7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: LKI inf.

LKI inf.

Bavarijoje prasideda lietuviškos muzikos, šiuolaikinio meno ir literatūros ruduo

Menininkų Linos Lapelytės, Arturo Bumšteino, dueto „Eye Gymnastics“ ir Andrej Polukord performansai vienoje įtakingiausių Bavarijos kultūros įstaigų – šiuolaikinio meno muziejuje „Haus der Kunst“ ir Miuncheno centre rugsėjo 9-11 dienomis pradeda paskutinį ir intensyviausią Lietuvos kultūros sezono „Be atstumo: Lietuvos kultūra Bavarijoje 2021” etapą.

LKI inf.

Premjera: klipas apie Kauno modernizmą septyniomis kalbomis

Tarpukariu susiformavusi Kauno modernizmo architektūra vis labiau artėja link UNESCO Pasaulio paveldo sąrašo. Siekiant kuo plačiau skleisti žinią apie šį unikalų kultūros reiškinį, Lietuvos kultūros institutas kartu su kultūros atašė inicijavo angliškai įgarsintą bei septyniomis kalbomis titruotą vaizdo klipą. 

Informacinis vaizdo klipas „Kauno modernizmas – optimizmo architektūra“ sukurtas bendradarbiaujant su architektūros istorikais Marija Drėmaite ir Vaidu Petruliu, dailės istorike Giedre Jankevičiūte ir kompanija „PVZ.LT“. 

LKI inf.

Pažintis su Lietuvos profesionaliuoju menu – per skaitmeninių vitrinų „stiklą“

Pandemija „karantinavo“ ne tik menininkų gastroles į užsienį, dalyvavimą tarptautiniuose festivaliuose ir bienalėse, bet ir į neapibrėžtą ateitį atidėjo pačias prielaidas, kad ši veikla tęstųsi ir „postkovidiniame“ pasaulyje – pristabdė jau keletą metų sėkmingai veikusią Lietuvos kultūros instituto vykdomą Vizitų programą, pagal kurią tarptautiniai kultūros ekspertai iš įvairių pasaulio šalių vyksta į Lietuvą tam, kad čia susipažintų su profesionalaus meno scena ir kviestų menininkus partnerystei, bendrai kūrybai. Lietuvos kultūros institutas mobilizavosi ir per itin trumpą laiką „fizinius“ vizitus modifikavo į skaitmeninę įvairių meno sričių pristatymų seriją. Kaip pasisekė jau įvykusios dizaino, literatūros, šiuolaikinės eksperimentinės muzikos ir džiazo vitrinos?  Kas vyks šiandien, gruodžio 7 d. prasidedančioje vizualiųjų menų vitrinoje ir kas planuojama ateityje? Ką vitrinose mato tarptautinė jų auditorija?

LKI inf.

Kaip tautinės mažumos suvokia ryšį su Lietuva

Lietuvių kalbos institutas lapkričio 26 d., 16 val., kviečia nuotoliniu būdu stebėti diskusiją „Kaip Lietuvos tautinės mažumos suvokia lietuvišką identitetą?“. Jos metu kartu su visuomenės veikėjais, žurnalistais analizuosime tautinę savivoką, multikultūriškumo sampratą, lietuviško identiteto supratimą ir kultūrų bei kalbų ryšį.

LKI inf.

Lietuva – Leipcige rengiamos tarptautinės dizaino mugės garbės viešnia

Spalio 2325 dienomis tarptautinėje „Grassi“ dizaino mugėje Leipcige Lietuva dalyvauja kaip garbės viešnia. Griežtai besilaikančios pandemijos laikų reikalavimų, bet neatšauktos mugės lankytojai turės galimybę susipažinti su plačiu Lietuvos dizaino spektru. Taikomosios dailės muziejuje „Grassi“ vyksiančios mugės dėmesio centre atsidurs 23-jų Lietuvos kūrėjų baldai, interjero aksesuarai, juvelyrika, stiklo objektai. 

Eglės Čėjauskaitės juvelyrika
Eglės Čėjauskaitės juvelyrika
LKI inf.

