7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Jūratė Micevičiūtė

Jūratė Micevičiūtė

Sužinau apie muziką daug naujų dalykų

Pokalbis su jaunuoju klarnetininku Antanu Makštučiu

 Viskas prasidėjo šeimoje, nes tėvai ir seneliai yra muzikantai: mama ir seneliai groja fortepijonu, tėtis – birbyne. Nuo mažens vis reikalavau, kad man duotų dūdą. Taip ir atvedė mane į Naujalio muzikos gimnaziją, kur pradėjau groti išilgine fleita, o paskui paėmiau ir klarnetą. Tėvai jau tuo metu žinojo, ką daro, nes turėjau mokytis pas Vitalijų Žemaitį, kuris yra parengęs didžiąją dalį žymių Lietuvos klarnetininkų. Tarp jo mokinių ir Žilvinas Brazauskas (dabar dirba Liubeke), ir Andrius Bernotaitis (Kauno simfoninio orkestro pirmasis klarnetas), ir žinomas jaunas atlikėjas Vytautas Giedraitis, ir kiti. Dabar pas V. Žemaitį mokosi abu jaunesni mano broliai, septyniolikmetis Stasys ir vienuolikmetis Rokas. Pastarasis jau nuo mažumės vaikščiojo į visas mūsų su broliu repeticijas, namuose, prisiklausęs muzikos, vos ne atmintinai galėjo paniūniuoti melodijas, kurias grojom, o ir instrumentai namuose jam buvo nuolat po ranka. Ir dabar mes visi trys esame klarnetininkai, drauge ir koncertuojame.

Antanas Makštutis su dėstytoju Eduardu Brunneriu. E. Torcida nuotr.
Antanas Makštutis su dėstytoju Eduardu Brunneriu. E. Torcida nuotr.
Antanas Makštutis. Santanderas. 2015 m. E. Torcida nuotr.
Antanas Makštutis. Santanderas. 2015 m. E. Torcida nuotr.
Jūratė Micevičiūtė

Tiesioginiame eteryje – tarptautinis Paloma O´Shea fortepijono konkursas

 

 Lietuvos muzikos specialistams ir mėgėjams atsiveria puiki galimybė pasitikrinti, kiek jų fortepijono atlikėjų vertinimo kriterijai sutampa su didžiųjų meistrų nuomone. Mat interneto portalewww.classicalplanet.com/live bus tiesiogiai transliuojami visi 50 koncertų, sudarančių vieno garbingiausių pasaulyje, XVIII tarptautinio Paloma O'Shea fortepijono konkurso Santandere programą (daugiau informacijos apie konkursą http://www.santanderpianocompetition.com/  ). Konkursas rengiamas nuo 1972 m.

Vertinimo komisijai šiemet vadovauja Gary Graffmanas (JAV), o ją sudaro trys viceprezidentai: Jian Li (Kinija), Tomás Marco (Ispanija) ir Luis Pereira Lealas (Portugalija), o taip pat bei 8 nariai: Michelis Béroffas (Prancūzija), Péteris Csaba (Prancūzija), Christopheris Eltonas (Didžioji Britanija), Homero Francesch (Urugvajus), Márta Gulyás (Vengrija), Klausas Hellwigas (Vokietija), Eldaras Nebolsinas (Rusijos Federacija) ir Blanca Uribe (Kolumbija).

Santandero Konkurso finalininkai 2012 m. Nuotr. Elena Torcida
Santandero Konkurso finalininkai 2012 m. Nuotr. Elena Torcida
Claudio Martínez Mehner meistriškumo klasė Santandere 2014 m. Nuotr. Elena Torcida
Claudio Martínez Mehner meistriškumo klasė Santandere 2014 m. Nuotr. Elena Torcida
Jūratė Micevičiūtė

Geriausias mano mokinys dar ateity

Pokalbis su žymiu smuikininku ir pedagogu Zacharu Bronu

 Smuiko pedagogas Zacharas Bronas laukiamas viso pasaulio aukštosiose muzikos mokyklose ir seminaruose, jis yra sukūręs savo smuikininkų mokyklą, išugdęs ne vieną puikų atlikėją. Šiemet sukanka jau 25 metai, kai maestro veda meistriškumo klases Ispanijos šiaurės mieste Santandere. Prieš penkiolika metų iš tokių klasių išaugo Santandero muzikos ir akademijos susitikimas. Jo kontekste liepos 19 d. įvyko maestro 25-erių metų draugystės su Santanderu koncertas. Programą parinko pats smuikininkas: nuo jam ypač artimo Dmitrijaus Šostakovičiaus iki, anot maestro, amžinos Johanno Sebastiano Bacho ir Antonio Vivaldi muzikos.

