7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Kronika

ŠMC inf.

Paskelbti parodos „JCDecaux premija 2019“ dalyviai

Šiuolaikinio meno centras ir lauko reklamos bendrovė „JCDecaux Lietuva“ jau ketvirtus metus jauniesiems talentams suteikia galimybę būti pastebėtiems ir įvertintiems.Bendrai organizuojamos parodos „JCDecaux premija 2019“ kuratoriai Adomas Narkevičius ir Monika Kalinauskaitė atrinko penkis pradedančiuosius menininkus, dalyvausiančius šių metų projekte.


Parodos metu rugsėjo – lapkričio mėnesiais Šiuolaikinio meno centro erdvėse visuomenei bus pristatomi nauji menininkų darbai, o vienam iš jų tarptautinės komisijos sprendimu atiteks 4000 EUR vertės „JCDecaux premija“ ir galimybė eksponuoti savo darbus lauko reklamos plotuose.


Šiemet parodos organizatoriai sulaukė rekordinio menininkų susidomėjimo – konkursui pateiktos net 75-ios paraiškos. Iš jų atrinkti aktualiausi, vizualiai bei idėjiškai įdomiausi projektai. Pasak organizatorių, prie tokios paraiškų gausos prisidėjo pirmą kartą penkiuose šalies didmiesčiuose „JCDecaux“ priklausančiose lauko reklamos plotuose paskelbtas viešas kvietimas dalyvauti konkurse.


„Mūsų bendro projekto geografija kasmet plečiasi – apjungiame Lietuvoje ir užsienyje kuriančius talentus. Taip pat suburiame vis daugiau bendraminčių iš verslo ir kultūros pasaulio, taip dar svariau prisidedami prie jaunųjų menininkų sėkmingų startų”, – sako Žaneta Fomova, „JCDecaux“ generalinė direktorė.
„Premija gali tapti ne tik džiugiu darbo įvertinimu, bet ir svaria paskata tęsti tolimesnius projektus bei būti ryškiu postūmiu naujame karjeros etape. Kviečiame menu besidominčius žmones atvykti į rudenį atidaromą parodą, būtinai įsidėmėti pristatomų menininkų pavardes, toliau sekti ir palaikyti jų kūrybą”, – teigė ŠMC direktorius Kęstutis Kuizinas

2019 metų parodos dalyviai:
Agnė Jokšė (g. 1993) yra šiuo metu Kopenhagoje gyvenanti menininkė, studijuojanti Danijos Karališkojoje vizualiųjų menų akademijoje. Jos kūryba apima tekstą, meno akcijas, garsą ir bendruomenines veiklas bei feminizmo, LGBTQIA ir kitus sociopolitinius kontekstus. Autoetniškumo metodus taikanti menininkė „JCDecaux premijos" ekspozicijoje pristatys scenarijų ir performansą, nagrinėjantį platonišką moterų draugystę ir jos detalią, kintančią kasdienybę, kupiną magijos elementų ir kliūčių, kurios įveikiamos drauge.


Arvydas Umbrasas (g. 1986) yra Vilniuje gyvenantis menininkas, studijavęs Vienos taikomųjų menų universitete Austrijoje ir Bergeno meno ir dizaino akademijoje Norvegijoje. Jo kūrybai būdinga minimalistiška estetika, balansuojanti tarp abstrakcijos ir kūniškumo ženklų. „JCDecaux premijos“ parodoje Umbrasas pristatys astronominių fenomenų, fantastinės vaizduotės ir lytiškumo tyrinėjimų įkvėptą objektą.


Nancie Naive (Emilė Skolevičiūtė, g. 1997) – kylanti populiariosios kultūros, šiuolaikinio meno ir kino superžvaigždė, socialinių tinklų persona, įkūnytas kūrybinis alterego, pati sau kūrinys, produktas, prekė ir reklama. Ekspozicijoje Nancie atsigręš į ją lydinčią šlovę ir stos į akistatą su kiekvienos įžymybės amžinais palydovais – paparaciais ir jų blykstėmis.


