Birželio 17 d., Antazavės dvare vyko II tarptautinis Antazavės dvaro vasaros festivalio (meno vadovė Zita Lukošiūnienė) atidarymo koncertas. Jame solinę programą „Violončelės muzikos perlai“ pristatė viena ryškiausių jaunosios kartos violončelininkių Žana Miniotaitė, kuriai fortepijonu pritarė jos tėtis, kompozitorius Viktoras Miniotas. Festivalio atidarymo renginys ypatingas tuo, kad greta muzikos, žiūrovai turėjo galimybę gėrėtis Ž. Miniotaitės tapybos darbų paroda. Koncertą vedė aktorė bei režisierė Virginija Kochanskytė. Įdomu, kad vos prieš kelis metus toks renginys Antazavės dvare būtų vargiai įmanomas, tad norisi pristatyti dalį dvaro istorijos vingių.
Grigališkojo choralo kompaktinės plokštelės pristatymo koncertas
Atvelykio sekmadienį, balandžio 24 d., Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje Vilniuje vyko grigališkojo choralo koncertas. Jo metu Vilniaus arkikatedros bazilikos choras „Schola Gregoriana Vilnensis“ (vad. Dainius Juozėnas) ir dirigentas Michałas Sławeckis (Lenkija) pristatė kompaktinę plokštelę „Gaude Maria Virgo“ („Džiūgauk, Mergele Marija“).
Kamerinių ansamblių finalininkų apžvalga
Kovo 26 – balandžio 2 dienomis Vilniuje vyko IX tarptautinis Stasio Vainiūno pianistų ir kamerinių ansamblių konkursas. Kamerinių ansamblių kategorija sulaukė didžiulio jaunųjų muzikantų dėmesio – net 19 dalyvių iš JAV, Kanados, Ekvadoro, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Belgijos, Šveicarijos, Austrijos, Čekijos, Lenkijos, Lietuvos, Estijos, Rumunijos, Indonezijos, Malaizijos, Taivano ir Japonijos. Varžėsi 13 duetų ir penki trio. Deja, šių metų konkurse nesulaukėme nė vieno styginių kvarteto ar kvinteto.
Balandžio mėnesį fortepijono ir kamerinės muzikos mylėtojai kviečiami net į septynis renginius „Organum“ koncertų salėje. Koncertuose išvysime ir jaunosios kartos, ir tarptautinį pripažinimą pelniusius meistrus soliniuose amplua bei muzikuojančius kameriniuose ansambliuse. Publikai bus dovanojami klasikinės muzikos šedevrai, džiazo melodijų, harmonijų ir improvizacijos viražai, aistra pulsuojantys argentinietiški ritmai, vyks net dviejų muzikinių albumų pristatymai.
Pokalbis su vargonininke Karolina Juodelyte
Prieš 111 metų Juozas Naujalis įsteigė Vargonininkų mokyklą ir draugiją (1911), šiais metais minime Kauno muzikos mokykloje Naujalio įsteigtos vargonų klasės (1922) šimtmetį. Abi reikšmingos sukaktys – gera proga pakalbinti aktyviausius Lietuvos vargonininkus. Šį kartą kalbiname jaunosios kartos atstovę Karoliną Juodelytę – tarptautinių konkursų laureatę, aktyviai koncertuojančią atlikėją ir Šv. Pauliaus parapijos Berlyne (Vokietija) kantorę.
In memoriam ilgamečiam Vilniaus arkikatedros bazilikos vargonininkui, pedagogui, vargonų intonuotojui Bernardui Vasiliauskui (1938 04 28–2022 02 21)
„Bernardo aistra vargonams ir muzikai yra visas jo gyvenimas, jo stichija, pašaukimas ir gyvenimo būdas būti šiame pasaulyje. Jis neatsiejamas lygybės ženklas tarp muzikos ir instrumento, tiltas, sujungiantis klausytoją ir garsą, žemę ir dangų, žmogų ir Kūrėją“, – prieš penkerius metus rašė Vilniaus Šv. Juozapo parapijos klebonas, Nacionalinės vargonininkų asociacijos valdybos narys kun. Ričardas Doveika. Vasario 21 d. Bernardo Vasiliausko netekome... Liko ne tik vargonų – kuriais grota, kurie restauruoti, globoti – didingo gausmo aidas. Liko žmogiškas menininko, atsidavusio muzikai, pėdsakas.
