7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Kiti anonsai

Beata Baublinskienė

Pirmą kartą LMTA Centriniai rūmai atveria duris ekskursijoms

Balandžio 27, 28 d. sostinėje vyks jau penktasis atviros architektūros savaitgalis „Open House Vilnius“. Pirmą kartą jame dalyvauja Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Visi besidomintys kviečiami apsilankyti Gedimino prospekte esančiuose LMTA Centriniuose rūmuose: ne tik pasivaikščioti po skambančias auditorijas, sales, pasigrožėti Lukiškių aikšte iš pastato balkono, bet ir susipažinti su intriguojančia rūmų istorija.

LMTA archyvo nuotr.
LMTA archyvo nuotr.
Rengėjų inf.

PIN dienos proga kūrėjai rinksis į kraujo donorystės akciją ir svečiuosis savo mokyklose

„Autoriai dovanoja Lietuvai kūrybiško kraujo“ – taip vadinasi kraujo donorystės akcija, į kurią antrus metus Pasaulinės intelektinės nuosavybės (PIN dienos proga) savo narius, įvairių sričių autorius sukviečia Asociacija LATGA kartu su Nacionaliniu kraujo centru. Kaip ir pernai, akcija vyks šios organizacijos būstinėje Vilniuje per PIN dieną, t.y. balandžio 26 d., o ja siekiama ne tik padėti sunkiai sergantiems, bet ir skatinti visuomenės pagarbą autoriams ir jų kūrybai. Tai ne vienintelis renginys, skirtas PIN dienai – autorių teisių gynėjai tęsia projektą „PIN diena mokyklose“ ir su žinomais autoriais svečiuojasi šalies mokyklose.


„Kviesdami savo narius į kilnią akciją – nemokamai duoti savo kūrybiško kraujo Lietuvos žmonėms – mes siekiame bent poros tikslų: pirmas – ne griauti, o kurti savo valstybę tiek savo darbais, tiek savo kūryba. Dabar – ar Nidoje prie buvusio kultūros centro, ar Vilniuje ant Tauro kalno – jautiesi kaip anuomet Maironis prie Trakų pilies. Kartais toks pat jausmas apima ir perskaičius kokį priimtą įstatymą. Antras tikslas yra visai pragmatiškas  – žmonės, kuriems teks nors lašelis autorių kraujo, niekada nevogs nei dainų, nei filmų, nei knygų – jokios kūrybos. Juk negali apvogti žmogaus, kuris išgelbėjo tau gyvybę“, – sako Asociacijos LATGA vadovas, poetas ir rašytojas Jonas Liniauskas.
Pernai vykusios akcijos metu buvo surinkta apie 5 litrus kraujo, joje dalyvavo „Lemon Joy“ lyderis Igoris Kofas, dainininkė Girmantė Vaitkutė, „El Fuego“ narys Paulius Bagdanavičius, grupės „Garbanotas“ lyderis Šarūnas Joneikis, dainininkas Dainotas Varnas ir kiti.


„Man labai patinka, kai kažkas organizuoja tokias akcijas. Taip lengviau padaryti tai, ko gyvenime nesi daręs. Pasiryžau ir džiaugiuosi. Manau, kad duosiu kraujo ir ateityje. Gydytojai sakė, kad tai galėsiu padaryti už trijų mėnesių“, – prieš metus duodama kraują kalbėjo žinoma dainų autorė ir atlikėja G.Vaitkutė. Beje, ji savo pažadą ištesėjo ir neseniai vėl davė kraujo. Dėl šios priežasties dainininkė šį kartą negalės dalyvauti akcijoje, tačiau ragina kraujo duoti savo kolegas autorius.
Kraujo donorystės akcija ne vienintelis renginys, skirtas PIN dienai. Asociacija LATGA trečius metus organizuoja edukacinių renginių ciklą „PIN diena mokyklose“, kurį pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių programą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projekto metu žinomi įvairiausių sričių autoriai grįžta į savo mokyklas, kad paskatintų jaunąją kartą kurti, gerbti autorius ir nepiratauti. Surengtos trys pamokos iš 15, o savo buvusias mokyklas jau aplankė dramaturgas, Auksinių scenos kryžių laureatas Aleksandras Špilevojus ir muzikos autoriai Markas Palubenka bei Arnoldas Lukošius.


