7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

„Inmezzo“ švenčia 20: pedagoginis projektas, virtęs muzikine sėkme

Rengėjų inf.
Nr. 24 (1516), 2024-06-14
Kronika
Kartu su buvusiomis dalyvėmis. Organizatorių nuotr.
Kartu su buvusiomis dalyvėmis. Organizatorių nuotr.

Birželio 4 dieną Lietuvos mokslų akademijos salėje vokalinis ansamblis „Inmezzo“ įspūdingu koncertu paminėjo savo 20 metų jubiliejų. Nuo pat įkūrimo 2004 metais,  ansamblis nuosekliai ir su didžiuliu įkvėpimu rengia aukštos kokybės pasirodymus visoje Lietuvoje. Talentingos vokalistės ir jas lydinti pianistė bėgant metams tapo ne tik klasikinės, bet ir lietuviškos lengvosios muzikos propaguotojomis bei savitomis edukatorėmis, klasikinės muzikos perlus atliekančiomis tolimiausiuose Lietuvos kampeliuose.

Pradžia: ansamblis studenčių saviraiškai

„Inmezzo“  2004 m. inicijavo ir įkūrė ilgametė LNOBT solistė, tarptautinių konkursų laureatė, LMTA solinio dainavimo katedros docentė  Aušra Stasiūnaitė. Pavadinimas labai taikliai apibūdino ansamblio repertuarą  –  iki pat šių dienų tai aukso vidurys tarp klasikinės muzikos (operų, operečių ištraukų) ir lengvosios (dažniausiai lietuviškos) muzikos –   in mezzo itališkai reiškia „tarp, viduryje“.

 Iš pradžių matytas kaip tramplinas tolesniam gabių studenčių šuoliui į profesionalių dainininkų pasaulį, pasitikėjimo savimi ugdymui, scenos prisijaukinimui, „Inmezzo“ greitai tapo Lietuvos muzikinio kraštovaizdžio dalimi. Ansamblis jau kurį laiką  koncertavo, kai Lietuvos muzikų rėmimo fondo direktorė Liucija Stulgienė kolektyvą pakvietė dalyvauti fondo 2004 m. gegužės 21 d. rengtame koncerte Europos geografiniame centre kartu su Lietuvos televizijos ir radijo lengvosios muzikos orkestru, vadovaujamu Jaroslavo Cechanovičiaus. Koncerte dalyvavo profesorius Virgilijus Noreika, dirigavo Tomas Leiburas. Šį koncertą ansamblis laiko  oficialia kūrybinės veiklos pradžia. Šiandien ansamblio sudėtyje -  tarptautinių konkursų laureatės ir profesionalios atlikėjos: sopranas Rasa Dzimidaitė, mecosopranai Lina Urniežiūtė, Raimonda Janutėnaitė bei pianistė Nijolė Baranauskaitė.

Klasika visiems: didelėms auditorijoms ir mažoms bendruomenėms

„Inmezzo“ šiltai sutinkamas ten, kur laukiama klasika ir jos interpretacijos – ansamblis sąmoningai stengiasi koncertuoti visoje Lietuvoje, net ir mažiausiuose miesteliuose ir kaimuose. Ansamblio narės tiki, kad klasikinė muzika yra neatsiejama kultūrinės patirties dalis, kuri turėtų būti prieinama visiems, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos.  Autentiška gyvo dainavimo energija, lietuviškai atliekami žinomi klasikiniai kūriniai, lietuviškų populiariosios muzikos dainų žavesys suteikia klausytojams nepamirštamus įspūdžius, pritraukia įvairiausią auditoriją. Dažniausiai mažose bendruomenėse tokie koncertai yra reti, tad kryptinga  „Inmezzo“ veikla leidžia vietos gyventojams patirti aukštos kokybės muzikinį meną, kuris neretai būna prieinamas tik didžiuosiuose miestuose. Mažųjų vietovių sąrašas įspūdingas: Viduklė, Sidabravas, Linkuva, Kaulakiai, Mažonai, Kiduliai, Lekėčiai, Baraginė, Šeduva, Juodaičiai, Natkiškiai, Klausučiai, Ariogala, Tiltagaliai, Šimkaičiai, Dusetos, Tauragnai, Eržvilkas, Panoteriai... ir nesuskaičiuojama daugybė kitų!

