Gegužės 26 - Birželio 2 d.ARCHYVAS

SAVAITĖS FILMAI

Jaunasis Artūras leidžia laiką su savo gauja Londoniumo apylinkėse, nenujausdamas, koks likimas jo laukia. Jis visiškai nesidomi savo kilme. Viskas pasikeičia, kai Artūro rankose atsiduria kalavijas Ekskaliburas. Jis įsimyli paslaptingąją Gineverę ir prisijungia prie pasipriešinimo tironui Vortigernui, kuris nužudė Artūro tėvus ir užgrobė sostą. Artūras mokosi valdyti kardą, kad susikautų su savo demonais, sujungtų tautą ir nugalėtų tironą. Filmą sukūręs Guy’us Ritchie’s, regis, iš kailio nėrėsi bandydamas pritaikyti legendą žiūrovų kartai, užaugusiai su animaciniais filmais, „Sostų karais“ ir visomis kitomis fantasy apraiškomis. Pagrindinius vaidmenis sukūrė Charlie Hunnamas, Jude’as Law, Astrid Berges-Frisbey, Djimonas Hounsou, Aidanas Gillenas, Ericas Bana (JAV, Australija, N. Zelandija, D. Britanija, 2017). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys)


Pagal autobiografinę St. Johno Greene’o knygą, tapusią bestseleriu, sukurtas Niallo Johnsono filmas pasakoja apie nuo vėžio mirštančią motiną Keit, kuri palieka vyrui ir sūneliams patarimų rinkinį, kaip gyventi, kai jos nebebus. Čia sutilpo viskas – prisiminimai, mintys apie gyvenimą, linkėjimai ir viltys. Pagrindinius vaidmenis sukūrė Rafe’as Spallas ir Emilia Fox (D. Britanija, 2016). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys)


Jane Austin – iš tų retų autorių, kuriuos pripažįsta ne tik literatūros žinovai bei kritikai, bet ir mėgsta skaitytojai. Prie to prisidėjo ir gausios Austin romanų ekranizacijos. Tačiau ankstyvasis rašytojos romanas „Lady Susan“ , beje, išspausdintas tik po jos mirties 1871-aisiais ir tik dabar pirmą kartą perkeltas į ekraną. Filmą sukūrė amerikiečių nepriklausomas režisierius Whitas Stillmanas. Pasak jo, didelis džiaugsmas prie garsių ekranizacijų pridėti „naują Austin“.

Tai intrigų kupina meilės istorija, besirutuliojanti XVIII a. Anglijos salonuose. Ledi Siuzana Vernon (Kate Beckinsale) neturi nei vyro, nei pinigų. Ji neturi ir geros reputacijos, nes yra tikra flirto meistrė. Ši žavi našlė kur kas labiau emancipuota, nei leidžia jos epochos standartai. Vyrus gąsdina net ik jos grožis, bet ir protas. Ledi Siuzana atvyksta į savo mirusio vyro tėvų rezidenciją, kad išlauktų, kol baigsis paskalų apie ją sukelta audra. Našlė bando rasti vyrą ne tik savo gražuolei dukteriai, bet ir sau. Nors veikėjai vilki istorinius kostiumus ir kalba senovišku dialektu, Stillmano filmas skamba labai šiuolaikiškai. Taip pat vaidina Chloë Sevigny, Xavier Samuelis (Airija, Prancūzija, Olandija, 2016). (Vilnius)


Filmo veikėjai – realūs žmonės. Bet tai ne biografinis filmas, nors dailininkas Zdzisławas Beksińskis ne vieną dešimtmetį fotografijose, vaizdajuostėse kasdien fiksavo šeimos gyvenimą. Tais kasdienybės liudijimais ir pasinaudojo filmo kūrėjai. Tragišką Beksińskių šeimos likimą režisierius debiutantas Janas Matuszyńskis perkėlė į vaidybinį filmą, kuris prasideda, kai 1977-aisiais iš provincijos atvykusi šeima – vyras, žmona, sūnus ir dvi močiutės – įsikuria dar tik statomame Varšuvos daugiabučių rajone. Regis, Beksińskiai gyvena taip, kaip visi, tik gal yra uždaresni, labiau pasinėrę į darbus. Jų gyvenime daug kančios, ligų, nesusikalbėjimo, bet kartu ir kūrybos, pasiaukojimo, nesibaigiančios kovos su depresija. Tai ne filmas apie menininką ir ne kriminalinė drama, bet pasakojimas apie asmeninį gyvenimą, kuriame beveik neegzistuoja politika ar didžioji istorija, nors žiūrovas gali stebėti net keliasdešimt Beksińskių gyvenimo metų. Puikus aktorių trio – Andrzejus Sewerynas, Dawidas Ogrodnikas ir Aleksandra Konieczna – priverčia žiūrovus susimąstyti apie šeimos, kūrybos, meilės prasmę. Pernai sukurtas filmas jau sulaukė dešimčių tarptautinių ir lenkų apdovanojimų (Lenkija, 2016). (Vilnius, Panevėžys)


