų.

Nostalgiškas Luco Bessono studijos projektas

Kelių Europos šalių kinematografininkai Čekijoje pradėjo filmuoti populiaraus 7-ojo dešimtmečio serialo apie gražuolės Anželikos nuotykius perdirbinį. Kostiuminiai filmai apie XVII a. prancūzės avantiūristės nuotykius buvo populiarūs ir Lietuvoje – ne viena Anželika už savo vardą gali būti dėkinga filmo herojei, kurią suvaidino Michele Mercier. Dviejų dalių serialą, kuris pasirodys 2014 m., kuria prancūzų režisierius Arielis Zeitounas. Pagrindinis vaidmuo atiteko kylančiai prancūzų žvaigždutei Norai Arnezeder, Anželikos vyrą vaidins Gerard’as Lanvinas, advokatą Degrė – mėgstamas brolių Dardenne’ų aktorius Olivier Gourmet. 1964 m. pagrindinius vyrų vaidmenis kūrė Robert’as Hosseinas ir Jeanas Rochefort’as.

„Veidrodis ir granatas“

1962 m. Sergejus Paradžanovas paskelbė draugams, kad įsileis į savo namus tik tuos, kurie pažiūrėjo Andrejaus Tarkovskio filmą „Ivano vaikystė“. Vėliau Paradžanovas rašė dienoraštyje: „Savo mokytoju laikau jauną ir nuostabų režisierių Tarkovskį, kuris net nesuprato, koks jis genialus filme „Ivano vaikystė“.“
Tarkovskis taip atsiliepė apie savo „mokinį“, vyresnį už jį aštuoneriais metais: „Kai Seriožai Paradžanovui kyla sumanymas, jis jį įgyvendina. Tame glūdi jo menas – ir naivus, ir nuostabus. Mene jis laisvas žmogus. Mes taip negalime.“

Abiejų režisierių draugus visada stebino, kad tokie skirtingi menininkai taip žavisi vienas kitu. „Art Most Foundation“ ir galerija „White Space“ rugsėjo 28 d. Londone atidarė parodą „Veidrodis ir granatas“, kurioje šios draugystės esmę perteikia archyvinė medžiaga ir darbai iš privačių menininkų kolekcijų.

„Filomena“

Stephenas Frearsas („Karalienė“) spalio pabaigoje pradės filmuoti „Filomeną“. Tai pasakojimas apie moterį, kuri išsirengia ieškoti savo seniai prarasto vaiko. Moteris jį pagimdė būdama nepilnametė ir buvo priversta jo atsisakyti. Pagrindinius vaidmenis filme kuria Judi Dench ir Steve’as Cooganas, o filmavimai vyks Londone, Vašingtone ir Airijoje.

Helen Mirren
Helen Mirren
Andrejus Tarkovskis
Andrejus Tarkovskis
Stephenas Frearsas
Stephenas Frearsas
Michele Mercier
Michele Mercier
Nora Arnezeder
Nora Arnezeder