7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: VVGŽM inf.

VVGŽM inf.

Filme „Septynios šviesos“ – jaudinančios Holokaustą išgyvenusių moterų istorijos

Šešios žydės moterys, kurių nepalaužė karas, gyvenimas gete, koncentracijos stovyklos ir mirties maršai. Moterys, kurių vidinė stiprybė buvo galingesnė nei nacių karo mašina. Tai – Lietuvoje pirmą kartą rodomo dokumentinio filmo „Septynios šviesos“ herojės. Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus ir Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje kviečia į artėjančiai Holokausto atminimo dienai – Yom HaShoah – skirtą filmo peržiūrą ir susitikimą su režisiere balandžio 20 d. (ketvirtadienį) 17.30 val. muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius).

 

„Septynios šviesos“ (2008, 57 min.) nušviečia vieną tamsiausių žmonijos istorijos puslapių – Holokaustą. Nepaisant Antrojo pasaulinio karo metais patirtų baisumų ir prarastų artimųjų, filmo veikėjos įkvepia savo dvasios stiprybe, o jų istorijos liudija tiek apie dvasinį, tiek apie fizinį pasipriešinimą – keturios iš šešių moterų už savo gyvybę ir orumą kovojo koncentracijos stovyklose, dar dvi dalyvavo karo veiksmuose ir antinacistinėje rezistencijoje.

„Septynios šviesos“
„Septynios šviesos“
Erika Bezdickova
Erika Bezdickova
„Septynios šviesos“
„Septynios šviesos“
VVGŽM inf.

Kurkime žydų paveldo aktualizavimo strategiją, o ne „disneilendą"

Viešas pareiškimas

Valstybinį Vilniaus Gaono žydų muziejų suglumino praėjusią savaitę spaudoje pasirodžiusi informacija apie valdžios institucijų ketinimus sostinėje steigti dar vieną žydų muziejų, užuot užtikrinus paramą jau vykdomiems projektams.


 

VVGŽM inf.

Samuelio Bako muziejus duris atvers jau šį rudenį

2017 m. lapkritį Samuelio Bako muziejus bus atidarytas Vilniuje – dailininko gimtajame mieste. Muziejus įsikurs sostinės Naugarduko g. 10/2 ir veiks kaip Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus padalinys.


2016 m. pabaigoje Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus pasirašė istorinę meno kūrinių dovanojimo sutartį su šiuo metu Bostone gyvenančiu dailininku Samueliu Baku ir jį atstovaujančia Puckerio galerija. Sutartyje numatyta, kad muziejui bus padovanota per šimtą vertingų dailininko tapybos darbų ir kitų meno kūrinių. Bendradarbiaujant su Puckerio galerija, prieš tai muziejuje buvo atidaryta S. Bako tapybos paroda „Gyvenimo stotys“, sulaukusi didžiulio visuomenės susidomėjimo.
S. Bako, gimusio 1933 m., kūrybinis kelias prasidėjo neįtikėtinoje vietoje – Vilniaus gete, kur buvo surengta vos devynerių metų sulaukusio jaunojo dailininko piešinių paroda, itin gerai įvertinta meno žinovų. Stebuklingai išgyvenęs karo metus S. Bakas atsidūrė perkeltųjų asmenų stovykloje Vokietijoje. 1948 m. jis išvyko į Izraelį, kur mokėsi Becalel meno mokykloje. Gavęs Amerikos-Izraelio fondo stipendiją S. Bakas persikėlė į Paryžių, čia studijavo École des Beaus Art meno mokykloje, vėliau gyveno Italijoje ir Šveicarijoje. 1993 m. dailininkas įsikūrė Masačiusetso valstijoje, JAV.
S. Bakas yra surengęs personalines parodas įvairių pasaulio miestų – Romos, Londono, Paryžiaus, Monrealio, Jeruzalės ir kt. – galerijose, muziejuose bei universitetuose. 2001 m. atidaryta pirmoji dailininko paroda Vilniuje. Apie S. Baką yra išleista keliolika knygų, sukurta dokumentinių filmų. Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje saugomi unikalūs dailininko vaikystės piešiniai, sukurti Vilniaus gete.