Buvęs legendinės grupės „Fojė“, o dabar grupės „Kiti kambariai“ klavišininkas ir vienas iš dainų autorių A.Lukošius pamoką apie autorių teises prieš dvi savaites vedė Vilniaus Antakalnio gimnazijoje, kurioje ir susikūrė grupė „Fojė“.


Žodžio kišenėje neieškantis Arnoldas susitikime su moksleiviais dalijosi mokyklinių laikų prisiminimais ir pasakojo apie naujos savo grupės veiklą, taip pat paaiškino, kaip piratavimas kenkia autoriams ir kodėl jo nereikėtų romantizuoti. „Jeigu anksčiau buvo tarsi kažkokia priedanga sakant, kad čia broliškas dalijimasis, nesiekiant pelno, dabar tai tas pats verslas, tik nusikaltėlių. Ar kur matėte piratų svetainę, kuri imtų viską ir dalintų be reklamos, mokesčių, reikalavimo išjungti „Addblocker“? Ko gero, ne. <…> Taip, galbūt ir galima sakyti, kad kažkada piratai privertė sukurti demokratiškesnius verslo modelius, tačiau dabar, kai turime tiek legalių pigių būdų naudotis kūrėjų darbu, piratavimas tikrai daro pasaulį blogesnį“, – sakė jis.


Renginių ciklas „PIN diena mokyklose“ tęsis ir po PIN dienos iki pat mokslo metų pabaigos, o grįžti į savo mokyklas ketina grupės „The Roop“ lyderis Vaidotas Valiukevičius, dainininkė Miglė Vilčiauskaitė-Migloko, dailininkai broliai Algirdas ir Remigijus Gataveckai, dramaturgas Herkus Kunčius, dainininkas Kazimieras Likša, kino operatoriai Kristina Sereikaitė ir Eitvydas Doškus, filmų režisierė Ramunė Rakauskaitė.

Rengėjų inf., Rengėjų inf.

„Heritas“ kviečia kultūros paveldą atrasti kasdienybėje

Gegužės 3-5 dienomis Šv. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios ir Europos humanitarinio universiteto erdvėse vyks tarptautinė kultūros paveldo pažinimo, tvarkybos ir technologijų paroda „Heritas“.  Antrą kartą organizuojamas nemokamas renginys tęsia sėkmingą pirmųjų metų praktiką ir pagrindinį dėmesį skiria kultūros paveldo aktualijų pristatymui plačiajai visuomenei. Parodos programoje – virš 20 seminarų, diskusijų, daugiau nei 30 praktinių kūrybinių dirbtuvių, speciali erdvė šeimoms ir praktiniai patarimai kultūros paveldo savininkams.


Parodos lankytojai kviečiami dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, pristatančias praktinius kultūros paveldo tvarkybos ir išsaugojimo procesus. Dirbtuvių dalyviams siūloma patiems išbandyti restauratoriaus, auksuotojo, dailidės amatus, naudojant originalias medžiagas sumaišyti senovinius dažus ir skiedinius, dalyvauti atkuriant Šv. Mergelės Marijos Ramintojos  sieninės tapybos elementus,  stebėti restauravimo procesus ir kitas veiklas. Dešimtys užsiėmimų skirti plėsti ne tik istorines žinias, bet ir formuoti praktinius įgūdžius, kuriuos vėliau galima pritaikyti saugant kultūros paveldą savo namuose. Parodos organizatoriai pabrėžia, kad didelė dalis kultūros paveldo yra kasdieninėje aplinkoje esantys daiktai – mediniai namų elementai, baldai, senos nuotraukos ir knygos, dažname senamiesčio bute esantys sieninės tapybos pavyzdžiai, dažnai varstomos senos durys ar vis dar naudojama keramika. Visi jie – vertingi praeities elementai, kurių išsaugojimas gali būti paprastas žinant keletą naudingų patarimų. Į kūrybinių dirbtuvių užsiėmimus galima registruotis www.heritas.lt.


Parodoje taip pat laukiami kultūros paveldo objektų savininkai – senos medinės sodybos, kultūros paveldo elementų turinčiame name esantys butai, dvarų kompleksai dėl jiems taikomų paveldosaugos reikalavimų tampa iššūkiu. Sėkmingas tokių objektų restauravimas ir pritaikymas gyvenamajai ir komercinei veiklai remiasi ne tik paveldo reikalavimų išmanymu, bet ir gerosios patirties perėmimu. Specialioje parodos sesijoje pristatomos sėkmės istorijos – kultūros paveldo objektus atkūrę jų savininkai dalinsis savo patirtimi ir patarimais. Susitikimai vyks gegužės 4 d., šeštadienį. Laikas ir programa čia - http://heritas.lt/programa/#galima-negalima.  


