7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Organizatorių inf.

Organizatorių inf.

AHEAD 2016 kviečia atrasti ir mąstyti kartu

Elektroninės muzikos festivalis „Ahead“, kurį organizuoja Lietuvos kompozitorių sąjunga, ketvirtąjį kartą kviečia pažinti su garsu susijusias praktikas. Per kelerius metus festivalis tapo itin svarbia erdve, kur jaunieji kūrėjai gali pristatyti savo darbus bei pasidalinti idėjomis. Pernai festivalis įgijo paantraštę – Mutual Thinking („Abipusis mąstymas“), kuri išryškino svarbiausius festivalio akcentus, taip festivalis tęsia savo siekį didelį dėmesį skirti edukacijai bei pažinti temas ne tik reprezentatyviai.

 

Kiekvienais metais „Ahead“ festivalis stengiasi pristatyti technologijas ir galimybes, kurias jos suteikia kuriantiems menininkams. Tačiau rakursas, kurio mes į tai žiūrime – vis kitas, todėl šįmet didelį dėmesį skyrėme interaktyvaus meno ir Do it Yourself („Pasidaryk pats“) sritims. Festivalis stengiasi jungti kūrybines dirbtuves, paskaitas ir įvairių menininkų darbų iš Lietuvos ir užsienio pristatymus. Taip pat festivalyje kasmet pasirodo ir savo darbus pristato Lietuvos menininkai dirbantys ar studijuojantys užsienyje – dažnai tai pirmas jų pasirodymas Lietuvos scenoje. Bendradarbiaudami su užsienio atlikėjais jie savotiškai sugrįžta į Lietuvos kultūrinę terpę, o bendradarbiaudami su užsienio menininkais jie plečia vietinį idėjų ir inovacijų spektrą. Šiemet festivalyje dalyvauja ir savo interaktyvaus meno projektą Experience Helmet („Patirčių šalmas“) pristato Londone gyvenanti Aiste Noreikaitė, taip pat girdėsime užsienyje gyvenančių Justinos Šikšnelytės (Ekvadoras) ir Ernesto Kaušylo (Nyderlandai) darbus.

Aiste Noreikaitė, Experience Helmet. Natalijos Safronovos nuotr.
Aiste Noreikaitė, Experience Helmet. Natalijos Safronovos nuotr.
Ruben Brovida ir Stefano Sgarbi
Ruben Brovida ir Stefano Sgarbi
Organizatorių inf.

Europos kamerinės muzikos akademijos (ECMA) sesija Vilniuje

Europos kamerinės muzikos akademijos (ECMA) sesija Vilniuje vyks rugsėjo 28 – spalio 2 dienomis Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Kongresų (II) rūmuose (Tilto g. 16, meistriškumo kursai, paskaita); Centrinių rūmų Didžiojoje salėje, Muzikos inovacijų centre (Gedimino pr. 42, koncertas, paskaita); Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A, koncertas)

 

Europos kamerinės muzikos akademija (European Chamber Music Academy – ECMA) – tarptautinis 7-ias Europos muzikos akademijas apjungiantis tinklas, įkurtas 2006 m. iškilių kamerinės muzikos profesorių ir šio žanro puoselėtojų Hatto Bayerle (altas, Vokietija) bei Johanneso Meisslio (smuikas, Austrija) iniciatyva. ECMA yra Europos jaunųjų talentų kalvė, pagrindinį dėmesį skirianti jau susiformavusiems kameriniams ansambliams – styginių kvartetams, fortepijoniniams trio ir kt. Siekdama skatinti kamerinės muzikos tradicijų raidą, ECMA remia geriausius jaunus ir veržlius ansamblius, organizuoja aukščiausio lygio talentingiausių atlikėjų mokymus bei rūpinasi tolesne koncertine atlikėjų karjera. Už reikšmingus edukacinius pasiekimus kamerinės muzikos srityje 2011 m. dalyvauti tinklo veikloje buvo pakviesta ir Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Kiekviena iš aštuonių ECMA narių-akademijų – iš Austrijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, Lietuvos, Norvegijos, Olandijos, Prancūzijos ir Šveicarijos – savo šalyje kartą per metus surengia po vieną kamerinės muzikos meistriškumo kursų sesiją, į kurią atvyksta ECMA profesoriai ir auklėtiniai. Sesijų metu greta individualių kamerinės muzikos kursų vyksta paskaitos, supažindinančios su priimančios šalies ir kamerinės muzikos istorija bei tradicijomis ir pasiekimais, taip pat organizuojami koncertai, kuriuose ECMA kursuose tobulinęsi ansambliai pristato sesijos metu paruoštus kamerinės muzikos kūrinius.

