7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Raktažodis: Dokumentika

ARTscape pristato komedijas, vesternus ir dokumentiką iš Slovakijos

Projektas „ARTscape” Lietuvos žiūrovams pristato galimybę išsamiau susipažinti su Slovakijos kinu. Bendradarbiaujant su Slovakijos kino institutu kino teatre „Skalvija” rugpjūčio 23-27 dienomis bus parodyti penki reikšmingi šios šalies kinematografijai filmai.


„ARTscape” Slovakijos programa yra skirta Slovakijos kino instituto penkiasdešimtmečiui paminėti. Šis institutas patyrė daug permainų, ketinta jį uždaryti, tačiau persigrupavęs tapo itin vertinama ir svarbia Slovakijos kino institucija. Nuo 1999 m. vadovavimą perėmus vyriausiajam direktoriui Peteriui Dubecký, kino institutas tapo vienu geriausių Centrinėje Europoje. Šiam institutui pavaldus ir Nacionalinis kinematografijos archyvas, tad organizatoriai nusprendė “ARTscape” programą sudaryti iš restauruotų filmų, sukurtų nuo penkiasdešimtųjų iki aštuoniadešimtųjų.
 

Baltarusių ir lietuvių nebiudžetinio kino festivalis

Paskutinę pavasario savaitę Vilniuje vyks keturių dienų kino festivalis „toKino“, vienijantis kino autorius ir tyrinėtojus iš daugiau negu dešimties šalių. Festivalį rengia Europos humanitarinio universiteto projektas „LitPro“, kurio rėmėjas yra Baltarusijos Baryso Zvozskavo Žmogaus teisių namai ir organizacija „Belarus Watch“. Festivalio metu vyksiančiuose renginiuose kviečiami dalyvauti ne tik kino mėgėjai, bet ir šiuolaikinės visuomenės socialinėms problemoms neabejingi žmonės. Festivalį gegužės 28 d. atidarė žiniasklaidos ekspertės Jillian Hocking (Australija) paskaita „Etinė žiniasklaida ir pilietinis aktyvizmas“.
 

„toKino“tai tarptautinis autorių lėšomis sukurtų filmų festivalis. Filmai pristato aktualias socialines problemas bei diskusijas sukeliančias temas. Todėl festivalio renginiai taps atvira pasisakymų ir

Pamirštas aitvaras

Naujausias Romo Lileikio filmas „Maat“ („Studija 2“, 2013) tarsi sugrąžina į lietuvių poetinės dokumentikos pradžią. Į nespalvotą dokumentinį kiną, nušvintantį šimtais kasdienybės spalvų. Operatorius Viktoras Radzevičius filmuoja šviesius vaikų ir jaunuolių veidus, įkvėpimo ir kantrybės nutviekstus jų mokytojus, pajūryje besiplaikstančius aitvarus. Tai – režisieriaus eilėraščio, parašyto vaizdais, žodžiai. Neatsitiktinai ir didžiąją filmo plakato dalį užima ne kadrai. Įvadu į „Maat“ tampa taip pat žodžiai: „Esmė – lengva kaip plunksna. Kasdienybė – sunki kaip širdis. Ranka, į kurią gali atsiremti – visuomet ištiesta.“ Kaip suprantu, šitą būseną Romas Lileikis ir norėjo perteikti savo filmo vaizdais. Neatsitiktinai ir mįslingas filmo pavadinimas yra nuoroda į deivę Maat, kuri egiptiečių mitologijoje buvo siejama su harmonija, tvarka, teisingumu, o eiti Maat keliu reiškė ieškoti išminties. Jos vardas rašomas hieroglifu, kuriame pavaizduota ranka su plunksna.
 

Pirmuosiuose filmo kadruose patenkame į kažkurią Užupio respublikos šventę. Kairiame kadro kampe pasirodo ir pats režisierius. Ant jo galvos senovinė kepurė. Tai tarsi pirmas ženklas, kad būsimas reginys – ne visai

Lietuvių dokumentika Kijeve ir Belgrade

Kovo 22–28 d. Kijeve vykstančiame žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalyje „Docudays UA“ plačiai pristatoma lietuvių dokumentika. Giedrės Žickytės filmas „Kaip mes žaidėme revoliuciją“ rodomas konkursinėje programoje „Docu/Rights“, Giedrės Beinoriūtės „Pokalbiai rimtomis temomis“ – konkursinėje programoje „Docu/Life“. Festivalio žiuri dirba režisierius Audrius Stonys. Jo filmams skirta festivalio retrospektyva „Kino poezija“, režisierius surengs ir kūrybines dirbtuves.

