7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Vilniaus mažasis teatras rengiasi premjerai „Bedalis ir labdarys“

Parengė Rūta Jakimauskienė
Nr. 39 (1145), 2015-11-06
Teatras Anonsai
L. Vansevičienės nuotr.
L. Vansevičienės nuotr.

Lapkričio 11 ir 12 d. Vilniaus mažajame teatre premjera – „Bedalis ir labdarys“. Spektaklis, kurį režisuoja Gabrielė Tuminaitė, statomas pagal Paulinos Pukytės dialogų ir monologų knygą tuo pačiu pavadinimu.

Nors knyga apie emigraciją, spektaklio režisierė mano, kad jos tema – globalesnė. „Bedalis ir labdarys“ – tai kodinis pavadinimas. Bedaliai – tai  žmonės, kurie  ne ten gimę, ne taip užaugę, palikti, nepalytėti sėkmės, praradę namus, savo pagrindus, šaknis. Labdariai  yra geresnėse pozicijose. Vieni gyvena metro stotelėse, kiti – stikliniuose dangoraižiuose ir  tai yra graži mūsų pasaulio harmonija“.  Į bedalius ji prisipažįsta  žiūrinti kaip į  išdaigininkus, kaip į naminukus, gyvenančius dideliuose miestuose,  didelėse schemose.  „Jie sukuria daug darbo įvairioms institucijoms, komisijoms, o mes  norime juos palaikyti, pateisinti ir džiaugiamės, kai jie ardo tvarkingą biurokratinę sistemą“.  

P. Pukytė sako, kad „žmonija yra padalinta į dvi dalis, bet ne į geriečius ir blogiečius, o į labdarius ir bedalius. Tačiau bedalis negali egzistuoti be labdario, kaip ir labdarys – be bedalio“.  Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad šioje knygoje tiesiog  surinktos paskiros, tarpusavyje nesusijusios istorijos ar jų  nuotrupos, tačiau iš tiesų jos sudėliotos taip, kad sudarytų  vientisą pasakojimą.  

Londone gyvenanti rašytoja turėjo privilegiją stebėti, kaip jos knygos herojai atgimsta scenoje. Režisierė džiaugėsi, kad P. Pukytė išmintingai dalyvauja repeticijose, nesakralina teksto, neužrakina jo kaip muziejinės vertybės.  „Iki tol man arodė, kad knygoje atsisakiau visko, kas nereikalinga, bet žiūrėdama repeticijas matau, kiek dar  daug teksto buvo galima išbraukti. Tai – puikus teksto pasitikrinimas. Kita vertus, taip pat paaiškėja, kas tekste yra būtina, kas veikia“.  

Spektaklyje „Bedalis ir labdarys“ vaidina: Arvydas Dapšys, Larisa Kalpokaitė, Almantas Šinkūnas, Vilija Ramanauskaitė, Elžbieta Latėnaitė, Gintarė Latvėnaitė, Agnė Kiškytė, Agnė Šataitė, Daumantas Ciunis, Josif Baliukevič, Tomas Kliukas, Tomas Rinkūnas, Tomas Stirna, Mantas Vaitiekūnas, Aura Garmutė. Spektaklio kompozitorius – Giedrius Puskunigis, kostiumų dailininkė – Elvita Brazdylytė. 

„Bedalis ir labdarys“ –  tai ketvirtasis režisierės Gabrielės Tuminaitės  spektaklis Vilniaus mažajame teatre. Ankščiau ji yra pastačiusi spektaklius: „Atsitiktinumas“ (2009),  „Dėdės ir dėdienės“ (2013), „Savižudis“ (2014). Lapkričio 11 d. spektaklio  „Bedalis ir labdarys“ premjera sutampa su gražiu jubiliejumi –  lygiai prieš dešimt metų Vilniaus mažasis teatras ėmė veikti dabartiniuose savo namuose Gedimino pr. 22, Vilniuje.  

 

L. Vansevičienės nuotr.
L. Vansevičienės nuotr.