7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

„Vilniaus grindinio festivalis“

Rengėjų inf.
Nr. 29 (1521), 2024-09-20
Kultūra Anonsai

Ar kada susimąstėte, kad Vilniaus gatvės buvo pradėtos gristi akmenimis dar XV amžiuje? O kiekvienas prekeivis miesto vartuose privalėjo mokėti mokestį, jei ne pinigais, tai grindinio akmenimis. Tad galime tik įsivaizduoti, kiek nutikimų, paslapčių ir legendų saugo senojo Vilniaus grindinys… „Vilniaus grindinio festivalis“ siekia burti kūrėjus ir miestelėnus naujiems potyriams, drauge atskleidžiant istorinį Vilniaus grindinio naratyvą, savo meninėmis veiklomis kviečiant visus – mažus, jaunus ar senus – pažinti, išvysti, išjausti, išgirsti, užuosti, ragauti Vilnių bei atrasti jo unikalumą, daugiakultūriškumą ir… teatrališkumą!

2024 m. festivaliui sukurti renginiai – spektakliai, koncertai, parodos, skaitymai, ekskursijos,
susitikimai – orientuoti į tūlą praeivį, kone kiekvieną dieną pražingsniuojantį senuoju grindiniu. Festivalio veiksmo vieta – simbolinė atkarpa tarp dviejų kadaise veikusių teatrų (nuo renesanso laikus menančio Valdovų rūmuose) iki buvusio Miesto teatro (Vilniaus rotušėje). O juk atstumas nuo Valdovų rūmų iki Vilniaus rotušės nesiekia nė kilometro, šią atkarpą galima įveikti vos per 13 minučių. Bet jei pakeliui susitiksit, o tikrai susitiksit, Vilniaus globėją Kazę, tas kelias gali užtrukti ir keletą dienų, tol, kol bus išpasakotos visos svarbiausios grindinio „nuogirdos“… Juk Pilies gatvė bei jos atšakos – tai Vilniaus istorinės ištakos, gausiai įgėrusios į grindinį kultūrinę atmintį. Čia kiekvienas namas, kiekviena posesija pasakoja savo autentišką istoriją…

 

Apie Šubravcus

Festivalį įkvėpė Šubravcų draugijos dvasia. Ši draugija veikė Vilniuje 1817–1827 m. bei 1899–1914 m. Šubravcai (lenk. szubrawcy – nenaudėliai) buvo liberalūs inteligentai, skelbę kovą tamsuoliškumui, visuomenės prietarams bei ydoms. Draugija 1817–1822 m. leido satyrinį savaitraštį „Wiadomosci Brukowe“ („Grindinio Žinios“), tai buvo pirmasis humoristinis periodikos leidinys Lietuvoje. Tarp 30 draugijos narių minėtinos ir tokios Vilniaus garsenybės kaip profesoriai Jonas ir Andrius Sniadeckiai, Stanislovas Bonifacas Jundzilas, poetas Tomas Zanas, istorikas Mykolas Balinskis, politikas Mykolas Juozapas Romeris. Beveik visi Šubravcai priklausė masonų ložėms. O masonų skelbiamas tikslas visais laikais buvo dorovinis tobulėjimas, labdara, pasaulio, kuriame viešpatautų tarpusavio meilė, laisvė ir tolerancija kūrimas.

Žymos:
Rengėjų inf.,