Muzika

Muzikos akademijai - 70

Garbingam jubiliejui skirtų renginių akimirkos

Viktorija Gurskaitė

Šiais metais Lietuvos muzikos akademija mini 70-ąjį savo gimtadienį. Ta proga balandžio 2-3 dienomis vyko įvairūs renginiai: mokslinės konferencijos, posėdžiai ir koncertai.

Šventę pradėjo balandžio 2 d. 10 val. įvykęs plenarinis posėdis, kuriam pirmininkavo Lietuvos muzikos akademijos (LMA) Mokslo ir meno prorektorius prof. dr. Eugenijus Ignatonis ir Koordinacinės muzikinio ugdymo tarybos (KMUT) mokslinis sekretorius prof. habil. dr. Albertas Piličiauskas. Pagrindinė šio posėdžio pranešimų tema buvo "Lietuvos muzikos akademija kelyje į Europos aukštojo mokslo erdvę".

Įžanginį plenarinio posėdžio žodį pasakė Lietuvos muzikos akademijos rektorius, KMUT pirmininkas prof. dr. Juozas Antanavičius. Jis teigė, kad žmogui 70 metų yra sidabrinė branda, o akademijai tai - gana ankstyva jaunystė. Per septyniasdešimt metų LMA baigė keturiolika kartų. Rektorius kalbėjo apie akademijos buvusią, esamą ir ateities padėtį, apie tai, kas pasikeitė atgavus nepriklausomybę, kokiomis naujovėmis esame pranašesni už kai kurias tvirtai senų savo tradicijų besilaikančias kitų šalių aukštąsias muzikos įstaigas (pvz., Prancūzijos, Vokietijos), taip pat apie tai, kokios naujovės LMA laukia vykstant Bolonijos procesui, ką tai turės teigiamo akademijai (diplomų, studijų pakopų ir jų programų, darbo vietų lygiavertiškumas su kitomis Europos šalimis). Pasak J. Antanavičiaus, palyginti su kitomis Europos valstybėmis, mes turime tik vieną bėdą - ploną piniginę.

Plenariniame posėdyje dalyvavo ir Lietuvos, ir keli užsienio šalių žinomi muzikai. Baltijos muzikos akademijų asociacijos (ABAM) prezidentas, Odensės (Danija) aukštosios muzikos mokyklos rektorius prof. Bertelis Krarupas kalbėjo apie Danijos aukštojo mokslo sistemas. Muzikologė Ona Narbutienė pranešime "Kai kurie Lietuvos aukštosios muzikos mokyklos epizodai" vaizdžiai ir išsamiai nutapė tuometinės Lietuvos Valstybinės konservatorijos kelią iki dabartinio (LMA) jos pavidalo. Muzikologas Algirdas Ambrasas pranešime "Iš Lietuvos konservatorijos (LMA) muzikologinių kontaktų su Vakarų pasauliu istorijos" akcentavo, kokios šalys ir jų muzikos mokslo įstaigos bei sistemos turėjo didžiausios įtakos tuometinei Lietuvos valstybinei konservatorijai (pedagogai stažavosi Vokietijoje, Prancūzijoje, Čekoslovakijoje). Posėdyje dalyvavo ir viešnia iš Ukrainos - Nina Gerasimova-Persidskaja. Ji pristatė pranešimą "Muzikologija Ukrainos nacionalinėje muzikos akademijoje". Rima Rimšaitė kalbėjo apie LMA tarptautinę veiklą, Eugenijus Ignatonis svarstė apie akademijos mokslo ir muzikos dabartį bei ateities vizijas, o Rimutė Brilienė bei Darius Amilevičius pristatė temą "Kultūros pyragas - interaktyvi pozityvios kultūros sklaida".

Tą pačią dieną 14 val. įvyko konferencijos atskirose sekcijose, kur buvo gvildenamos atlikimo meno, muzikos istorijos ir teorijos, pedagogikos bei teatro meno plėtros vizijos klausimai. Šiuose posėdžiuose pranešimus skaitė atskirų sekcijų atstovai, kalbėję apie įvairių muzikos meno sričių padėtį, jų ateities perspektyvas, problemas, kurias artimiausiu metu bus stengiamasi spręsti į pagalbą pasitelkiant geriausiose ir stipriausiose Europos šalių aukštosiose muzikos įstaigose vyraujančias studijų sistemas.

Pirmą LMA gimtadienio minėjimo dieną baigė Didžiojoje salėje įvykęs akademijos dėstytojų ir jų studentų koncertas, kurio metu dešimčiai aktyviausiai besireiškiančių ir stipriausių studentų prof. E. Ignatonis visos LMA vardu įteikė specialias premijas. Koncerto klausytojams pateikta maloni staigmena - scenoje pasirodė ir aktorius Vladas Bagdonas kartu su studentais. Antrą šios šventės minėjimo dieną Lietuvos muzikos akademijoje įvyko iškilmingas Senato posėdis, kuriame dalyvavo visų žemesnių pakopų muzikinių įstaigų atstovai ir svečiai iš svetur. Posėdyje sveikinimo žodį ir kalbą apie LMA istoriją, dabartį bei jos ateities perspektyvas pasakė prof. K. Grybauskas. Jis skatino visus reformuoti visuomenės poreikį ir požiūrį į meną. LMA rektorius J. Antanavičius džiaugėsi, kad paminėti tokią reikšmingą dieną atvyko visas Lietuvos edukacijos institucijų žiedas, dėkojo kitų muzikos įstaigų vadovams, kad taip puikiai paruošia jaunus muzikus, jog jie, stodami į LMA, jau yra įvairių respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatai.

Šia proga visi atvykę svečiai sveikino Lietuvos muzikos akademiją ir jos rektorių bei visus bendruomenės narius, skambėjo daug gražių, nuoširdžių ir sėkmės linkinčių žodžių, buvo teikiamos dovanos. LMA sveikino Estijos, Baltarusijos ir Ukrainos muzikos akademijų, Lietuvos mokslo tarybos, Klaipėdos universiteto menų fakulteto, Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos konservatorijų, Lietuvos muzikos mokyklų atstovai.

Tos pačios dienos vakarą Vilniaus kongresų rūmuose įvyko Lietuvos muzikos akademijos 70-ties metų jubiliejaus ir garbės daktaro vardo suteikimo prof. Sauliui Sondeckiui iškilmės. Lietuvos muzikos akademiją gimtadienio proga sveikino žymūs mūsų krašto politikos ir kultūros pasaulio atstovai: Lietuvos Respublikos Prezidento R. Pakso sveikinimą skaitė D. Kutraitė, sveikinimo žodžius tarė A. Paulauskas, A. Brazauskas, A. Monkevičius, G. Sodeika, A. Zuokas, V. Kaminskas, B. Krarupas ir kt. Salė skendėjo gėlėse, vyravo be galo pakili nuotaika. Koncerte skambėjo J. Gruodžio, J. Brahmso, L. van Beethoveno, C.Ph.E. Bacho ir G.F. Händelio simfoninė ir chorinė muzika. Dėkodamas už garbės daktaro vardo suteikimą savo mintimis apie nuveiktus darbus bei svarbias kūrybinio kelio akimirkas su publika pasidalijo prof. S. Sondeckis.

Vakaras paliko didelį įspūdį visiems susirinkusiems, ilgam išsaugosiantiems prisiminimus apie šią šventę, jos reikšmę. Jis suteikė ir dar daugiau vilties, kad Lietuvos meno pasaulio laukia vis geresni ir sėkmingesni laikai.