7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

Velykos Šv. Kotrynos bažnyčioje: „Jauna muzika”, Petras Geniušas ir filmo „Didysis grožis” garsai

Organizatorių inf.
Nr. 12 (1164), 2016-03-25
Muzika Anonsai
Choras „Jauna muzika”. Tomo Lukšio nuotr.
Choras „Jauna muzika”. Tomo Lukšio nuotr.

Darnūs choro „Jauna muzika” balsai, hipnotizuojanti JAV kompozitoriaus Davido Lango muzika, skambėjusi ir filme „Didysis grožis” bei fortepijono meistras Petras Geniušas. Visa tai susijungs vienoje scenoje, Šv. Kotrynos bažnyčioje kovo 28 d. vyksiančiame Velykų koncerte.

 

„Tai ­– velykinė programa, bet velykinė ne griausmingu Aleliuja, ne dažytų kiaušinių ornamentais bei kepto kumpio ir krienų kvapu, o savo atmosfera, pilna pagarbios tylos ir didingos paslapties atsivėrimo nuojautos", – apie būsimą koncertą pasakoja choro „Jauna muzika” vadovas Vaclovas Augustinas.

 

Koncerto programoje – aktualios muzikos kūrėjai – Davidas Langas, Johnas Taveneris, ir Gintaras Sodeika. Pasak choro vadovo, kiekvienas velykinės programos kūrinys vienaip ar kitaip kuria paslapties ir viltingo laukimo nuotaiką. Perfrazuojant Johno Tavenerio kūrinio pavadinimą: „štai stoviu tylus, pagarbiai nuščiuvęs, nekantriai virpantis Didingo Slėpinio akivaizdoje“.  Visi  kūriniai Lietuvoje skambės pirmą kartą.

 

Velykinio koncerto šerdis – amerikiečių kompozitorius, postminimalistas Davidas Langas – aistringas ir išradingas šiuolaikinės muzikos kūrėjas. Giliai išmanantis klasikinę tradiciją, bet sunkiai telpantis  į įprastinius muzikos klasifikavimo rėmus, nuolat kuriantis  naujas muzikines formas.

 

Pats V. Augustinas prisimena: „Pirmąkart apie D. Langą sužinojau po filmo „Didysis grožis“. Patraukė. Jis iš tų kompozitorių, kurie išdrįsta naudoti labai mažai gaidų, bet atranda kažką, kas užburia, svaigina, lyg dvasinis narkotikas. Į šitą kompaniją dar puikiai tiktų Johnas Taveneris, Brianas Eno, Mikolajus Góreckis, Arvo Pärtas, iš dalies Peteris Gabrielis su filmų muzika.”

 

D. Lango muzika, dažnam klausytojui geriau nei kompozitoriaus pavardė yra pažįstama iš įžymiojo Paolo Sorrentino filmų „Didis grožis”. Jo garso takelio puošmena, kūrinys „I lie", suskambės po Šv. Kotrynos bažnyčios skliautais. D. Lango muzikos pristatymą koncerte vainikuos kantata „Mergaitė su degtukais (Pasijos)“. Mergaitės su degtukais pasijos kompozitoriui jau pelnė Pulicerio premiją, o žurnalo „The New Yorker" buvo įvertintos kaip vienas iš originaliausių ir labiausiai jaudinančių pastarųjų metų kūrinių.

 

Dar viena gera choro „Jauna muzika" žinia – velykiniame koncerte dalyvauja pianistas Petras Geniušas. Dėl savo išlavinto muzikinio skonio, technikos ir jautrumo garsui pianistas yra vienodai gerai žinomas ir vertinamas džiazo, klasikos ir avangardinės muzikos scenose. Publikai puikiai pažįstamas pianistas parengė dvi premjeras. Pirmoji – tai naujas lietuvių kompozitoriaus Gintaro Sodeikos kūrinys „Petardos". Antroji (premjera Lietuvoje) –  D. Lango „This was written by hand". Apie šį kūrinį kompozitorius rašė: „Savo pirmą kompiuterį įsigijau 1993 m. ir nuo to laiko niekada daugiau nerašiau pieštuku. Bet man vis neduodavo ramybės klausimas – kaip/ar mano rašymo įrankiai įtakoja pačią kūrybą. Norėdamas atsakyti į savo klausimą, šį kūrinį parašiau ranka."

 

„Jaunos muzikos" šventinį koncertą įrėmins šiuolaikinės religinės muzikos titano Johno Tavenerio velykiniai himnai „As one who has slept“ ir „Mother of God, here I stand“.

 

Daugiau nei dešimtys tarptautinių apdovanojimų ir 25 metų koncertinė patirtis, apie chorą „Jauna muzika” pasako jų atliekami kūriniai. Bažnytinė J. S. Bacho klasika, Renesanso kūriniai a cappella, ryškiausių šiuolaikinės chorinės muzikos kūrėjų šedevrai ­– viskas kolektyvo išpildoma taip pat meistriškai ir originaliai.

 

Norintys įprasminti Šv. Velykų sutikimą kovo 28 d., antrą Šv. Velykų dieną, kviečiami į Šv. Kotrynos bažnyčią.

Choras „Jauna muzika”. Tomo Lukšio nuotr.
Choras „Jauna muzika”. Tomo Lukšio nuotr.