7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: NDG inf.

NDG inf.

Kviečiame atsikratyti liūdesio Nacionalinėje dailės galerijoje

Lapkričio 17 d., šeštadienį, 15 val. Nacionalinė dailės galerijoje vyks danų šiuolaikinio meno kūrėjo Olofo Olssono performansas „Atsikratant liūdesio“  ir Slam poezijos ir stand-up komedijos atstovo Domo Raibio ekskursija po XX-XXI a. Lietuvos dailės ekspoziciją.

 

Kas sieja Toblerone šokoladą su Steve‘u Jobsu, Charlie‘u Chaplinu, Adomu ir Ieva, Immanueliu Kantu ar vonios keramika? Olofas Olssonas savo performansuose veda žiūrovus per  šiuolaikinės komedijos linksmuosius kalnelius. Performansas „Atsikratant liūdesio“ (angl. Driving the Blues Away) – tai infokomedija, kurioje, susipina meno istorija, šokoladas, Colos gėrimai, asmeniniai kompiuteriai, filosofija, politika ir teologija. Olafo performansai pasižymi specifine meile kalbai: „Mūsų kalba ir pasaulis ne visada vienas su kitu sukibę. Ši netvarka mus nervina ir ji yra juokinga“. Anot menininko, „nėra geresnio būdo atsikratyti liūdesio kaip „Atsikratant liūdesio“.

Domas Raibys
Domas Raibys
Olof Olsson performanso „Atsikratant liūdesio“ fragmentas
Olof Olsson performanso „Atsikratant liūdesio“ fragmentas
Olof Olsson performanso „Atsikratant liūdesio“ fragmentas
Olof Olsson performanso „Atsikratant liūdesio“ fragmentas
Olof Olsson performanso „Atsikratant liūdesio“ fragmentas
Olof Olsson performanso „Atsikratant liūdesio“ fragmentas
NDG inf.

Nacionalinėje dailės galerijoje – svetingas dizaino parodų uždarymo savaitgalis

Rugsėjo 27–30  d. Nacionalinė dailės galerija  (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) kviečia aplankyti besibaigiančias parodas „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ ir „Lietuva. Londonas. 1968. Lietuviško dizaino odisėja“ ir jas palydinčius  renginius.
Nacionalinėje dailės galerijoje iki rugsėjo 30 d. veikia parodos – „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ ir „Lietuva. Londonas. 1968. Lietuviško dizaino odisėja“, kuriose pasakojama apie Lietuvos dizaino šimtmetį, menininkų ir dizainerių kurtus valstybę reprezentuojančius simbolius, kasdienius daiktus, unikalius dizaino objektus bei lietuviško dizaino istorijos paradoksus. Artėjantis savaitgalis – paskutinė galimybė aplankyti šias ekspozicijas. Ta proga NDG parengė turtingą svetingo savaitgalio programą ir kviečia įsigyti muziejaus bilietą tik už 20 centų.

Svetingo savaitgalio programa:

Rugsėjo 27 d., ketvirtadienis:
16 val. – susitikimas su šezlongo Envisioned comfort kūrėjais Marija Puipaite ir Vytautu Geču.
17.30 val. – susitikimas su šviestuvų Light Stick kūrėja Živile Lukšyte.

Rugsėjo 28 d., penktadienis:
15 val. – ekskursija po parodą „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ su NDG gidu.
17.30 val. – ekskursija po parodą  „Lietuva. Londonas. 1968. Lietuviško dizaino odisėja“ su vienu iš jos kuratorių Julijumi Balčikoniu.

Rugsėjo 29 d., šeštadienis:
12 val. – kūrybinės dirbtuvės jaunimui ir suaugusiems, kurias ves juvelyras Benas Staškauskas.
15 val. – teminė ekskursija „Nuo „Neringos“ iki „Astorijos“: pasivaikščiojimas po sovietmečio dizaino fragmentus“ su parodos „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ kuratore Karolina Jakaite.
17 val. – ekskursija po parodą „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“  su jos kuratoriumi Ernestu Parulskiu.

Rugsėjo 30 d., sekmadienis:  
12 val. – dizainerės Agnės Dautartaitės-Krutulės kūrybinės dirbtuvės „Bandymai pastumti taškus“.
13 val. – teminė ekskursija „Nuo maišto iki masinės gamybos: pasivaikščiojimas po parodos šiuolaikinio dizaino segmentą“ su parodos „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ kuratore Gintaute Žemaityte.
14 val. – teminė ekskursija „Nuo „Marginių“ iki „Kauno audinių“: pasivaikščiojimas po tarpukario ir sovietmečio dizaino fragmentus“ su parodos „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ kuratore Lijana Natalevičiene.
15 val. – ekskursija po parodą „Lietuva. Londonas. 1968. Lietuviško dizaino odisėja“ su jos kuratore Karolina Jakaite.

