Savaitė

Vilniuje gros "London Sinfonietta"

Šiųmetį "Gaidos" festivalį pradės vienas garsiausių pasaulyje kamerinių orkestrų

iliustracija
"London Sinfonietta" atlieka Conloną Nancarrową
K. Bienert nuotr.

Vienas garsiausių pasaulyje kamerinių orkestrų "London Sinfonietta" spalio 12 dieną koncertuos Vilniuje. Kongresų rūmuose įvyksiančiu koncertu "WARP Works and 20th Century Masters" ("WARP darbai ir XX a. meistrai") šis kolektyvas pradės 15-ąjį muzikos festivalį "Gaida". Vienintelis orkestro pasirodymas Vilniuje bus ir pirmasis turo po Baltijos šalių sostines koncertas.

Jau nuo pat "London Sinfonietta" susikūrimo šio kolektyvo vardą linksniavo ne tik publika, bet ir griežta kritika. Galima teigti, kad būtent "London Sinfonietta" pradėjo nedidelių tokio tipo orkestrų (ansamblių) eros pradžią. Nebijančio rizikuoti kolektyvo laimėjimai itin ryškūs – jau kone trisdešimt penkerius metus jis atstovauja muzikos avangardui. Atlikdamas ir įrašydamas tokių žymiausių XX amžiaus kompozitorių kaip Olivier Messiaenas, Steve’as Reichas, Johnas Adamsas, Iannis Xenakis ar György Ligeti kūrinius, orkestras pelnė puikią tarptautinę reputaciją savo virtuoziškumu, energija ir išradingumu.

Dažniausiai kolektyvą lydi labai entuziastingi spaudos atsiliepimai: "Kvapą gniaužiantis, akrobatiškas virtuoziškumas... rizikingiausias technikos kraštutinumų pilotažas..." ("The Times"). "Stulbinantis įspūdis... nuostabus "London Sinfonietta" pasirodymas" ("Country Life"). "London Sinfonietta" yra muzikos adrenalino aistruoliai. Jie ieško didžiausių instrumentinių iššūkių ir juos priima. Oho! Ir dar padaro taip, kad viskas atrodytų labai paprasta" ("The Australian").

Kolektyvas drąsiai gretina akademinę ir klubinę muziką, tokiu būdu aktyviai plėsdamas ir taip gausią savo auditoriją bei gerbėjų būrį. Vilniuje "London Sinfonietta" pateiks sėkmingiausią pastarųjų metų savo projektą "WARP Works and 20th Century Masters", per trumpą laiką užkariavusį didžiąsias Europos koncertų sales ir atnešusį kolektyvui didžiulę komercinę sėkmę. Koncertų metų Romoje, Briugėje, Amsterdame ir kitur net 2000–3000 vietų salės būdavo sausakimšos. Šio projekto akcentas – XX a. muzikos klasikų vizionierių Johno Cage’o, Conlono Nancarrowo, Charleso Iveso, György Ligeti, Karlheinzo Stockhauseno kūriniai, derinami su aštraus skambesio elektronika – legendinės anglų elektroninės muzikos įrašų leidyklos "Warp" žvaigždžių darbais. "Tylios muzikos revoliucijos pradžia", – teigia "Daily Telegraph" apie šį jungtinį projektą.

Koncerte gyvai pasirodys ne tik jaunoji "Warp" žvaigždė, kompozitorė ir diskžokėja Mira Calix, bet ir beveik 400 lietuviškų svirplių, kurie yra Ženevos gamtos istorijos muziejaus užsakymu sukurto kūrinio "Nunu" "bendraautoriai". Muzikalieji vabzdžiai bus įgarsinami ir filmuojami, tad jų knibždėlyną vaizdo projekcijoje galės matyti ir klausytojai.

Dar didesne intriga turėtų tapti Miros Calix bendražygių, intelektualios šokių muzikos (IDM) pionierių Aphex Twin, "Squarepusher", "Boards of Canada" kompozicijų akustinės versijos, kurias pagros "London Sinfonietta". Scena bus pilna muzikos instrumentų, kompiuterių, pultų ir kitos elektroninės įrangos, o filmai ir gyvai kaitaliojami vaizdai projektuojami dideliame ekrane.

Šio renginio, kuris truks daugiau kaip 3 valandas, pertraukos metu bus demonstruojami originalūs "Warp Records" videoklipai – naujausia šios kompanijos audiovizualinė produkcija, sukurta žymiausių elektronikos virtuozų.

Kitą dieną po koncerto, spalio 13 d., 11 val. Britų tarybos patalpose Vilniuje įvyks susitikimas su šio bendro projekto kūrybine grupe. Dalyvaus "London Sinfonietta" ir "Warp Records" atstovai. Renginį Vilniaus publikai pristato Vilniaus festivaliai, Kompozitorių sąjunga ir pagrindinis šio renginio partneris Britų taryba.

Parengė Eglė Grigaliūnaitė