Gabrielė Vetkinaitė (g. 1996) šiuo metu studijuoja skulptūros bakalaurą Vilniaus dailės akademijoje ir kuria garso instaliacijas bei videodarbus, apmąstančius ir keičiančius iš pažiūros jau suvoktas istorijas. „JCDecaux premijos“ ekspozicijoje ji pristatys iš asmeninių patirčių bei lyrinių įspūdžių kylantį muzikinį kūrinį, skirtą intymiam ir atidžiam klausymuisi.


Milda Januševičiūtė (g. 1990) ir Miša Skalskis (g. 1994) – Lietuvoje ir Olandijoje gyvenantis menininkų kolektyvas, dirbantis videomeno ir garso instaliacijų srityse. „JCDecaux premijos“ parodoje jie pristatys sociologiniais tyrimais ir asmenine patirtimi paremtą kūrinį, kuriame apmąstomos pažeidžiamumo ir bendražmogiškumo temos sveikatos apsaugos sistemų kontekste.
„JCDecaux premija“ – tai nuo 2016 m. Šiuolaikinio meno centro ir „JCDecaux“ rengiamas kasmetinis menininkų projektų konkursas, kurio tikslas – skatinti Lietuvos jaunųjų menininkų kūrybą, jos sklaidą Lietuvoje ir užsienyje bei visuomenės susidomėjimą šiuolaikiniu menu. Projekte gali dalyvauti tebestudijuojantys arba ne anksčiau kaip prieš dvejus metus iki parodos atidarymo studijas baigę menininkai.

 

Rengėjų inf.

Klaipėdos kamerinis orkestras koncertuos „Klangantrisch“ festivalyje Šveicarijoje

Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas meno vadovo Mindaugo Bačkaus, gegužės 22–27 dienomis gastroliuos Šveicarijoje. Tai bus jau ketvirtasis klaipėdiečių koncertinis turas šioje šalyje. 2014 ir 2015 metais orkestras pasirodė prestižinėje Ciuricho Tonhalle salėje ir „Murten Classics“ festivalyje Murtene. 2017 metais klaipėdiečiai savaitę rezidavo Berno kantono miestelyje Riggisberge, kur vyko „Klangantrisch“ festivalis. Šiam festivaliui vadovauja žinomas šveicarų dirigentas ir fleitininkas Kasparas Zehnderis, šiemet vėl pakvietęs jame muzikuoti Klaipėdos kamerinį orkestrą.

 Klaipėdos kamerinis orkestras
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno parko inf.

Povilo Ramanausko paroda Diuseldorfe

Gegužės 24 d. (penktadienį), 19 val., galerijoje „Meno parkas“ Diuseldorfe (Dorotheenstrasse 22, 40235 Diuseldorfas) vyks lietuvių menininko Povilo Ramanausko parodos atidarymas. Kviečiame apsilankyti!

- - -
Jau nuo tapybos studijų pradžios pradėjau eksperimentuoti su įvairiomis tapybos technikomis ir medžiagomis.  Buvo ir yra įdomu ieškoti tapybos ribų. Kur yra tapyba, kur galime įvardinti kūrinį, kaip tapybos raiškos rezultatą, o kur jau yra „netapyba“. Kiek aktuali tapybos sąvoka šiuolaikiniame mene apskritai?


Erdvės, iliuzijos kūrimo dvimatėje plokštumoje, dvimatės tapybos man nepakako. Kūrybos procese teko ir tenka išbandyti daug skirtingų ir netradicinių medžiagų ir paviršių, įvairių tapybos technikų. Šiuolaikinei tapybai plėstis yra be galo daug galimybių, stengiuosi ieškoti ir atrasti kuo daugiau variantų, vizualių variacijų.


Tad, nuosekli šiuolaikinės tapybos galimybių (pra)plėtimo paieška kūryboje ir ėjimas iš dvimatės tapybos į erdvinę tapybą. Tapybos raiškos galimybių ekspansija, įtraukiant erdvę, eksperimentuojant su įvairiomis tapybos technikomis, medžiagomis bei kitomis meno rūšimis kaip instaliacijos menas, objekto menas, skulptūra – tapo kasdiene kūrybine praktika.


