Birželio 30 - Liepos 7 d.ARCHYVAS

SAVAITĖS FILMAI

Jauna talentinga mergaitė iš šachtininkų miestelio sutinka kadaise garsų baleto šokėją Potockį (Aleksandras Domogarovas). Jis įsitikinęs, kad Julia gali tapti balerina, kad jos laukia nuostabi ateitis garsiausiose pasaulio scenose. Tačiau kad jas pasiektų, Juliai pirmiausia reikia įstoti į baleto mokyklą. Maskvoje nepaklusnią provincialę imasi globoti dėstytoja Galina Beleckaja (Alisa Freindlich). Kad galėtų šokti Didžiojo baleto scenoje, Juliai prireiks daug pasiaukojimo, darbo, teks nugalėti intrigas ir patikėti savimi. Režisierius Valerijus Todorovskis („Pamaskvės vakarai“, „Meilužis“, „Stileivos“) sako norėjęs sukurti filmą – romaną. Jis atsigręžė į kadaise populiarų jausmų auklėjimo romano žanrą, kad papasakotų dar vieną bjauriojo ančiuko tapimo gulbe istoriją. Pagrindinį vaidmenį sukūrė Vilniaus M.K. Čiurlionio mokyklos auklėtinė Margarita Simonova, dabar šokanti Varšuvos balete, taip pat vaidina Valentina Teličkina, Jekaterina Samuilina, Ana Isajeva, Anastasija Plotnikova (Rusija, 2017). (Vilnius, Klaipėda, Palanga, Panevėžys)


Vandenyno pakrantėje pasiaukojamai dirbantys gelbėtojai ne tik traukia žmones iš vandens, bet ir nori juos apsaugoti nuo narkotikų kontrabandininkų. Daugelis Setho Gordono filmo personažų turi tokius pat vardus, kaip ir populiaraus serialo veikėjai. Tačiau prieš eidami pasižiūrėti visaip reklamuojamo filmo, pabandykite atsakyti sau į kelis klausimus. Ar norite pamatyti, kaip veikėjui į burną patenka yrančio lavono riebalai? Ar svajojate pasimėgauti reginiu, kai vaikino falas įstringa paplūdimio gulte ir gelbėtojai kelias minutes bando išlaisvinti nelaimėlį? Ar mėgstate paganyti akis į beveik nuogas gražuoles ir nepaprastai raumeningus gražuolius? Jei tokio pobūdžio vaizdai ir humoras traukia, galite drąsiai rinktis filmą, kuriame vaidina Dwyane’as Johnsonas, Zacas Efronas, Alexandra Daddario, Priyanka Chopra, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Johnas Bassas (JAV, 2017). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys)


Jane Austin – iš tų retų autorių, kuriuos pripažįsta ne tik literatūros žinovai bei kritikai, bet ir mėgsta skaitytojai. Prie to prisidėjo ir gausios Austin romanų ekranizacijos. Tačiau ankstyvasis rašytojos romanas „Lady Susan“ , beje, išspausdintas tik po jos mirties 1871-aisiais, tik dabar pirmą kartą perkeltas į ekraną. Filmą sukūrė amerikiečių nepriklausomas režisierius Whitas Stillmanas. Pasak jo, didelis džiaugsmas prie garsių ekranizacijų pridėti „naują Austin“.

Tai intrigų kupina meilės istorija, besirutuliojanti XVIII a. Anglijos salonuose. Ledi Siuzana Vernon (Kate Beckinsale) neturi nei vyro, nei pinigų. Ji neturi ir geros reputacijos, nes yra tikra flirto meistrė. Ši žavi našlė kur kas labiau emancipuota, nei leidžia jos epochos standartai. Vyrus gąsdina net ik jos grožis, bet ir protas. Ledi Siuzana atvyksta į savo mirusio vyro tėvų rezidenciją, kad išlauktų, kol baigsis paskalų apie ją sukelta audra. Našlė bando rasti vyrą ne tik savo gražuolei dukteriai, bet ir sau. Nors veikėjai vilki istorinius kostiumus ir kalba senovišku dialektu, Stillmano filmas skamba labai šiuolaikiškai. Taip pat vaidina Chloë Sevigny, Xavier Samuelis (Airija, Prancūzija, Olandija, 2016). (Vilnius, Panevėžys)


Gerardas Butleris šiame Marko Williamso filme vaidina labai užimtą žmogų – jis dirba „galvų medžiotoju“. Dinui sunkiai pavyksta derinti karjerą ir šeimos tėvo pareigas. Viskas pasikeičia, kai Dinas sužino, kad jo dešimtmetis sūnus serga vėžiu. Požiūris į gyvenimą keičiasi, bet rūpesčių ir problemų tik daugėja. Taip pat filme vaidina Gretchen Mol, Alison Brie, Willemas Dafoe, Kathleen Munroe, Alfredas Molina (JAV, 2016). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai)


Cédricas Klapichas išgarsėjo sentimentaliomis komedijomis apie paprastus prancūzus ir jų kasdienes problemas, jis filmavo savo personažus Londone ir Sankt Peterburge, Barselonoje ir Niujorke. Naujojo filmo veikėjas Žanas prieš dešimt metų paliko gimtąją Burgundiją ir šeimą, kad apkeliautų platųjį pasaulį. Sužinojęs apie tėvo mirtį, jis grįžta į vaikystės namus. Čia jo laukia sesuo ir brolis. Tėvas mirė prieš pat vynuogių derliaus nuėmimą. Filme rodomi metai, per kuriuos šie trys jauni žmonės iš naujo atkurs šeimos ryšius ir subręs, panašiai kaip vynas, kurį jie gamina. Režisierius ilgai ieškojo filmo pavadinimo, kol po „Vyno“, „30 pavasarių“, „Vyno ir vėjo“ nusprendė apsistoti ties „Tai, kas mus sieja“. Jis geriau perteikia pasakojimo esmę už lietuviškas užuominas į burgundišką vyną. Pagrindinius vaidmenis sukūrė Pio Marmai, Ana Girardot, François Civilis, Jeanas-Marcas Roulot, Maria Velverde, Karidja Touré (Prancūzija, 2017). (Vilnius, Panevėžys)