Pasak muziejaus direktoriaus Marko Zingerio, S. Bako kūryba šiandien yra kaip niekad aktuali.
„Dailininko drobės sietinos ne tik su jo prarasta Vilne, kuri yra metaforiškas Bako kūrybos leitmotyvas, bet ir su nūdienos gyvenimo realijomis. Bako vaizdiniai atviri naujiems laikams, naujoms kartoms. Tai ne tik tremtiniai iš biblinio rojaus, tai ne tik klajojantys žydai, tai, mano akimis, pasikartojanti ir universali žmogaus būsena“, – teigia M. Zingeris.


Pasaulinę šlovę pelniusio menininko kūrybai būdingas autentiškas stilius, apjungiantis tobulų renesansinių figūrų detales, metafizines siurrealistų erdves, arte povera, savaip interpretuotą judėjo-krikščionišką ikonografiją, gilų simbolizmą, ypač – vaikystėje prarasto pasaulio metaforas. Svarbiausia S. Bako kūrybos detalė, kurią neabejotinai pastebės ir muziejaus lankytojai – metafizinių, giliųjų žmoniją jaudinančių klausimų erdvė.


Pirmoji Samuelio Bako muziejaus ekspozicija, kurioje bus galima pamatyti 37 autentiškus dailininko kūrinius, aprėpiančius XX a. I pusę – XXI a. pirmąjį dešimtmetį, bus atidaryta 2017 m. lapkritį. Kiek vėliau duris atvers antroji ekspozicinė erdvė bei edukacinis centras. Čia su S. Bako kūryba bus supažindinama per į vaikus bei suaugusius orientuotus edukacinius užsiėmimus, dailininko kūrybos ir joje aptinkamų simbolių aptarimus, diskusijas.


Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus – vienintelis žydų muziejus Lietuvoje, kuriame veikia Lietuvos žydų dailės, kultūros, istorijos, judaikos ir Holokausto ekspozicijos, vyksta vietiniai ir tarptautiniai renginiai, organizuojami edukaciniai užsiėmimai.


Daugiau informacijos:
Ieva Šadzevičienė,
VVGŽM Tolerancijos centro vadovė, Samuelio Bako ekspozicijos kuratorė
Tel. (8 5) 262 9666; el. paštas: [email protected]

VVGŽM inf.

Ilona Murauskaitė skaitys paskaitą „Chackelio Lemcheno asmenybė, leksikografijos darbai ir indėlis puoselėjant lietuvių kalbą“

Kovo 7 d. (antradienį) 17.30 val. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus muziejininkė, filologė, jidiš literatūros tyrinėtoja Ilona Murauskaitė skaitys paskaitą „Chackelio Lemcheno asmenybė, leksikografijos darbai ir indėlis puoselėjant lietuvių kalbą“. Pasibaigus paskaitai, 18.15 val. pakviesime į garsiojo kalbininko sūnėno Rodo Freedmano dokumentinio filmo „Dėdė Chackelis“ (1999 m., 52 min.) peržiūrą. Renginys vyks muziejaus edukacijos salėje (Naugarduko g. 10, Vilnius).

VVGŽM Tolerancijos centras

Naugarduko g. 10/2, Vilnius
tel. + 370 5 262 9666
el. adresas: [email protected]
www.jmuseum.lt
www.facebook.com/tolerance.center.lt

Chackelis Lemchenas su žmona Ela savo namuose Šiauliuose apie 1929 m. Nuotr. iš VVGŽM rinkinių
Chackelis Lemchenas su žmona Ela savo namuose Šiauliuose apie 1929 m. Nuotr. iš VVGŽM rinkinių
VVGŽM inf.

Gregorijaus Talo fotografijų paroda „A Capriccio

Vilniaus tolerancijos centre išeksponuota iš Lietuvos kilusio menininko Gregorijaus Talo (angl. Gregory Talas) fotografijų paroda. G. Talas – apdovanojimus pelnęs fotografas, dizaineris, tapytojas, edukatorius ir prodiuseris, nuo 1990 m. gyvenantis Kanadoje, kur šiuo metu dirba kaip laisvai samdomas fotografas ir meno vadovas.


