Muzika

Daržovės, elektronika ir kita

Kviečia naujosios muzikos festivalis "Jauna muzika"

iliustracija

Daržovių muzika ir skaitmeninis "Matricos" pasaulis – tai tik du pavyzdžiai iš 2005 m. festivalio "Jauna muzika" programos, jungiančios, rodos, vienas kitam prieštaraujančius polius – natūralią organiką ir dirbtinę elektroniką. Jau ketvirtus metus iš eilės šiame festivalyje pristatoma elektroninės muzikos programa, pateisinanti prigijusį "e-muzikos" festivalio pavadinimą. Tačiau šiemet siūloma atkreipti dėmesį į gyvybe ir gamta pulsuojantį bet kurios elektroninės muzikos pamatą: sudėtingas kompiuterines programas kuria ir valdo žmogus, į jas perkeliami biologinių organizmų veikimo principai, elektronikos impulsus inspiruoja gyvi atlikėjai... Pagaliau kodėl "e-muzika" negalėtų būti atliekama kad ir iš daržovių pagamintais instrumentais?

Šis klausimas anaiptol ne retorinis – įrodymas nuskambės jau per patį "Jaunos muzikos" atidarymą balandžio 17 d., kuriame pasirodys ekscentriškas ir madingai ekologiškas "Daržovių orkestras" ("The Vegetable Orchestra") iš Austrijos, sulaukiantis aplodismentų ne tik iš atrakcijų ištroškusios publikos, bet ir iš reikliųjų Niujorko kritikų. Šis orkestras tik iš daržovių pagamintais instrumentais (pvz., agurkofonu arba ridikorimba) atlieka klasikinį elektroninės muzikos repertuarą bei originalias kompozicijas.

Nemenkesnio dėmesio verti ir kiti "Jaunos muzikos" svečiai, suvažiuosiantys iš įvairiausių šalių – nuo artimiausios Vokietijos iki tolimiausios Japonijos. Tarp jų būtina išskirti vokiečių menininką, muzikantą Carsteną Nicolai, geriau žinomą slapyvardžiu Alva Noto. Jo projektus graibstyte graibsto prestižiškiausių elektroninės muzikos renginių organizatoriai (balandžio 19 d.). Muzikinę karjerą pradėjęs kaip roko gitaristas, o dabar stulbinantis "muzikos darymu" čia pat scenoje prancūzas Erik M "Jaunos muzikos" programą papildys didžiuosiuose Europos festivaliuose Paryžiuje, Darmštate, Ženevoje ir kitur jau skambėjusiu "Snuff Mixx", laikomu vienu įdomiausių jo garsinių eksperimentų (balandžio 21 d.). Tame pačiame koncerte olandų menininkai pristatys ir Anne Wellmer kompozicijas, kuriose itin ryški biologinė tematika, gausiai naudojami originalūs gyvosios gamtos garsų įrašai bei vaizdai.

Baigiamasis festivalio vakaras (balandžio 23 d.) nenusileis įspūdingam pernykščio festivalio pabaigos koncertui su legendiniu Merzbow. Šiemet "Jaunos muzikos" programą užbaigs Japonijos elektroninės muzikos superžvaigždė Ryoji Ikeda, pristatysiantis savo naująjį projektą "C4I", stebinantį vaizdo plastika, unikalia gamtos ir civilizacijos sinteze. Festivalio organizatorių paprašytas Ikeda sutiko atlikti dar vieną kompoziciją – "matrix [for theatre]"; taigi šio koncerto neturėtų praleisti visi "Matricos" trilogijos gerbėjai.

Iš dviejų lietuvių muzikai priklausančių pagrindinės festivalio programos koncertų vienas skirtas naujausioms elektroakustinėms kompozicijoms (balandžio 18 d.). Įvairių autorių kūriniuose (Donato Prusevičiaus, Ramūno Motiekaičio, Žibuoklės Martinaitytės, Mariaus Baranausko, Lietuvoje gyvenančio italo Luca Pavano) elektronika bus jungiama su įvairiais tradiciniais instrumentais (gitara, akordeonu, fleita, mušamaisiais) bei balsu. Tuo tarpu antrame lietuviškame koncerte (balandžio 22 d.) akcentuojamos multimedijų galimybės. Antano Jasenkos, Vytauto Germanavičiaus, Vytauto V. Jurgučio kompozicijose muzika bus tik viena raiškos priemonių greta vaizdo bei žodžio. Originalumu išsiskiria Lietuvoje gyvenančio amerikiečio kompozitoriaus True Rosaschi sumanymas: atliekant jo kompoziciją dalyvaus žymioji kompozitorė ir atlikėja Pauline Oliveris – jos grojimas akordeonu į koncerto salę bus tiesiogiai transliuojamas internetu iš Niujorko.

Kaip ir prieš metus, lietuvių sumanymams skirta ir klubinės programos erdvė. Vakarui "Intro" klube (balandžio 20 d.) projektą "mixthemixthemix" šįkart rengia kompozitoriai Artūras Bumšteinas bei Antanas Kučinskas, subūrę įspūdingą kolektyvinio mikso dalyvių grupę. Dvylika jaunų kompozitorių, didžėjų, menininkų dalyvaus kolektyvinėje improvizacijoje, kurios pradinė medžiaga – Antano Kučinsko "Kilpų katalogo" kompozicijos. Jos savo ruožtu taip pat sukurtos vadovaujantis mikso logika – karpant, perkuriant bei kitaip manipuliuojant įvairiais jau sukurtais kūriniais.

Po paskutiniojo "Jaunos muzikos" koncerto (balandžio 23 d.) "Pro-Testo" laboratorijoje prie "Lietuvos" kino teatro bus pademonstruotas menininkų Nomedos ir Gedimino Urbonų bei kompozitoriaus Lino Rimšos projektas "Transaction Djembe Party". Jis taip pat sumanytas kaip improvizacija, kurioje dalyvaus djembe būgnininkų grupė ir į jų būgnijimą reaguojantis vidžėjus. Tačiau prie jų prisidėti gali ir kiekvienas norintis.

Koncertai vyks Šiuolaikinio meno centre (balandžio 17, 18, 19, 23 d.), Tolerancijos centre (21, 22 d.), "Intro" klube (20 d.) ir "Pro-Testo" laboratorijoje prie "Lietuvos" kino teatro (23 d.).

Festivalio inf.