Svetingojo savaitgalio metu veiks dizaino suvenyrų prekystalis, kuriame taip pat bus galima įsigyti parodos „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ katalogą.
Visi renginiai nemokami, bet su išankstine registracija el. paštu: [email protected]
Daugiau informacijos: 85 2122997, www.ndg.lt
Nacionalinė dailės galerija, Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius

Iliustracija: Parodos „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ vaizdas. Gintarės Grigėnaitės nuotrauka

NDG inf.

Paroda „Menas mano mieste – patiriu ir dalinuosi“

Lapkričio 28 d., antradienį,  17.30 val. NDG pirmo aukšto vestibiulyje ir Kauno menininkų namuose vyks parodos „Menas mano mieste – patiriu ir dalinuosi“ atidarymas.


„Įtrauktis“ – šiandien tai vienas aktualiausių žodžių, susijusių su negalia. Už jo slypi mintis, kad neįgalieji yra aktyvūs visuomenės nariai ir dalyvauja jos veiklose lygiomis teisėmis. Deja, negalią turinčių žmonių įtraukties procesas Lietuvoje vystosi gana lėtai, o kultūriniame gyvenime vis dar per mažai dalyvauja klausos ir regos negalią turinčių žmonių.


Šią situaciją siekia pakeisti Surdologijos centro projektų vadovė Magdalena Verseckas. Kartu su NDG edukacijos kuratoriais Egle Nedzinskaite ir Povilu Šnaru bei Kauno aklųjų ir silpnaregių vaikų globos bendrija „Akių šviesa“ ji inicijavo kūrybinių dirbtuvių ciklą „Menas mano mieste – patiriu ir dalinuosi“. Pagrindinis projekto tikslas – pakviesti klausos ir regos negalią turintį jaunimą bei senjorus patirti meno objektus viešose miesto erdvėse, kritiškai juos apmąstyti, diskutuoti ir pateikti savo pasiūlymus, kaip miesto erdves paversti labiau „savomis“. Dirbtuvės vyko Nacionalinėje dailės galerijoje, Kauno menininkų namuose ir abiejų miestų gatvėse, aikštėse, skveruose.


Parodą NDG sudarys dirbtuvių „Menas mano mieste – patiriu ir dalinuosi“ dalyvių, turinčių klausos negalią darbai ir NDG edukacinės programos parodai „Vilnius. Topophilia“ metu sukurti maketai Vilniaus viešosioms erdvėms bei Vilniaus žemėlapiai. Kauno menininkų namuose bus pristatomi klausos ir regos negalią turinčių vaikų ir suaugusiųjų darbai, skirti Kauno viešosioms erdvėms. Jie visi perduoda svarbius pranešimus apie draugišką, patogesnį miestą ir parodų lankytojams suteiks galimybę susipažinti su sensoriniu miestu, kuriame daugiau faktūrų, tylių vaizdų ir garsų tamsoje.
Dirbtuvių organizatoriai dėkoja gestų kalbos vertėjams Astai Zinkievičiūtei, Anastazijai Ziminai ir Arūnui Šaukeckui už neįkainojamą pagalbą kūrybinių dirbtuvių metu, o taip pat Kauno menininkų namų direktorei Rūtai Stepanovaitei už visapusišką palaikymą ir parodos iniciatyvą.

Parodos Vilniuje ir Kaune veiks iki gruodžio 10 d.
Kūrybinių dirbtuvių ciklo rėmėjas - Lietuvos kultūros taryba.
Daugiau informacijos tel. (8 5) 219 5961, www.ndg.lt
Nacionalinė dailės galerija, Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius
Tel.: (8 37) 22 31 44, www.kmn.lt
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56, LT-44211 Kaunas

 

Menas mano mieste – patiriu ir dalinuosi. J. Bożerodskos nuotr.
Menas mano mieste – patiriu ir dalinuosi. J. Bożerodskos nuotr.
NDG inf.