Styginių kvartetas „Mettis“
Styginių kvartetas „Mettis“
Vienas iš ECMA įkūrėjų, styginių kvarteto „Artis“ narys Johannes Meissl
Vienas iš ECMA įkūrėjų, styginių kvarteto „Artis“ narys Johannes Meissl
Organizatorių inf.

Gedulo ir vilties dieną Kaune palydės „Mišios už tėvynę“

Šių metų birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, 18 val., Šv. Mišiose, kurios bus aukojamos minint 75-ąsias masinių Lietuvos gyventojų trėmimų pradžios metines, Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje skambės kompozitoriaus Gintaro Samsono „Missa pro Patria“ („Mišios už tėvynę“). Kūrinį atliks jungtinės Vilniaus ir Kauno muzikų pajėgos – kamerinis choras „Aidija“ (meno vadovas ir dirigentas Romualdas Gražinis), Vilniaus arkikatedros bazilikos jaunimo choras (vadovė Violeta Savickaitė-Paciūnienė), Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos choras (vadovas R. Gražinis), Kauno sakralinės muzikos mokyklos choras (vadovė Nijolė Jautakienė), vargonų partiją atliks žymus Lietuvos vargonininkas Bernardas Vasiliauskas. Atlikimui diriguos Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas R. Gražinis, o Šv. Mišių liturgijai vadovaus Kauno Kristaus Prisikėlimo parapijos klebonas, monsinjoras Vytautas Grigaravičius.

Šių mišių atlikimas – dalis jau kelerius metus vykdomo projekto „Šiuolaikinės sakralinės muzikos ciklai“, kurio iniciatoriai, kompozitoriai ir katalikų bažnyčios vadovai, bendradarbiaudami siekia inicijuoti naujų šiuolaikinės sakralinės muzikos kūrinių atsiradimą ir populiarinimą. Jų nuomone, profesionali šiuolaikinė muzika bažnyčiose turėtų skambėti vis dažniau, be liturginės funkcijos dar ir lavindama visuomenės meninį skonį bei skatindama jų pažintį su menu, kuris yra kuriamas šiandien.

Organizatorių inf.

Iškilmingas koncertas

Atėjo ilgai laukta diena. Gimę šią dieną tampa iškiliais politikais, kultūros veikėjais, šią dieną sukurti muzikos, literatūros kūriniai, skulptūros ant tiltų išlieka šimtmečiams, LR Seimui jau pateiktas projektas šią dieną paskelbti nedarbo diena. Kelis dešimtmečius kurtuose ir statytuose Lietuvių namuose ant Tauro kalno vyks iškilmingas Balandžio 1-osios minėjimas-koncertas. Jame dalyvaus žinomi įvairių žanrų atlikėjai, pakviesti keli simfoniniai orkestrai, dramos teatro aktoriai. Dėl ministerijos nustatytų kultūros biudžetininkų darbo valandų – nuo 8 iki 17 val., o renginys prasideda 18 val., –  anksčiau atskubėjusieji aktorius ir orkestrantus galės pamatyti išeinančius po darbo dienos. Renginio programą užpildys neetatiniai meno kolektyvų darbuotojai, viršvalandininkai. Žinoma, kaip ir dera mūsų šventėms, į renginį pakviestas ir folkloro ansamblis. Prieš jį protestuoti per feisbuką jau susiorganizavo moderniojo jaunimo sąjunga, parengė transparantus, surepetavo šūkius „Vyžoms ne! Vyžoms ne!“ Numatoma, jog jų eitynės Gedimino prospektu vyks kiekvienais metais. Visi norintys nemokamai patekti į iškilmingą Balandžio 1-osios renginį kviečiami rinktis prie paminklo Basanavičiui. Tikslus adresas neužfiksuotas, sakoma, jog jis stovi visiškame užkampyje, dykynėje, karčemų rajone, kitais duomenimis – prie kažkokios ten filharmonijos. Šventinio renginio organizatoriai tikisi, kad norintys patekti nemokamai susitikimo vietą suras. Nesuradę gali rinktis prie paminklo Čiurlioniui. Organizatoriai informuoja, kad publika, į renginį atvykusi iš sutartų vietų, taip pat miesto svečiai, vietoje bilieto rankoje gali laikyti knygą apie meną, gamtą, nugenėtas pušis ir pan., arba auksinį scenos kryžių. Su šiais atributais į salę bus įleidžiami prieš paskutinį skambutį. Nemokamų vietų kiekis ribotas. Garbingiausios sėdimos vietos skirtos pirkusiems brangius bilietus. Jos yra iš anksto rezervuotos turtingiems storos kultūrinės spaudos darbuotojams, kurie yra ir šio renginio mecenatai.

Organizatorių inf.