Kosminio laivo „Covenant“ ekipažas, atvykęs kolonizuoti kitoje galaktikos pusėje esančią nežinomą planetą, greit susivokia, kad tai, kas jiems iš pradžių atrodė rojus, iš tikrųjų yra tamsus ir pavojingas pasaulis. Vienintelis jo gyventojas – androidas Deividas (Michael Fassbender), kuris išsigelbėjo po nepavykusios „Prometėjo“ misijos. Suvokęs neįtikėtiną grėsmę, iš porų sudarytas ekipažas bandys pabėgti. Kurdamas dar vieną nemirtingojo „Svetimo“ tęsinį, Ridley Scottas vis dėlto išsaugojo sugebėjimą priversti žiūrovus žavėtis jo vaizdingomis, niūriomis, art deco stilių primenančiomis fantazijomis. Taip pat vaidina Katherine Waterson, Billy Crudupas, Danny McBride’as, Demianas Bichiras, Carmen Ejogo, Jussie Smollettas, Callie Hernandez (JAV, Australija, N. Zelandija, D. Britanija, 2017). (Vilnius, Kaunas)


Vaikiu pramintas jaunuolis (Ansel Elgort) dievina muziką, greitį ir adrenaliną. Jo gyvenimas – vienos gaudynės, nes Vaikis meistriškai vairuoja automobilį ir padeda plėšikams pabėgti iš nusikaltimo vietos. Kartą jis sutinka savo svajonių merginą (Lily James) ir nusprendžia gyventi kaip visi. Tačiau nusikaltėlių vadas (Kevin Spacey) priverčia Vaikį dalyvauti iš anksto nesėkmei pasmerktame apiplėšime. Jis gali tapti vaikinui paskutiniu. Pirmame amerikietiškame Edgaro Wrighto filme taip pat vaidina Jonas Bernthalas, Eiza Gonzáles, Jonas Hammas, Jamie Foxxas, Sky Ferreira (D. Britanija, JAV, 2017). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys)


6 žvaigždutės – šedevras
5 žvaigždutės – pasižiūrėti būtina
4 žvaigždutės – geras filmas
3 žvaigždutės – būna ir geriau
2 žvaigždutės – jei turite daug laiko
1 žvaigždutė – niekalas

Žurnalas „Kinas”SKAITYKITE ŽURNALE „KINAS”

Stebuklo belaukiant

Pasaulinė dokumentinio kino režisieriaus Audriaus Stonio filmo „Moteris ir ledynas“ premjera įvyko tarptautiniame Amsterdamo kino festivalyje (IDFA). Juosta toliau keliauja po pasaulį ir sėkmingai pelno apdovanojimus: „Kino pavasaryje“ pripažinta geriausiu programos „Baltijos žvilgsnis“ filmu, „DocsBarcelona“ laimėjo apdovanojimą programoje „What the Doc“, Krokuvos kino festivalyje įvertinta FIPRESCI prizu ir „Sidabriniu ragu“ geriausiam vidutinio metražo filmui.

Daugiau nei trisdešimt metų Tian Šanio kalnuose, Tujyk Su ledyne, 3500 metrų aukštyje gyvena mokslininkė Aušra Revutaitė. Atsiskyrusi nuo civilizacijos, glaciologijos stotyje ji tyrinėja klimato pokyčius. Moteriai draugiją palaiko tik šuo su kate. Tiek apie mokslininkę sužinome iš filmo aprašymo, nedaugiau informacijos gauname pasižiūrėję filmą. Režisierius minėjo, kad kai pas mokslininkę atvykę žmonės siūlydavosi praskaidrinti jos vienatvę, moteris sakydavo, kad jos „vienatvė ir taip pakankamai skaidri, kad ją dar reikėtų skaidrinti“. Audrius Stonys siūlo neklausinėti, o pabandyti pajausti moterį, jos ryšį su ledynu, prisiliesti prie šviesos, amžinybės ir dokumentikos stebuklo.

Nebijoti nežinojimo

Jubiliejinio 70-ojo Kanų kino festivalio paralelinėje programoje „Dvi režisierių savaitės“ įvyko naujausio Šarūno Barto filmo „Šerkšnas“ („Frost“) premjera. Pagrindinius vaidmenis šiame kelio filme sukūrė du jauni lietuvių aktoriai Mantas Jančiauskas ir Lyja Maknavičiūtė. Jų personažai spontaniškai sutinka nuvežti humanitarinės pagalbos krovinį iš Vilniaus į Kijevą. Iš pažiūros nesudėtinga užduotis jaunai porai tampa didžiuliu išbandymu. Po filmo premjeros Kanuose su aktoriais kalbėjosi Rimantas Oičenka.

Šventasis

Įvairiuose interviu filmo „Šventasis“ režisierius Andrius Blaževičius minėjo, kad darbinis jo pavadinimas buvo „Krizė“, o pagrindinė idėja – „kad ir kas benutiktų, viskas bus gerai“. Pridurčiau, kad kartu tai filmas apie bejėgiškumą, nuobodulį, galimybes, uždarumą ir kantrybę. Be to, vedama pavadinimo nesąmoningai ieškojau, kuris personažas iš tikrųjų šventas?

Žurnalas „Kinas”ŽURNALAS „KINAS”