Lietuvos dailės muziejus, Lenkijos institutas Vilniuje ir Lietuvos muziejų asociacija sausio 25 d., penktadienį, 11 val. Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius) rengia spaudos konferenciją, kurioje pristatoma 2013 m. Lietuvos muziejų kelio „1863 metų sukilimo istorinė atmintis“ programa ir pirmasis projektas – kilnojamoji paroda „1863 metų sukilimo ženklai Arturo Grottgerio kūrybos cikluose „Polonia“ ir „Lituania“.
Parodos atidarymas – 16 val. Parodą atidarys Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, Lenkijos instituto Vilniuje direktorė dr. Małgorzata Kasner, Lenkijos Respublikos ambasadorius J.E. Janusz Skolimowski. Tikimasi, kad parodos atidaryme dalyvaus Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.
Spaudos konferencijoje 11 val. dalyvaus Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, Lenkijos instituto Vilniuje direktorė dr. Małgorzata Kasner, Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza, parodos kuratoriai Mindaugas Šapoka (Lietuvos dailės muziejus) ir Andrzej Kierulis (Lenkijos institutas Vilniuje) bei spaudai parengtos knygos „Mūsų ir Jūsų laisvės veidai“ sudarytojas Vilius Kavaliauskas, Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko padėjėjas.
LDM direktoriaus Romualdo Budrio mintim, „paroda „1863 metų sukilimo ženklai Arturo Grottgerio kūrybos cikluose „Polonia“ ir „Lituania“ taps ryškiu 2013-ųjų metų, kurie Lietuvos Respublikos Seimo yra paskelbti 1863 metų sukilimo metais, akcentu bei pradės 2013 metų Lietuvos muziejų kelio programą, kuri šiais metais yra skirta 1863 metų sukilimui. Šią kilnojamąją parodą Lietuvos dailės muziejus parengė kartu su Lenkijos institutu Vilniuje lietuvių, anglų ir lenkų kalbomis.“
Pagrindinis parodos akcentas – lenkų dailininko Arturo Grottgerio (1837–1867) unikalių spalvota kreida nupieštų kūrinių rinkinys, kurį sudaro du ciklai „Polonia“ (1863) ir „Lituania“ (1864–1866). Abiejų ciklų 15 darbų, kurie atspausdinti aukštos kokybės spauda eksponuojami ant specialių kilnojamų parodos stendų. Ciklo „Lituania“ originalai, o ciklo „Polonia“ heliograviūros šiuo metu yra saugomos Lenkijoje, Krokuvos nacionaliniame muziejuje (Muzeum Narodowe, Kraków), kuris ir paskolino parodai Lietuvoje kokybiškus kūrinių skenuotus vaizdus. Parodą ženkliai papildo sukilimui skirtos autorinės laidos iš Lietuvos radijo ir televizijos archyvo bei 1863 metų sukilimo sukakčiai rengiamos knygos „Mūsų ir Jūsų laisvės veidai“ (sudarytojas Vilius Kavaliauskas) fragmentai (šiame albume pateikiama unikali medžiaga iš Lietuvos valstybės istorijos archyvo fondų – apie 500 sukilimo dalyvių ir jį rėmusių asmenų nuotraukos su trumpomis jų biografijomis). Parodą lietuvių, lenkų ir anglų kalbomis praturtina ir istoriniai duomenys apie sukilimą Lenkijoje ir Lietuvoje.