Lanksčioji tapyba tiek fizine, tiek idėjine reikšme kalba apie šiuolaikinės tapybos plačias ir atviras, vizualias ir koncepcines galimybes. Kūryboje nagrinėju santykį tarp tapybos kūrinio ir objekto, tapybos ir instaliacijos meno, skulptūros sintezės, medijų persipynimo. Kūrinys tarp tapybos proceso rezultato ir instaliacijos meno objekto – hibridas.


Parodos organizatorius: galerija „Meno parkas“
Partneris: „Gleixnerart“

Parodą galerijoje galima bus aplankyti iki birželio 29 d. / Galerijos darbo laikas: II-VI: 14:00-18:30

 

Rengėjų inf.

Laisvės fluidus skleidusi „Druskomanija“ atsisveikina iki kitų metų

Gegužės 10 d. „Druskomanijos“ pradžią skelbė skambančios Vilniaus varpinės, o šį sekmadienį festivalis medidatyviai nurimo iki kitų metų su elektroninės muzikos projekto „Forgotten Plants“ pasirodymu Liškiavos bažnyčioje. Visą savaitę nuo gegužės 10 iki 16 d. švieži ir išlaisvinantys festivalio koncertų skambesiai lydėjo įvairias Vilniaus centro vietas, kur gausiai pritraukė smalsios ir naujų meninių patirčių išalkusios publikos. Nuo penktadienio iki sekmadienio „Druskomanija“ persikėlė ten, kur 1985 metais ir gimė – į Druskininkus, kur taip pat laukė intensyvi ir įvairiažanrė programa.

Arma Agharta
Arma Agharta
„Brokenchord“
„Brokenchord“
Castor Stetson
Castor Stetson
Choras „Vilnius“
Choras „Vilnius“
„Twenty Fingers“
„Twenty Fingers“
„Young for Strings“
„Young for Strings“
„In Script“ inf.

Valentino Novopolskio simboliškas svetimas Kanuose

Penktadienį Kanų kino festivalio paralelinėje programoje „Dvi režisierių savaitės“ įvyko Latvijos, Lietuvos, Belgijos ir Prancūzijos bendros gamybos filmo „Olegas“ (rež. Juris Kursietis) pasaulinė premjera. Pagrindinį vaidmenį filme sukūrė lietuvių aktorius Valentinas Novopolskis. „Dvi režisierių savaitės“ papildo pagrindinę konkursinę programą įdomiausių ir aktualiausių šiuolaikinių kino režisierių filmais, ši programa ne vienam kūrėjui padėjo įžengti į pasaulinio kino olimpą. „Dvi režisierių savaites“ galima vadinti tramplinu į didįjį konkursą – būtent šioje programoje pirmą kartą nuskambėjo Rainerio Wernerio Fassbinderio, Woody Alleno, Michaelio Haneke’s ir Sofios Coppolos pavardės.

Kadras iš filmo „Olegas“
Kadras iš filmo „Olegas“
Kadras iš filmo „Olegas“
Kadras iš filmo „Olegas“
Rengėjų inf.

Antrasis Tarptautinis Klaipėdos violončelės festivalis

Prieš dvejus metus prasidėjęs ir didelės sėkmės bei susidomėjimo sulaukęs pirmasis Tarptautinis Klaipėdos violončelės festivalis ir konkursas šiemet į uostamiestį grįžo su dar didesne geros energijos banga. Gegužės 6–11 dienomis šiųmetis festivalis vėl skelbė: „Tai, ko nesikėtum iš klasikos” – būtent tai violončelės mylėtojai galėjo pamatyti ir išgirsti visą praėjusią savaitę nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro.

