Muzika

Naujai skambanti Maironio kūryba

nauji leidiniai

iliustracija

Spalio 26 d. Kaune, Maironio lietuvių literatūros muziejuje, pristatyta Maironio dainų dviguba kompaktinė plokštelė. Naujasis leidinys tapo simboliška Maironio gimtadienio (lapkričio 2 d.) dovana, o vakaras muziejuje – gražiu jo paminėjimu. Vakare dalyvavo prie naujo leidinio atsiradimo prisidėję poetas Marcelijus Martinaitis, muzikologas Jonas Bruveris, vargonininkė Jūratė Landsbergytė, pianistas Justinas Bruzga ir pagrindinis kompaktinės plokštelės sumanytojas bei atlikėjas dainininkas Danielius Sadauskas.

Tai ne pirma plokštelė, atskleidžianti ir įamžinanti gražius D. Sadausko siekius lietuvišką dainą ir pačiam interpretuoti, ir kitiems meilę dainai perteikti. Ne vienas esame girdėję jo giedamus M. Mažvydą, A. Strazdą, A. Baranauską, A. Vienažindį, V. Kudirką. Jie giedami subtiliai perteikiant poetinio teksto prasmes, skambesį, intonacinius niuansus, jautriai derinant balsą su instrumentiniu pritarimu, į šimtamečius kūrinius pažvelgiant naujai, bet itin pagarbiai. Pasak M. Martinaičio, „galima sakyti, kad D. Sadauskas šiuolaikinėmis priemonėmis restauruoja poezijos giedojimo tradiciją, kuri buvo gyva iki XX a. pradžios ar net ir vėliau. Taip jis restauravo M. Mažvydą iš pirmųjų jo užrašytų gaidų, A. Baranauską iš senų R. Kairiūtės garso įrašų ir daug ką, kas mus pasiekė iš žmonių lūpų ir atminties.“

„Atgaivinęs ankstyvesniųjų amžių poetų giedotą ir dainuotą kūrybą, D. Sadauskas šįsyk – tai unikalus sumanymas – pateikia nemažą dainomis virtusios Maironio poezijos pluoštą. Iš liaudies dainininkų užrašytas dainas rado archyvuose. A. Bražinskas, V. Mikalauskas, V. Bagdonas, M. Urbaitis dainas parašė solisto paprašyti, – kad nenutrūktų kūrybos tradicija; saksofonu bei kanklėmis improvizuojamas dviejų liaudies dainų akompanimentas, kitų kūrinių pritaikymai solo dainavimui irgi atlikti jam pageidaujant“, – CD įdėkliuke rašo muzikologas J. Bruveris. 30 naujojoje kompaktinėje plokštelėje įrašytų kūrinių išvien pristato klasika tapusių J. Naujalio, Č. Sasnausko, J. Tallat Kelpšos, A. Kačanausko, naujai parašytų ar pagal liaudies melodijas aranžuotų giedamų poezijos kūrinių ekspoziciją, stilingai jungiančią praeitį ir dabartį.

Įgyvendinant šį unikalų sumanymą dainininkui talkino nemažas CD idėją geranoriškai palaikiusių atlikėjų būrys: pianistai J. Bruzga, A. Kisieliūtė (su dainininke A. Krikščiūnaite), A. Maceina, D. Slipkus, T. Leiburas, vargonininkai G. Kviklys ir J. Landsbergytė, smuikininkai S. Rubis, U. Kondrotaitė, A. Stulgys, E. Vytaitė, violončelininkai R. Kalnėnaitė ir S. Lipčius, birbynininkai E. Ališauskas ir A. Auškalnis, kanklininkės J. Babaliauskienė ir A. Stankienė bei daugelis kitų. Visų jų prasmingas indėlis atsiskleidžia klausantis dramaturgiškai paveikiai sukomponuotų dviejų plokštelių albumo. Įrašai daryti Lietuvos nacionalinio radijo, Vilniaus plokštelių, Lietuvos dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“, „Tamsta“ studijose, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Vilniaus evangelikų liuteronų ir Šv. Kazimiero bažnyčiose, VšĮ „Aurėja“, Lietuvos kompozitorių sąjungoje. Plokštelę išleido „Baltic optical disc“.

„7md“ inf.