Ansamblis nuolat dalyvauja įvairiose TV laidose, daugelio Lietuvos miestų šventėse, labdaros akcijose, sakralinės muzikos koncertuose, festivaliuose, Lietuvos mažosios kultūros sostinėse, taip pat koncertuoja užsienyje.  Kolektyvas įrašė keturis vaizdo klipus: „Tu, kuris aukštai“, „Krinta baltos snaigės“, „Mamos pasaulis“ ir kelios dienos prieš Ukrainos užpuolimą – 2022 m. vasario 21 d. – „Viešpaties lelija

Labdaros projektai

2009 m. prieš pat Kalėdas visiškai sudegė medinė Labanoro Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia, viena iš vertingiausių architektūriniu požiūriu medinių bažnyčių Aukštaitijoje, minima nuo 1522 metų. Ansamblio nares ši žinia sujaudino, tad jos iš karto pradėjo organizuoti lėšų rinkimo koncertus visoje Lietuvoje. Lėšas aukojo netgi nuo Labanoro smarkiai nutolusios Žemaitijos klausytojai. Per kelerius metus bažnyčia buvo atstatyta, o „Inmezzo“ Labanore „lieka” ir toliau – nuo 2023 m. čia jų iniciatyva organizuojamas tarptautinis bažnytinės muzikos festivalis „Gloria“.

2022 m. prasidėjus karui Ukrainoje ansamblis kartu su partneriais organizavo akciją ,,Būkime stiprūs kartu", kurios metu įvyko daugiau nei 20 neatlygintinų koncertų, o jų metu surinktos lėšos buvo perduotos organizacijoms, padedančioms kovotojams už Ukrainos laisvę. „Inmezzo“ idėja – mėgautis  nuostabia muzika ir kartu paremti Ukrainos žmonių kovą –  sulaukė didelio susidomėjimo ir palaikymo. Lėšų rinkimo akcijos simboliu tapo prieš pat karą įrašyta daina – „Viešpaties lelija“.

 Repertuaras: aukso vidurys

Ansamblio koncertuose skamba įvairių laikotarpių ir žanrų kūriniai, kurie atskleidžia ir klasikinės muzikos gylį, ir lengvosios muzikos žavesį. Kartu tai kūriniai, sužadinantys norą pažinti profesionalią muziką, aukšto lygio atlikimo meną.  „Inmezzo“  atlieka ne tik ansambliui skirtą muziką, koncertų metu keičiasi jo sudėtis: skamba ne tik kvartetai, tercetai, duetai, bet ir soliniai numeriai. Kadangi ansamblyje dainuoja ryškios atlikėjos, jos renkasi repertuarą, kuris suteiktų joms galimybę atsiskleisti solo. Solo kūrinius fortepijonui atlieka ir „Inmezzo“ koncertmeisterė, tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatė Nijolė Baranauskaitė.  Ansamblio repertuare yra jo vizitinėmis kortelėmis tapę žinomi kūriniai  – J. Offenbacho „Barkarolė“ iš operos „Hofmano pasakos“, „Gėlių duetas“ iš L. Delibes operos „Lakmė“, „Habanera“ iš G. Bizet operos „Karmen“, G. Rossinio „Katės“, J. Cechanovičiaus „Meilės valsas“, A. Raudonikio daina „Mamos pasaulis“, parašyta specialiai ansambliui daugelis kitų kūrinių. Labdaros projektas Labanoro bažnyčiai atstatyti papildė repertuarą sakralinės muzikos kūriniais. Ansamblis įdainavo tris kompaktines plokšteles: „Kai meilė suliepsnoja“, (2007), „Tikėjimu, meile ir viltimi… Atstatykime Labanoro bažnyčią“ (2010), „INMEZZO. Širdis gyvenimą dainuos“ (2014).

 „Kokia paslaptis leido ansambliui išsilaikyti taip ilgai? Manau, kad laiku atrasta paklausos niša Lietuvos muzikiniame gyvenime, repertuaro pasirinkimas ir aukšta bendravimo kultūra paties ansamblio viduje”, teigia „Inmezzo“ įkūrėja Aušra Stasiūnaitė.

Žymos:
Rengėjų inf.,
Kartu su buvusiomis dalyvėmis. Organizatorių nuotr.
Kartu su buvusiomis dalyvėmis. Organizatorių nuotr.