Nacionalinėje dailės galerijoje – svetingas savaitgalis istorinėse Vilniaus parodose

Lapkričio 26 d. baigiamos rodyti didelio populiarumo sulaukusios NDG rudens sezono parodos: „Académie de Vilna – Vilniaus piešimo mokykla (1866–1915)“ ir „Vilnius. Topophilia. Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ kolekcijos“. Parodose pristatomos meno kūrinių kolekcijos pasakoja apie Vilniaus miestą kaip neišsenkantį vizualinių inspiracijų šaltinį ir kaip unikalų meninio švietimo centrą, XIX a. pabaigoje traukusį viso regiono jaunuolius studijuoti dailės pradmenų. Vilniaus piešimo mokyklos 150-ąsias įkūrimo metines mininčioje parodoje galima išvysti tokių pasaulinio garso menininkų, kaip Chaïmas Soutine’as, Pinchus Krémègne’is, Michelis Kikoïne’as, Schraga Zarfinas ir kitų autorių darbus. Kitoje Vilniaus ikonografiją apžvelgiančioje ekspozicijoje – reti Lietuvos ir užsienio dailininkų sukurti Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ rinkinio.

Kviesdami suskubti apsilankyti parodose, lapkričio 24–26 d. skelbiame svetingą savaitgalį su edukacine programa, 20 centų kainuosiančiu bilietu ir dovanomis NDG paskyros sekėjams Instagrame. Svetingo savaitgalio programoje numatytos nemokamos ekskursijos po parodas ir edukaciniai užsiėmimai.

Svetingo savaitgalio renginių programa:

Lapkričio 25 d., šeštadienį:
12 val. kūrybinės dirbtuvės vyresnių klasių moksleiviams ir suaugusiems parodoje „Académie de Vilna – Vilniaus piešimo mokykla (1866–1915).“
14 val.  nemokama ekskursija po parodą „Vilnius. Topophilia. Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ kolekcijos ” su kuratore Laima Laučkaite.

Lapkričio 26 d., sekmadienį:
11 val.  nemokama ekskursija po parodą „Vilnius. Topophilia. Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ su NDG gidu.

14 val. nemokama ekskursija po parodą „Académie de Vilna – Vilniaus piešimo mokykla (1866–1915)“ su NDG gidu.

Kūrybinės dirbtuvės yra nemokamos, tačiau reikalinga registracija el. paštu: [email protected]. Registracija vyksta iki lapkričio 24  d., 18 val.

Ekskursijos yra nemokamos, tereikia nusipirkti galerijos lankytojo bilietą, tačiau būtina registracija el. paštu: [email protected] (laiške įrašant dalyvio vardą, pavardę ir telefono numerį) arba tel. (8 5) 219 59 61.

Daugiau informacijos tel. (8 5) 212 29 97, www.ndg.lt
Nacionalinė dailės galerija, Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius

Topophilia. Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ kolekcijos ”ekspozicijų fragmentai. ©LDM
Topophilia. Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ kolekcijos ”ekspozicijų fragmentai. ©LDM
NDG inf.

Vilnius. Topophilia. Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ kolekcijos

Spalio 5 d. 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma paroda „Vilnius. Topophilia“, suformuota iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ kolekcijos.

 

Vilnių mėgo vaizduoti įvairių tautų dailininkai, ir vietiniai menininkai, ir svečiai, o jų kūrybai apibūdinti tinka graikiškas žodis „topophilia“, reiškiantis „vietos meilę“. Paroda „Vilnius. Topophilia“ apžvelgia Lietuvos sostinės ikonografijos raidą XIX–XX a.: kaip per du šimtmečius keitėsi miestas ir jo vaizdavimas, kas žavėjo dailininkus, kaip jų žvilgsnį veikė istorinis, politinis, socialinis, kultūrinis, meninis kontekstas, kūrinių tikslas ir paskirtis.

Vytautas Mackevičius, „Vilnius. Didžioji gatvė“.1942 m. Fragmentas
Vytautas Mackevičius, „Vilnius. Didžioji gatvė“.1942 m. Fragmentas
NDG inf.

Académie de Vilna – Vilniaus piešimo mokykla (1866–1915)

Spalio 5 d. 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma paroda „Académie de Vilna – Vilniaus piešimo mokykla“, skirta gerokai primirštai ir iki galo neįvertintai Vilniaus piešimo mokyklai, kurią 1866 m. pabaigoje įkūrė carinės Rusijos valdininkai.

 

Piešimo mokyklai Vilniuje organizuoti buvo pasirinktas Peterburgo dailės akademiją baigęs dailininkas Ivanas Trutnevas (1827–1912). Jis parengė piešimo mokyklos programą, kurią vėliau ne sykį tobulino.

