7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

Paskaita „Popmeno atspindžiai: Marija Teresė Rožanskaitė ir estų animacija“

 Nacionalinėje dailės galerijoje

LDM inf.
Nr. 15 (1029), 2013-04-12
Kultūra Anonsai
Pasakojimas apie kiškiuką, rež. Ando Keskküla, Rein Tammik, 1975 m.
Pasakojimas apie kiškiuką, rež. Ando Keskküla, Rein Tammik, 1975 m.

 Balandžio 11 d., ketvirtadienį, 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilniuje) vyks Marijos Teresės Rožanskaitės parodą „Rentgenogramos“ papildančios programos renginys. Parodos kuratorė Laima Kreivytė skaitys paskaitą „Popmeno atspindžiai: Marija Teresė Rožanskaitė ir estų animacija“.

 

Kas sieja estų menininkų animacinius filmus ir Marijos Teresės Rožanskaitės kūrybą? Jei ieškoma ne tiesioginių įtakų, o panašių kūrybos principų, į akis krenta menininkų pamėgta popmeno estetika, ryškios spalvos, fotografiniai vaizdai ir skrydžio erdvės ilgesys. Tylusis modernizmas Lietuvoje sėmėsi įkvėpimo iš ekspresionistinės tradicijos, o Rožanskaitei buvo artimesnė estiškoji hiperrealistinė tapybos stilistika. Menininkės ieškojimų laukas apėmė ir poparto tendencijas – kasdienių daiktų naudojimą, masinės produkcijos atspindžius, tikrovės dirbtinumą atskleidžiančius lėlių motyvus, asambliažiškumą.

 

Visa tai galima pamatyti ir animaciniuose filmuose, kuriuos 1973–1976 sukūrė estų menininkai Rein Raamat, Leonhard Lapin, Sirje Lapin-Runge, Avo Paistik, Ando Keskküla, Rein Tammik, Rein Raidme. Jų filmai išsiskiria animacijos ir dokumentiškumo derinimu, miesto ir technologijų motyvais, konkrečios ir abstrakčios formų jungtimis, skirtingų erdvių susidūrimais, ryškiomis spalvomis ir ornamentika. Tai, ką matome ir to paties laikotarpio Rožanskaitės darbuose.

 

Renginio metu bus rodomi estų animaciniai filmai: Skrydis (rež. Rein Raamat, dailininkas Avo Paistik, 1973), Spalvotas paukštis (Rein Raamat, Leonhard Lapin, Sirje Lapin-Runge, 1974), Pasaka apie kiškiuką (Ando Keskküla, Rein Tammik, 1975), Kiškis (Ando Keskküla, dailininkai Rein Tammik ir Rein Raidme, 1976).

 

Įėjimas nemokamas. Filmai originalo kalba su lietuviškais subtitrais.

Nacionalinė dailės galerija, Konstitucijos pr. 22, LT-08105, Vilnius, www.ndg.lt

Papildomą informaciją teikia Živilė Etevičiūtė tel. (8 5) 2195965, zivile@ndg.lt

 

Pasakojimas apie kiškiuką, rež. Ando Keskküla, Rein Tammik, 1975 m.
Pasakojimas apie kiškiuką, rež. Ando Keskküla, Rein Tammik, 1975 m.