 
Prieš koncertą maestro paprašėme atskleisti jo pedagoginio darbo paslaptis.

Zachar Bron. E. Torcida nuotr.
Zachar Bron. E. Torcida nuotr.
Zachar Bron ir Peter Csaba liepos 19 d. koncerte Santandere. E. Torcida nuotr.
Zachar Bron ir Peter Csaba liepos 19 d. koncerte Santandere. E. Torcida nuotr.
Jūratė Micevičiūtė

Čia galima pasisemti įkvėpimo

Pokalbis su pianiste Morta Grigaliūnaite Santandero (Ispanija) muzikos ir akademijos susitikime

 

 Pasvalietė pianistė Morta Grigaliūnaitė, buvusi M.K. Čiurlionio menų mokyklos auklėtinė, pernai baigusi bakalauro studijas Londono karališkojoje akademijoje, o nuo rugsėjo ketinanti studijuoti Madrido Karalienės Sofijos aukštojoje muzikos mokykloje, Santandero muzikos ir akademijos susitikime dalyvauja jau antrą kartą. Pernai Morta čia grojo su garsiuoju austrų violončelininku, vienu iš legendinio Albano Bergo kvarteto įkūrėjų Valentinu Erbenu, ir ne vieną mūsų atlikėją parengusiu smuikininku Zacharu Bronu. Šiemet, liepos 21 d., jai teks groti su obojaus meistru Hansjörgu Schellenbergeriu. Duetas atliks sudėtinga fortepijono partija pasižymintį J.N. Hummelio Septetą. Beje, šį, jubiliejinį XV Santandero muzikos ir akademijos susitikimą pradeda ir užbaigia Mortos Grigaliūnaitės rečitaliai. Santandere Mortą Grigaliūnaitę kalbina Jūratė Micevičiūtė.

 

Kas pernykščiame Santandero susitikime labiausiai įstrigo į atmintį?

Nors darbo grafikas buvo ypač įtemptas ir nuolat trūko laiko, muzikantai pasirodė ypač aukštu lygiu. Likau sužavėta savo kolegų ištverme ir profesionalumu. Panašiame festivalyje nebuvo tekę dalyvauti. Santandere tvyro intensyvi ir darbinga energija, o tai labai produktyviai nuteikia.

 

Kaip Kantabrijos regiono klausytojus prisimenate iš pernai metų?

Publika čia šilta ir ypač ištikima: Santandere koncertai vyksta kiekvieną dieną, o pustuštės salės dar neteko matyti. Patirčių būta įvairių – nuo koncertų didžiojoje salėje, kurie buvo transliuojami tiesiogiai, iki pasirodymų mažose vietinėse bažnyčiose. Labiausiai įsiminė koncertas Potese. Po kiekvieno kūrinio žmonės plojo atsistoję, jie buvo išsiilgę muzikos, nes tokiose sunkiai pasiekiamose vietose ji nedažnai skamba. Gal mes esame įpratinti į klasikinę muziką reaguoti santūriai, stengiamės laikytis tam tikrų taisyklių. Tačiau tokie „suklydimai“ kaip aplodismentai tarp kūrinio dalių manęs neblaško, priešingai, jaučiu, kad taip žmonės parodo, jog jiems patiko. O tai ir yra svarbiausia. Manau, žmogus turėtų reaguoti į muziką natūraliai, nuoširdžiai. Yra tekę būti koncerte, po kurio ploti net negalėjau. Kūrinio atlikimas buvo toks įtaigus, jog aplodismentai atrodė nereikšmingi ir nereikalingi.

