7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Valdovų rūmų inf.

Valdovų rūmų inf.

Netikėtai surastą Žygimanto Augusto laišką žmonai jau nuo kitos savaitės bus galima pamatyti Valdovų rūmų muziejuje

Valdovų rūmų muziejaus rinkiniai pasipildė nauju eksponatu – Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) laišku žmonai Kotrynai Habsburgaitei (1533–1572), rašytu 1566 m. balandžio 21 d. Liubline. Jo atsiradimo istorija apgaubta mįslėmis. XVI a. valdovo, paskutiniojo Jogailaičio Lenkijos ir Lietuvos sostuose laišką vienas Austrijos Graco miesto antikvarų rado dėžėje kartu su istoriniais karybos daiktais. Antikvariato darbuotojai nusprendė, kad šis dokumentas galėtų būti įdomus Lietuvos ar Lenkijos kolekcininkams, bibliotekoms bei muziejams, ir paskelbė parduodą netikėtai atrastą Žygimanto Augusto laišką aukcione.

1566 laiškas
1566 laiškas
Kotryna Habsburgaitė
Kotryna Habsburgaitė
žygimantas Augustas
žygimantas Augustas
Valdovų rūmų inf.

Tarptautinė konferencija apie Konstitucijos epochą

2021 m. spalio 20–21 d. Valdovų rūmų muziejaus renginių salėje vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Tėvynės laisvės aušra – 1791 m. gegužės 3 d. konstitucija. Genezė. Turinys. Reikšmė“.

Valdovų rūmų inf.

Tarptautinė paroda „Kad Tėvynė gyvuotų. Lietuva ir Lenkija 1791 m. konstitucijos epochoje“

Minint 230-ąsias 1791 m. gegužės 3-iosios konstitucijos ir Abiejų Tautų tarpusavio įsipareigojimo įstatymo (Tarpusavio įžado) priėmimo metines, Valdovų rūmų muziejuje rengiama turininga tarptautinė paroda. Joje bus pristatomi XVIII a. antros pusės Lietuvos ir Lenkijos modernėjimo procesai, parodyta, kaip gimė „švelniosios revoliucijos“ epocha, kas buvo pagrindiniai naujų idėjų skleidėjai Lietuvoje, kaip keitėsi tautos, Tėvynės samprata.

Stanislovo Augusto Poniatovskio portretas su klepsidra (Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum nuosavybė)
Stanislovo Augusto Poniatovskio portretas su klepsidra (Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum nuosavybė)
Valdovų rūmų inf.

Sužinokite, kodėl turėtumėte apsilankyti Valdovų rūmų muziejuje jau šį – nemokamą – sekmadienį

Nors pastarosiomis dienomis bendra pandeminė situacija negerėja, atsivėrę muziejai per kelias savaites įrodė, kad juose lankytis saugu: čia kol kas nebuvo fiksuotas nė vienas užsikrėtimo atvejis. Tad jei planuojate saugiai leisti šį savaitgalį sostinėje, tęsdamas nemokamų sekmadienių tradiciją, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai maloniai kviečia į svečius.

Valdovų rūmų inf.

Valdovų rūmų muziejaus kokliai tapo ir meno terapijos dalimi

Tęsiantis karantinui, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai visiems namuose likusiems istorijos ir meno mylėtojams paruošė staigmeną – virtualią spalvinimo knygelę vaikams ir suaugusiesiems. Joje pristatyti penki unikalūs renesansiniai ir barokiniai kokliai, juos galima atsispausdinti ir patirti jau keletą metų populiarios meno terapijos džiaugsmą.

Valdovų rūmų inf.

Prof. Marija Birutė Alseikaitė-Gimbutienė Valdovų rūmuose: 
minint 100–ąsias gimimo metines

Simboliška, kad Vilniaus gimtadienio išvakarėse, sausio 23 d., sueina ir 100 metų, kai čia gimė pasaulinio garso archeologė, Senosios Europos – baltų ir indoeuropiečių neolito ir bronzos amžiaus kultūrų – tyrinėtoja prof. Marija Birutė Alseikaitė-Gimbutienė (1921–1994). Davusi pradžią ir palikusi ypač reikšmingą pėdsaką lietuvių archeomitologijoje, mokslininkė ne kartą dalyvavo ir Žemutinės pilies teritorijos ir svarbiausio objekto joje – Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos – tyrimuose, dalijosi įžvalgomis ir atradimais, tikriausiai ir sėmėsi įkvėpimo savo unikaliems darbams. 

Valdovų rūmų inf.

Geriausia kalėdinė dovana: Valdovų rūmų muziejus kviečia per šventes susitikti su valdovais

Pasitinkant gražiausias metų šventes, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai visiems namuose likusiems istorijos mylėtojams dovanoja įspūdingą dovaną – virtualų žaidimą „Valdovo pasiuntinys“. Gražiausia knyga pripažintos knygos „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“ įkvėptas pirmasis tokio pobūdžio interaktyvus istorinis žaidimas perkels žaidėjus į Valdovų rūmų menes, kartu sudarys galimybę pažinti artimiausią Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) aplinką. Beje, tai yra ir paskutinis akcentas, šiais metais minint valdovo gimimo 500 metų jubiliejų.

Valdovų rūmų inf.

Valdovų rūmuose – „įkalinta“ paroda apie lietuvių karinį elitą

2020 m. lapkričio 10 d., Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose turėjo įvykti tarptautinės parodos „Kariauti pratusi tauta. Lietuvių karinis elitas XIII–XIV a.“ atidarymas. Tačiau dėl paskelbto karantino jis neįvyks: lankytojams itin reikšmingas ir savitas lietuvių karinės kultūros paveldas, taip pat pats karinis elitas, esmingai prisidėjęs prie Senosios Lietuvos valstybės kūrimosi ir stiprėjimo, bus pristatytas tuomet, kai Lietuva įveiks arba stabilizuos padėtį dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos.

Valdovų rūmų inf.

Valdovų rūmuose eksponuojamose akvarelėse atgims nykstantis architektūros paveldas

2020 m. spalio 14 d., Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose atidaroma paroda „Istorija ir atmintis, Romano Borisovo akvarelės“. Žinomo dailininko, keliautojo, Rytų Prūsijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūros paveldo metraštininko R. Borisovo tapytose akvarelėse ir eskizuose užfiksuotas nykstantis architektūros palikimas – senosios bažnyčios ir koplyčios, rūmų ir pilių griuvėsiai, skersgatviai ir kiemai.

  PUSLAPIS IŠ 2  >>> Archyvas