Retrospektyvinę fotografijų parodą Gregorijus pavadino „A Capriccio" (it. Capriccio – laisvai). Tai – paprastai muzikoje naudojamas terminas, apibrėžiantis kūrinį, kuriam būdinga netikėta nuotaikos kaita, įmantri išraiška. Pasak paties Gregorijaus, parodos pavadinimas susijęs su jos įvairiapusiu turiniu – parodai atrinktos įvairius menininko gyvenimo ir kūrybos laikotarpius bei stilius atkartojančios fotografijos. XX a. aštunto dešimtmečio Vilniaus vaizdus keičia XXI a. Toronto gatvės ar devinto dešimtmečio Romos kampeliai, šalia Nemenčinės gyventojo Maniaus portreto glaudžiasi Prahos statiniai. Tokia vietovių ar vaizdų kaita perteikia ir paties G. Talo gyvenamų vietų kitimą, skvarbia jo – pasaulio piliečio – akimi užfiksuotas „Remington“ penkto modelio spausdinimo mašinėlės detales ar nostalgiškas Vilniaus gatves.


Paroda veiks nuo 2017 m. sausio 18 d. iki kovo 18 d.

Gregorijus Talas – apdovanojimus pelnęs fotografas, dizaineris, tapytojas, edukatorius ir prodiuseris, dėl savo kūrybiškų meno projektų įvairiose medijose žinomas tarptautiniu mastu.
Gregorijus gimė Lietuvoje, o sulaukęs 17 metų pradėjo dirbti vienoje didžiausių šalies leidybos įmonių kaip koloristikos, spaudos ir fotografijos specialistas. Jis domėjosi ir džiazu: kartu su žinomomis džiazo grupėmis pasirodydavo klubuose, koncertuose, išleido džiazo muzikos įrašų.
Aštuntajame dešimtmetyje Gregorijus pradėjo vadovauti Pramoninio dizaino instituto Fotografijos departamentui Vilniuje, o po septynerių metų atidarė fotografijos dizaino studiją, kuriai sėkmingai vadovavo iki išvykimo į Italiją 1989 m.


1990 m. Gregorijus atvyko į Kanadą, kur dirbo kaip laisvai samdomas fotografas ir meno konsultantas įvairiose įmonėse, įskaitant dirbančias kultūros ir leidybos srityse. Jis padėjo kurti Didžioje Britanijoje, Čekijos Respublikoje, Vokietijoje, Italijoje, Suomijoje, Kanadoje, Rusijoje ir Lietuvoje vykusių meno ir prekybos mugių dizainą.


Gregorijus taip pat dirbo „Vakaro žinių“, „Literatūros ir meno“, „Studenchesky Meridian“ ir „Sobesednik“ laikraščių reporteriu. Tarptautinė naujienų agentūra APN, leidiniai „Sovetskoje Foto“, „Dekorativnoe Iskusstvo“, „Junost“ spausdino Gregorijaus fotografijas, parengė apžvalginių meno kritikos straipsnių apie jo kūrybinius projektus. Maždaug penkiasdešimties vinilinių muzikinių įrašų plokštelių, išleistų Didžiojoje Britanijoje, Lietuvoje, Rusijoje ir Lenkijoje, viršelių dizainui buvo panaudotos Gregorijaus fotografijos.


Nuo 1990 m. Gregorijus dirbo Kanados įmonės „Ground Zero“ įpakavimų dizaino srityje, vėliau –„Toronto Sun“ laikraštyje, „Tempelton Studios“. Philippos Sclaar knyga „Hot/Houte Cousine“, išleista „NDE Publishing“, buvo iliustruota jo darytomis maisto patiekalų nuotraukomis. Gregorijaus fotografijos taip pat buvo spausdintos „Toronto Star“ ir „NOW“ žurnaluose. Jis dalyvavo daugybėje meno parodų (pavyzdžiui: Geriausia fotografija „Art Focus98“ (BCE vieta), spaudoje buvo publikuojami jo straipsniai apie fotografiją ir dizainą.


Nuo 1994 m. Gregorijus vadovavo savo verslui „Kodiak galerijoje“, iš pradžių Richmond Hillyje, vėliau Distillery rajone, kur buvo įkurtas meno butikas ir fotografijos galerija. Jis organizuodavo meno dirbtuves, kuruodavo rinktinių vietinių ir tarptautinių menininkų parodas.