Klaipėdos violončelės festivalis. Organizatorių nuotr.
Klaipėdos violončelės festivalis. Organizatorių nuotr.
Klaipėdos violončelės festivalis. Organizatorių nuotr.
Klaipėdos violončelės festivalis. Organizatorių nuotr.
Klaipėdos violončelės festivalis. Organizatorių nuotr.
Klaipėdos violončelės festivalis. Organizatorių nuotr.
Klaipėdos violončelės festivalis. Organizatorių nuotr.
Klaipėdos violončelės festivalis. Organizatorių nuotr.
Klaipėdos violončelės festivalis. Organizatorių nuotr.
Klaipėdos violončelės festivalis. Organizatorių nuotr.
Klaipėdos violončelės festivalis. Organizatorių nuotr.
Klaipėdos violončelės festivalis. Organizatorių nuotr.
David Geringas Klaipėdos violončelės festivalyje. Organizatorių nuotr.
David Geringas Klaipėdos violončelės festivalyje. Organizatorių nuotr.
Klaipėdos violončelės festivalis. Organizatorių nuotr.
Klaipėdos violončelės festivalis. Organizatorių nuotr.

Londone Indrės Šerpytytės ir Augusto Serapino personalinės parodos

Iki gegužės 18 d. Londono galerijoje „Parafin" (18 Woodstock Street) dar veikia Indrės Šerpytytės paroda „From. Between. To", kur pristatyta dar niekur nerodyta kūrinių iš tekstilės serija. Menininkės kūrybos šerdyje susidomėjimas konfliktu ir jį lydinčia trauma. Menininkė dirba įvairiomis medijomis: fotografija, skulptūra, mišriomis technikomis.

Šioje serijoje autorė kuria iš tautinių austų juostų, perpina jas, jungia su drobe. Šerpytytė tikrina kaip veikia pasikartojimas, ritmas ir ar jis gali būti suvoktas plačiau kaip vizualinė kalba. Kūriniai turi ne tik Baltijos regiono konotacijas ir tarpkultūrinio bendravimo galimybės lygmenį, bet ir kviečia mąstyti apie santykį su abstrakcija, ready made'u, Pop ir optiniu menu.

Daugiau inf.: http://www.parafin.co.uk/future-exhibitions--indre-serpytyte.html

Parengė 7md

--

 

Dalyvaujantis 58-osios Venecijos bienalės pagrindinėje parodoje kaip jauniausias bienalės menininkas lietuvis Augustinas Serapinas tuo pat metu pristato parodą ir Londone, galerijoje „Emalin“.

Augustino Serapino parodoje pavadinimu „February 13th“ galerijos lankytojai yra kviečiami užeiti į šaldytuvą, kuriame stovi iš Lietuvos atvežti sniego seniai. Šių sniego skulptūrų kelionė prasidėjo vasario 13-ą dieną, kuomet Augustas surinko jas iš vaikų žaidimų aikštelių Vilniuje ir atvežė į Londoną.

Gegužės 15-ą dieną galerijoje vyks Augusto Serapino ir Caroline Elbaor diskusija apie menininko kūrybą.

„Emalin“ galerijai, įsikūrusiai Rytų Londone, vadovauja Leopold Thun ir Angelina Volk. Galerija dirba su tokiais menininkais kaip Athena Papadopulous, Evgeny Antufiev, Aslan Gaisumov, Athena Papadopoulos ir kitais. Galerija yra įsikūrusi madingame Shoreditch rajone.


Parodos laikas:  2019 m. balandžio 5–gegužės 18 d.
„Emalin“ galerija veikia:
Trečiadieniais–šeštadieniais 11–18 val.
Informaciją parengė Lietuvos kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Justė Kostikovaitė

Daugiau informacijos: http://emalin.co.uk/exhibitions/february-13th/

 

 

 

 

 

Indrė Šerpytytė, „Eden" iš parodos „From. Between. To"
Indrė Šerpytytė, „Eden" iš parodos „From. Between. To"
Indrė Šerpytytė, iš parodos „From. Between. To"
Indrė Šerpytytė, iš parodos „From. Between. To"
 Augustinas Serapinas, iš parodos  „February 13th“
Augustinas Serapinas, iš parodos „February 13th“
Rengėjų inf.

