7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

„Kosmos Theatre“ penkeri: magijos žiežirbų, vaizduotės mankštos ir šiuolaikinių technologijų užtaisas

Rengėjų inf.
Nr. 23 (1558), 2025-06-13
Kronika
„Kosmos Theatre“ nuotr.
„Kosmos Theatre“ nuotr.

Prieš penkerius metus režisierius Žilvinas Vingelis su prodiuseriu Dariumi Vizbaru subūrė teatro, garso, vaizdo menininkus, programuotojus, filosofus bei įvairių sričių mokslininkus drauge vystyti eksperimentinio vizualinio teatro kryptį. Intensyvų ir sėkmingą penktąjį sezoną „Kosmos Theatre“ baigia spektaklio – sapno „Diletantas (Susapnavęs Angelą)“ parodymais Kauno kameriniame teatre ir Šiaulių scenos menų festivalyje „Teatrodromas“ bei kviečia į šeštojo sezono projektus.

 

Pasak D. Vizbaro, „Kosmos Theatre“ plėtra yra apgalvota ir kryptinga – be staigių šuolių, bet su aiškiu ilgalaikiu vystymosi vektoriumi. Jei pirmaisiais gyvavimo metais daugiausia dėmesio komanda skyrė vizualinio teatro krypties formavimui ir naujų darbų kūrimui, tai šiandien aktyviausiai dirba su jų sklaida Lietuvoje ir už jos ribų. „Dalyvavome net dešimtyje festivalių – nuo tarptautinių, tokių kaip „Sirenos“ lietuviškoji vitrina, „ConTempo“ Kaune, „Materia Magica“ Klaipėdoje ar „Žagarės Fringe“ iki specializuotų ir regioninių, kaip šiuolaikinio meno festivalis „Virus“ Šiauliuose, netradicinio meno festivalis „Namas Nr. 5“ Kaune, šiuolaikinės muzikos festivalis Raseiniuose „Unseen Notes“. Ši apimtis liudija ne tik mūsų kūrinių formų įvairovę, bet ir augantį susidomėjimą vizualiniu teatru Lietuvoje“, – džiaugiasi prodiuseris.

 

Gausus penktasis sezonas „Kosmos Theatre“ buvo ir įvertinimais. Už pagrindinį vaidmenį Žilvino Vingelio režisuotame spektaklyje „Diletantas (Susapnavęs Angelą)“ aktorė Airida Gintautaitė buvo nominuota „Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimui. Režisierius teigia, kad dar prieš penkerius metus nebūtų galėjęs įsivaizduoti, jog geriausio vaidmens kategorijoje gali būti pastebėtas bežodis audiovizualinio spektaklio vaidmuo kuris neturi pjesės pagrindo ir vadina tai itin pozityviu posūkiu. Pasak teatro kritikės Kristinos Steiblytės, A. Gintautaitė įkūnijo daugiau nei personažą: skausmą, demonišką apsėdimą, kūną ar sąmonę transformuojančią aistrą.

 

Kompozitorius Andrius Šiurys buvo nominuotas už muziką kitame Ž. Vingelio spektaklyje „Orfėjas“. „Andrius jau ilgą laiką yra svarbus bendraautoris, garso erdvių ir tylogarsių avangardistas savo muzika teatre padedantis trinti ribas tarp realybės ir sapno. Pirmą kartą šie atradimai buvo įvertinti nominuojant Andrių už muziką “Kosmos Theatre” spektakliui “Kafka Insomnia”, todėl dvigubai džiaugiuosi, kad mūsų eksperimentai, kuriuos savo darbe laikau itin svarbiais, vėl pastebėti“, – sako režisierius.
 

Auditoriją „Kosmos Theatre” plečia ne tik išbaigtais darbais, bet ir eksperimentine veikla Išskirtinėse vizualinio teatro dirbtuvėse ,,Kosmos LAB“ – nuo kurių ir prasidėjo teatro veikla, per šešerius metus jau dalyvavo per šimtas atrinktų profesionalių lietuvių kūrėjų. Mokymus jose vedė tarptautinį pripažinimą pelnę kūrėjai, tarp kurių režisierius ir kompozitorius Heineris Goebbelsas (Vokietija), kompozitorius Pierre Jodlowskis (Prancūzija), lėlių teatro vizionierius Duda Paiva (Brazilija, Nyderlandai), gatvės teatro chuliganas Adrianas Schvarzsteinas (Ispanija), inžinerinio teatro „Akhe“  įkūrėjai ir kiti garsūs menininkai. Ateinantį sezoną dirbtuvių mentoriais  taps pasaulinio garso šokio ir vizualinio teatro trupės iš Belgijos „Cie Mossoux-Bonté“ įkūrėjai - Nicole Mossoux ir Patrick Bonté.  

 

„Cie Mossoux-Bonté“ jungia šokio, teatro ir vizualiujų menų strategijas į vieną meninę kalbą, įkvėptą psichoanalizės. Trupės spektakliai tyrinėja problemines jautrumo sritis, siekdami apmąstyti santykį su pasauliu per keistą familiarumą, humorą bei šaltą intymumą. Laboratorija vyks rugsėjo 8–13 dienomis.