Stanisław Filibert Fleury, gipsinių išliejų piešinys. Apie 1874 m.
Stanisław Filibert Fleury, gipsinių išliejų piešinys. Apie 1874 m.
NDG inf.

Opera „Saulė ir jūra“

Spalio 1 d. 12, 13.30, 15, 16.30 ir 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje bus rodoma šiuolaikinė opera „Saulė ir jūra“.

 

Operos autorių bendroje kūryboje ypatingas dėmesys yra skiriamas dokumentikos ir fikcijos, realizmo ir poezijos santykiui, taip pat - teatro, muzikos ir vizualiųjų menų persidengimui.

 

Pirmasis menininkių darbas - šiuolaikinė opera „Geros dienos!“ (2013 m.) pelnė 6 prestižinius apdovanojimus, kūrinys pristatytas pasauliniuose muzikos, teatro ir operos festivaliuose: JAV, Kinijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Estijoje, Latvijoje, Rusijoje, Ukrainoje, bei daugiau nei 10 tarptautinių teatro festivalių Prancūzijoje; opera transliuota BBC Radio 3.

„Saulė ir jūra“
„Saulė ir jūra“
NDG inf.

Nacionalinėje dailės galerijoje – svetingas savaitgalis moterų dailės parodose

Nacionalinė dailės galerija (NDG) Vilniuje (Konstitucijos pr. 22) kviečia apsilankyti dvejose baigiamose rodyti parodose. Birželio 1–4  d. galerijoje vyks išskirtinė parodas „Asmeniška. Lietuvos moterų dailė 1918–1940 m.” ir „M/A\G/M\A. Kūnas ir žodžiai Italijos ir Lietuvos moterų mene nuo 1965 metų iki šių dienų” palydinti programa.

 

Šia proga galerijos bilietas kainuos tik 20 euro centų. Svetingo savaitgalio programoje numatytos nemokamos parodų kuratorių ekskursijos, edukaciniai užsiėmimai, videofilmų peržiūra ir paskaita-pokalbis su Romos centrinio grafikos instituto direktore Maria Antonella Fusco ir kuratore Antonella Renzitti.

NDG inf.

Kovo 16–18 d. Nacionalinėje dailės galerijoje svetingas savaitgalis

Kovo 16–18 d. Nacionalinėje dailės galerijoje rengiamas svetingas savaitgalis, skirtas parodos „Miesto gamta: pradedant Vilniumi“ uždarymui. Šia proga vyks nemokamos ekskursijos ir susitikimai parodoje ir mieste. Galerijos bilietas nuo penktadienio iki sekmadienio kainuos tik 20 euro centų.

Ši paroda apjungia meną ir mokslą: joje rodomi penki nauji šiuolaikinio meno kūriniai, sukurti bendradarbiaujant su mokslininkais, ir šeši moksliniai tyrimai, kurių vizualius, kūrybiškus pristatymus kartu su mokslininkais parengė parodos kuratoriai. Meno kūriniuose ir mokslo tyrimuose miestas yra apmąstomas ne kaip išskirtinai žmogaus kūrinys, bet kaip ekosistema, kurioje žmogaus veikla nuolatos sąveikauja su gyvosios ir negyvosios gamtos procesais. Tokiu būdu paroda atliepia šiandienos kūrybiškumo iššūkius ir siūlo pagalvoti ne tik kaip kalbėti apie Vilnių, bet ir kaip kurti Vilnių.

Paskutinėmis parodos veikimo dienomis lankytojų lauks turininga renginių programa:

Kovo 17 d., penktadienį:
17 val. ekskursija po parodą su kuratore Egle Mikalajūne. Ekskursija nemokama, tačiau reikalinga registracija el. paštu [email protected], tel. (8 5) 219 59 61.

Kovo 18 d., šeštadienį:
12 val. pasivaikščiojimas po Vilnių su parodos „Miesto gamta: pradedant Vilniumi“ audiogidu. Ekskursiją ves parodos kuratorius Vitalij Červiakov. Su ekskursijos dalyviais susitinkame prie NDG kasos, dalyviai turi turėti išmanųjį telefoną su galimybe parsisiųsti audiofailą ir ausines. Ekskursija nemokama, tačiau reikalinga registracija el. paštu [email protected], tel. (8 5) 219 59 61.

17 val. Julijono Urbono paskaita ant krentančių grindų apie instaliaciją „Airtime“ pavadinimu „Oro laikas ir gravitacinė vaizduotė“.  Dalyvavimas be registracijos.

