Kinas

Įveikiant sienas

MitOst festivalis Vilniuje

iliustracija

MitOst – tai 1996 m. Vokietijoje įsteigta Roberto Boscho fondo stipendininkų draugija. Jos tikslas – įveikti sienas žemėlapiuose ir žmonių sąmonėje. Savo veiklą draugija nukreipė į Vidurio, Rytų ir Pietryčių Europos šalis. MitOst projektus rengia ir vykdo maždaug 1000 organizacijos narių iš 20 šalių. Šių iniciatyvų spektras gana platus – pažintinės ir kultūrinės kelionės, tarptautiniai seminarai istorijos ir visuomenei aktualiais klausimais, kino, teatro, literatūros projektai. Šios programos skatina jaunimą aktyviau dalyvauti kuriant demokratinę pilietinę visuomenę. Jas finansiškai remia vietiniai ir nacionaliniai rėmėjai. Taip MitOst sutelkė gausų dalyvių būrį, o nuo pernai pradėjo rengti kasmetinius savo narių susibūrimus vis kitame Vidurio ir Rytų Europos mieste.

Pirmasis MitOst festivalis 2003 m. įvyko Peče, Vengrijoje, ir įrodė, kad toks sumanymas prasmingas: Vengrijos žiniasklaida – vietinė ir nacionalinė spauda, televizija – pažymėjo, kad festivalis harmoningai įsiliejo į miesto kultūrinę erdvę. Festivalio tikslas – suburti pilietiškai aktyvius jaunuolius iš įvairių Europos šalių, mokyti juos projektų vadybos, supažindinti MitOst draugijos narius su priimančios šalies kultūra, o šalies visuomenei pristatyti pačią MitOst ir jos veiklą.

Šiemet MitOst festivaliui pasirinktas Vilnius. Jo renginiai vyks spalio 27 – lapkričio 1 d. Festivalį globoja Vokietijos ambasada Lietuvoje, remia Roberto Boscho ir keletas kitų Vokietijos fondų. Jo partneriai yra Vilniaus rotušė, Atviros Lietuvos fondas, Švietimo kaitos fondas, Goethe’s ir Lenkų institutai Vilniuje, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras, Vilniaus dailės akademija, "Skalvijos" kino centras ir kiti. Renginio metu vyks svečių mokymai ir seminarai, tačiau partneriai siūlo ir gausią kultūrinę programą, leidžiančią tikėtis visuomenės atgarsio.

Oficialus MitOst festivalio atidarymas vyks Vilniaus rotušėje spalio 28 d. 10 val. Tą pačią dieną 17 val. vokiečių menininkas Horstas Hoheiselis čia skaitys paskaitą "Atminties menas. Meno atmintis", vyks vieša diskusija "Ką turi prisiminti Europa?" Jau daugiau kaip dvidešimt metų H. Hoheiselis savo kūrybą dedikuoja nacionalsocializmo aukų atminimui. Drauge su Andreasu Knitzu jis ėmėsi naujos paminklų kūrimo formos, vadinamos negatyviaisiais paminklais ar kontrmonumentais. 19 val. Rotušėje atidaroma Jenso Kleino fotografijų paroda "Žmonės tabore". Tai pernai Vilniuje, Kirtimuose, sukurtas darbų ciklas. O 20 val. vakarą užbaigs kompozitoriaus iš Freiburgo Gileado Mishory koncertas. 1998 m. sukurtą jo ciklą "Dainų dienoraštis" įkvepia žymaus litvakų poeto Abraomo Suckeverio tekstai jidiš kalba. Kūrinį atliks autorius.

Festivalis pasklis ir po kitas Vilniaus vietas. Spalio 28 d. 20 val. kavinėje "Sole Luna" (Universiteto g. 4) vyks poeto Gintaro Grajausko kūrybos skaitymai. "Intro" klube (Maironio g. 3) spalio 29 d. 20 val. koncertuos Labučio trio, o kitą vakarą tuo pačiu metu – tautiška kapelija "Sutaras". Spalio 29 d. 19 val. Akademijos galerijoje (Pilies g. 44) atidaroma Remigijaus Treigio fotografijų paroda "21 diena Berlyne". Spalio 29 ir 30 d. 20 val. "Skalvijos" kino centre vyks teminiai vakarai "Kino biografijos" (Lietuvos ir Vokietijos reportažai apie Lietuvos gyventojų likimus) ir "Lietuva anksčiau ir dabar" (sovietiniai filmai šiandienos požiūriu).

Gegužės mėnesį Lietuvai tapus pilnateise ES nare, politinis ir ekonominis šalies bei jos rytinių kaimynų santykių klimatas smarkiai pasikeitė. Kaip Lietuva reaguoja į naujus iššūkius? Apie tai viešoje diskusijoje "Lietuva tarp Rytų ir Vakarų. Naujos ES Rytų politikos perspektyvos" mintimis dalysis Istorijos instituto direktorius Alvydas Nikžentaitis, LRT generalinis direktorius Kęstutis Petrauskis ir svečiai iš Vokietijos Gereonas Schuchas, Alexanderis von Romas, Sabina Völkner (Universiteto kavinė, Šv. Jono g. 10, spalio 29 d. 20 val.).

Visas festivalio dienas "Intro" klube vyks MitOst 2004 m. projektų ir atstovaujamų programų pristatymai, veiks informacinis stendas.

"7MD" inf.