 

Šią vasarą trečią kartą vyks ir „Kosmos Theatre“ rengiama „ConTempo OFF“ platforma, kuria siekiama  priartinti visuomenę prie eksperimentinė kūrybos. Organizuojamas kartu su Kauno miesto kameriniu teatru ir globojamas „ConTempo“ festivalio renginys per pirmus du metus išaugo net keturis kartus ir tikisi ne mažesnio žiūrovų susidomėjimo šiemet.

 

Greta vizualinio teatro pastaraisiais metais sistematiškai pradėta vystyti meno ir technologijų jungties kryptis. „Vis aktyviau kuriame ir eksperimentuojame meno bei technologijų (Art-Tech) srityje. Pastaraisiais metais dalyvavome tarptautinėse konferencijose, diskusijose ir verslo misijose Japonijoje, Pietų Korėjoje, JAV, Vokietijoje, Italijoje, Belgijoje ir Nyderlanduose. Sukūrėme unikalią interaktyvaus garso platformą, tęsėme kūrybinius bandymus su virtualios realybės technologija. Džiaugiamės, kad ir Lietuvoje ši sritis įgauna pagreitį ir kad esame šių procesų dalimi“, – sako D. Vizbaras.

 

„Kosmos Theatre“ kūrėjai žiūrovų apibūdinami kaip teatro iliuzionistai, žiūrovų vaizduotės skatintojai, esamos tikrovės perkūrėjai. Tuo įsitikinti žiūrovus kviečia po Lietuvą kelionę tęsiantis spektaklis „Diletantas (Susapnavęs Angelą)“.

 

Jame intriguojančiai interpretuojama žymaus XX a. prancūzų tarpdisciplininio menininko Jeano Cocteau asmenybė. Jis buvo Igorio Stravinskio, Marcelio Prousto, Nobelio premijos laureato André Gido, Pablo Picasso draugas, vienas iš aktyviausių Paryžiaus meno avangardo dalyvių. J. Cocteau veido modelį ir balso kaukę spektakliui sugeneravo dirbtinis intelektas, o sapnišką ir hipnotizuojantį menininko pasaulio vaizdinį kuria aktorė A. Gintautaitė.

 

„Šis spektaklis, visų pirma, skirtas tiems, kurie nenori, kad jiems viskas būtų išaiškinta tekstu. Tai – vizualinis teatras, kuriame pagrindinė komunikacija su žiūrovu vyksta vaizdų, garsų, citatų, atmosferos, intertekstų pagalba. Pats Cocteau buvo visų šių medijų kūrėjas viename: teatro dramaturgas, poetas, dailininkas, piešėjas, prozininkas, grafikos dizaineris, scenaristas, pianistas, kino režisierius, mados dizaineris, interjero dizaineris, skulptūrų ir siurrealių objektų autorius, muzikos vadybininkas, bokso vadybininkas. Šių paskirų Cocteau pasaulių analizė ir jų montavimas į bendrą audiovizualinį paveikslą mums ir yra tikrasis Cocteau, kuriame ne tik nuostabi aktorė Airida Gintautaitė, bet ir garsas, scenografijos objektas, projekcijos kartu kuria jo vaidmenį. Šio menininko palikimas tapo provokacija, kurios paskatinti teatro kalba susimąstėme apie tarpdisciplininio menininko – skirtingų meno sričių diletanto – sąvoką.“ – sako režisierius Ž. Vingelis

 

Pasaulinė spektaklio premjera įvyko Portugalijoje, Lietuvoje jį pamatyti galite birželio 14 d., Valstybiniame Šiaulių dramos teatre. Rudenį šis spektaklis aplankys Rokiškį, Varėną, Ukmergę, Visaginą, Jonavą ir Alytų.

 

Iki birželio 15 d. Valstybės pažinimo centre svečiuojasi hipnotizuojanti „Kosmos Theatre“ garsinė skulptūra „baldas“. Vienišas instrumentas spjaudosi dūmais, šiepia dantis, švyti ir žvanga. Mechanizuotą pianino instaliaciją, pavertusią vienišą pianiną žadą atimančiu „aktoriumi“, kūrė robotikos inžinierius ir metalurgas Deividas Dzikevičius. Kūrinių montažą, primenantį fragmentišką garsinį sapną komponavo kompozitorius Andrius Šiurys, o jų elektroninės muzikos interpretaciją pateikė kompozitorius Domantas Pūras.

 

Pilną šio kūrinio versiją – „Koncertą ir instaliaciją fortepijonui ir baldui“, kuriame fortepijoninė muzika gyvai atliekama pianistės, tarptautinių konkursų laureatės ir menininkės-tyrėjos Julijos Bagdonavičiūtės, galite pamatyti ir išgirsti Lietuvos muzikos ir teatro akademijos centriniuose rūmuose (Gedmino pr. 42) birželio 16 d. 19 val. Įėjimas nemokamas.

 

„Kosmos Theatre“ – vizualinis teatras puoselėjantis Jūsų ir savo vaizduotę.

 

Žymos:
Rengėjų inf.,
„Kosmos Theatre“ nuotr.
„Kosmos Theatre“ nuotr.