Morta Grigaliūnaitė
Morta Grigaliūnaitė
Morta Grigaliūnaite ir Valentinas Erbenas po Susitikimo koncerto 2014 m. E. Torcida nuotr.
Morta Grigaliūnaite ir Valentinas Erbenas po Susitikimo koncerto 2014 m. E. Torcida nuotr.
Jūratė Micevičiūtė

Susitikimai nepaisant atstumo

Tiesioginės koncertų transliacijos internetu iš jubiliejinio XV Santandero (Ispanija) muzikos ir akademijos susitikimo

Šiemet į Ispanijos šiaurinio pajūrio miestą Santanderą susirinko 60 jaunuolių iš 30 šalių. Tik iš kelių atvažiavo daugiau nei po vieną atlikėją, o iš Lietuvos – net trys, vadinasi, mūsų jaunieji muzikantai išsiskiria savo pasirengimo lygiu iš 13 geriausių Europos aukštųjų muzikos mokyklų, iš kurių buvo atrinkti būsimieji Susitikimo dalyviai.
 
Mūsų šaliai šiemet atstovauja Morta Grigaliūnaitė (fortepijonas), Agnė Keblytė (arfa) ir Antanas Makštutis (klarnetas), pastarasis, priešingai nei merginos, Santandero susitikime svečiuojasi pirmą kartą. Agnei ir Mortai teko garbė pagroti pirmąsias šiųmetinio festivalio gaidas liepos 6 d. tarptautinio Menendeso Pelajo universiteto (UIMP) salėje, o Morta taip pat užbaigs Santandero muzikos ir akademijos susitikimą savo rečitaliu liepos 23 d. Santandero festivalių rūmų salėje.
 

Pirmojo Santandoro festivalio koncerto dalyvės
Pirmojo Santandoro festivalio koncerto dalyvės
Agnė Keblytė (arfa), Antanas Makštutis (klarnetas) ir Morta Grigaliūnaitė (fortepijonas) priešais Santandero Festivalių Rūmus, iš kurių vyks koncertų transliacijos internetu. XV Santandero Muzikos ir Akademijos Susitikimas. E. Torcida nuotr., Izaoko Albeniso fondas
Agnė Keblytė (arfa), Antanas Makštutis (klarnetas) ir Morta Grigaliūnaitė (fortepijonas) priešais Santandero Festivalių Rūmus, iš kurių vyks koncertų transliacijos internetu. XV Santandero Muzikos ir Akademijos Susitikimas. E. Torcida nuotr., Izaoko Albeniso fondas
Jūratė Micevičiūtė

Arfa sugrįžta

Pokalbis su arfininke Agne Keblyte

Arfa – išskirtinis instrumentas, o jo atlikėjų Lietuvoje nėra gausu. Prieš keletą dešimtmečių buvo galima paminėti vos vieną kitą lietuvių arfininkę. Šiuo metu ryškėja jaunų talentingų arfos profesionalių karta, tiesa, dažniau koncertuojanti užsienio nei Lietuvos scenose. Viena tokių kylančių arfos žvaigždžių – M.K. Čiurlionio menų mokyklos absolventė Agnė Keblytė. 2012 m. Izraelio tarptautiniame arfos konkurse pelniusi sidabro medalį, bakalauro diplomą apsigynusi Ženevos aukštojoje muzikos mokykloje, prof. Florence Sitruk klasėje, neseniai baigusi magistro studijas Briuselio karališkoje konservatorijoje, prof. Janos Bouskovos klasėje. Atlikėja ypač domisi šiuolaikinių kompozitorių kūriniais arfai ir džiaugiasi, kad jos mylimas instrumentas, regis, pagaliau išsivaduoja iš stereotipo, siejančio arfą tik su XVII a. egzotika, Marijos Antuanetės dvaro pramogomis ar romantinių kūrinių atspalviais. Išrankius Santandere (Ispanija) vykstančio XIV muzikos ir akademijos susitikimo melomanus bei kritikus sužavėjo Agnės Keblytės arfos garsai. Šiame festivalyje jos instrumentui tenka neįprastai svarbus vaidmuo: Agnė atlieka solo partijas net devyniuose iš 50 Susitikimo koncertų. Trumpą atokvėpio minutę atlikėją kalbina Jūratė Micevičiūtė.

