Muzika

Vytauto Bacevičiaus muzikos sklaida

kronika

Spalio 30 d. Muzikos informacijos ir leidybos centras Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje pristatė naujausius leidinius, skirtus kompozitoriaus Vytauto Bacevičiaus (1905–1970) kūrybai.

Praėjusiais metais kompozitoriaus jubiliejaus proga buvo išleista Vytauto Bacevičiaus simfoninės muzikos plokštelė „Elektrinė poema“. Šį rudenį „Lietuvos klasikos“ serijoje pasirodė dar viena plokštelė – „Les počmes“, čia skamba pianisto Jurgio Karnavičiaus įgrota Bacevičiaus muzika fortepijonui solo.

Šešios fortepijoninės poemos („Kontempliacinė“, „Mistinė“, „Žvaigždžių“, „Kosminė“ bei poemos Nr. 5 ir Nr. 6) – vieni originaliausių kompozitoriaus kūrinių. Bacevičius buvo puikus pianistas ir šias kompozicijas pats dažnai grodavo įvairiose šalyse rengtuose rečitaliuose. Prie šių poemų Jurgis Karnavičius prišliejo ir Bacevičiaus Sonatą fortepijonui Nr. 2 (1943).

Vytauto Bacevičiaus šimtmečiui praėjusiais metais taip pat buvo išleisti ir kompozitoriaus muzikos natų leidiniai: Vytauto Bacevičiaus „Kūriniai vargonams“ (sudarytoja ir redaktorė Jūratė Landsbergytė) bei Jurgio Karnavičiaus „Kūriniai fortepijonui“ (sudarytojas ir redaktorius Jurgis Karnavičius).

O šiemet Lietuvių klasikos natų seriją papildė dar vienas Vytauto Bacevičiaus fortepijoninės muzikos dvitomis. Tai fundamentalus gaidų rinkinys, atsiradęs pianisto Gabrieliaus Aleknos iniciatyva. Itin kruopščiai parengta redakcija kartu yra ir atlikėjo darbas daktaro laipsniui gauti Juilliardo mokykloje Niujorke.

Naujajame dvitomyje pirmą kartą publikuojama svarbi Vytauto Bacevičiaus kūrybinio palikimo dalis, iki šiol buvusi neprieinama daugeliui besidominčiųjų. Leidinyje iš viso pateikiama šešiolika kūrinių fortepijonui solo ir vienas dviem fortepijonams, jų chronologinis spektras – nuo Temos ir variacijų, op. 1, parašytų 1924 metais Lodzėje, iki 1966 metais JAV sukurto vieno paskutiniųjų Vytauto Bacevičiaus kūrinių „Septintas žodis“ dviem fortepijonams, op. 73 (iš viso jų yra 75). Šios kompozicijos sudaro daugiau nei trečdalį visos Bacevičiaus kūrybos fortepijonui.

Leidinius pristatant dalyvavo pianistai Gabrielius Alekna ir Jurgis Karnavičius, muzikologas Edmundas Gedgaudas bei Muzikos informacijos ir leidybos centro vadovė Daiva Parulskienė.

LMILC inf.