Prieš metus Gregorijus nusprendė pasitraukti iš aktyvių galerijos vadovo pareigų ir šiuo metu dirba kaip laisvai samdomas fotografas ir meno vadovas. Jo pagrindiniai klientai yra „TD Canada Trust“, Toronto apylinkės oro uosto administracija, „Air Canada centre“, „Hellenic retirement residencies“, „Design Nexus Interiors“, „BEENU Designs“. Gregorijaus meniniai interesai aprėpia gatvės fotografiją (street photography), architektūrą ir interjerus, kūrybinius portretus; jis turi didelę patirtį fotografuojant gaminius ir maisto patiekalus. www.gregorytalas.com


 

 

VVGŽM inf.

„Kartos ir likimai“ – paroda, skirta kitam broliui Savickiui

2017 m. vasario mėn. 13 d. 17.30 val. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) bus atidaryta tapybos paroda „Kartos ir likimai“, skirta Algirdo Savickio 100-osioms gimimo metinėms. Parodoje pristatomos keturios menininkų šeimos kartos: tarpukario diplomatas ir rašytojas Jurgis Savickis, jo sūnūs Algirdas ir Augustinas, anūkas Raimondas Savickas ir proanūkė Ramunė Savickaitė-Meškėlienė.


Nors dėl ankstyvos žūties Algirdas Savickis (1917, Kopenhaga – 1943, Kauno getas) meno pasaulyje tespėjo palikti keletą pėdsakų ir yra žinomas tik kaip Lietuvos dailės klasiko Augustino Savicko brolis, parodoje „Kartos ir likimai“ pagrindinis dėmesys skiriamas būtent jam.
Tiek Algirdas, tiek Augustinas – Lietuvos diplomato Jurgio Savickio ir žydės medikės Idos Trakiner sūnūs – nuo mažų dienų linko į dailę. Po studijų Vokietijoje ir Šveicarijoje Algirdas pradėjo mokytis tapybos pas prof. Justiną Vienožinskį, dėsčiusį Kauno meno mokykloje.


Tapytoja Valerija Juškienė, kuri kartu su Algirdu mokėsi tapybos, yra pasakojusi: „Savickis labai gerai, įdomiai dirbo. Jis buvo tylus, ramus, draugiškas, susikaupęs, savyje paskendęs. Algirdo darbai buvo labai geri, nes jis, atrodo, jau buvo kažkur padirbėjęs. Matėm, kad tai ne mokinio, o tikro meistro darbai.“


Parodoje eksponuojami trys išlikę Algirdo paveikslai rodo neabejotiną jo kaip tapytojo talentą ir liudija tuo laikmečiu populiarių modernistinių tapybos krypčių įtaką dailininko kūrybai. Vis dėlto talentingam vaikinui nebuvo lemta tapti garsiu dailininku. Pamilęs žydaitę Juliką, drauge su ja ir įdukra Regina Algirdas pasitraukė į Kauno getą, kur tragiškai žuvo nušautas sargybinio.


Parodoje, kurios atidarymas vyks vasario mėn. 13 d. 17.30 val., bus galima apžiūrėti ypač vertingą Jurgio Savickio natiurmortą (vienintelį jo darbą, išlikusį šeimos kolekcijoje), Augustino ir Raimondo Savickų drobes, kuriose reflektuojama šeimos tema, ir jauniausios kartos atstovės Ramunės Savickaitės-Meškėlienės natiurmortus, skirtus dėdės Algirdo atminimui. Atidarymo renginio metu gros pianistas Viktoras Paukštelis, garsėjantis unikalia grojimo maniera ir kūrybišku atlikimu. Tolerancijos centre eksponuojamą parodą bus galima apžiūrėti iki 2017 m. gegužės mėn. 21 d.
Tolerancijos centras – didžiausias Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus padalinys, kuriame veikia Lietuvos žydų dailės, kultūros, istorijos ir judaikos ekspozicijos, vyksta vietiniai ir tarptautiniai renginiai, organizuojami edukaciniai užsiėmimai.

Daugiau informacijos:

Ieva Šadzevičienė,
VVGŽM Tolerancijos centro vadovė
Tel. (8 5) 262 9666; el. paštas: [email protected]

VVGŽM inf.

