Muzika

"Aidijos" koncertai Švedijoje

Jolita Kiseliauskaitė

iliustracija
Kamerinis choras "Aidija"

Jau pernai rudenį grįžę iš Stokholmo "Aidijos" choristai nujautė, jog į šiuos kraštus dar teks grįžti. Ir neapsiriko - šio lapkričio pradžioje šis kamerinis choras (vad. Romualdas Gražinis) vėl keliavo šiaurės link. Koncertinis turas truko 12 dienų (lapkričio 1-12 d.), įvyko 7 koncertai didesniuose bei mažesniuose pietų Švedijos miestuose.

Buvo parengtos keturios rimtos programos, į kurias įtraukta įvairių epochų bei kraštų kompozitorių kūrinių: C. Janequino "Le chant des oyseaux", C. Monteverdi "Euo mormorar londe", "Si ch`io vorrei morire", J.S. Bacho "Der Geist hilft unser Schwachheit auf", kelios rusų romantikų (P. Česnakovo, V. Kalinikovo, P. Čaikovskio), J. Brahmso dainos, A. Pärto "Magnificat", S. Ebeno "A tune", K.V. Banaičio harmonizuotos lietuvių liaudies dainos, V. Bartulio, K. Vasiliauskaitės, V. Augustino, Ž. Karpio kūriniai. Kiekvieną koncertą vainikuodavo B. Kutavičiaus oratorija "Iš jotvingių akmens" chorui ir netradiciniams liaudies instrumentams.

Programa didelė, kelionė atsakinga, tad nenuostabu, jog pirmajame koncerte, vykusiame Veksjės bažnyčioje, ir choras, ir jo vadovas buvo įsitempę. Tačiau vėliau, lankantis kituose miestuose, įtampa atslūgo, choras vis laisviau interpretavo kūrinius, buvo atviresnis publikai. Bene svarbiausias ir daugiausiai klausytojų sutraukęs koncertas įvyko lapkričio 8 d. Stokholme, prestižinėje "Rikskonserter" kamerinėje salėje. Jaunų balsų, dar nelabai žinomą chorą publika viso pasirodymo metu lepino audringais aplodismentais. Ypač jai patiko J. Faliko "Neznakomka", V. Bartulio "Gražuolis garvežys" ir, žinoma, B. Kutavičiaus oratorija. Po aistringai sutikto biso (tai buvo kūrinys švedų kalba) užkulisiuose švedų kompozitorius Folke Rabe, kurio "Two stanzas" tą vakarą skambėjo, džiaugėsi išgirdęs puikią savo kūrinio interpretaciją ir už ją dėkojo choro vadovui.

Antrajame pagal dydį Švedijos mieste Geteborge lapkričio 5 d. įvyko ne tik koncertas, bet ir susitikimas su universiteto, kurio Vargonų salėje pasirodė "Aidija", dėstytojais bei studentais. Klausytojai turėjo galimybę susipažinti ir su choro nariais, ir su lietuvių kompozitorių kūryba. Lietuvaičiai tuo tarpu pasinaudojo proga pasižvalgyti po Geteborgo universiteto Muzikos, Teatro ir Šokio rūmus.

Kituose miestuose - Kinoje, Eskilstūnoje, Tinksryde, Brobyje - "Aidiją" publika sutiko labai palankiai, o organizatoriai - svetingai ir rūpestingai. Šis puikiai organizuotas koncertinis turas yra dalis Švedijos ir Lietuvos muzikinių mainų programos, kurią Lietuvoje kuruoja Kultūros ministerija bei Nacionalinė filharmonija, o Švedijoje - "Rikskonserter" organizacija.