Kovidinės eros scenarijai Lietuvos kultūros tarptautiškumui

Pandemijos poveikis kultūros lauko tarptautiškumui verčia sunerimti. Svarbūs Lietuvos kultūros pristatymai užsienyje yra atšaukiami ir nukeliami dėl drastiškai sumenkusių judėjimo ir gyvo susibūrimo galimybių. Menininkai ir kuratoriai nebegali įgyvendinti suplanuotų sumanymų, užmegzti naujų partnerysčių, o kultūros mėgėjai – tiek Lietuvoje, tiek užsienyje – susipažinti su išskirtiniais kitų šalių atlikėjais ir kūrėjais. Tarptautiniai renginiai neišvengiamai virsta nacionaliniais arba tampa virtualiais. Kaip šios tendencijos vystysis ateityje? Ar pokovidinę erą Lietuva pasieks vis dar atpažįstama tarptautinėje kultūros erdvėje?

LKI inf.

Lietuvos konceptualusis dizainas – Londono dizaino festivalyje

Tarptautinėje dizaino parodoje „Virtual Design Destination“ šių metų Londono dizaino festivalio metu (rugsėjo 12–20 d.) dalyvaus ir Lietuvos konceptualus dizainas – Audronės Drungilaitės sudaryta kolekcija, kurioje bus pristatyti Agnės Kučerenkaitės, Barboros Žilinskaitės, Evelinos Kudabaitės, Etc.Etc. Studio (Inesa Malafej ir Arūnas Sukarevičius), Marijos Puipaitės ir Vytauto Gečo, Monikos Gediminaitės, Severijos Inčirauskaitės-Kriaunevičienės kūriniai.

Projektą organizuoja skaitmeninė dizaino galerija „Adorno“, bendradarbiaujant su Lietuvos kultūros institutu ir Lietuvos kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Juste Kostikovaite. Virtualus lietuviškosios kolekcijos turas su gidu vyks rugsėjo 17 d. 17 val. Lietuvos laiku.

LKI inf.

Lietuviški bestseleriai pasiekia vis daugiau skaitytojų užsienyje

Šį pavasarį Lietuvos kultūros institutas sulaukė daugiau nei įprastai paraiškų išleisti Lietuvos autorių knygas užsienyje. Net 26-iems naujiems knygų vertimams ir 23-iems literatūros kūrinių ištraukų vertimams Institutas paskirstė beveik 75 tūkstančius eurų. Dar pusę tiek ketinama paskirstyti rudenį.
„Sakoma, kad žodžiais darbų nenudirbsi, bet būtent savo gimtosios kalbos žodžiais literatūros vertėjai padaro Lietuvos kultūrai tiesiog neįkainojamus darbus. Kiekvienas naujas mūsų autorių leidimas užsienyje yra pirmiausia vertėjų entuziazmo ir kantraus darbo rezultatas, todėl didžiuojamės galėdami ilgalaikėmis programos ir dėmesiu remti ir skatinti mūsų literatūros vertėjus“, – sako Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė.

LKI inf.

Atšaukiama ir Londono knygų mugė

Tarptautinių knygų mugių atšaukimų serija tęsiasi: Leipcigo knygų mugės pavyzdžiu trečiadienį pasekė ir tarptautinė Londono knygų mugė, kuri turėjo vykti kovo 10-12 dienomis. Šioje mugėje Lietuvos kultūros institutas planavo du Lietuvos renginius: savo kūrybą turėjo pristatyti knygų vaikams kūrėja Rasa Jančiauskaitė, Benas Bėrantas būtų pasidalijęs literatūros agento patirtimi. Lietuvos kultūros institutas kartu su Lietuvos leidėjų asociacija taip pat turėjo įrengti nacionalinį Lietuvos stendą, į mugę ketino vykti Lietuvos leidyklų atstovai.

LKI inf.