Velykos Šv. Kotrynos bažnyčioje: „Jauna muzika”, Petras Geniušas ir filmo „Didysis grožis” garsai

Darnūs choro „Jauna muzika” balsai, hipnotizuojanti JAV kompozitoriaus Davido Lango muzika, skambėjusi ir filme „Didis grožis”, bei fortepijono meistras Petras Geniušas. Visa tai susijungs vienoje scenoje, Šv. Kotrynos bažnyčioje kovo 28 d. vyksiančiame Velykų koncerte.

 

„Tai ­– velykinė programa, bet velykinė ne griausmingu Aleliuja, ne dažytų kiaušinių ornamentais bei kepto kumpio ir krienų kvapu, o savo atmosfera, pilna pagarbios tylos ir didingos paslapties atsivėrimo nuojautos", – apie būsimą koncertą pasakoja choro „Jauna muzika” vadovas Vaclovas Augustinas.

 

Koncerto programoje – aktualios muzikos kūrėjai – Davidas Langas, Johnas Taveneris, ir Gintaras Sodeika. Pasak choro vadovo, kiekvienas velykinės programos kūrinys vienaip ar kitaip kuria paslapties ir viltingo laukimo nuotaiką. Perfrazuojant Johno Tavenerio kūrinio pavadinimą: „štai stoviu tylus, pagarbiai nuščiuvęs, nekantriai virpantis Didingo Slėpinio akivaizdoje“.  Visi  kūriniai Lietuvoje skambės pirmą kartą.

Choras „Jauna muzika”. Tomo Lukšio nuotr.
Choras „Jauna muzika”. Tomo Lukšio nuotr.
Organizatorių inf.

„Tarquinio Merula – didysis Vazų dvaro muzikos meistras“

2015 m. gruodžio 10 d. sukako 350 metų, kai mirė vienas žymiausių ir įtakingiausių XVII a. kompozitorių Tarquinio Merula. Pasaulyje jo vardas rašomas greta ankstyvojo baroko genijų Claudio Monteverdi ir Francesco Cavalli vardų, o Lietuvoje – paradoksalu, bet yra menkai žinomas. Paradoksalu, nes 1621–1626 m. Merula dirbo ir kūrė Žygimanto Vazos dvare, todėl jo kūryba gali būti pagrįstai laikoma muzikinio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldo dalimi.

 

Valdovų rūmų muziejus ir tarptautinis senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“ gruodžio 29 d., antradienį, 19 val. kviečia į 350-osioms Merulos metinėms skirtą koncertą Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje, kuriame skambės vien šio kompozitoriaus kūriniai – tai pirmasis renginys Lietuvoje, skirtas išsamiai susipažinti su Merulos kūryba. Koncerte klausytojai išgirs visas bažnytinės ir pasaulietinės, vokalinės ir instrumentinės muzikos formas, kurias kūrė Merula – motetus, madrigalus, arijas, sonatas, simfonijas, variacijas boso pagrindu ir kt.

Koncerto plakatas
Koncerto plakatas
„Canto Fiorito“. A. Gintalaitės nuotr.
„Canto Fiorito“. A. Gintalaitės nuotr.
Organizatorių inf.

Spalvinga „Kristupo Kalėdų“ girlianda

Tradicinis žiemos muzikos festivalis „Kristupo Kalėdos“ kaip ir kasmet kviečia pasirūpinti jaukiais muzikiniais vakarais Šv. Kotrynos bažnyčioje. Išskirtinė šventinė programa visą gruodžio mėnesį džiugins neeiliniais, šviesiausiomis emocijomis nuskaidrintais pasirodymais, kurie, jei tik panorėsite, taps puikia dovana Jūsų artimiesiems.

Skaniausią operečių kokteilį gruodžio 4 d. 18 val. patieks gražiausi Lietuvos balsai: sopranas Ona Kolobovaitė, bosas Liudas Mikalauskas ir tenoras Egidijus Bavikinas. Persikūniję į žavingus personažus, nuolat įsiveliančius į meilės trikampius, netikėtas intrigas bei komiškas situacijas, jie atliks kūrinius iš linksmiausių operečių, o šmaikštusis dirigentas Vytautas Lukočius fortepijono balsu įgarsins visą orkestrą. Nuotaikingame operetės spektaklyje skambės F. Lehar, J. Strauss, I. Kalman ir kt. kompozicijos.

Švelnus, bet galingas žavingosios Girmantės Vaitkutės balsas sušildys širdis gruodžio 7 d. 20 val. Kartu su pianistu Andrejumi Polevikovu, gebančiu virtuoziškai apjungti klasikinį skambesį su modernia harmonija ir ritmika, dainininkė kviečia pasiklausyti kalėdinio džiazo melodijų. Jūsų laukia tikra meilė muzikai, jokių tuščių efektų, tik neišmatuojamas nuoširdumas ir gražios melodijos.