Išskirtinė draugystė ir „blogio banalumas“ Holokausto akivaizdoje

Minint Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus pakvies į dviejų biografinių filmų peržiūras ir parodos apie išskirtinę vengro ir lenko draugystę, kurios dėka buvo išgelbėti tūkstančiai žmonių, atidarymą. Renginiai, vyksiantys muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius), bus atviri plačiajai visuomenei.

 

Sausio 26-ąją, Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos išvakarėse, muziejuje bus atidaryta paroda „Sławik Ir Antall. Lenkas ir vengras – didieji Teisuoliai. Trijų tautų – lenkų, vengrų ir žydų – didvyriai“ bei rodomas dokumentinis filmas “Gyvenimas ant ribos. Henryk Sławik – József Antall vyresnysis“, kurio peržiūroje dalyvaus ir filmo režisierius Grzegorzas Łubczykas. Šis renginys įvyks bendradarbiaujant su Lenkijos Respublikos ir Vengrijos ambasadomis bei Lenkijos institutu Vilniuje.

Henryk Sławik ir József Antall. Nuotrauka iš VVGŽM archyvo
Henryk Sławik ir József Antall. Nuotrauka iš VVGŽM archyvo
VVGŽM inf.

Trijose Europos sostinėse pagerbtas menininko ir pedagogo Boriso Šaco atminimas

Gruodžio 20 d. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre atidaryta tarptautinė medalių paroda, skirta Boriso Šaco atminimui. Menininkui skirtos parodos išeksponuotos ir Sofijoje bei Jeruzalėje, kur menininkas gyveno ir kūrė.

 

Boriso Šaco (1866-1932) kūrybinis kelias prasidėjo Lietuvoje: gimęs Varniuose, jis mokėsi Vilniaus piešimo mokykloje. Vėliau B. Šacas dešimtmetį gyveno Bulgarijoje, kur kūrė ir dėstė Karališkojoje menų akademijoje, o sulaukęs keturiasdešimties išvyko į Jeruzalę. Čia 1906 m. jis įkūrė Becalel dailės mokyklą, šiandien veikiančią kaip Becalel dailės ir ir dizaino akademija.

 

2015 m. Izraelio Naujoji dailininkų kolegija „CAN“ kartu su Izraelio Meninio medalio asociacija inicijavo tarptautinį meninio medalio projektą, skirtą B. Šaco atminimui. Vykdant šį projektą Lietuvoje, Bulgarijoje ir Izraelyje buvo surengtos meno stovyklos, kuriose dalyvavo 38 dailininkai iš Lietuvos, Bulgarijos, Izraelio, Lenkijos ir Ukrainos, kūrę medalius B. Šaco asmenybei ir nuopelnams įamžinti.

Borisas Šacas
Borisas Šacas
VVGŽM inf.

Tarptautinė tolerancijos diena su Pasaulio tautų teisuoliais

Lapkričio 16 d. 14 val. Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje bus minima Tarptautinė tolerancijos diena. Muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) vyks Rumunijos žydų gelbėtojams skirtos parodos „Pasaulio tautų teisuoliai“ atidarymas ir dokumentinio filmo „Seserys“ peržiūra. Renginys atviras visuomenei.

 

Rumunijos užsienio reikalų ministerijos ir Elie Wiesel nacionalinio Holokausto studijų instituto parengtą parodą pristatanti Rumunija šiemet pirmininkauja Tarptautiniam Holokausto aukų atminimo aljansui. Sveikinimo žodį parodos „Pasaulio tautų teisuoliai“ atidaryme tars iš Bukarešto atvyksianti dr. Ana Barbulescu, Elie Wiesel Nacionalinio Holokausto studijų instituto Rumunijoje mokslinių tyrimų vadovė, J.E. Danas Adrianas Balanescu, Rumunijos ambasadorius Lietuvoje, ir Markas Zingeris, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius.

Dailininkas Andrzejus Strumillo savo studijoje, Mačkova Ruda gyvenvietėje, 2016 m. spalis. VVGŽM nuotr.
Dailininkas Andrzejus Strumillo savo studijoje, Mačkova Ruda gyvenvietėje, 2016 m. spalis. VVGŽM nuotr.
  < PUSLAPIS IŠ 4  >>> Archyvas