Lapkričio 16, 17 dienomis Goethe’s institutas Lietuvoje kviečia dalyvauti tarpdisciplininėje renginių programoje „Perduodamas atsparumas“ (angl. Passing On Resilience), kuruojamoje vokiečių menininkės Monikos Dorniak. Pagrindinė šios atminčiai skirtos programos dalis vyks Nacionalinėje dailės galerijoje.
Kovo 28 d. 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje bus rodomas restauruotas Ewaldo André Dupontʼo filmas (1923) su modernia Philippe Schoellerio muzika. Muzikinę kompoziciją gyvai atliks Danielio Grossmanno diriguojamas „Orchester Jakobsplatz München“.
68-ojo Berlyno tarptautinio kino festivalio kino klasikos programoje „Berlinale Classics“ pristatytas Ewaldo André Dupontʼo filmas „Senasis įstatymas“ („Das alte Gesetz“, Vokietija, 1923) tapo ypatingu nebyliojo kino ir koncertinės muzikos įvykiu. Šio Vokietijos kinotekoje skaitmeniniu būdu atnaujinto filmo, kuriam naują muziką sukūrė prancūzų kompozitorius Philippe Schoelleris, pasaulinė premjera įvyko 2018 m. vasario 16 d. Berlyno teatre „Friedrichsstadt-Palast“.
Filmo pristatymas Berlyno tarptautiniame kino festivalyje – tai jo turo po kadaise garsias žydų gyvenamąsias vietoves, pirmiausia Rytų Europoje, įžanga. Pirmoji šio turo vieta – Lietuvos nacionalinė filharmonija Vilniuje. Po to filmas keliaus į Budapeštą, Varšuvą, Vieną, Miuncheną ir San Franciską.
Kviečiame Jus spalio 9 d. (pirmadienį) 17.30 val. Į pranešimą ir diskusiją: Claus Leggewie „Septyni Europos atminties ratai“
Claus Leggewie yra politikos mokslų profesorius, iki 2017 m. vadovavęs Eseno kultūrologijos institutui (KWI) ir Duisburgo globalaus bendradarbiavimo tyrimų centrui (Centre for Global Cooperation Research). Nuo 2016 m. jis yra pirmasis Ludwig Börne vardo profesūros profesorius Gyseno universitete. Diskusiją moderuos kultūros istorikas Aurimas Švedas.
„Europos kolektyvinė atmintis yra tokia pat daugialypė kaip ir jos tautos bei kultūros, jos negalima reguliuoti tik oficialiais valstybiniais aktais ar atminimo ritualais“, – rašo profesorius Claus
Leggewie. Kaip sutaikyti nesutaikomus atsiminimus apie holokaustą ir gulagą? Kaip integruoti kitą istorinę patirtį: prisiminimus apie karą ir deportaciją, kolonializmą ir imigraciją, ir nepelnytai pamirštamą Europos Sąjungos sėkmę?
Diskusija lietuvių – vokiečių kalbomis (su sinchroniniu vertimu) vyks Atviros Lietuvos fondo salėje, Didžioji g. 5, Vilniuje
Maloniai prašome registruotis iki spalio 6 d. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScIgU94qLl-Upr9emMtoSRF0PeeOGD2_uAVMrHo_RTtQRIkzA/viewform
Kitą savaitę Vilniuje viešės lietuvių kilmės Vokietijos poetė ir grafikė Aldona Gustas. Ji dalyvaus savo parodos „Moterys su burnomis“ atidaryme Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, kuris vyks balandžio 11 d. 18.00 val. Tai bus pirmasis menininkės vizitas gimtinėje nuo Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo.
Pasaulis tampa vis mažesnis. Už Europos ribų vykstantys politiniai, ekonominiai ir kultūriniai pokyčiai, vienas kitą keičiantys totalitariniai režimai bei karai nelieka be pasekmių ir Senajam žemynui. Vienas tokių pokyčių padarinių — pastaraisiais metais stipriai išaugę migrantų iš Artimųjų Rytų srautai į Europą, kurie nemažai daliai jos šalių visuomenių kelia baimę ir priešiškumą. Geriausias būdas kovoti su stereotipais ir jais paremtomis emocijomis — tiesioginis žmonių bendravimas ir kultūriniai mainai.
Todėl Goethe’s institutas Lietuvoje, vykdydamas projektą „CARTE BLANCHE: Kairas Vilniuje“ pakvietė Goethe’s institutą Kaire rengti bendrą programą. Taigi, Lietuvos sostinėje pristatome Egipto — ne tik savo egzotiškais kurortais, piramidėmis ar įspūdingomis šventyklomis įdomios šalies — turtingą kultūrinį bei visuomeninį gyvenimą.
Pagrindiniai projekto renginiai vyks 2016 m. lapkričio 30 d. – gruodžio 9 d.
Birželio 29 d. – liepos 7 d.
Kurti nėra lengva, tai ir fizinis darbas. Taip galima net suprakaituoti. Kai savo idėjas įgyvendina Matthiasas Schampas, net dūmai rūksta. Mat menininko iš Vokietijos kūrybinis projektas „Mito grilis“ („Mythos-Grill“) yra neatsiejamas nuo bulvyčių gruzdinimo. Birželio 29 d. – liepos 7 d. Goethe’s instituto kvietimu Vilniuje įsikurs laikinasis „Mito grilio“ filialas.
Dar 1997 m. menininkas Matthiasas Schampas įkūrė menamą įmonę – gruzdintų bulvyčių kioską (vok. Pommesbude) „Mito grilis“. Laikui bėgant muziejų ir kitų meno erdvių prieglobstyje savo vietą surado jau daugiau nei 30 „Mito grilio“ laikinųjų filialų. Vienas iš jų netrukus įsikurs Vilniuje ir lauks lankytojų.