7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Liudvikas Jakimavičius

Liudvikas Jakimavičius

Užbrėžta juoda linija

Romualdas Granauskas (1939–2014)

Būna, kai žinia apie artimesnio ar tolimesnio žmogaus mirtį tave užklumpa tarytum perkūnas iš giedro dangaus. Stovi sutrikęs, priblokštas ir suglumęs, nes su kiekvienu išėjusiu užsiskliaudžia didesnis ar mažesnis pasaulis. Dabartinė mūsų literatūra (poezija) tokį didįjį šoką patyrė staiga netekusi Sigito Gedos ir antru smūgiu – Marcelijaus Martinaičio. Prozos girią giltinė pradėjo genėti nuo Antano Ramono ir Jurgio Kunčino. Po to šniojo plikuoju būdu nesirinkdama nei medžio rūšies, nei amžiaus. Pagaliau šią savaitę „miško kirtimo“ ciklą užbaigė Romualdu Granausku. Romualdo netektis jau nėra mums kokia nors netikėta staigmena. Po Juozo Apučio mirties Granauskas kirtavietės plynėje buvo palikęs stovėti vienas tos rūšies medis, nuo vėjų beveik nepridengtas pomiškio. Jis puikiai suprato tą savo – „paskutinio“ likusiojo padėtį. Apie tai juk ir „Gyvenimas po klevu“, ir „Peteliškė ant lūpų“, ir visa kita, apie ką mums rašytojas pasakojo. Epochos pabaiga.

Romualdas Granauskas. Dž. Barysaitės nuotr.
Romualdas Granauskas. Dž. Barysaitės nuotr.
Liudvikas Jakimavičius

Našlaičiai

Atsisveikinus su Marcelijum Martinaičiu

Su gyvu Marcelijum paskutinį sykį pasisveikinau ir atsisveikinau kovo 21 dieną Rašytojų sąjungoj, čia jis su savo penkiasdešimtmečių mokinių būreliu dalyvavo Sarbievijaus kiemo rašytojų renginėlyje, kur pristatyta nauja poezijos antologija „Mylėjau“. Tuomet viešai atsiprašiau poeto, kad sudarinėdamas antologiją pamiršau įdėti jo eilių, nes jis pats tikriausias mūsų kartos poetas. Marcelijus kaip visados smagiai pokštavo, skaitė kartu su savo mokiniais eilėraščius apie nelaimingas meiles. Ir še tau, kaip perkūnas iš giedro dangaus. Nebėr Kukučio.
 

Sunku atgauti žadą ir sklandžiai dėlioti mintis, kai per maža distancija, per arti Marcelijus ir per savas. Reikėtų kažkaip apeiti iš kitos pusės, iš tolo. Pamenu

Marcelijus Martinaitis. Dž. Barysaitės nuotr.
Marcelijus Martinaitis. Dž. Barysaitės nuotr.
Liudvikas Jakimavičius

Valdui Gedgaudui pavėjui

 (1962–2013)

 Sužinojęs liūdną žinią apie Valdo mirtį paskambinau vienam iš „Svetimų“ Alvydui Šlepikui, kad pažadintų iš staigaus ir netikėto sukrėtimo. Prieš kelias savaites Pilies gatvėje buvau sutikęs Valdą. Vaikštinėjome, šnekučiavomės, pokštavome. Atrodė sveikas kaip eržilas, tad netikėta žinia apie jo mirtį ir sunkią ligą man buvo tarytum perkūnas iš giedro dangaus. Vadinasi, buvom gerokai toli vienas kito, nors retsykiais likimas lėmė pabūti visai šalia ir pajusti nesumeluotą draugystę, kurią retai aptiksi narcizų rašytojų bendruomenėje.

 

Mes, šiek tiek vyrėlesni Marcelijaus Martinaičio Vilniaus universitete suburto literatų būrelio „pameistriai“, gana akylai stebėjome po mūsų susibūrusios „Literatų kalvės“ darbus. M. Martinaitis tas pats, literatų būrelis tas pats, bet jie kaip kokie keturvėjininkai deklaravo, kad yra kitokie – „Svetimi“, kai tuo pat metu „Sietynas“ stengėsi kultūroje ir atgimstančioje visuomenėje ieškoti bendrystės ir savumo saitų. Vyrai jie buvo puikūs ir talentingi, o ir labai saviti, ką liudija visiškai skirtingos jų gyvenimų trajektorijos. Beje, ne kartą susiėjusios su mūsiškėmis.

 

 

R. Šuikos nuotr.
R. Šuikos nuotr.