Agnė Keblytė. E. Torcida nuotr.
Agnė Keblytė. E. Torcida nuotr.
Jūratė Micevičiūtė

Muzikinis pasakojimas vaikams ir suaugusiems

Santandero susitikimo scenoje – Sergejaus Prokofjevo „Petriukas ir vilkas“

Liepos 15 d. 19 val. Lietuvos laiku interneto svetainėje www.classicalplanet.com/live bus galima pasiklausyti iš XIV Santandero susitikimo scenos (Ispanija) tiesiogiai transliuojamo žinomo Sergejaus Prokofjevo kūrinio „Petriukas ir vilkas“. Orkestrui diriguos festivalio meno direktorius Peteris Csaba, o jame gros ir du lietuvių atlikėjai – Paulius Gefenas (fleita) ir Austė Ovsiukaitė (altas). Taip Susitikimas pratęsia pernai pradėtą tradiciją surengti vieną koncertą būtent jauniausiems klausytojams. Pernykščiame Susitikime buvo atliktas Camille Saint-Saënso „Žvėrių karnavalas“.
 
Tą pačią dieną 21.30 Lietuvos laiku koncertinė S. Prokofjevo kūrinio versija bus atliekama antroje vakarinio koncerto dalyje (su tiesiogine transliacija anksčiau minėtoje interneto svetainėje). Abiejų koncertų įrašų klausytojai vėliau galės pasiklausyti svetainėje http://www.livestream.com/classicalplanet/folder.

Santandero Muzikos ir akademijos susitikimo meno direktorius, dirigentas ir smuikininkas Peteris Csaba. E. Torcida nuotr.
Santandero Muzikos ir akademijos susitikimo meno direktorius, dirigentas ir smuikininkas Peteris Csaba. E. Torcida nuotr.
Paulius Gefenas XIV susitikimo inauguracinio koncerto metu. E. Torcida nuotr.
Paulius Gefenas XIV susitikimo inauguracinio koncerto metu. E. Torcida nuotr.
Austė Ovsiukaitė (viršuje) ir Ugnė Tiškutė inauguracinio koncerto metu; diriguoja Jesúsas Lópezas Cobosas. E. Torcida nuotr.
Austė Ovsiukaitė (viršuje) ir Ugnė Tiškutė inauguracinio koncerto metu; diriguoja Jesúsas Lópezas Cobosas. E. Torcida nuotr.
Jūratė Micevičiūtė

Jaunieji lietuvių muzikai – moderniame Europos forume

Apie Santandero XIV muzikos ir akademijos susitikimą

Visą liepą vykstančiame festivalyje Ispanijoje „Santander Encounter of Music and Academy“ pirmą kartą dalyvauja gausus Lietuvos jaunųjų klasikinės muzikos virtuozų būrys: net penki iš šešių dešimčių atlikėjų, atstovaujančių 25 šalims. Didesnis būrys tik renginio šeimininkų ispanų, kurių dalyvauja aštuoni, ir rusų bei vengrų, kurių pakviesta po šešis. 
 
Prie vienos gražiausių pasaulio įlankų įsikūrusiame Ispanijos šiaurės mieste Santandere,  kur XX a. pradžioje kas vasarą atvykdavo vėsos ištroškę karaliai ir jų šeimos, susitikimas rengiamas jau keturiolikti metai. Jis kasmet suburia klasikinės muzikos mėgėjus ir jos atlikėjus – jau pripažintus visame pasaulyje ir pradedančius. Kaip tik šis esamų ir būsimų genijų „mišinys“ suteikia renginiui originalumo: jauni talentai turi galimybę pasitobulinti meistriškumo klasėse, o vakarais – netgi groti koncerte drauge su savo instrumento virtuozais, prie kurių – kaip prie legendinės smuiko pedagogės Anos čumačenko – paprastai būna nutįsusios ilgos kandidatų eilės.

Paulius Gefenas (fleita), Ugnė Tiškutė (altas) ir Agnė Keblytė (arfa). E. Torcida nuotr.
Paulius Gefenas (fleita), Ugnė Tiškutė (altas) ir Agnė Keblytė (arfa). E. Torcida nuotr.
Austė Ovsiukaitė (altas). J. Micevičiūtės nuotr.
Austė Ovsiukaitė (altas). J. Micevičiūtės nuotr.