Specialūs paveldo aktualijų klausimai aptariami diskusijų ir seminarų erdvėje. Europoje vis daugiau žmonių atranda ir supranta kultūros paveldo reikšmę, įsitraukia į paveldo tvarkybos projektus. Sėkmingas tokio projekto įgyvendinimas visada remiasi savanoriška veikla ir entuziazmu. „Heritas“ svečias – Europos kultūros paveldo savanorių vadovas dr. Bert Liudwig dalinsis tokių projektų organizavimo ir valdymo patirtimi. Lietuvos aktualijas ir kultūros paveldui kylančius iššūkius apžvelgs gausybė pranešėjų, kurie dalinsis įžvalgomis apie meistrystę, bendruomenes bei jų indėlį saugant kultūros paveldą, istorinių interjerų bei senojo Vilniaus istorijomis. Seminarai ir diskusijos suformuluoti taip, kad būtų aktualūs bei įdomūs tiek profesionalams, tiek gyventojams.


Bažnyčios rūsyje įsikurusi instaliacijų ir potyrių erdvė kvies į kino erdvę, kurioje pristatomi restauruoti trumpametražiniai istorinai filmai. Čia pristatomas audio-vizualinis projektas „Elektroninės sutartinės“, kurias turės galimybę kurti kiekvienas lankytojas. Laisvalaikio erdvėje, bažnyčios kieme, kviečiama į gausybę kūrybinių dirbtuvių, tapti įvairių meno kūrinių dalimi, išmokti surinkti rąstinio namo maketą ir naudingai praleisti laiką su visa šeima. Šeštadienį bažnyčios ir universiteto kiemą užpildys muzika. Kviečiama įsijausti į kompozitoriaus amatą ir muziką kurti kartu, o savo kūrybą pristatys ir lankytojams dovanos atlikėjai Modestyno, kanklininkė Agota ir Lietis band.


„Heritas“ – unikali ir atvira kultūros paveldu besidominčių žmonių erdvė, kurioje skatinama domėtis ir klausti. Tai atvira erdvė specialistų ir visuomenės dialogui. Ne veltui šių metų „Heritas“ organizatoriai ir dalyviai drąsiai sako esantys pasiruošę atsakyti į lankytojams kylančius praktinius klausimus ir kviečia atsakymų ieškoti kartu.

LNM inf.

Giedriaus Kazimierėno darbų paroda Lietuvos nacionaliniame muziejuje

Balandžio 25 d. 18 val. Lietuvos nacionaliniame muziejuje atidaroma tapytojo, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureato Giedriaus Kazimierėno darbų paroda.


Šešiuose įspūdingo dydžio paveiksluose G. Kazimierėnas pristato svarbiausius ir įsimintiniausius tautos sąmonėje žymę palikusius istorinius įvykius: Mindaugo karūnavimą, Gedimino laiškus, Algirdo pergalę prie Mėlynųjų Vandenų, Barboros Radvilaitės laidotuves ir kitus.


Didžiausias parodoje eksponuojamas paveikslas – „Algirdo pergalė prie Mėlynųjų Vandenų“. Šio darbo ilgis – 9 metrai, o aukštis – daugiau nei 2 metrai. Kiti parodoje rodomi kūriniai nors ir mažesni, tačiau taip pat pribloškiančio dydžio – Lietuvos istorijos motyvai atgimsta 2,5 ir 3 metro ar panašaus didžio paveiksluose.


Paveikslus Lietuvos istorijos tematika G. Kazimierėnas tapė trylika metų. Kaip pats sako, nesuskaičiuoja, kiek jau iš viso jų yra sukūręs. Dailininko drobė „Žalgiris. Rūstybės diena“ eksponuojama Medininkų pilies nuolatinėje ekspozicijoje, o paveikslas „Vytautas, laukiantis karūnos“ – Trakų Salos pilyje.


Prieš imdamasis teptuko, dailininkas studijuoja istorinę literatūrą, tyrinėja tam istoriniam laikotarpiui būdingus meno kūrinius, autentiškus artefaktus. Didelio formato daugiafigūriai tapybos darbai sukuria sakralų viduramžių manuskriptų iliuminacijų pojūtį.


