7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Atsiveria naujos galimybės LMTA – Kino ir televizijos katedra tapo Nacionaline kino mokykla (KIMO)

LMTA inf.
Nr. 29 (1521), 2024-09-20
Kronika Anonsai
Nuotr. Gabijos Matkutės
Nuotr. Gabijos Matkutės

Šį rugsėjį, po daugiau nei trijų dešimtmečių gyvavimo, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Teatro ir kino fakulteto Kino ir televizijos katedra oficialiai tapo LMTA Nacionaline kino mokykla (KIMO). Šis svarbus pokytis žymi naują etapą kino edukacijoje Lietuvoje ir atspindi Akademijos augimą bei pasiekimus.

 

LMTA yra vienintelė aukštoji mokykla Lietuvoje, kurioje vykdomos kino studijų programos. Kino ir televizijos katedra, 1993 metais įkurta legendinio režisieriaus Henriko Šablevičiaus, išugdė daugiau nei 1000 absolventų, kurie šiandien aktyviai dirba Lietuvos kino industrijoje. Tarp jų – kūrėjai, pelnę tarptautinius apdovanojimus: Laurynas Bareiša, kurio filmas „Piligrimai“ pripažintas geriausiu Venecijos kino festivalio „Orizzonti“ programoje, Marija Kavtaradze, laimėjusi apdovanojimą „Sundance“ kino festivalyje, Saulė Bliuvaitė, įvertinta Lokarno kino festivalyje, Vytautas Katkus, kurio filmas dalyvavo konkursinėje Kanų kino festivalio programoje, Audrius Stonys, pelnęs Europos kino akademijos apdovanojimą, bei kiti.

 

LMTA absolventų sėkmė, aukšta studijų kokybė ir vieninga bendruomenė lėmė kino studijų populiarumą. Paskutiniaisiais metais LMTA kino krypties studijų specializacijų pasiūla išaugo nuo keturių iki septynių, o studentų skaičius padidėjo apie 40 procentų. Kino studijų plėtra buvo sustiprinta LMTA narystės tarptautiniame aljanse „FilmEU“ ir nauja, modernia infrastruktūra – šie metai pažymėti dėstytojų ir studentų darbų pradžia naujame LMTA studijų miestelyje.

 

Nacionalinė kino mokykla toliau rengs kino režisierius, vaizdo operatorius, garso dizainerius, montažo režisierius, dramaturgus, prodiuserius bei kino kultūros tyrėjus. Taip pat čia bus vykdomi įvairūs nacionaliniai ir tarptautiniai kino ir medijų tyrimai, inicijuojami projektai, skatinantys tarpkultūrinį dialogą ir inovacijas.

 

„Nacionalinės kino mokyklos atsiradimas padės užtikrinti tęstinumą tarp skirtingų kino kūrėjų kartų, palengvins žinių perdavimą ir užtikrins galimybę kaupti kino gamybos patirtį. Taip pat tikiu, kad tai taps vienijančia erdve visam kino laukui ir potencialiu forumu diskusijoms apie tolesnį Lietuvos kino vystymąsi,“ – pabrėžia kino režisierius, docentas Laurynas Bareiša.

 

Nacionalinės kino mokyklos misija – suteikti visapusišką kino ir medijų išsilavinimą, derinant teoriją, praktiką ir inovacijas. „Mes siekiame skatinti kūrybiškumą, eksperimentavimą ir individualų požiūrį, užtikrindami, kad mūsų studentai gebėtų kurti įtaigias ir reikšmingas istorijas,“ – teigia KIMO vadovas doc. Vytautas Dambrauskas.

 

Pasak LMTA rektorės doc. dr. Juditos Žukienės, „Kino studijos ir jose dėstantys kino menininkai pastaruoju metu Akademijoje džiugina aktualumu, kūrybiškumu ir atvirumu inovacijoms. Neabejoju, kad katedros peraugimas į Nacionalinę kino mokyklą bei naujų erdvių kino kūrybai atidarymas paskatins proveržį studijose ir sustiprins jų konkurencingumą tarptautinėje studijų erdvėje“.

 

KIMO dėsto garsūs įvairių kartų kino kūrėjai ir tyrėjai, tarp jų – Nacionalinės premijos laureatai bei tarptautiniais apdovanojimais įvertinti menininkai, tokie kaip Laurynas Bareiša, Audrius Stonys, Marija Kavtaradze, Giedrė Beinoriūtė, Ramūnas Greičius, Vytis Puronas, Birutė Kapustinskaitė, Titas Laucius ir kiti. „Nacionaline kino mokykla tapusi katedra įgijo savo veidą ir aiškią viziją, kuri padės išlaikyti ryšį tarp praeities ir ateities kino kūrėjų,“ – įsitikinęs kino režisierius, profesorius, meno daktaras Audrius Stonys.

 

Žymos:
LMTA inf.,
Nuotr. Gabijos Matkutės
Nuotr. Gabijos Matkutės