Teatras

Šiaurės šalių kultūrų festivalis "Les Boréales"

festivalis

iliustracija
Sauliaus Valiaus instaliacija

Šeštadienį, lapkričio 29-ąją, nuo ryto iki vėlaus vakaro trukusia Jono Meko filmų retrospektyva Šiaurės Normandijos sostinėje Kane baigėsi Šiaurės šalių kultūrų festivalis "Les Boréales" ("Šiauriečiai"), į kurį šiemet Lietuva buvo pakviesta garbės viešnios teisėmis. Jo kulminacija buvo Jurgio Mačiūno kabineto ir J. Meko videoinstaliacijos, skirtos žymiam prancūzų dailininkui Fernandui Léger.

Festivalio tikslas buvo supažindinti prancūzus su šiuolaikiniu Lietuvos menu. "Les Boréales" organizatoriams talkinusio Lietuvos instituto vadovės Karinos Firkavičiūtės teigimu, daugumą menininkų ir festivalyje pristatytus jų kūrinius atsirinko patys prancūzai. Pasidalyti mintimis apie festivalio rengimą bei jo vyksmą paprašiau jo programos sudarytoją ir generalinį organizatorių Jérōmą Rémy.

Paklaustas, pagal kokius kriterijus buvo sudaryta programa, jis prisipažino, kad jie buvę subjektyvūs - jis pakvietęs tuos menininkus, kurie jam asmeniškai labiausiai patikę, kurie jam atrodė svarbūs ir galintys susilaukti sėkmės Prancūzijoje. Ne Paryžiuje, o čia, provincijoje, Kane su šimtu tūkstančiu gyventojų ir trisdešimčia tūkstančiu studentų. Sudarydamas programą J. Rémy pirmiausia norėjęs atliepti jų lūkesčius.

J. Rémy labiausiai įsiminė mūsų šaliai skirta literatūrinė diskusija "Lietuva Europos širdyje". Jis ypač džiaugėsi, kad joje dalyvavo ir tokios išskirtinės asmenybės kaip Vytautas Landsbergis ir Jonas Mekas. Savo socialine pozicija ir žmogiškumu Lietuvai, jo manymu, svarbi ir Vanda Juknaitė.

Tokių jaunų menininkų kaip "Auros" šokėjai ar elektroninės muzikos koncerte dalyvavęs Skardas pasirodymai, anot J. Rémy, - labai svarbūs momentai. Festivalio tikslas - atidaryti duris jauniems talentingiems žmonėms. Oskaro Koršunovo režisuota Sigito Parulskio pjesė "Vienatvė dviese" J. Rémy pasirodė dar ne iki galo išbaigtas spektaklis. Jį sukurti nebuvo lengva, nes čia dalyvauja ir prancūzų aktoriai bei muzikantai, ir lietuvių šokėjai. Tačiau festivalis - tai vieta, kur eksperimentuojama ir bandoma.

Iki 2002-ųjų "Les Boréales" festivalyje dalyvaudavo tik skandinavai, o pernai buvo pakviestos Baltijos šalys. Ar toks geografinis festivalio ribų išplėtimas reiškia, kad prancūzai mus įtraukia į šiaurės kultūrų dimensiją? J. Rémy teigimu, dabar jau sunku kalbėti apie Baltijos ar Šiaurės šalis, dabar reikia kalbėti apie Europos šalis. Visi mes - Europos Sąjungos nariai - ta pati Europos jėga. Žinoma, kiekvienas iš mūsų turi ir nacionalinių ypatumų. Festivalio direktorius sakosi norėjęs atskleisti Lietuvos, jos istorijos, tradicijų ir kultūros, o ypač - modernumo savitumus.

J. Rémy pripažino, kad Lietuva Prancūzijoje dar menkai pažįstama. Festivalio tikslas ir buvo atkreipti dėmesį į Lietuvą. O jau pačios Lietuvos, jos vyriausybės uždavinys -tęsti savosios kultūros sklaidą svečiose šalyse, nes pirmiausia iš kultūros užsieniečiai susidaro vaizdą apie mus. J. Rémy nuomone, iš to, ką mato čia, "Les Boréales" festivalyje, prancūzai gali suprasti, kad Lietuva - labai sparčiai besiplėtojanti, dinamiška šalis. Ir O. Koršunovo, ir "Auros" šokio teatro spektakliai kupini energijos. Lietuvos rašytojai gali daug ką pasakyti. Visi Lietuvos, šalies, kuri dar mažai pažįstama, menininkų pasirodymai festivalyje kuria labai patrauklų kūrybingo krašto, kuriame daug kas vyksta, vaizdą.

Be jau minėtų renginių, "Les Boréales" festivalyje devynių Vilniaus dailės akademijos studentų darbais buvo pristatytas Lietuvos videomenas, įvyko Šarūno Barto filmų retrospektyva, rodyti lietuviški animaciniai filmai.

Festivaliui pasibaigus, įvertinti jo reikšmę Lietuvai paprašiau į Paryžių atvykusio Jono Meko. Jis sakė, kad vienų sričių šiuolaikinis lietuvių menas buvo pristatytas sėkmingiau, kitų - gal ne taip sėkmingai. Kad ir kaip būtų, svarbiausia, kad prancūzai turėjo galimybę mus pažinti geriau. Apie festivalį šiek tiek rašė pagrindiniai Prancūzijos dienraščiai, labai daug - vietos spauda. "Ir nelabai svarbu, kiek išmintingai rašė", - šyptelėjo J. Mekas ir prisiminė Johną Cage’ą, sakiusį, kad informacijos vertė matuojama ne išmintimi, o centimetrais. Tų centimentrų per "Les Boréales" festivalį Lietuva gavo tikrai nemažai.

Valdas Papievis