Kinas

Tarptautinis vaikų ir jaunimo filmų festivalis

anonsai

iliustracija
"Seserys eina į mokyklą"

Balandžio 15–21 d. Vilniuje, "Lietuvos" kino teatre vyks antrasis Tarptautinis vaikų ir jaunimo filmų festivalis. Didžiojoje salėje bus pristatomi nauji įvairiuose festivaliuose premijuoti Europos režisierių filmai, skirti jaunai auditorijai, skirtingo amžiaus vaikams ir jaunimui. "Salėje 88" vyks lietuvių režisieriaus Raimundo Banionio filmų apie jaunimą retrospektyva. Festivalio filmus vertins dvi žiuri: vaikų ir kino profesionalų. Mokytojams bus surengtas seminaras "Vaikų kūrybiškumo ugdymas per filmų kūrimą".

Pernai "Skalvijos" kino centre vykęs pirmasis Vaikų ir jaunimo festivalis sudomino vilniečius moksleivius. Vyresnieji pareiškė, kad jiems "patinka filmai, kurių istorijos vyksta šalia. Atrodo, kiekvieną dieną tu galėtum dalyvauti tokioje istorijoje, ir tai gali pamatyti kino teatre". Mažyliai įsisvajojo, kad toks festivalis "vyktų visus amžius ir visus metus; kai bus pasaulio pabaiga, vis tiek kad vyktų".

Švedų "Capricciosa" pasakoja apie septyniolikmetį, kurį užgriuvo šeimos rūpesčiai. Mamai mirus nuo vėžio, o tėvui pradėjus gerti jis tampa tėčiu ir mama savo sesei ir broliukui. Filmas dinamiškas, ašaros žiūrovui nespaudžiamos. Atvirkščiai, nevengiama komiškų situacijų. Tai emocingiausias programos filmas, jis skatina spręsti savo problemas, o ne slėptis nuo jų.

Olandų filmo "Polekė" herojai jaunesni – jiems vienuolika. Mergaitė Polekė yra iš iširusios olandų, berniukas Mimoenas – iš tradicinės griežtų papročių marokiečių šeimos. Jie įsimylėję, bet Mimoeno šeima draudžia vaikams susitikinėti. Filmas skatina pamąstyti apie skirtingų religijų ir kultūrų susidūrimą, apie pagarbą tradicijoms ir pakantumą kitaip gyvenantiems. Tačiau regint Polekė tėvų blaškymąsi ir dėl to nesaugią mergaitės vaikystę, gretinant marokiečių šeimos paklusnumą tradicijoms, kyla ir kitoks klausimas: ar pernelyg didelė papročių laisvė nenuskriaudžia žmonių?

Jauniausiai publikai skiriami du filmai apie pašėlusias mergaites, kurios bando sutvarkyti suaugusių gyvenimą pagal savo supratimą. Tai suomių filmas "Seserys eina į mokyklą" ir latvių "Vandens bomba storam katinui".

Žengiantiems į paauglystę bus įdomi dvylikamečio suomio Esko istorija, papasakota filme "Antrankių karalius". Esko nutarė šokti į upę, kai pasijuto visiškai vienas šiame pasaulyje, apleistas ir šeimos, ir draugų. Belgų filmas "Mokslinė fantastika" supažindins su dešimtmečiu Andreasu, nusprendusiu, kad jo tėvai gali būti tikrų tikriausi ateiviai. Štai kokios išvados atsiveria vaikui, kurio tėvai nuolat užsiėmę.

Subtilus ir šviesus vokiečių filmas "Muzikantės" papasakos apie trylikametes Mari ir Ingą, kurioms rūpi tas pat, kas ir jų bendraamžėms: išvaizda, berniukai ir mokytojai. Nuo kitų trylikamečių jos skiriasi tik tuo, kad yra neregės ir gyvena internate. Jos mėgsta muziką, ruošiasi dalyvauti televizijos konkurse, tik jų įvaizdis žurnalistams netinka. Užtat galima groti gatvėse ir šitaip padėti nuo savo tėvo besislapstančiam berniukui emigrantui.

Šilta ir sąmojinga šeimyninė komedija iš Izraelio "Laba diena, pone Šlomi" pasakoja apie šešiolikmetį, kuris moka palaikyti taiką savo chaotiškoje šeimoje. Jis šokinėja aplink senelį, brolį, seserį, mamą ir kartu nebegyvenantį tėtį, jis moka paguosti ir išklausyti kiekvieno jų fantazijas. Berniukas stengiasi visus pradžiuginti, gamindamas jų mėgstamiausius patiekalus. Besirūpindamas visais, šešiolikmetis visai nebeturi laiko sau pačiam.

R. Banionio filmų retrospektyva pristatys keturis šio režisieriaus filmus: "Mano mažytė žmona" (1984), "Neatmenu tavo veido" (1988), "Vaikai iš "Amerikos" viešbučio" (1990) ir "Džiazas" (1992). Balandžio 18 d. "Salėje 88" vyks susitikimas su režisieriumi ir aktoriais.

Raimundo Banionio filmai suteiks progą pamatyti, kaip gyventa nesenoje, bet šiandien jaunam žmogui nebesuvokiamoje praeityje – vadinamaisiais tarybiniais metais, atsakyti į klausimą, kokia buvo dabartinės viduriniosios kartos jaunystė. R. Banionio filmuose vaidina tuo metu visiškai jauni ir nežinomi, vėliau plačiai išgarsėję aktoriai: Ingeborga Dapkūnaitė, Saulius Balandis, Arūnas Sakalauskas, Rolandas Kazlas, Kęstutis Jakštas, Dainius Kazlauskas.

Festivalio inf.