KOMENTARŲ Nr. 26 (1220), 2017-06-30

Dailė


Per vasarą būtina pamatyti Nacionalinėje dailės galerijoje atidaromas parodas: „Optika ir struktūros. Kazio Varnelio kūryba: 1967–1977“ ir „Formuojant peizažą“. Varneliui skirtoje parodoje intriguoja mastelių ir atsitraukimo pasikeitimas. Tai, ką galėjome matyti jo vardo muziejuje (ir daugiau) atsidurs naujoje konsteliacijoje. Tokia struktūromis grįsta kūryba turi įgauti dar daugiau jėgos NDG erdvėje. O po to, tikėkimės, kad viskas sugrįš į savo vietas, kaip menininkas ir paliko, nes jo ekspozicija yra muziejaus išskirtinumas.

 

Kaip atsvara struktūroms, tą pačią dieną, birželio 30, tik valandą anksčiau (17 val.), galerijoje „Kairė-dešinė“ atsidaro Jurgos Šarapovos paroda „Barelina“. Jos kūryba pribloškia tirščiu, kiekiu ir sąmoningu astruktūriškumu. Rodomi dviejų metų piešiniai ir tekstilės darbai, dėl kurių ją galima lyginti su Louise Bourgeois.


Muzika


Skirtingose Vilniaus erdvėse ir Lietuvos regionuose klausytojai bus pakviesti į 40 skirtingų Kristupo vasaros festivalio koncertų. Liepos 1 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje vyks festivalio atidarymas, kuriame pasirodys užtikrintai į dirigentų olimpą kopianti Giedrė Šlekytė drauge su solistėmis Jomante Šležaite (sopranas), Simona Venslovaite (smuikas) ir Šv. Kristoforo kameriniu orkestru (meno vadovas Donatas Katkus). Koncerte be itališkai romantiško „Saulėlydžio”, skambės visiškai kitokie „Metų laikai“ nei žymusis Antonio Vivaldi šedevras. Šių metų festivalyje pasirodys tokie muzikai kaip batutos meistrė Mirga Gražinyte-Tyla (liepos 29 d. Vilniaus universiteto didžiajame kieme ji diriguos didingą oratoriją „Pasaulio sutvėrimas”), koros atlikėjas iš Malio Derekas Gripperis (auksinėmis raidėmis įrašytas į pasaulio muzikos istoriją už Afrikos muzikinio paveldo puoselėjimą, jo koncertas liepos 18 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje), lenkų džiazo grandas Maciejus Fortuna (Vilniaus universiteto planetariume rugpjūčio 24 d. koncerte „Džiazo krateris“ perteiks įspūdžius iš Islandijos) bei kt.


Žurnalas „Kinas”SKAITYKITE ŽURNALE „KINAS”

Įrodyti sau, kad esi

2012 m. lankomiausiu Lenkijos filmu tapo vietinės, iš provincijos kilusios populiarios hiphopo grupės „Paktofonika“ istorija, kurią filme „Esi Dievas“ („Jesteś bogiem“) papasakojo režisierius Leszekas Dawidas. Grupės lyderio Magiko bendražygį Rahimą suvaidinęs 26-erių Dawidas Ogrodnikas lenkų kino akademijos buvo pripažintas geriausiu antraplaniu aktoriumi. Kuriant šį vaidmenį jam teko susitikti su dar gyvais dviem grupės nariais, kurių vienas ir buvo Rahimas. Grupės lyderis nusižudė. Kuklaus, bet repo tekstais save išlaisvinančio paauglio vaidmuo D. Ogrodnikui buvo pirmasis kine. Vėliau aktoriui atiteks komplikuotų asmenybių vaidmenys, drąsos reikalaujančios transformacijos.

Stebuklo belaukiant

Pasaulinė dokumentinio kino režisieriaus Audriaus Stonio filmo „Moteris ir ledynas“ premjera įvyko tarptautiniame Amsterdamo kino festivalyje (IDFA). Juosta toliau keliauja po pasaulį ir sėkmingai pelno apdovanojimus: „Kino pavasaryje“ pripažinta geriausiu programos „Baltijos žvilgsnis“ filmu, „DocsBarcelona“ laimėjo apdovanojimą programoje „What the Doc“, Krokuvos kino festivalyje įvertinta FIPRESCI prizu ir „Sidabriniu ragu“ geriausiam vidutinio metražo filmui.

Daugiau nei trisdešimt metų Tian Šanio kalnuose, Tujyk Su ledyne, 3500 metrų aukštyje gyvena mokslininkė Aušra Revutaitė. Atsiskyrusi nuo civilizacijos, glaciologijos stotyje ji tyrinėja klimato pokyčius. Moteriai draugiją palaiko tik šuo su kate. Tiek apie mokslininkę sužinome iš filmo aprašymo, nedaugiau informacijos gauname pasižiūrėję filmą. Režisierius minėjo, kad kai pas mokslininkę atvykę žmonės siūlydavosi praskaidrinti jos vienatvę, moteris sakydavo, kad jos „vienatvė ir taip pakankamai skaidri, kad ją dar reikėtų skaidrinti“. Audrius Stonys siūlo neklausinėti, o pabandyti pajausti moterį, jos ryšį su ledynu, prisiliesti prie šviesos, amžinybės ir dokumentikos stebuklo.

Nebijoti nežinojimo

Jubiliejinio 70-ojo Kanų kino festivalio paralelinėje programoje „Dvi režisierių savaitės“ įvyko naujausio Šarūno Barto filmo „Šerkšnas“ („Frost“) premjera. Pagrindinius vaidmenis šiame kelio filme sukūrė du jauni lietuvių aktoriai Mantas Jančiauskas ir Lyja Maknavičiūtė. Jų personažai spontaniškai sutinka nuvežti humanitarinės pagalbos krovinį iš Vilniaus į Kijevą. Iš pažiūros nesudėtinga užduotis jaunai porai tampa didžiuliu išbandymu. Po filmo premjeros Kanuose su aktoriais kalbėjosi Rimantas Oičenka.

Žurnalas „Kinas”ŽURNALAS „KINAS”