Dailė

Naujai pasveikintas M.K. Čiurlionis

kronika

iliustracija

Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerija, įsikūrusi Vilniaus mokytojų namuose, kartu su M.K. Čiurlionio namais surengė vaikų piešinių parodą-akciją, skirtą šio garsaus, nevienareikšmiškai vertinamo ir dar vis naujai atrandamo genialaus lietuvių dailininko ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo 130 metų jubiliejui.

Rengti konkursus, konferencijas, parodas, sakyti gausybę rimtų ir abstrakčių žodžių reiškia būti šalia Čiurlionio. O pajusti genijaus kūrybos esmę, pasveikinti ir atrasti jį sau ir jaunajai kartai naujai – tai mėginti kurti, tai būti kartu nuolat. Vaikų ir jaunimo meno galerija, pasirinkusi tikslą propaguoti vaikų kūrybą, ieško savitų ir naujų bendravimo su žiūrovais, kūrinių eksponavimo būdų.

Į parodos atidarymo šventę besirenkančius žiūrovus pasitiko vaikai. Jie piešė čia pat, salėje, pasitiesę ant grindų popieriaus juostą. Visus nustebino ekspozicija: šviesūs ir skaidrūs lakštai – dailininkių pedagogių Rasos Kriščiūnaitės-Kesminienės, Malvinos Jelinskaitės ir Arūnės Tornau pamokų, skirtų M.K. Čiurlioniui, rezultatai. Trijose galerijos salėse ir mokyklos bibliotekos erdvėje sutilpo skirtingų mokyklų, amžiaus, net stilistikos kūriniai. Netikėtai eksponuojami ant sienų, langų, lubų, net pianino krašto piešiniai atrodė lyg spektaklis, nuolat besikeičiantis žaidimas. R. Kriščiūnaitės 7–8 metų vaikų pamokos "Piešiam taip minkštai kaip Čiurlionis" išraiška – ilgos horizontalios pastelėmis išpieštos peršviečiamo popieriaus juostos, ekspozicijoje netikėtai susijungusios su per langus sklindančia šviesa ir peizažu, atspindi Čiurlionio kompozicijų inspiruotas nuotaikas. "Čiurlionio grafikos improvizacijos" perteikia vaikų sukurtus beveik abstrakčius vaizdinius: taškai, brūkšneliai, linijos pajaustos savaip, muzikaliai ritmiškai, nelygiai nuplėšto popieriaus lakšte. Rimtesnes Čiurlionio kūrinių "studijas" atspindi A. Tornau "Improvizacijos M.K.Čiurlionio paveikslo "Pilis. Pasaka" tema" (7–11 m). Darbuose tiesiogiai remiamasi stebimais motyvais, bet interpretuojant spalvas, tonus, kompoziciją: atpažįstamas laivo, pilies, pasakos motyvas. Parodos rengėjai sukvietė žiūrovus į savotišką akciją – instaliaciją.

Dovana Čiurlioniui – tai tiesioginis veiksmas, galimybė žiūrovams sugroti savo kūrinį "Prisėsk ir sugrok dovaną Čiurlioniui" stovinčiu pianinu, paklausyti jaunų muzikančių iš B. Dvariono muzikos mokyklos. Atidarymo metu Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokyklos jaunimo grupė surengė performansą "Karaliai – bičiulystė" (vad. N. Nevčesauskienė) su žvakių švieselėmis, karūna, sausų gėlių žiedais, atneštais lyg paties Čiurlionio dailės kūrinių motyvais. Nuolat skambanti M.K. Čiurlionio muzika priartino kūrėją ir galbūt net sudomino tuos, kurie, deja, užmiršo šį talentingą menininką. Parodoje dalyvavo ir vaikai su savo piešiniais iš kitų Vilniaus miesto bei apskrities mokyklų.

Daugybę interpretacijų ir kūrybingumo akimirkų dovanos Čiurlionis – tik stenkitės atsiverti.

Nijolė Nevčesauskienė