Kovo 19 d., sekmadienį:
12 val. ekskursija po parodą su kuratore Egle Nedzinskaite. Ekskursija nemokama, tačiau reikalinga registracija el. paštu [email protected], tel. (8 5) 219 59 61.


Parodos ir renginių organizatorius: Nacionalinė dailės galerija, Lietuvos dailės muziejus
Partneriai: Rezidencijų centras „Rupert“, Vilniaus dailės akademija, Fizinių ir technologinių mokslų centro Lazerinių technologijų skyrius, VU Matematikos ir informatikos fakultetas, VU Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedra, VU Herbariumas, VU Hidrologijos ir klimatologijos katedra, VU Botanikos sodas, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Vilniaus universiteto biblioteka, Lietuvos aklųjų biblioteka, Lietuvos agrarinių ir miško mokslų institutas, Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus, UAB „ABB“, UAB „Vilniaus vandenys“, Vilniaus miesto savivaldybė, Valdovų rūmų muziejus, „Teleport“, Niurnbergo miestas, „Technariumas“.
Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kultūros ministerija, Goethe’s institutas Lietuvoje, Prancūzų institutas Lietuvoje, Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės šeimos, vaikų, jaunimo, kultūros ir sporto ministerija, UAB „Precizika Metrology“, UAB „Exterus“, UAB „lrytas.lt“, UAB „Terra Modus“.

Daugiau informacijos tel. (8 5) 212 29 97, www.ndg.lt
Nacionalinė dailės galerija, Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius

Parodos „Miesto gamta: pradedant Vilniumi“ bendras vaizdas. V. Červiakovo nuotr.

Iliustracija: parodos „Miesto gamta: pradedant Vilniumi“ bendras vaizdas. Vitalijaus Červiakovo nuotrauka.
Parodos „Miesto gamta: pradedant Vilniumi“ bendras vaizdas. V. Červiakovo nuotr. Iliustracija: parodos „Miesto gamta: pradedant Vilniumi“ bendras vaizdas. Vitalijaus Červiakovo nuotrauka.
NDG inf.

Paskaita apie Vilniaus miesto gyventojų smurtą ir nelaimingus atsitikimus XVI-XVIII a.

Kovo 15 d. 18 val. NDG auditorijoje Vilniaus universiteto doktorantė Justina Kozakaitė  skaitys paskaitą apie apie Vilniaus miesto gyventojų smurtą - „Atsargiai! Kertate Vilniaus miesto ribas! Vilniaus miesto gyventojų smurtas ir nelaimingi atsitikimai XVI-XVIII a.“. Ši paskaita yra parodą „Miesto gamta: pradedant Vilniumi“ lydinčio mokslininkų paskaitų ciklo „Miesto gamta: pradedant mokslu“ dalis. Paskaitų ciklas „Miesto gamta: pradedant mokslu“ – tai valandos trukmės susipažinimas su parodoje apmąstomomis temomis, kurios paskaitose aptariamos iš mokslininkų perspektyvos.

Praeities žmonių palaikai yra betarpiškas istorijos pažinimo šaltinis, kurį galima „perskaityti“. Šio darbo imasi antropologas, bandantis prikelti praeitį prakalbindamas žmogaus griaučius, kurie gali liudyti žmogaus fizinę veiklą, mirties laiką, patirtus nelaimingus atsitikimus ar smurtą. XVI-XVIII a. Vilnius, persmelktas kultūros, religijos ir socialinės įvairovės, pasižymėjo dideliu traumatizmu. Paskaitos metu į miesto erdvę ir žmonių tarpusavio ryšius bus bandoma pažvelgti šiek tiek kitokiu kampu – analizuojant tuo metu patirtus sužalojimus. Tyrimo objektai yra elito atstovų, paprastų miestelėnų ir dvasininkų palaidojimai iš Švč. Trejybės cerkvės ir Katedros, Liejyklos, Subačiaus gatvių.

Justina Kozakaitė Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantė, šiuo metu rašanti  disertaciją tema:  „Traumos Lietuvoje bioarcheologiniais ir istoriniais duomenimis“. Mokslininkės tyrimų objektas – priešistorinių ir istorinių laikų skeletuoti palaikai, randami visoje Lietuvoje.

Paskaita vyks NDG auditorijoje.
Paskaita nemokama, be registracijos.
Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kultūros ministerija.
 

 

Kirstinis sužalojimas. J. Kozakaitės nuotr.
Kirstinis sužalojimas. J. Kozakaitės nuotr.
  < PUSLAPIS IŠ 10  >>> Archyvas