Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Vinco Kudirkos muziejuje atidaroma Europoje pripažinto fotomenininko Rimaldo Vikšraičio fotografijų paroda „Atgal į vaikystę“. Parodos lankytojai kviečiami į kelionę po vaikystės pasaulį, kuri griauna mitą, kad kaimo skaudulius fiksuojančiomis nuotraukomis garsėjančio fotografo kūrybai jautrūs ir estetiški kasdienybės vaizdai nebūdingi.
„Albinas Elskus buvo šviesos režisūros virtuozas, kultinė asmenybė JAV vitražo pasaulyje, tačiau jis vis dar menkai žinomas Lietuvoje“, – teigia lapkričio 6 dieną Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Kazio Varnelio namuose-muziejuje atidaromos parodos „Albinas Elskus. Dangiškoji šviesa“ kuratorius doc. Žydrūnas Mirinavičius. Ši paroda – pirmoji galimybė Lietuvoje išsamiau susipažinti su išskirtinės asmenybės, atsidavusio pedagogo ir unikalaus vitražisto A. Elskaus kūryba.
Spalio 16 d. 17 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) padalinyje Jono Šliūpo muziejuje atidaroma paroda apie silkės kelią „Nuo Šiaurės jūros iki Kūčių stalo“. Vieno eksponato parodoje lankytojai sužinos kokia yra Europos silkės žvejybos, apdorojimo, verslo ir gastronomijos istorija bei pamatys Baltijos šalyse analogų neturintį archeologinį radinį.
„Muziejus, mano galva, privalo turėti gydomąjį poveikį – ir ne tik lankytojams, bet ir jame dirbantiems žmonėms“, – tikina Davide Quadrio, Rytų meno muziejaus Turine direktorius. Jis siekia perkurti tipišką kolonialistinių rinkinių muziejų ir paversti jį tokia erdve, kuri būtų grindžiama šiuolaikiniais principais ir pagarba.
Spalio 9 d. 18 val. Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje duris atveria nauja Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „QALQAN. Krymo totorių raštai“. Parodoje eksponuojami iš Ukrainos atkeliavę menininko Rustemo Skybino kūriniai – tradiciniais Krymo totorių raštais išpuošti keraminiai skydai kalkanai. Parodos lankytojai galės ne tik pasigėrėti tradicinio Krymo totorių meno grožiu, bet ir sužinoti apie jame užkoduotus simbolius, atkurtus siekiant išlaikyti tautos kultūrinį paveldą.
Spalio 12 dieną nuo 12 valandos Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys Vilniaus gynybinės sienos bastėja taps langu į viduramžių pasaulį. Trečius metus iš eilės vykstanti Viduramžių diena pasiūlys lankytojams unikalią pažintį – čia jų lauks karių ir amatininkų pasirodymai, senųjų amatų demonstracijos, viduramžių žaidimai ir juokdarių pasirodymai. Šis renginys – ne tik smagi pramoga, bet ir gyva istorijos pamoka, leidžianti iš arti pažinti protėvių gyvenimą.
Į Lietuvą atkeliavo ypatingas Kazio Varnelio kūrinys, atspindintis jo bažnytinio meno laikotarpį – dailininko projektuota beveik 70 cm aukščio monstrancija. Tai elegantiška ir prabangi, lakoniškais tautiniais motyvais išdailinta relikvija, liudijanti dar besiformavusį abstrakčiojo optinio meno meistro stilių. Įprastai K. Varnelis atpažįstamas kaip oparto meistras, tačiau dar nėra plačiai žinomas kaip bažnytinio meno kūrėjas. Kūrinys perduotas Lietuvos nacionaliniam muziejui (LNM), jį saugos LNM Kazio Varnelio namai-muziejus.
Lietuvos nacionalinis muziejus ir Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas su partneriu 15min.lt tęsia atvirų žinių iniciatyvą – paskaitų ciklą „Istorijos miestui ir pasauliui“. Spalio 3 dieną prasidedančiame naujame sezone pranešėjai pasakos apie žmogaus santykį su aplinka ir pristatys intriguojančius eksponatus.
Rugsėjo 25 d. 17 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Jono Šliūpo muziejuje Palangoje atidaroma paroda „Žmonės ir struktūros. Algimanto Kezio ir Kazio Varnelio kūrybos dialogas“. Dviejų išeivijos menininkų darbai susijungia į hipnotišką optinių ritmų pasaulį. Tai puiki proga pažinti fotografą Algimantą Kezį ir kitaip pamatyti Kazio Varnelio tapybą, kuri šiuo metu pristatoma ir Paryžiuje.
Lietuvos nacionaliniame muziejuje rugsėjo 18 dieną atidaroma tarptautinė paroda „Kijevo Rusia. Pradžia“. Parodos autorių siekis – atskleisti valstybės, kurią dabartinė Ukraina laiko savo istorinėmis ištakomis, istoriją ir paveldą, šiandien susiduriančius su rimtais klastojimo iššūkiais. Eksponatus parodai skolino beveik dvi dešimtys muziejų ir institucijų iš septynių valstybių. Ji veiks Istorijų namuose Vilniuje iki kitų metų kovo mėnesio pabaigos.