Savaitė

Tarptautinei muzikos dienai – nauji vardai

anonsai

iliustracija
Edvinas Minkštimas

Šiandien, rugsėjo 30 d., Kaune, rytoj Vilniuje rengiamas koncertas, kurį Lietuvos nacionalinė filharmonija skiria Tarptautinei muzikos dienai. Jau tapo įprasta, kad šeštadieniais Filharmonijos salėje klausomės Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro ir solisto. Šįkart solo su orkestru skambins jaunas talentingas pianistas Edvinas Minkštimas, prie dirigento pulto stos svečias iš Portugalijos José Ferreira Lobo.

Jaunas pianistas E. Minkštimas, Kaune ir Vilniuje skambinsiantis L. van Beethoveno Trečiąjį koncertą fortepijonui ir orkestrui, jau yra pažįstamas publikai. 1995 m., būdamas penkiolikmetis J. Naujalio muzikos gimnazijos moksleivis, jis pirmą kartą koncertavo su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru. Vėliau grojo su Lietuvos kameriniu, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos simfoniniu orkestrais.

Nuo 1990 m. atlikėjas koncertuoja užsienyje – Rusijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Vengrijoje, Kanadoje ir JAV.

Talentingas muzikas yra devynių tarptautinių pianistų konkursų, tarp jų P. Čaikovskio jaunųjų atlikėjų (Maskva, 1992), "European Piano Days Pontoise" (Prancūzija, 2001), "Muzika be sienų" (Lietuva, 2002, 2003), laureatas. 2002 m. koncertavo Danijoje ir Prancūzijoje, taip pat grojo Didžiosios Britanijos sosto įpėdiniui princui Charles’ui jo vizito Lietuvoje metu. 2003 m. vasario ir lapkričio mėnesiais du kartus itin sėkmingai koncertavo Vašingtone (grojo "Corcoran Gallery of Art" ir "US Baltic Foundation Annual Gala").

E. Minkštimas įgijo muzikos magistro laipsnį dviejose mokyklose: 2003 m. – Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (prof. V. Vitaitės fortepijono kl.), 2002 m. – Nacionalinėje Paryžiaus konservatorijoje (M. Beroffo kl.). Akademinius atlikėjo laimėjimus vainikuoja studijos Juilliardo mokykloje. Šiemet jis tapo vienu iš nedaugelio šios mokyklos doktorantų.

Kitas Filharmonijos svečias šiame koncerte – dirigentas José Ferreira Lobo. Karjerą jis pradėjo 1979 m. subūręs kamerinį orkestrą "Camerata do Porto". 1992-aisiais įkūrė "Orquestra do Norte" ir tapo jo vyriausiuoju dirigentu bei meno vadovu. Šis kolektyvas pasiekė labai aukštą meistriškumo lygį ir tapo vienu geriausių Portugalijos orkestrų.

Per metus J. Ferreira Lobo suorganizuoja ir atlieka 140 koncertų. Jis vadovauja vienos svarbiausių privačių mokslo įstaigų muzikos fakultetui, taip pat yra Tarptautinio Koimbros operos festivalio meno vadovas.

Su dirigento iš svečios šalies atvykimu sietini ir kiti vardai koncerto afišoje. Dėmesį atkreipia spalvingų, tačiau retai Lietuvoje skambančių ispanų ir portugalų kompozitorių pavardės. Girdėsime žymaus portugalų kūrėjo, Lisabonos konservatorijos profesoriaus, muzikologo ir muzikos žurnalisto Luiso de Freitaso Branco (1890–1955) siuitą "Alentejo"; modernaus ispanų kompozitoriaus ir pianisto Enriques Granadoso (1867–1916) Intermezzo iš operos "Gojeskos". Taip pat skambės fragmentai iš žymių XIX a. pabaigos Ispanijos kūrėjų Tomáso Bretóno (1850–1923) ir Jerónimo Giménezo (1854–1923) sarsuelų – vaidinimų su muzika ir šokiu.

LNF inf.