Lietuviška „Kino pavasario“ programa

Festivalio „Kino pavasaris“ lietuviškos programos sudarytoja Justė Zavišaitė tvirtina, kad „Kino pavasaryje“ galima išvysti, kaip keičiasi nacionalinis kinas, koks jis yra šiandien ir ką žada naujoji kino karta.“

Kino naujienos trumpai

Mirė Hercas Frankas
Kovo 3-iosios naktį Izraelyje mirė didis dokumentinio kino kūrėjas Hercas Frankas. Jis gimė 1926 m. Latvijoje. Nuo 1959 m. Frankas – Rygos kino studijos fotografas, vėliau – režisierius ir scenaristas. 1993 m. jis persikėlė gyventi į Izraelį, bet ir toliau kūrė filmus ir dėstė ne tik Izraelyje, bet ir Latvijoje.
 
Dokumentiniai Franko filmai visada buvo ir apmąstymai apie tai, kas svarbiausia, – gyvenimą, mirtį.
 

Savo mintis apie kino dokumentininko profesiją Frankas išdėstė knygoje „Ptolomėjo žemėlapis“. Jis tvirtino, kad dokumentininkas turi filmuoti viską, bet rodyti toli gražu ne viską, ką nufilmavo. Tačiau, jo nuomone, kad ir kokia žiauri atrodytų tikrovė, dokumentininkas neturi išleisti jos iš rankų. Frankui realybė savaime turėjo meninę vertę, ir jis buvo įsitikinęs, kad kino dokumentininko uždavinys –

Aktuali dokumentika

Spalio 17 d. Vilniuje prasidėsiantis dokumentinio kino festivalis „Ad Hoc: nepatogus kinas“ pristatys per keturiasdešimt naujausių dokumentinių filmų; laukiama atvykstant keturiolikos užsienio kino kūrėjų. Filmai suskirstyti į šešias temines programas: „Vidurio Rytai iš arčiau“, „Kertant sienas“, „Postsovietinė panorama“ , „Siekiant teisingumo“, „Ekrane moterys“, „Žalioji programa“, „Nauji lietuvių režisierių filmai“, taip pat bus surengtas specialus seansas, kuriame bus parodytas suomių filmas „Panko sindromas“ (rež. Jukka Kärkkäinen, J-P Passi).


Jau šeštą kartą vyksiančio „Nepatogaus kino“ programoje šiemet ypač daug dėmesio skirta tarptautinėms aktualijoms – nedemokratiškų režimų griūčiai arabų valstybėse (Egiptas, Jemenas), su priespauda kovojančių visuomenių realijoms (Iranas, Sirija), tvyrančiai įtampai Vidurio Rytuose. Savo įspūdžius iš filmavimų šiame regione žiūrovams pasakos į Vilnių atvykstantys režisieriai Petras Lomas ir Marcusas Vetteris. Nebe pirmą filmą arabų kraštuose kuriantis Petras Lomas pristatys naujausią filmą apie

Atpažink save kitame!

Ketvirtadienį prasidėjo Vilniaus dokumentinių filmų festivalis. Jo traukos centras ne tik pagrindinė programa ir Viktoro Kosakovskio filmų retrospektyva bei susitikimai su garsiuoju rusų kino dokumentininku, bet ir galimybė pamatyti, ką įdomaus sukūrė per metus Baltijos šalių kino kūrėjai, taip pat specialioji programa, skirta bitnikams ir jų kultūrai.  

 

Konkursinė programa
Trijų Baltijos šalių dokumentinis kinas skiriasi jau ne pirmą dešimtmetį. Estus visada labiau domino antropologinis stebėjimas, latvius – socialinių ir visuomeninių problemų atspindys dokumentiniame kine, lietuviams nuo seno prilipo kino poetų etiketė. Ar tokie apibūdinimai galioja ir dabar, paaiškės pasižiūrėjus konkursinę programą. Į ją atrinkta po keturis kiekvienos šalies filmus.
 

Susitikimas su režisieriumi Viktoru Kosakovskiu

 Rugsėjo 22 d. 11 val. „Skalvijos“ kino centras (A. Goštauto g. 2/15, Vilnius) vyks susitikimas su vienu iškiliausių dokumentinio kino kūrėjų Viktoru Kosakovskiu.  

Atpažink save kitame!

Rugsėjo 20 d. prasidėsiantis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis žada per 30 dokumentinių filmų iš viso pasaulio, susitikimus su jų autoriais, kino meistriškumo dirbtuves ir specialius renginius. Festivalis vyks Vilniaus „Skalvijos“ kino centre bei kino teatre „Pasaka“.  

 

„Šiųmetiniai VDFF filmai išskirtinai netikėti, o kartu atpažįstami. Tarsi matytum save tą patį, bet vis kitą. Tarsi save iš naujo pažintum kituose. Kas anksčiau galėjo šokiruoti, būti nepriimtina, žiūrint filmą tampa savaip artima, paaiškinama, suprantama. Tai suteikia savęs pažinimo, atradimo džiaugsmą“, – VDFF’12 filmus pristato Sonata Žalneravičiūtė, festivalį rengiančio „Skalvijos“ kino centro programų koordinatorė.