Vilnius - Europos kultūros sostinė

Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009: pasirengimas įsibėgėja

kronika

Liko kiek mažiau negu 700 dienų iki 2009-ųjų, kai Vilnius taps Europos kultūros sostine. Ta proga viešoji įstaiga „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ vasario 1 d. ŠMC surengė spaudos konferenciją, kurioje pristatė savo komandą ir planus. Atspirties tašku programai tapo idėja, kad Vilnius, kaip naujos Europos Sąjungos valstybės sostinė, gali pasiūlyti naują Europos kultūros sostinės sampratą. Tad programa orientuojasi į ateities Vilniaus viziją ir kuria šiuolaikišką Europos kultūros sostinės įvaizdį. Pristatydami programą „CULTURE live“ („Kultūra gyvai“), jos rengėjai iškėlė misiją sukurti naują europinės kultūros patirtį, kurioje kultūra yra šiuolaikinio gyvenimo savastis, o kultūros kūrėjas – kiekvienas žmogus. Todėl pasirinkta kultūros, kaip daugianarės sistemos, susidedančios iš gausybės atskirų elementų, samprata. Ji atsispindi ir naujame logotipe, savo forma primenančiame ląstelių sankaupą. Šios dalelės, laisvai besijungdamos tarpusavyje, suformuoja vis kitokį darinį. Žodis „live“ čia žymi kultūros gyvybę ir kaitą.

Programą „CULTURE live“ sudarys keturios dalys, apimančios vis kitokius kultūros aspektus: „Europos menų programa“, 2009-aisiais paversianti Vilnių Europos menų sostine, „Kultūrų (at)pažinimo programa“, „Gyvosios istorijos programa“, atkreipsianti dėmesį į paveldą, bei „Žmonių programa“, priklausysianti nuo bendruomenės iniciatyvos. Šias programas sudarys Europos Komisijai pateikti projektai, programų vykdytojų inicijuoti partnerystės projektai bei projektai iš vasarą skelbto „Idėjų banko“ konkurso (atrinktos 57 idėjos bus išsamiai pristatytos kovo pradžioje). Realizuotos bus tos idėjos, kurios pasirodys novatoriškos, aktualios ir Lietuvos, ir Europos visuomenei, turės aiškią viziją ir įgyvendinimo planą.

Konferencijoje buvo deklaruojamas siekis paversti Vilnių traukos centru ne tik 2009-aisiais, bet ir anksčiau. Todėl jau nuo šios vasaros prasidės vadinamoji „Aperityvų programa“, tapsianti įžanga į Kultūros sostinės metų renginius. Birželio 23–24 d. bus surengta Europos kultūros naktis, trumpiausią metų naktį kviesianti praleisti visą parą veikiančiuose muziejuose, koncertų salėse. Rudenį bus įgyvendinti du projektai: rugsėjį – Janas Fabre ir lietuviškas menas netikėtose erdvėse, lapkritį – šviesos festivalis „LUX“. Gruodį numatomas 2009-ųjų Europos kultūros sostinės Ambasadorių suvažiavimas. Nuo programos neatsiejamas ir tikslas skatinti turizmą. Taigi 2009-aisiais siekiama kviesti žmones iš visos Europos ne tik į Vilnių – jo tapimas Europos kultūros sostine galėtų paskatinti ir kitus Lietuvos miestus bei apskritai Baltijos šalis kurti savo programas, taip prisidedant prie turistų srautų didinimo. Be to, numatomi partnerystės projektai su tais pačiais metais Europos kultūros sostine tapsiančiu Austrijos miestu Lincu.

Ambicingai programai įgyvendinti bus skirta apie 25 mln. eurų. Į šia sumą įeina LR vyriausybės, Vilniaus miesto savivaldybės numatytos bei ES fondų ir rėmėjų skirtos lėšos.

Justina Augustytė