Jameso Ponsoldto filmas perkels į netolimą ateitį. Mei Holand (Emma Watson) įsidarbina „Rate“ – galingiausioje pasaulyje interneto bendrovėje. Ji sužavėta korporacijos šiuolaikiškumu ir jos steigėju, socialinių medijų guru Imonu Beiliu (Tom Hanks). Darbas įtraukia merginą, bet netrukus ji taps pavojingo Beilio žaidimo dalimi: šis siūlo merginai dalyvauti eksperimente, kuris pakeis žmonių įsivaizdavimą apie individo galimybes ir asmeninės laisvės ribas. Mei nesuvokia pavojų. Tik sužinojusi siaubingą tiesą apie „Ratą“ ji padarys viską, kad ištrūktų iš korporacijos ir išgelbėtų savo draugus bei visą žmoniją. Tačiau Mei nežino, kaip toli siekia jos darbdavių galimybės (JAV, JAE, 2017). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda)


Kosminio laivo „Covenant“ ekipažas, atvykęs kolonizuoti kitoje galaktikos pusėje esančią nežinomą planetą, greit susivokia, kad tai, kas jiems iš pradžių atrodė rojus, iš tikrųjų yra tamsus ir pavojingas pasaulis. Vienintelis jo gyventojas – androidas Deividas (Michael Fassbender), kuris išsigelbėjo po nepavykusios „Prometėjo“ misijos. Suvokęs neįtikėtiną grėsmę, iš porų sudarytas ekipažas bandys pabėgti. Kurdamas dar vieną nemirtingojo „Svetimo“ tęsinį, Ridley Scottas vis dėlto išsaugojo sugebėjimą priversti žiūrovus žavėtis jo vaizdingomis, niūriomis, art deco stilių primenančiomis fantazijomis. Taip pat vaidina Katherine Waterson, Billy Crudupas, Danny McBride’as, Demianas Bichiras, Carmen Ejogo, Jussie Smollettas, Callie Hernandez (JAV, Australija, N. Zelandija, D. Britanija, 2017). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys)


6 žvaigždutės – šedevras
5 žvaigždutės – pasižiūrėti būtina
4 žvaigždutės – geras filmas
3 žvaigždutės – būna ir geriau
2 žvaigždutės – jei turite daug laiko
1 žvaigždutė – niekalas

Žurnalas „Kinas”SKAITYKITE ŽURNALE „KINAS”

Kanų užrašai (IV)

Septinta diena

 

Kanai reikalauja staigios nuomonės. Jos prireikia ne tik rašant iškart po peržiūrų, bet ir bendraujant. Tavęs tikrai paklaus, ar patiko naujas Y. Lanthimoso darbas, kaip vertini A. Zviagincevą, ar matei M. Haneke ir kam atiduotum šakelę, jei apdovanojimai būtų jau rytoj. Po kelių įtemptų festivalio dienų pradedi atsakinėti kuo trumpiau: man patiko, visai nieko, tikėjausi daugiau. Šie apibūdinimai, aišku, nepasako nieko, bet puikiai nuo tavęs atbaido festivalio snobus.

 

Pakeliui į Ozo kino salę

Pro Kalvarijų ir Ozo gatvių sankryžą kasdien pravažiuoja tūkstančiai mašinų, ir galbūt tik nedaugelis jose sėdinčių žmonių žino, kad čia pat esančiame pastate jau daugelį metų įsikūrusi legendinė Ozo kino salė. Valdemaras Isoda čia dirba jau beveik penkiasdešimt metų ir besilankantiems tapo neatsiejamu kino salės simboliu. Žiūrovus Valdemaras pasitinka saldainiais, o išlydi vildamasis, kad jie dar sugrįš. Įdomu, ar daugeliui jis įkvėpė meilę kinui? Festivalyje „Kino pavasaris“ bus rodomas debiutinis Rimanto Oičenkos filmas, fiksuojantis įprastą Valdemaro dieną nuo ryto iki darbo pabaigos.

Apie žmones iš daugiabučių

Festivalyje „Kino pavasaris“ įvyks nacionalinė Andriaus Blaževičiaus filmo „Šventasis“ premjera. Su filmo prodiusere Marija Razgute ir režisieriumi kalbėjomės, kai dar vyko filmavimai („Kinas“, 2015, nr. 4), vėl susitinkam su Andriumi, kai filmas jau baigtas ir apkeliavęs ne vieną festivalį.

Žurnalas „Kinas”ŽURNALAS „KINAS”