Muzika

Operos ir baleto teatro orkestro senbuviai

sukaktys

Bėga metai… Jau ir 2003-ieji eina į pabaigą!.. Kaskart atsigręžęs atgal įvertini nuveiktus darbus, žvelgi į juos iš laiko perspektyvos… Taip žvelgiant norėtųsi pakalbėti apie šiemet kūrybinio darbo sukaktis pažyminčius Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro orkestrantus.

Jau trisdešimtį metų orkestre groja trimitininkas Mindaugas Kumpys. Paskatas muzikuoti jis gavo iš dainingosios savo mamos. Trimitas jam patiko nuo vaikystės - Gruzdžiuose, kur Mindaugo šeima gyveno netoli kapinių, jis vis bėgdavo paklausyti laidotuvių orkestro…

Vėliau sekė mokslas Klaipėdos S. Šimkaus muzikos mokykloje, dėstytojo Virginijaus Nemaniūno trimito klasėje, o nuo trečiojo kurso jau grota Klaipėdos liaudies operos orkestre.

Nuo 1972 m. - mokslas Lietuvos muzikos akademijoje pas dėstytoją Zigmą Kazlauską, 1980-1984 m. - aspirantūra Maskvos konservatorijoje, prof. J. Usovo klasėje.

Per trisdešimtį darbo metų LNOBT orkestre M. Kumpio grota visuose teatro spektakliuose, o šių būta per šešis tūkstančius (gaila, kad per pastaruosius penkerius metus rodomų spektaklių skaičius sumažėjo beveik per pusę)!

Mindaugas mėgsta spektaklius, kuriuose yra ką pagroti - tai "Aida", "Romeo ir Džuljeta", "Toska", "Gulbių ežeras", "Pelenė" ir daugelis kitų.

Su trimitų kvartetu koncertuota daugelyje Lietuvos scenų, su Nacionaliniu simfoniniu orkestru grota Japonijoje, su Valstybiniu simfoniniu - Ispanijoje, Anglijoje. M. Kumpys yra ir ilgametis Lietuvos muzikos akademijos dėstytojas, iš jo mokinių minėtini A. Barzinskas, A. Digimas, A. Jankevičius ir kt. Tėvo pėdomis seka ir sūnus Žilvinas.

Kitas ilgametis LNOBT orkestro muzikantas - obojininkas Vilius Masiulionis - orkestre groja 40 metų. Jis mokėsi Kauno specialiojoje vidurinėje muzikos mokykloje pas šviesaus atminimo mokytoją Vytautą Kertenį, o 1963 m. baigė Maskvos konservatorijos profesoriaus, žymaus obojininko A. Petrovo klasę ir pradėjo dirbti mūsų teatre.

Grojo su visais teatro dirigentais. Iš jame viešėjusiųjų ypač įsiminė Fuatas Mansurovas bei Mstislavas Rostropovičius. Apie dešimtį metų Vilius dėstė Muzikos akademijoje, parengė žymių obojininkų: V. Lubauską, S. Kraujelį, V. Masteiką. Šiuo metu Vilius yra orkestro inspektorius.

Darbo sukaktį švenčianti smuikininkė Tatjana Voronkina į teatrą atėjo dar prieš šiam persikeliant į dabartinius rūmus - 1973 metais. Baigusi Kauno J. Gruodžio muzikos mokyklą, studijavo LMA Pauliaus Juodišiaus smuiko klasėje.

Smuikininkei ypač įsiminė pirmieji spektakliai ("Madam Baterflai", "Karmen", "Faustas" ir kiti), patiko groti diriguojant maestro J. Aleksai.

Daug įspūdžių paliko ir pirmosios gastrolės Rygoje, Klaipėdoje bei nepakartojamas "Kapelmeisteris" Merkinėje.

Vienu sudėtingiausių instrumentų - valtorna - orkestro senbuvis Valentinas Daunys teatre groja nuo 1973-ųjų. Po mokslų M.K. Čiurlionio menų mokykloje pas Alfonsą Alekną studijavo LMA, Viktoro Brazausko klasėje. Mokslai baigti 1975 m., jau grojant teatro orkestre. Iš įdomiausių, įsimintiniausių spektaklių V. Daunys mini "Verterį", "Karmen" ir "Don Karlą".

Trisdešimt penkerius metus orkestre obojumi ir anglų ragu groja Henrikas Tarvydas. Jis 1968 m. darbą pradėjo Kauno muzikiniame teatre, o nuo 1972 metų kartu su mokytoju V. Kerteniu dirba LNOBT (šiuo metu yra ir orkestro direktorius).

Daugiausiai grojo anglų ragu. Iš šios patirties pačiam H. Tarvydui ypač įsiminė gastrolėse (Maskvoje) groti "Pilėnai", kai spektaklis prasidėjo visiškoje tamsoje, skambant anglų ragui.

Dalyvauta visose teatro gastrolėse, pradedant Lenkija ir baigiant tolimuoju Taivaniu. Iš spektaklių Henrikui ypač patinka G. Verdi "Nabukas" ir "Kaukių balius".

Dar vienas H. Tarvydo veiklos baras (drauge su soliste R. Šilinskaite) - paties inicijuotas religinės ir pasaulietinės muzikos festivalis, skirtas Molėtų bažnyčios vargonų atstatymui (Henrikas yra molėtiškis).

Sveikindamas visus teatro orkestro sukaktuvininkus, noriu palinkėti sėkmės ir ištvermės reikšmingame darbe.

Esu tikras, kad gražus visų minėtų instrumentų skambėjimas puošia spektaklį, prisideda prie jo sėkmės, o dar žinant, kad tų spektaklių grota tūkstančiai…

Vidutis Bakas