Irena Veisaitė – 2019 m. Paribio žmogus

Fondas „Pogranicze“ („Paribys“) daugiau nei 20 metų „Paribio žmogaus“ titulu apdovanoja asmenis, kurie savo veikla tiesia tiltus tarp skirtingų tautų, kultūrų, religijų, socialinių grupių ir kt., siekdamas pagerbti šiuos žmones ir skleisti žinią apie jų veiklą visuomenėje. Iki šiol minėtu titulu buvo apdovanoti Jerzy’is Ficowski’is, Tomas Venclova, Arvo’as Pärt’as, Bohdan’as Osadczuk’as ir Claudio’as Magris’as. Mums didžiulis džiaugsmas ir garbė paskelbti, kad jubiliejiniais metais „Paribio žmogaus“ titulas bus suteiktas Irenai Veisaitei – iškiliai kultūros pasaulio asmenybei iš Vilniaus, kurios pasirinkta paribio žmogaus gyvenimo laikysena ir kūryba mums suteikia įkvėpimo, tvirtumo, kai aplanko abejonės, yra tarsi atramos taškas.

Savo gyvenimą Irena Veisaitė skyrė teatro kritikai, mokymui – tiek studentų, tiek mokytojų – ir pilietiškos visuomenės kūrimui nepriklausomoje Lietuvoje bei Vidurio Rytų Europoje. Iš XX amžiaus pragaro išėjo drąsiai žvelgdama į ateitį ir trokšdama taisyti pasaulį. Daug metų vadovavo Atviros Lietuvos fondui ir Thomo Manno kultūros centrui Nidoje. Dėl intelektualinės drąsos ir atsidavimo visuomeninei veiklai ji tapo tikruoju moraliniu autoritetu.

Kelias, kuriame Irena atrado prasmę ir tikslą, – tai kelias Mokytojos, kuri į gyvenimą žiūri kaip į meną. Su kiekvienu jos ir ja sekančių mokinių žengtu žingsniu pirmyn vis įtikinamesnis ir tvirtesnis tampa jos gyvenimo moto: „Atleisti ir kurti ateitį – tai gyvųjų pareiga.“

LDS inf.

LDS leidinys „Memorabilia“ prestižiniame „The One Club for Creativity“ konkurse Niujorke laimėjo leidinių dizaino laureato prizą

Lietuvos dailininkų sąjungos leidinys „Memorabilia“ dalyvavo prestižiniame „The One Club for Creativity“ konkurse Niujorke (JAV) ir laimėjo leidinių dizaino laureato prizą (https://www.oneclub.org/awards/adcawards/-award/32310/memorabilia)

Dizaino autorė ir knygos dailininkė – Agnė Dautartaitė-Krutulė.

Spaustuvė „Kopa“.


„The One Club for Creativity“ - ne pelno siekianti organizacija, remianti pasaulio kūrybinės bendruomenės pasiekimus. Pagrindinė šios organizacijos veikla – edukacinių renginių organizavimas naujos kartos industrijos specialistams. Stengdamasi įkvėpti, padrąsinti ir tobulinti kūrybines kompetencijas, organizacija taip pat rengia apdovanojimus tokiems pasiekimams pagerbti.

Siekiant skatinti Lietuvos kultūros sklaidą, pristatyti ją nacionaliniame ir tarptautiniame kontekste, Lietuvos dailininkų sąjunga (LDS) 2016 m. inicijavo organizacijos narių Nepriklausomybės metų kūrybos albumo leidybą. Bendradarbiaujant profesionaliems menotyrininkams, fotografams, dizaineriams, leidėjams 2018 m. išleista nestandartinė, konceptuali, inovatyvaus dizaino knyga „MEMORABILIA“.


Knygoje netradiciškai pristatoma Lietuvos menininkų kūryba, o dėl sukurto konceptualaus dizaino pati tampa meno kūriniu. Joje novatoriškai ir originaliai pateikiami tapybos, skulptūros, instaliacijos, videomeno, objektų, grafikos, keramikos, tekstilės, stiklo, metalo, juvelyrikos, scenografijos ir kt. kūriniai įgauna naujų suvokimo formų.


Projekto iniciatorė ir vadovė – LDS pirmininkė Edita Utarienė, knygą sudarė ir parengė menotyrininkės Rita Mikučionytė, Nijolė Nevčesauskienė, Evelina Januškaitė-Krupavičė;

fotografai - Arturas Valiauga, Vidmantas Ilčiukas ir kt.

 

  PUSLAPIS IŠ 131  >>> Archyvas