7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Nidos meno kolonija tęsia Neringos miško architektūros ekskursijų ciklą

Nidos meno kolonija
Nr. 38 (1359), 2020-11-06
Kronika
Girininkas Gediminas Diksas. J. Žukausko nuotr.
Girininkas Gediminas Diksas. J. Žukausko nuotr.

Bendradarbiaudama su Nidos kultūros ir turizmo informaciniu centru „Agila“ ir Kuršių nerijos nacionaliniu parku Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija tęsia Neringos miško architektūros ekskursijų ciklą. Spalį sėkmingai pradėjus ekskursijų ciklą, NMK skelbia lapkričio mėnesio programą.

Neringos miško architektūros ekskursijų ciklas yra dalis naujojo tarpdisciplininio rezidencijų ir tyrimų projekto “Neringos miško architektūra”. Projektas, tarp kitų formatų įskaitant tarptautinę ir Lietuvoje gyvenančių dalyvių rezidencijų programą, miškus regi platesniame Baltijos–Skandinavijos regiono miškų infrastruktūros kontekste, apimančiame natūralų augimą ir kaitą, politikos formavimą, miškotvarkos ir miškininkystės planavimo bei kontrolės procesus, medienos technologijų ir dizaino inovacijas.

Ekskursijas veda Kuršių nerijoje gyvenantys ir dirbantys miškininkystės ir nacionalio parko ekspertai bei architektai pašnekesyje kartu su Nidos gimnazijos mokiniais. Neringos miško architektūros ekskursijos skatina dialogą, tyrinėjimą bei edukaciją. Diskusija susitelks į Neringos mišką ir už jo vaizdingos panoramos slypinčias eko-socio-politines ypatybes, įskaitant ir sudėtingus teisinius ir valdymo procesus: Kaip buvo pasodinti Neringos miškai? Kodėl Neringos miškai ir jų takeliai atrodo būtent taip? Kodėl iš tiesų turi būti kertami medžiai? Kaip vietinės (žmonių ir gyvūnų) bendruomenės dalyvauja kuriant Neringos mišką? Kokios valstybinės ir vietinės organizacijos yra atsakingos už jo formavimą? Kokia yra įsivaizduojama, bet dar nepastatyta architektūra? Ko Neringos gyventojai labiausiai pasigenda vietos infrastruktūroje ir kodėl tai negali būti įgyvendinta? 

Lapkričio 7 d. (šeštadienį) 11 val. antrojoje ekskursijoje „Viskas prasidėjo nuo sengirės“ ilgametis Nidos girininkijos girininkas Gediminas Virgilijus Dikšas tęs pasakojimą apie Neringos miškingumo kaitą ir augimą per šimtmečius iki šių dienų. G. V. Dikšas gimė Biržuose, augo Klaipėdoje. Baigęs Kauno žemės ūkio akademiją gavo paskyrimą dirbti Nidoje. G. V. Dikšas nuo 1970-ųjų, beveik penkiasdešimt metų gyvena Nidoje.

Lapkričio 14 d. (šeštadienį) 11 val. Gražina Žemaitienė antrojoje ekskursijos „Apie miško takus“ metu tęs senųjų miško takų ir jų pavadinimų, duotų vardų kilmės tyrinėjimus ir paieškas, ką turime išsaugoję ir ką galima dar atkurti. Šilutėje gimusi G. Žemaitienė studijavo Kauno technologijos universitete, į Neringą persikraustė 1989-aisiais. G. Žemaitienės darbo sritis apima kraštovaizdžio projektų rengimą ir įgyvendinimą Kuršių nerijoje, rekreacinių objektų planavimą tiek miško žemėje, tiek urbanizuotose teritorijoje, prevencinį darbą Kuršių nerijos lankytojams.

Lapkričio 21 d. (šeštadienį) 11 val. architektas ir edukatorius Antonas Šramkovas ves antrąją ekskursiją „Dialogų arba susitikimų vietos”. Ekskursijoje bus apžvelgiama ir diskutuojama apie jau egzistuojančių susibūrimo ir pagrindinių traukos vietų tipologiją Neringoje. Daugiau dėmesio skiriant aspektams, kaip ir kodėl mes naudojame viešąsias erdves, kaip mes jas išnaudojame? Antonas Šramkovas gimė Maskvoje, baigė architektūros studijas Maskvos architektūros institute. Dėstė Rusijoje ir Švedijoje. Nuo 2007-ųjų gyvena Preiloje.

Lapkričio 28 d. (šeštadienį) 11 val. Antonas Šramkovas ves trečiąją ekskursiją „Kas slypi po kojomis, arba kur yra mūsų resursai Neringoje”. Tai trumpas įvadas-palyginimas istorinių ir šiuolaikinių vietos resursų ir medžiagų (žaliavų) naudojimą arhitektūroje, statybose ir kasdieniame Kuršių nerijos gyventojų gyvenime.

Ekskursijos nemokamos, tačiau vietų skaičius ribotas. Būtina išankstinė registracija el. paštu skaiste@nidacolony.lt arba telefonu 860039972. 

NMK ragina visus lankytojus nepamiršti apsaugos priemonių siekiant užkirsti kelią Covid-19 plitimui: maloniai prašome dėvėti tinkamas veido dangas ir laikytis saugaus atstumo nuo kitų lankytojų.

Projektą Neringos miško architektūra dalinai finansuoja programa Neringa ‒ Lietuvos kultūros sostinė 2021, Lietuvos kultūros taryba ir “Nordic Culture Point”.

 

 

Nuotrauka:

„Viskas prasidėjo nuo sengirės“, ekskursija su ilgamečiu Nidos girininkijos girininku Gediminu Virgilijum Dikšu. Jono Žukausko nuotrauka.

 

Kontaktai pasiteirauti:

Skaistė Marčienė
+370 600 39972

Rezidencijų koordinatorė
Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija
E. A. Jonušo g. 3
93127 Nida
www.nidacolony.lt

 

 

Girininkas Gediminas Diksas. J. Žukausko nuotr.
Girininkas Gediminas Diksas. J. Žukausko nuotr.