Teatras

Les Boréales - Šiauriečiai

festivalis

Normandija - Prancūzijos šiauriečių kraštas. Šio šalies regiono istorinis pavadinimas susijęs su ateiviais iš šiaurės, tad Normandijos departamentų dėmesys ir smalsumas Šiaurės Europos šalims, jų gyvensenai, kultūrai, literatūrai visai neatsitiktinis. Žemutinės Normandijos Kano miestas jau dvyliktus metus rengia Šiaurės šalių meno ir literatūros festivalį "Les Boréales" ("Šiauriečiai"), su kuriuo nuolat bendradarbiauja Danijos, Švedijos, Norvegijos, Islandijos, Suomijos kultūros institutai ir šių šalių ambasados Prancūzijoje. Šiemet į šiauriečių sąvoką įtraukta ir Lietuva, nors vikingais ar variagais mes ir nebuvome. Lietuvos geopolitinės priklausomybės klausimas čia, žinoma, visai neesminis. Galų gale ir mums patiems jis nėra iki galo aiškus. Akivaizdu tik viena - mėginsime įsilieti į didžiąją Europos šalių bendriją, ir tokios prisistatymo galimybės, kaip "Les Boréales", mums tikrai gana svarbios. Tiesa, Lietuva pakviesta į šį festivalį kaip garbės viešnia - tik šiais metais, kaip pernai buvo pakviesta Estija. "Kitąmet baltiškąjį ciklą uždarys Latvija", - informaciniame festivalio prospekte konstatuoja jo organizatoriai. Žodis "uždarys" liudija neišvengiamą baigtinumą, ir vis dėlto…

Ir vis dėlto, anot kultūros ministrės Romos Žakaitienės, dalyvavimas "Les Boréales" festivalyje - iki šiol reprezentatyviausias Lietuvos kultūros pristatymas Prancūzijos publikai. Mums ne mažiau reikšmingas už pernykštį lietuvišką akcentą Frankfurto knygų mugėje.

Supažindinti su šiuo pri(si)statymu ir buvo skirta kultūros ministrės ir Prancūzijos ambasadoriaus Jeano-Bernard’o Hartho surengta spaudos konferencija, spalio 8 d. vykusi Prancūzijos ambasados salėje. Dalyvavo ir "Les Boréales" festivalio direktorius Jérōme’as Rémy bei rengiant programą jam talkinusio Lietuvos instituto direktorė Karina Firkavičiūtė.

Festivalį organizuoja Žemutinės Normandijos regioninis literatūros centras, padedamas Kano universiteto Šiaurės šalių studijų departamento. Iš pradžių festivalis buvo skirtas penkių Šiaurės šalių literatūrai, pasitelkęs šiaurės šalių kalbų dėstytojus inicijavo literatūros kūrinių vertimą į prancūzų kalbą ir knygų leidybą, rašytojų susitikimus su skaitytojais bei diskusijas. Vėliau "Les Boréales" atsivėrė ir kitoms meno šakoms: muzikai, fotografijai, teatrui, šokiui, kinui, videomenui.

Lietuvos programa festivalyje išties gausi renginių ir įvairi, sunku būtų ką nors ir išskirti, vis dėlto pažymėtume net 4 festivalio iniciatyva išleistas knygas, kurios turėtų rasti platesnį atgarsį tarp Prancūzijos skaitytojų. Tai Jono Meko "Laiškai iš niekur"; leidinys "Du lietuvių dramaturgai", pristatantis Sigitą Parulskį ("Vienatvė dviese" ir "Selenos tiesa") ir Marių Ivaškevičių ("Kaimynai"); rinktinė "Oskaro Koršunovo teatras", sudaryta iš straipsnių ir interviu su režisieriumi; ir, žinoma, lietuvių novelių antologija "Sielos rūke", kurią sudaro net 22 autorių (pradedant Jurgiu Savickiu ir Marium Katiliškiu, o baigiant Giedra Radvilavičiūte ir Renata Šerelyte) kūryba.

Festivalio direktorius Jérōme’as Rémy pabrėžė, kad sudarant programą vadovautasi subjektyvia atranka, tačiau šiam subjektyvumui sunku ką nors prikišti: programa supažindina su modernios lietuvių kultūros įvairove ir šiapus, ir anapus Atlanto. Festivalyje vyks konferencija apie Lietuvos kultūrą, kurią moderuos dažnas mūsų svečias kultūrologas Yves’as Plasseraud, bus diskutuojama apie šiuolaikinę Lietuvą ir literatūrą (dalyvaus Jurga Ivanauskaitė, Marius Ivaškevičius, Vanda Juknaitė, Oskaras Koršunovas, Vytautas Landsbergis, Jonas Mekas, Sigitas Parulskis), mūsų rašytojai lankysis Normandijos bibliotekose ir mokyklose, vyks pasaulinė S. Parulskio ir O. Koršunovo spektaklio "Vienatvė dviese" premjera, rinktinėje išleistas lietuvių pjeses skaitymuose interpretuos prancūzų aktoriai, meistriškumo kursus "Giesmių giemės" tema ves Eimuntas Nekrošius, vyks vos ne pilna J. Meko filmų retrospektyva, Šarūno Barto filmų "Mūsų nedaug", "Namai", "Laisvė" peržiūros ir diskusijos su autoriumi, bus parodyta didelė lietuviškos animacijos programa vaikams, pristatyta ir fotografija (nuo Antano Sutkaus iki Ramunės Pigagaitės), ir šiuolaikinis menas (nuo Jurgio Mačiūno kabineto iki Dailės akademijos studentų projekto "Zebra crossing"), šoks "Aura", bus ir kitko, o visuose renginiuose menininkai bendraus su auditorija.

"Les Boréales" Kane ir kitose Žemutinės Normandijos vietovėse vyks lapkričio 21-29 dienomis. Nekantraudami lauksime jo atgarsių, kaip ir pernai, pasibaigus Frankfurto mugei.

7MD inf.