G. Kazimierėno drobių auksavimu ir sidabravimu rūpinasi aukščiausios kategorijos restauratorė Audronė Čyžienė. Ne vieno paveikslo įspūdingų gotikinių formų medžio dekorą sukūrė dailininkas Virginijus Stančikas.


G. Kazimierėno paroda pristatoma kaip vienas iš Lietuvos nacionalinio muziejaus inicijuotų tęstinės serijos „Istorija ir dailininkas“ renginių, kuriuose akcentuojamas modernių menininkų santykis su istorinio naratyvo siužetais ir jų interpretacijomis.


Paroda „Istorija ir dailininkas: Giedrius Kazimierėnas“ Lietuvos nacionaliniame muziejuje veiks iki birželio 16 dienos. Parodos kuratorė Evelina Bukauskaitė. Parodos dailininkė Giedrė Narbutienė. Dizainerė Jurga Karosaitė. Parodą remia UAB „Blue Bridge Baltic“.

Lietuvos nacionalinio muziejaus naujienas kviečiame sekti socialiniame tinkle „Facebook“ https://www.facebook.com/lnmuziejus/ ir internetiniame puslapyje http://www.lnm.lt/

Kontaktinė informacija:
Arminas Šileikis
Lietuvos nacionalinio muziejaus Viešųjų ryšių specialistas
+370-673-04145
arminas.sileikis@lnm.lt

Giedriaus Kazimierėno paveikslo „Barboros Radvilaitės laidotuvės" fragmentas
Giedriaus Kazimierėno paveikslo „Barboros Radvilaitės laidotuvės" fragmentas
Rengėjų inf.

„Naujajame Baltijos šokyje“ – stilių mišinys: nuo breiko, hiphopo iki krampo

Liko visai nedaug iki šiųmečio tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ pradžios – jau balandžio 29-ąją mažesniuosius Lietuvos miestus, o nuo gegužės 2-osios – Vilnių ir Kauną užlies šokio dvasia. Ta proga norime pristatyti dar keturis jūsų dėmesio vertus atlikėjus iš Nyderlandų, Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos bei jų kūrinius, kuriuos festivalio gerbėjai išvys gegužę.

Scena iš spektaklio „Trigeris“. M. Di Savino nuotr.
Scena iš spektaklio „Trigeris“. M. Di Savino nuotr.
Rengėjų inf.

„Literatūrinės slinktys 2019“

Balandžio 25 d. (ketvirtadienį) Kaune prozos ir poezijos gerbėjus suburs aštuntąjį kartą vykstantis jaunųjų rašytojų festivalis ,,Literatūrinės slinktys 2019 . Šiais metais renginys išskirtinis tuo, kad literatūrinius skaitymus lydės dailininkų paroda.

NMKČDM inf.

Aušros Andziulytės ir Laimos Drazdauskaitės akvarelių paroda „Lygiagretės”

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A. ir P. Galaunių namuose, Vydūno al. 2, Kaune, balandžio 25 d., ketvirtadienį,17 val. įvyks Aušros Andziulytės ir Laimos Drazdauskaitės akvarelių parodos „Lygiagretės” atidarymas.


Jau daugiau nei dvidešimt metų tapytojos A. Andziulytė ir L. Drazdauskaitė dalyvauja Klaipėdoje vykstančiuose akvarelės pleneruose. Vieno susitikimo dirbtuvėse metu Laima Drazdauskaitė ėmė sklaidyti savo akvareles, ir nejučia atgijo „plačių erdvių, jūros kvapų, vis kintančių spalvų kūrybinių dienų pajūrio krašte prisiminimai”. Dėl dalyvių gausos įprastai plenerų parodose autoriai turėdavo galimybę parodyti tik po vieną kitą akvarelę. Todėl dailininkėms kilo mintis ir pačioms pasižiūrėti, ir su žiūrovais pasidalinti jųdviejų per porą dešimtmečių Klaipėdos pleneruose sukurtų darbų visuma.

Paroda veiks: 2019 04 25 – 2019 05 25

Papildomą informaciją teikia: A. ir P. Galaunių namai tel. (8 37) 79 89 95

 

 

 

Rupert inf.