Šalčininkų, Daugpilio ir Valgos jaunimas leisis į alternatyvų Baltijos kelią

Spalio 23 dieną 16 val. Mo muziejuje Vilniuje prasideda tarptautinis projektas „EUNIC Baltictrip 2019“, kurio dalyviai –  24 jaunuoliai iš Šalčininkų, Daugpilio ir Valgos – leisis į bendrą savaitės trukmės kelionę, įsitrauks į specialistų vedamas edukacines ir kūrybines dirbtuves, diskusijas. Šalčininkuose jaunimas gilinsis į kultūros ir istorijos paveldo, Daugpilyje – pilietinio dalyvavimo, Valgoje – urbanistinio planavimo temas.
„Šią savaitę startuojantis projektas tarsi pratęsia Baltijos kelią ir driekiasi maršrutu, sujungiančiu Lietuvos, Latvijos ir Estijos pasienio miestuose gyvenančius jaunuolius, – sako Lietuvos kultūros instituto Žinių ir komunikacijos projektų vadovė Rūta Statulevičiūtė-Kaučikienė. – Nuostabu, kad maršrutą per tris šalis nutiesti padėjo glaudi net 9 Baltijos šalyse veikiančių kultūros institutų partnerystė ir sėkmingas bendradarbiavimas su vietos institucijoms bei nevyriausybinėmis organizacijomis. Lietuvoje esame ypač dėkingi profesionaliai „Heritas“ specialistų komandai ir Šalčininkų savivaldybei“.
Lenkijos instituto Lietuvoje direktorius ir EUNIC klasterio Lietuvoje vadovas Marcinas Łapczyńskis džiaugiasi pirmą kartą bendrai EUNIC klasterių Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje įgyvendinamu projektu. „Reikšminga, kad jis vykdomas ne sostinėse, o tokiuose daugiataučiuose ir daugiakultūriniuose miestuose kaip Šalčininkai, Daugpilis ir Valga. Čia gyvenantis jaunimas bus įtrauktas į kultūrines, socialines ir pilietines iniciatyvas, kviečiamas diskutuoti apie iššūkius ir problemas, su kuriais jauni žmonės susiduria ir kuriuos stengiasi įveikti, o taip pat kartu su ekspertais giliau pažvelgs į Europai svarbias paveldo, urbanistinio planavimo, aktyvaus įsitraukimo į viešąjį gyvenimą temas. Manome, kad lygiai taip pat svarbu, kad projekte dalyvaujantys jaunuoliai užmegs tarpusavio ryšius, sužinos daugiau apie naujus regionus“.
Susipažinę su kultūrinių palikimu Mo muziejaus parodoje „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“, jaunuoliai išvyks į Šalčininkus, kur dalyvaus unikalioje dviejų dienų kultūrinėje-edukacinėje programoje. Pasak programą sukūrusios „Heritas“ komandos vadovės Erikos Kielės, „projektui parengta programa yra skirta interaktyviai pažinčiai su Šalčininkų apylinkių kultūros paveldu – bus lankomasi įdomiausiuose paveldo objektuose – Paulavos Respublikoje, Jašiūnų dvare – ir juose atliekamos įvairios specialiai paruoštos praktinės užduotys. Dalyviams suteiksime progą pirmiausia patiems atrasti lankomas vietas ir suvokti kultūros paveldo daugiasluoksniškumą. Unikali programa leis projekto dalyviams susipažinti su Šalčininkų regiono specifika, suprasti vietos bendruomenių vaidmenį ir galimybes prisidėti prie paveldo išsaugojimo, skatins į paveldą žvelgti kūrybiškai, šiuolaikiškai ir atsakingai“.
Pirmąją užsiėmimų dieną projekto dalyviai susitiks su Šalčininkų savivaldybės atstovais, kurie pristatys šiame krašte puoselėjamą kultūros paveldą, lankysis Paulavos Respublikoje, kur jaunuolių laukia kūrybinės dirbtuvės „Kultūros paveldo asmenukės“, vėliau – Jašiūnų dvare leisis į interaktyvią autentiškų elementų, primenančių dvaro ryšius su Vilniaus universitetu ir Balinskių šeima, paiešką. Aktyvią dieną užbaigs dokumentinis Olgos Černovaitės filmas „Drugelio miestas“ ir diskusija apie skirtingų kultūrų gyvenimą vienoje šalyje. Penktadienį edukacinę programą Lietuvoje užtvirtins susitikimas su paveldo eksperte dr. Vilte Janušauskaite.
Iš Šalčininkų jaunuoliai pasuks į Daugpilį, vėliau – į Estijos pasienio miestą Valgą. Spalio 30 d. keliaujantis projektas finišuos Rygoje.
Projektą „EUNIC Baltictrip 2019“ įgyvendina Lietuvos kultūros institutas, Lenkijos institutas, Danijos kultūros institutas, Goethe institutas, Prancūzų institutas, Britų taryba, Balassi institutas, Estijos institutas, Latvijos institutas.
Projekto partneris Lietuvoje – Šalčininkų rajono savivaldybė.
Projektas finansuojamas EUNIC Global, Estijoje ir Latvijoje veikiančių Europos Komisijos atstovybių lėšomis.

Daugiau informacijos – Rūta Statulevičiūtė-Kaučikienė 8 640 32033, [email protected]

 

  < PUSLAPIS IŠ 5  >>> Archyvas