7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Gerūta Griniūtė

Gerūta Griniūtė

Garsinis vaizdo žaidimų pasaulis

Pokalbis su atlikėju ir kompozitoriumi Leonardu Pilkausku

Kompiuteriniai žaidimai jau kurį laiką užima pirmaujančias pozicijas audiovizualinių kūrinių rinkoje. Pasak vaizdo žaidimų garsinių efektų ir muzikos kūrėjo Lino Maknio, kompiuteriniai žaidimai populiarumu seniai pralenkė filmų ir muzikos pramonę kartu sudėjus. Taip pat vis dažniau diskutuojama apie vaizdo žaidimus kaip meno kūrinius ir jų inspiruojamas beribes kūrėjų saviraiškos galimybes. „Žaidimai yra kultūros dalis ir to nenuneigsime. Svarbu mokėti jais mėgautis“, – teigia kompozitorius, aranžuotojas, orkestruotojas, saksofonininkas ir pedagogas, apie 20 aranžuočių vaizdo žaidimams autorius Leonardas Pilkauskas.

Leonardas Pilkauskas. V. Samuolio nuotr.
Leonardas Pilkauskas. V. Samuolio nuotr.
Leonardas Pilkauskas. I. Vyšniauskaitės nuotr.
Leonardas Pilkauskas. I. Vyšniauskaitės nuotr.
Leonardas Pilkauskas. I. Vyšniauskaitės nuotr.
Leonardas Pilkauskas. I. Vyšniauskaitės nuotr.
Leonardas Pilkauskas. I. Vyšniauskaitės nuotr.
Leonardas Pilkauskas. I. Vyšniauskaitės nuotr.
„Nintendo-switch“
„Nintendo-switch“
„PlayStation“
„PlayStation“
„Tetris“
„Tetris“
Videožaidimai
Videožaidimai
Gerūta Griniūtė

Abipusio ryšio pusiaukelė

Pianistą Gintarą Januševičių kalbina Gerūta Griniūtė

 

Pianistas Gintaras Januševičius, vasarą skambinęs Biržuose, spalio 6 d. pakvietęs klausytojus į fortepijono rečitalį Užutrakio dvaro sodybos rūmuose, o spalio 10 d. Kauno filharmonijoje kartu su smuikininke Svetlana Maigiene, klarnetininku Jurijumi Rezničenko ir fagotininku Andriumi Puplauskiu klausytojams dovanojęs kamerinės muzikos koncertą, Lietuvoje visada laukiamas. Šiuo metu jis gyvena ir kuria Vokietijoje, Hanoveryje. Tarptautinį pripažinimą įvairiuose fortepijoninės muzikos konkursuose bei festivaliuose pelnęs atlikėjas aktyviai koncertuoja ir solo, ir su kameriniais ansambliais, organizuoja koncertus, veda meistriškumo pamokas.
Pianisto muzikinis kelias, prasidėjęs Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijoje, vėliau tęsėsi Nacionalinėje M.K. Čiurlionio menų mokykloje, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, o nuo 2004 m. – Hanoverio aukštojoje muzikos ir teatro mokykloje. Atlikėjo pedagogų gretose – doc. Jurgis Bialobžeskis, prof. Vladimiras Krainevas, prof. Berndas Goetzke. Grand Prix tarptautiniame F. Chopino pianistų konkurse Estijoje, tarptautinių „Yamaha“ (Vilniuje) bei „Yehudi Menuhin Life Music Now“ (Hanoveryje) fondų surengtų konkursų stipendijos, tarptautinio M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso III premija, aukso medalis ir koncertų turas, laimėtas pianistų konkurse „Palma de Mallorca“ (Ispanijoje) – tai tik dalis atlikėjo muzikinių laurų. G. Januševičius taip pat yra koncertų serijos „Plathner’s Eleven“ meno vadovas bei muzikos konkurso „Die Hannoversche Börse der Musiktalente“ įkūrėjas ir vyriausiasis prodiuseris.
Apie įvairiapusę veiklą ir sceninį gyvenimą kalbėjomės pianistui viešint Lietuvoje.

 

Gintaras Januševičius. Nuotrauka iš Shenzhen tarptautinio pianistų konkurso Kinijoje. 2011 m.
Gintaras Januševičius. Nuotrauka iš Shenzhen tarptautinio pianistų konkurso Kinijoje. 2011 m.
Gerūta Griniūtė

Brandi muzikinės minties interpretacija

Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro sezono pabaigos koncertas

Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras gegužės 11 d. ypatinga programa pažymėjo koncertų sezono pabaigą. Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje skambėjo dviejų skirtingų stilistinių epochų rusų kompozitorių kūriniai: Piotro Čaikovskio koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 1 b-moll, op. 23, ir Dmitrijaus Šostakovičiaus simfonija Nr. 10 e-moll, op. 93. Orkestrui dirigavo vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas Juozas Domarkas.
 
Neseniai iš ilgo koncertinio turo Lotynų Amerikoje sugrįžęs Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras baigiamajame sezono koncerte sulaukė gausaus klausytojų būrio. Tai dar vienas gyvas įrodymas, jog orkestras yra vertinamas ir Lietuvoje, ir už jos ribų. Balandžio mėnesį Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras pirmą kartą pradėjo bendradarbiauti su didžiausia Lotynų Amerikos koncertų agentūra „Conciertos Grappa“, kurios kvietimu sėkmingai koncertavo Brazilijoje, Peru, Ekvadore ir Argentinoje.

Baigiamojo sezono koncerto intriga

Juozas Domarkas. I. Juodytės nuotr.
Juozas Domarkas. I. Juodytės nuotr.
Yeol Eum Son. I. Juodytės nuotr.
Yeol Eum Son. I. Juodytės nuotr.
Gerūta Griniūtė

Atgimusios pasijos

Baigiamieji Johanno Sebastiano Bacho muzikos festivalio akordai

Baroko muzika, ypač Johanno Sebastiano Bacho kūryba, savo turtinga muzikine kalba ir ja išsakomomis mintimis tebėra aktuali ir XXI a. žmogui. Galbūt todėl iš kasmet pavasarį rengtų J.S. Bacho muzikos savaičių 2007 m. renginys išaugo į kelis mėnesius trunkantį didelio publikos susidomėjimo sulaukiantį festivalį. Senosios muzikos atlikimo tradicijos puoselėtojas ansamblis „Musica humana“ kitąmet minės keturiasdešimties metų aktyvios muzikinės veiklos sukaktį, o ansamblio meno vadovas ir dirigentas, J.S. Bacho muzikos festivalio iniciatorius ir meno vadovas, Nacionalinės premijos laureatas profesorius Algirdas Vizgirda sumano vis naujų barokinės ir šiuolaikinės muzikos programų, atliekamų įvairiose istorinėse Vilniaus senamiesčio erdvėse.
 

Šešiais spalvingais koncertais šiais metais klausytojus džiuginęs jau ketvirtasis festivalis, be senosios muzikos, kvietė išgirsti šiuolaikinių lietuvių kompozitorių kūrinius, dovanojo J.S. Bacho prancūziškųjų siuitų ir kantatų puošnumą, dviejų baroko genijų ‒ J.S. Bacho ir Antonio Vivaldi ‒ susitikimą vienoje scenoje. O per baigiamąjį koncertą balandžio 1-ąją, antrąjį Šv. Velykų vakarą, Nacionalinėje filharmonijoje, be styginių bei vargonų muzikos, išgirdome ir

Choras „Vilnius“. D. Matvejevo nuotr.
Choras „Vilnius“. D. Matvejevo nuotr.