Milda Dainovskytė: Savistabos įrankiai. Veronika Šleivytė

Rupert maloniai kviečia į kuratorės, menininkės bei Rupert alternatyvios edukacijos dalyvės Mildos Dainovskytės paskaitą „Savistabos įrankiai. Veronika Šleivytė“. Renginys vyks balandžio 24 dieną nuo 18 valandos Rupert meno centre (Vaidilutės g. 79). Paskaita bus skaitoma lietuvių kalba su papildoma angliška vaizdine medžiaga. Renginys nemokamas ir atviras visuomenei.

Veronika Šleivytė (1906 – 1998) tarpukariu aktyviai veikė Kauno meno lauke, fotografavo ir reprezentavo save kaip fotografę. 1938 m. šviežiai įsteigtos moterų dailininkių draugijos lyderė, drąsiai reiškėsi kaip kuratorė bei pedagogė. Stebina atvirumu, eksperimentais ir temomis.
Šiandien, tyrinėjant šios itin spalvingos ir charizmatiškos asmenybės gyvenimą bei
fotografijų archyvą, turime galimybę pažinti to laiko menininkų padėtį. Tačiau, nors ir gausiai fiksavusi institucijų veiklą ir parodinį gyvenimą, V. Šleivytė didžiausią dėmesį skyrė savo asmeninių patirčių atminties išsaugojimui. Būtent per fotografiją ji subtiliai atskleidžia savo neretai dvilypes būsenas, nerimą, persikūnijimą bei meilę moterims.
Viena iš jos strategijų – pasitelkus mechaninį užrakto valdiklį ir chronometrą pačiai atsirasti fotografuojamoje scenoje. Fotoaparatas prisuktas ant stovo – tarsi palydovas kasdienybėje, savarankiškai renkantis atvaizdus, tuo tarpu pati Veronika kadre neretai imituoja nepastebinčią objektyvo, paskendusią savo reikaluose. Aplink ją esančių žmonių akys atspindi situacijų netikėtumą – Veronika suvedžioja spontaniškumui.

Tyrimą pristatys Milda Dainovskytė, Vilniuje gyvenanti kuratorė, menininkė, viena iš
Veronikos Šleivytės archyvo tyrėjų bei būsimo albumo sudarytojų. Archyvas, dovanotas pačios autorės, yra saugomas Kupiškio etnografijos muziejuje.

Šių metų Rupert alternatyvios edukacijos programa skirta kūrybinėse ar tarpdisciplininėse srityse dirbantiems kuratoriams, rašytojams, meno kritikams, teoretikams, žurnalistams, meno vadybininkams, meninių iniciatyvų bei platformų steigėjams, o taip pat menininkams bei kitų sričių tyrėjams. Ji skirta apmąstyti aktualius šių dienų kultūros lauko klausimus ir vystoma bendradarbiaujant kartu su dalyviais.

Rupert alternatyvios edukacijos programa dalyviams yra nemokama. Rupert veiklą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Rupert alternatyvios edukacijos programą remia Vilniaus savivaldybė, Rupert labdaringos vakarienės svečiai ir kiti rėmėjai.

 

LNOBT inf.

Choreografė Živilė Baikštytė: „Mitai – tai mūsų kultūros DNR kodas“

Buvusi Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro primabalerina, o dabar – šio teatro baleto repetitorė Živilė Baikštytė ruošiasi debiutiniam savo, kaip choreografės, šokio spektakliui šio teatro repertuare: jos darbas „Pradžioje nebuvo nieko“ lietuvių mitologijos motyvais bus rodomas „Baletų triptike“, kurio premjera LNOBT vyks balandžio 26, 27 ir 30 dienomis. 

Šokio spektaklio „Pradžioje nebuvo nieko“ repeticija. M. Aleksos nuotr.
Šokio spektaklio „Pradžioje nebuvo nieko“ repeticija. M. Aleksos nuotr.
Rengėjų inf.

Neregėta muzikos, šokio ir vizualizacijų spektaklio „Atgimstantis žmogus“ premjera

Rugpjūčio 1 d. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų kieme jūsų laukia didingas ir unikalus renginys: neregėta muzikos, šokio ir vizualizacijų spektaklio Atgimstantis žmogus premjera. Pasirodymą nuspalvins ir nepaliks jūsų abejingais Renesanso epochos meno šedevrų 3D vaizdo projekcijos.

Spektaklis „Atgimstantis žmogus“. Rengėjų nuotr.
Spektaklis „Atgimstantis žmogus“. Rengėjų nuotr.
  PUSLAPIS IŠ 151  >>> Archyvas