Pasak parodos kuratoriaus istoriko Mindaugo Šapokos, „politinius įvykius Lenkijoje, po kurių sekė 1863 m. sukilimas Lenkijos Karalystės žemėse ir Lietuvoje, Arturas Grottgeris stebėjo iš Vienos. Prasidėjus ginkluotai kovai, paveiktas jį pasiekusių naujienų iš jau sukilimo apimtų, rusų užgrobtų žemių, sukūrė ciklą „Polonia“ (1863), kuriame simboliniais paveikslais parodė kovojančios tautos drąsą ir dramą. Aštuoniuose kartonuose Grottgeris pavaizdavo atskirus sukilimo etapus – nuo ėmimo į rekrutus, kuris pagreitino sukilimo pradžią, ruošimosi kovai, mūšių iki pralaimėjimo ir visuotinio gedulo. Po žlugusio sukilimo dailininkas nusprendė iliustruoti Lietuvoje buvusias kovas, daugiausia vykusias tenykštėse giriose. Ciklo „Lituania“ (sukurtas 1864–1866 m.) paveikslai greitai išpopuliarėjo ir plačiai išplito. Cikle „Lituania“, kaip ir „Polonia“, nėra tiesioginių sąsajų su sukilimo didvyriais, todėl jis savo iškalba buvo universalus. Šio ciklo paveikslai leido bet kuriai Lenkijos ir Lietuvos šeimai, įsitraukusiai į sukilimą, susitapatinti su nupieštų veikėjų likimais.“
Pažymėtina, kad dailininkas Arturas Grottgeris gimė 1837 m. Podolėje, dailės mokėsi Lvove, dailininko Jono Maszkowski studijoje, o vėliau studijavo tapybą Krokuvos dailės mokykloje, o 1855–1858 m. studijas tęsė Vienos dailės akademijoje. Parodoje pristatomų ciklų kūriniai buvo slaptai atspausdinti 1864–1866 m. ir išplito Lenkijoje ir Lietuvoje. Ciklo pastelių kopijos buvo labai populiarios XIX amžiuje, slapta laikytos lietuvių namuose kaip relikvijos. Ciklą „Lietuva“ sudaro šie kūriniai: „Lietuvos tyrlaukis. Mirtis pakibusi virš Lietuvos miškų“, „Signalas. Kol vyras snaudžia, jauna jo žmona girdi sukilėlių signalą, kviečiantį ginti savo šalį“, „Priesaika. Jaunas vyras priima sukilimo priesaiką“, „Mūšis. Lietuviai eina į mūšį“, „Regėjimas. Kai žmona ramina kūdikį, jos mintys apie vyrą kare, o jo dvasia tvyro šalia“, „Vizija“. Krokuvos nacionaliniame muziejuje saugomi originalai niekada nebuvo rodyti nei tinkamai reprodukuoti Lietuvoje.
Paroda bus eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilniuje) nuo sausio 25 d. iki kovo 17 d. Vėliau parodą yra planuojama parodyti kituose įvairių Lietuvos regionų muziejuose, dalyvaujančiuose 2013 metų muziejaus kelio programoje.
Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininko Raimundo Balzos teigimu, „2013 m., kai visoje Lietuvoje vyks 1863 metų sukilimo 150-ųjų metinių minėjimo renginiai, 2013 m. Lietuvos muziejų kelias „1863 m. sukilimo atmintis“ į nuoseklią grandinę apjungs apie pusšimtį renginių ir 30 skirtingų Lietuvos muziejų, savo rinkiniuose saugančių 1863 m. eksponatus ar kitais būdais puoselėjančių 1863 m. sukilimo istorinę atmintį. Projektu siekiama įprasminti ir visuomenei paviešinti 1863 m. sukilimą menančius eksponatus, sukauptus nacionaliniuose, valstybiniuose, savivaldybių muziejuose visoje Lietuvoje. Muziejai yra surinkę ir vertingiausią informaciją apie sukilimo topografiją, jo atminimo ženklus (paminklai sukilimo vietose, jų aukų kapai, sukilimo jubiliejų paminėjimo ženklai). Todėl pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje atsirado galimybė visoje valstybėje surengti sukilimo istorinės atminties aktualinimo specialiųjų renginių (sukilimo teminių ekspozicijų atnaujinimas, naujų parodų atidarymas, knygų ir video projektų pristatymas, sukilimo vietose surengtų teatralizuotų renginių ir edukacinių projektų vykdymas) ciklą, kuris sudarytų nuoseklų 2013 m. Lietuvos muziejuose organizuojamų renginių maršrutą, padėsiantį visuomenei suprasti 1863 m. sukilimo pobūdį, mastą bei atmintį – ženklų, kurie buvo sukurti sukilimo įamžinimui, likimą.“
2013 m. Lietuvos muziejų kelio „1863 m. sukilimo atmintis“ programos ir parodos „1863 metų sukilimo ženklai Arturo Grottgerio kūrybos cikluose „Polonia“ ir „Lituania“ rėmėjas – Kultūros rėmimo fondas.
Parodos elektroninė versija ir išsamesnė informacija portale www.ldm.lt. http://www.ldm.lt/TDM/Sukilimai_virt.htm
Detali 2013 m. Lietuvos muziejų kelio programa skelbiama Lietuvos muziejų portale www.muziejai.lt
Informaciją apie parodą teikia kuratorius Mindaugas Šapoka (868218660), apie projektą „1863 m. sukilimo atmintis“ vadovas Raimundas Balza (868716681).
Lietuvos dailės muziejaus
Ryšių su visuomene centras
Tel. 85 262 18 83, 8 682 45 300