Lietuvos ir Prancūzijos jaunųjų talentų koncertas Nacionalinėje filharmonijoje
Prancūzų institutas Lietuvoje savo interneto svetainėje paskelbė džiugią informaciją – 2022 m. sausio 1 d. prasidėjo pusmetį truksiantis Prancūzijos pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai. Ta proga Institutas, Prancūzijos ambasada Lietuvoje ir Lietuvos nacionalinė filharmonija suvienijo kūrybines jėgas ir filharmonijoje sausio 16 d. surengė koncertą „Prancūziški garsovaizdžiai“.
Šokio spektaklio „Kai atbunda žaislai“ premjera
Pagaliau tai įvyko! Pamenu, lygiai prieš metus, su džiaugsmu rašiau anonsinę publikaciją apie būsimą šokio spektaklio „Kai atbunda žaislai“ (choreografė ir režisierė Agnė Steponkevičiūtė) premjerą. Deja, pernai gruodį suplanuotą renginį teko atidėti dėl visiems aiškios priežasties. Labai apsidžiaugiau prieš mėnesį, iš spektaklio kompozitorės Silvijos Miliūnaitės-Bliūdžiuvienės sulaukusi pranešimo (lyg su nekantrumu laukto Kalėdinio laiško), kad premjera įvyks šių metų gruodžio 12 d., Šokio teatre.
Pokalbis su „Paddington Trio“ nariais
Rugsėjį Estijos sostinėje įvyko I tarptautinis kamerinių fortepijoninių ansamblių konkursas „Tallinn 2021“. Konkurso proga buvau pakviesta atvykti ir parengti publikacijų su konkurso dalyviais, žiuri nariais. Pokalbis su konkurso žiuri nariais, profesoriais Ralfu Gothóni ir Marje Lohuaru jau buvo publikuotas 7md laikraštyje (Nr. 32 (1397), 2021-10-15), tad šį kartą siūlome dar vieną pasirinkimą – pokalbį su „Paddigton Trio“ ansambliu, kuriame muzikuoja Tuulia Hero (smuikas, Suomija), Patrickas Moriarty (violončelė, Airija) bei Stephanie Tang (fortepijonas, JAV). Šiuo metu ansamblio nariai studijuoja Guidlhallo muzikos ir dramos mokykloje Londone, pažengusiųjų kamerinio ansamblio muzikos programoje. „Tallinn 2021“ konkurse „Paddington Trio“ pelnė II premiją, taip pat buvo apdovanoti specialiuoju prizu už įtaigiausią estų kompozitoriaus kūrinio interpretaciją.
Pokalbis su konkurso „Tallinn 2021“ žiuri nariais, profesoriais Ralfu Gothóni ir Marje Lohuaru
Rugsėjo mėnesį Estijos muzikos ir teatro akademijoje įvyko I tarptautinis kamerinių fortepijoninių ansamblių konkursas „Tallinn 2021“. Tai pirmasis tokio tipo konkursas šalyje. Šia proga lankydamasi Estijos sostinėje, pakalbinau konkurso dalyvius, žiuri narius (vertinimo darbe dirbo ir prof. Valentinas Gelgotas). Siūlau pokalbį su konkurso komisijos pirmininku, suomių ir vokiečių pianistu, dirigentu, kompozitoriumi Ralfu Gothóni ir estų pianiste, Europos kamerinės muzikos mokytojų asociacijos pirmininke bei šio konkurso sumanytoja Marje Lohuaru.