Muzika

Muzikinės kelionės su Vilniaus kvartetu

anonsai

Valstybinis Vilniaus kvartetas, išsiskiriantis iš kitų šio žanro Lietuvos kolektyvų ambicingais ilgalaikiais projektais ir svariais koncertų ciklais, šį mėnesį baigia dar vieną – penkių koncertų ciklą "Naujųjų Europos Sąjungos šalių kamerinė muzika". Šiais metais už aukšto meninio lygio originalias, įvairiakryptes, visuomeniškas programas, intensyvią ir kūrybingą koncertinę veiklą Nacionaline kultūros ir meno premija apdovanotas kolektyvas per pastaruosius keletą metų atliko tokius koncertų ciklus kaip "Pasaulio meno meistrai ir Vilniaus kvartetas", "Visi L. van Beethoveno styginių kvartetai", "Romantinės ir lietuvių šiuolaikinės muzikos vakarai". Pernai kvartetas pabaigė penkiolikos koncertų ciklą "Europos Sąjungos šalių kamerinės muzikos vakarai". Ciklas susilaukė atgarsio ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje ES šalių, koncertai skambėjo Vokietijoje, Airijoje, Prancūzijoje. Šių metų kovo mėnesį Vilniaus kvartetas Liuksemburge sėkmingai atliko koncertą, skirtą tik šios šalies muzikai.

Inspiruotas paskutinio ciklo sėkmės, pernai kvartetinės muzikos gerbėjams Vilniaus kvartetas pateikė dar vieną koncertų seriją – "Naujųjų Europos Sąjungos šalių kamerinė muzika". Skambėjo programos, skirtos Lietuvai, Latvijai ir Estijai, Kiprui, Maltai, Slovėnijai, Lenkijai ir Vengrijai. Balandžio 17 d. Taikomosios dailės muziejuje nuskambės paskutinė ciklo programa, skirta Slovakijos ir Čekijos muzikai.

Slovakijai koncerte atstovaus Josefo Sixtos Styginių kvartetas Nr. 2. Per Antrąjį pasaulinį karą gimęs kompozitorius J. Sixta kompozicijos mokėsi Bratislavoje, vėliau kurį laiką stažavosi pas O. Messiaeną. Baigęs mokslus dėstė muzikos teoriją ir kompoziciją Bratislavos muzikos akademijoje. Šiuo metu sunkiai sergantis kompozitorius Antrąjį kvartetą parašė 1984 m., o po metų Moyzes kvartetas jį pirmą kartą atliko Slovakijos Naujosios muzikos festivalyje. Kompozitorius savo kvartetą apibūdino taip: "Čia nėra plačių drobių, priešingai, konstruktyvių elementų panaudojimas turi būti efektyvus ir turi sietis su organišku kūrinio ir jo detalių vientisumu".

Čekiją Vilniaus kvartetas pristatys Leošo Janįčeko Styginių kvartetu Nr. 2, "Intymūs laiškai". Šio kvarteto sukūrimo istorija intriguojanti kaip ir pati muzika. Būdamas 63 metų amžiaus per vienas atostogas kompozitorius įsimylėjo ištekėjusią 25 metų merginą Kamilą Stsslovą. Tai buvo meilė be atsako, tačiau Kamila, o ne penkiasdešimtmetė kompozitoriaus žmona, buvo didžioji jo gyvenimo meilė. Net vienuolika metų, iki pat savo mirties, L. Janįčekas Kamilai rašė laiškus. Jų susikaupė net keletas šimtų, tačiau nė į vieną jis negavo atsakymo. Apimtas didžiulės nevilties, tačiau vis dar be proto mylėdamas jauną moterį, kompozitorius parašo ir dedikuoja jai keletą savo kūrinių. Vienas iš jų – Styginių kvartetas "Intymūs laiškai" – atveria visus kompozitoriaus jausmus ir išgyvenimus.

Kaip ir visuose ciklo koncertuose, taip ir paskutiniajame, apie pristatomų šalių muzikinę kultūrą ir kompozitorius plačiau papasakos muzikologė Ona Narbutienė.

LNF inf.