Teatras

Nacionalinės dramaturgijos festivalis „Versmė“

anonsai

iliustracija

Lapkričio 9–14 d. Lietuvos nacionalinis dramos teatras antrą kartą rengia Nacionalinės dramaturgijos festivalį „Versmė“. Festivalį į etapus skirstantys teatro vadovai džiaugiasi, kad po pernai metais „Versmėje“ įvykusių lietuviškų pjesių skaitymų LNDT sceną išvydo Herkaus Kunčiaus „Matas“, Romualdo Granausko „Duburys“, o visai neseniai ir Juozo Glinskio „Vieno tėvo vaikai“. Pristatydamas festivalį „Versmės“ sumanytojas ir vienas iš organizatorių Jonas Korenka išreiškė susirūpinimą nykstančia lietuvių kalba bei lietuvių dramaturgijos padėtimi mūsų teatrų repertuaruose ir pabrėžė, kad ne tik Shakespeare’as, bet ir Justinas Marcinkevičius, Kazys Saja bei Vincas Mykolaitis-Putinas yra genialūs.

Šiemet „Versmės“ regėjai nuo pjesių skaitymų pereina prie spektaklių pristatymo. Festivalio metu bus parodyta dvylika naujausių Lietuvos teatrų spektaklių pagal lietuvių autorių pjeses. Spektaklius vertinsiančios žiuri pirmininkė – teatrologė Audronė Girdzijauskaitė. Jos vadovaujami komisijos nariai Gražina Mareckaitė, Daiva Šabasevičienė, Saulius Varnas, Ramunė Marcinkevičiūtė ir Valdas Gedgaudas turės išrinkti geriausią dramaturgą, geriausią režisierių, geriausią aktorių, geriausią aktorę, geriausią kompozitorių, geriausią dailininką. Įsteigtas ir žiūrovų simpatijų prizas geriausiam spektakliui. Nugalėtojams bus įteiktos vardinės Stanislovo Kuzmos sukurtos statulėlės – jo skulptūros, puošiančios teatro fojė, kopijos bei piniginės vieno tūkstančio litų premijos. O Valstybinė kalbos komisija savo diplomą įteiks spektaklio, kuriame skamba gražiausia lietuvių kalba, kūrėjams.

Festivalio išskirtinumu besididžiuojantis teatro vadovas Adolfas Večerskis išreiškė viltį, kad galbūt praėjus keliems dešimtmečiams šį festivalį bus galima prisiminti kaip didelio proceso ištakas. A. Večerskio iniciatyva šįmet „Versmė“ virto nacionalinės dramaturgijos festivaliu. Taip, anot teatro vadovo, siekiama parodyti festivalio atvirumą visoms Lietuvoje sukurtoms pjesėms, nesvarbu, kokia kalba jos būtų parašytos. Nemažų ambicijų neslepiantis teatro vadovas teigė, kad ateityje tikimasi surengti Europos nacionalinės dramaturgijos festivalį. Taigi gali būti, kad „Versmė“ papildys ir taip gausias Lietuvoje rengiamų tarptautinių festivalių gretas.

* * *

Lapkričio 4 d., prieš pat festivalį, įvyks pernai metų „Versmės“ skaitymuose pristatyto Vytauto V. Landsbergio „Bunkerio“ premjera, jį režisavo pats autorius. Rašydamas pjesę V.V. Landsbergis rėmėsi Lietuvos partizanų vadų Liongino Baliukevičiaus-Dzūko, Adolfo Ramanausko-Vanago, Juozo Lukšos-Daumanto dienoraščiais bei laiškais, taip pat poeto Kosto Kubilinsko autobiografija ir eilėraščiais. Pjesėje skamba Césaro Vallejo, Nijolės Miliauskaitės poezija, cituojami KGB dokumentai apie Dainavos štabo sunaikinimą bei ištraukos iš knygos „Rašytojas pokario metais“. Pasak V.V. Landsbergio, visi šios dokumentinės dramos personažai turi savo prototipus.

Pjesės centre – prieštaravimų draskomas poetas ir rašytojas Kostas Skinkis, kuris iš partizanų poeto tampa išdaviku, padedančiu KGB naikinti kovos draugus. Skinkio prototipas – žinomas poetas Kostas Kubilinskas, jo politinė išdavystė atskleista po Nepriklausomybės atkūrimo. Pasak V.V. Landsbergio, šio personažo jam nesinorėjo pasmerkti ar pateisinti, o tiesiog suprasti, kaip jaučiasi žmogus, matydamas savo darbų rezultatus. V.V. Landsbergis tikisi, kad spektaklis bus skaistinantis: „Karas baigėsi, šiandien jau viską žinome, todėl belieka susitaikyti, kad galėtume užmiršti“, – teigia pjesės autorius ir režisierius.

* * *

Lapkričio 9 d. 15 val. LNDT salėje „Po palme“ festivalis rengia susitikimą ir diskusiją su dramaturgais J. Glinskiu, Sauliumi Šalteniu, H. Kunčiumi, V.V. Landbergiu, Laura Sintija Černiauskaite, Mariumi Macevičiumi, Gabriele Labanauskaite. Susitikimą, į kurį kviečiami visi norintieji, ves literatūrologė Aušra Martišiūtė. Po festivalyje rodytų spektaklių iš Vilniaus, Kauno, Alytaus, Klaipėdos, Panevėžio teatrų LNDT fojė veiks su Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejumi rengta lietuviškos dramaturgijos veikalų paroda, bus eksponuojami režisūriniai įvairių pjesių rankraščių egzemplioriai, tarp kurių – Balio Sruogos „Gedimino sapnas“, Igno Šeiniaus „Narvydis“, Aldonos Liobytės „Kupriukas muzikantas“, Petro Vaičiūno „Patriotai“ ir kt. Parodos kuratorės – Aušra Vaičiūnaitė ir Daina Tilvytytė.

Goda Dapšytė