Donatas Katkus
Donatas Katkus
Monika Liu
Monika Liu
Paulius Bagdanavičius
Paulius Bagdanavičius
Organizatorių inf.

Europos kamerinės muzikos akademijos sesija LMTA

 

Rugsėjo 28 – spalio 2 dienomis Lietuvos muzikos ir teatro akademija jau ketvirtus metus organizuoja Europos kamerinės muzikos akademijos sesiją. Kiekviena iš aštuonių ECMA narių-akademijų, iš Austrijos (2), Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Italijos, Šveicarijos ir Lietuvos, savo šalyje kartą per metus surengia po vieną kamerinės muzikos meistriškumo kursų sesiją, į kurią atvyksta ECMA profesoriai ir auklėtiniai. Sesijų metu greta individualių kamerinės muzikos kursų vyksta paskaitos, supažindinančios su priimančios šalies istorija, kamerinės muzikos kultūra bei nacionalinėmis tradicijomis, taip pat organizuojami koncertai, kuriuose pasirodo ECMAsesijoje dalyvaujantys kameriniai ansambliai.
Sesijos metu tarptautinių ir Lietuvos kamerinių ansamblių ruošti kūriniai bus pristatyti plačiajai auditorijai koncertuose LMTA Didžiojoje salėje (rugsėjo 30 d.) bei Nacionalinio muziejaus LDK Valdovų rūmuose (spalio 2 d.).

Styginių kvartetas „Mettis“. Evgenia Levin nuotr.
Styginių kvartetas „Mettis“. Evgenia Levin nuotr.
Trio „FortVio“. D. Matvejevo nuotr.
Trio „FortVio“. D. Matvejevo nuotr.
Organizatorių inf.

Tarptautinio Thomo Manno festivalio atmosfera Vilniuje

 

Kiekvieną liepą į Nidą tūkstančius lankytojų sukviečiantis tarptautinis Thomo Manno festivalis šių metų kovo 20 dieną, penktadienį, 18 val. kviečia į atgarsių vakarą Chodkevičių rūmuose (Didžioji g. 4 / Bokšto g. 5) Vilniuje. Vakaro dalyvių laukia koncertas, kuriame skambėsiantys Igorio Stravinskio, Arvo Pärto, Wolfgango Amadeus Mozarto ir Vidmanto Bartulio kūriniai primins praėjusių metų vasarą Nidoje vykusią šventę ir ja pradėtą penkerių metų ciklą „Modernybės palikimas. Šimtas metų po Didžiojo karo“. Europą negrįžtamai pakeitusio Pirmojo pasaulinio karo šimtmečiui, karo, taikos ir kūrybos aktualijoms skirtas ciklas pernai prasidėjo festivaliu „Šimtmečio vasara“. Šiemet liepos 11–18 d. ciklą pratęs jau 19-asis iš eilės festivalis „Sąžinės proveržis“.

 
Anot kasmetinį renginį organizuojančio Thomo Manno kultūros centro kuratoriumo pirmininkės, istorikės PD Dr. Ruthos Leiserowitz, šių metų festivalio temą įkvėpė paties rašytojo Thomo Manno biografija. Per karą kilęs rašytojo ideologinis konfliktas su broliu Heinrichu, kai Thomas palaikė Vokietijos reicho galios aspiracijas, o frankofilas Heinrichas kovojo už sąžiningo intelektualo pergalę, aprėpia klausimus, kurie šiandien aktualūs kaip niekad anksčiau. Koks vaidmuo kūrėjui tenka politikoje ir visuomenėje? Ar gali kūrėjas būti apolitiškas? Kaip reaguoja sąžinė į karo ir jam artimas situacijas? Ar reikia būti politiškai angažuotam, o gal įmanoma pasitraukti į „grynojo meno“ sferą? Vakaras Chodkevičių rūmuose taps ne tik proga įsijausti į šiuos amžinus klausimus gvildenantį festivalių ciklą. Vakaro metu savo veiklą pristatys ir Thomo Manno kultūros centras, šiemet minėsiantis savo dvidešimtąjį jubiliejų.

Thomo Manno festivalio akimirka: koncertuoja Kauno kvartetas. D. Kirilausko nuotr.
Thomo Manno festivalio akimirka: koncertuoja Kauno kvartetas. D. Kirilausko nuotr.
Organizatorių inf.

Tarptautinėje konferencijoje – teatro tyrėjų dėmesys vaidybos menui

 

Rugsėjo 30 – spalio 1 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademija rengia II tarptautinę teatrologijos konferenciją. Pernai siūlę dėmesį sutelkti į publikos ir recepcijos klausimus, šiemet konferencijos organizatoriai renginį skyrė vaidybos meno problemoms.

 

  < PUSLAPIS IŠ 3  >>> Archyvas