Kinas

"Prancūzų detektyvas. 1936-2000"

kronika

iliustracija
"Ponas Hiras"

Spalio 17 d., penktadienį, 19 val. Vilniaus kino teatre "Coca-Cola Plaza" įvyks festivalio "Prancūzų detektyvas. 1936-2000" atidarymas, skirtas detektyvų rašytojo George’o Simenono 100-osioms metinėms. Festivalį pradės Lietuvoje gerai kinomanams žinomo režisieriaus Patrice’o Leconte’o ("Mergina ant tilto", "Malonumų gatvė") 1989 m. filmas "Ponas Hiras".

Šis festivalis - visą savaitę vykusių renginių, skirtų Simenonui ir jo indėliui į prancūzų kultūrą paminėti, tąsa ir finalinis akcentas.

Simenonas gana skeptiškai žvelgė ir į savo detektyvus apie komisarą Megre (laikė juos kūriniais, rašytais dėl pinigų), ir į pagal juos sukurtus filmus ("tai man nėra įdomi tema", - sakė rašytojas). Tačiau kino režisieriai noriai ekranizavo rašytojo kūrinius. Dar 1960 m. buvo sukurta apie pusšimtį Simenono romanų, kiek jų ekranizuota iki šių dienų - nelengva tiksliai pasakyti. Apytikriais paskaičiavimais, televizijai ir kinui ekranizuota daugiau nei šimtas penkiasdešimt Simenono kūrinių, kai kurie jų - po kelis kartus.

Prancūzų kultūros centras, inicijavęs ir sudaręs specialiai Vilniaus žiūrovui (retenybė) programą iš keturiolikos kūrinių, ypatingą savo pagarbą belgui Simenonui motyvuoja tuo, kad jis buvo išskirtinė asmenybė, dariusi įtaką frankofoniškai kultūrai, kad savo pas mus mažiau žinomais romanais tęsė balzakiškojo stiliaus tradicijas. Apie tai gana išsamiai kalbėjo renginių iniciatorė, Prancūzų kultūros centro direktorė Dominique de Boisjolly, šimtmečio minėjimo renginius pristačiusi spaudos konferencijoje "Coca Cola Plazoje".

Per savaitgalį, t. y. dvi dienas, žiūrovams siūloma suspėti pamatyti keturiolika filmų, sukurtų įvairiais prancūzų kino istorijos metais. Jų autorių braižo įvairovė - viena svarbiausių šios retrospektyvos intrigų. Programoje bus galima pamatyti ir sąžiningo senamadiško amatininko Jeano Delannoy filmą su Jeanu Gabinu "Megre spendžia spąstus", ir autorinio kino žvaigždės, priskiriamos "naujajai prancūzų kino bangai", Louis’o Malle’o jau klasika tapusį "Liftą į ešafotą"; šalia viduriniosios prancūzų kino kartos režisieriaus Claude’o Millerio "Sulaikymo" su Lino Ventura ir Romy Schneider - kino klasiko Jeano Renoire’o ("Prancūzų kankanas", "Didžioji iliuzija") prieškarinį filmą "Pono Lanžo nusikaltimas". Į programą įtraukti ir garsiausių festivalių senbuvio, subtilaus režisieriaus Bertrand’o Tavernier filmai, ir debiutanto Frederico Schoendoerfferio "Nusikaltimų vietos" ("Cezario" nominacija už geriausią debiutą).

Penktame "Coca Cola Plazos" aukšte veikia filmų, sukurtų pagal Simenono kūrinius, plakatų paroda, kurią į Vilnių atvežė Belgijos prancūzų bendruomenė.

7MD inf.